Domů     Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!

Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět.

Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kde se jednou měl proslavit, později působil na Jičínsku či na Českobudějovicku.

V roce 1559, když mu bylo čtyřiadvacet, se jeho život změnil. Jednoho dne pomohl neznámé dámě, která v lese spadla z koně.

Byla to příslušnice mocného rodu Eva z Rožmberka a svou vděčnost záhy projevila tím, že Jakuba Krčína jmenovala purkrabím Českého Krumlova. A budoucnost technicky zdatného mladíka se najednou změnila.

Na počátku byl Počátek

V popisu práce měl nový purkrabí také péči o nejrůznější hospodářské záležitosti, tedy i o rybníky.

Založení rybníka se symbolickým jménem Počátek si vyzkoušel v letech 1564 až 1565 a zanedlouho, to už jako vrchní hejtman rožmberského panství, a protože Počátek se povedl, své schopnosti v tomto oboru začal dokazovat ve větším měřítku.

Panství pod jeho rukama jen vzkvétalo a mnoho rybníků nejen opravil, ale i od základu vybudoval.

Kus města pod hladinou

V roce 1571 se pustil do práce, kvůli které si získal nejen mnoho obdivovatelů, ale nadělal si i dost nepřátel.

Rybník, který se rozhodl založit v těsné blízkosti Třeboně, totiž po napuštění zatopil nejen rozsáhlé močály, pole a louky, ale za oběť mu padla dokonce část třeboňského předměstí včetně kaple sv. Alžběty a augustiniánského špitálu.

Rybníku, který se od počátku navíc potýkal s nestabilním blátivým podložím, proto místní obyvatelé začali říkat Nevděk. Tehdy byl ještě propojen se sousedním Opatovickým rybníkem.

Odděleny byly teprve v roce 1574 a teprve v tu chvíli se z původního Nevděku stal oficiálně Svět.

Zdroj vody obklopený vodou

Přestože Jakub Krčín nám po sobě zanechal mnoho důkazů svých schopností, ostatně v druhé polovině 80. let 16. století třeba šest let pracoval na vybudování největšího rybníka pojmenovaného Rožmberk, rybník Svět stejně patří k jeho nejslavnějším dílům.

Celková délka jeho mohutné zalomené hráze dosahuje 1525 metrů, a základna té hráze je místy široká až 60 metrů. Celková plocha rybníka činí 201 hektarů a zajímavostí je, že na něm najdeme i malý ostrov.

Stojí na něm původní studna, která kdysi patřila k místnímu pivovaru a je o dvě století starší než sám rybník.

Jen jednou byl poražen

Svět je také důležitou součástí protipovodňové ochrany. Po povodních v roce 2002, kdy jeho hráz odolala jen tak tak, rybník dostal bezpečnostní přeliv. V historii ale Svět útok velké vody nevydržel jen jednou.

Jeho hráz se protrhla při povodni v roce 1890, ale sám rybník v tom byl zčásti nevinně, protože předtím se protrhly hráze všech rybníků nad ním a nápor takové vlny ani Krčínova hráz vydržet nemohla.

Kolem Světa pomalu i rychle

Na rybník Svět je krásný pohled ze všech stran. Chcete si to ověřit? Pak se vydejte na cestu kolem Světa, tedy po naučné stezce, která od roku 1985 tvoří dvanáctikilometrový okruh kolem celého rybníka.

Je určena pro pěší turisty, vede po polních a lesních cestách i po samotné hrázi a nachází se na ní 16 zastavení s informacemi o historii rybníkářství, lázeňství či lidové architektury v okolí.

Na podzim se po stezce tradičně běží Běh kolem Světa, jehož trasa oficiálně měří 11 kilometrů a 729 metrů. Letos akce připadá na 2. září.

Odpočiňte si v parku

Kolem hlavní výpustě rybníka vede silnice a hned za ní se rozkládá šestihektarový zámecký park.

Jeho základy položil slavný Rožmberk Petr Vok už na počátku 17. století, a i když třicetiletá válka pak zahradě hodně uškodila, Schwarzenberkové si pak dali práci a místo přivedli opět k jeho bývalé kráse.

Park rozděluje Třeboň na předměstí a historické jádro a před třemi lety prošel celkovou revitalizací.

Laboratoř zámeckých alchymistů

A když už budeme odpočívat v parku, stojí za to si prohlédnout i samotný zámek. Původně na jeho místě stával už ve 14. století panský hrádek, který si o století později vybral za své sídlo Vok z Rožmberka.

Celý areál vylepšil a rozšířil, a stejně tak si počínal i jeho potomek Vilém o dalších sto let později. Pokud dnes vstoupíme dovnitř, můžeme přemýšlet o všech historických majitelích zámku.

Jedna speciální prohlídková trasa nás seznámí se vším, co souvisí s Rožmberky, a to třeba včetně unikátní sbírky navigačních přístrojů Petra Voka nebo alchymistické laboratoře.

Druhá trasa se zase více věnuje Schwarzenberkům, a tak před námi bude defilovat třeba kolekce afrických předmětů ze schwarzenberské farmy u Nairobi nebo soukromé pokoje včetně salonu kněžny nebo pracovny a ložnice knížete.

Kvůli výlovu si nařiďte budík

Každý podzim na Třeboňsku probíhá výlov zhruba dvou set rybníků. Výlovů těch nejznámějších se tradičně účastní i veřejnost. Návštěvníci si užívají nejen netradiční podívanou, ale jsou vděční i za prodej živých ryb.

Konkrétní termíny výlovů jsou závislé na mnoha okolnostech a oznamují se většinou až v průběhu září, jeden je už ale vždycky znám dlouho dopředu.

Největší rybník Rožmberk je totiž natolik v centru pozornosti, že jeho výlov prostě musí mít přesně stanovený termín, aby si všichni zájemci mohli výlet naplánovat. A tak letošní výlov Rožmberka připadá na víkend 13. -15. října.

Pokud ale nechceme o nic přijít, budeme si muset trochu přivstat. Výlov zpravidla začíná prvním zátahem v sedm hodin ráno.

Co nesmíte minout? Schwarzenberskou hrobku

Téměř pohádkovou stavbou je Schwarzenberská hrobka připomínající romantický zámeček, která stojí na opačném břehu rybníka Svět než sama Třeboň. Založena byla v roce 1874 kněžnou Eleonorou a i tahle stavba si vyžádala odborníky na vodní díla.

Před budováním základů totiž bylo třeba vykopat kanál k odvodnění prostoru, protože hrobka se nachází pod úrovní terénu. V hrobce byly postupně v zinkových rakvích uloženy ostatky 27 významných příslušníků schwarzenberského rodu.

Dnes můžeme dovnitř nahlédnout v průvodcem a podívat se po monumentálním schodišti i do kaple a do krypty. V období dušiček se tu každoročně koná zádušní mše, kaple se pak využívá jako prostor pro kulturní akce a koncerty.

Foto: Shutterstock
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz