Prozkoumejte krásy Zanzibaru
Prozkoumejte krásy Zanzibaru

Naprosto úžasné pláže, pohostinné obyvatelstvo, neuvěřitelná zvířata na souši i ve vodě – to je Zanzibar. Co vám tento ostrov v Indickém oceánu nabídne? Jaká je jeho historie i současnost? Čtěte dál.

Dovolená na Zanzibaru nabízí naprosto vše. Klid, krásné pláže, přírodu, zajímavé tradice, úžasná zvířata, exotické ovoce a skoro vše, co byste mohli chtít. Kromě pouličních lamp, ty zde nenajdete. Proto noční toulky raději vynechte. Víte, že se na Zanzibaru narodil Freddie Mercury? Dokonce tu na jeho počest postavili i muzeum.

Zanzibar má dva ostrovy

Zanzibar není pouze jeden ostrov, ve skutečnosti se skládá ze dvou ostrovů –  jižní Unguja a severní Pemba. Unguja (svahilský název) je ale více známý pod názvem Zanzibar. Oba ostrovy tvoří autonomní stát a s ostrovem Mafia pak Zanzibarské souostroví, které je celé součástí Tanzanie.

Krátce o ostrově

Zanzibar dohromady obývá necelý milion a půl lidí. Co se týká jazyku, domluvíte se zde anglicky. Mimo tento jazyk zde narazíte i na svahilštinu a arabštinu. Jaký byl důvod vzniku svahilštiny? V minulosti zde probíhaly důležité obchody mezi domorodci a Araby, takže bylo nutné vymyslet nějakou alternativu. Svahilština je tedy kombinace angličtiny, arabštiny, perštiny a bantuských jazyků.

Jak to tak bývá, četné obchody mezi Araby přilákaly i nové obyvatele (a náboženství). V současnosti zde žijí muslimové, křesťané a hinduisté v míru a celkem bez problémů. V zemi to neplechu nedělá, naopak se tu díky tomu prolínají různé kuchyně, jazyky, zvyky a tradice.

Ostrov plný koření

Co si rozhodně nenechat ujít je farma s kořením. Ze Zanzibaru se vyváží opravdu velké množství hřebíčku, skořice, muškátového oříšku a pepře. Vývoz patří mezi jeden z největších příjmů. Na Tangawizi Spice Farm se dozvíte spoustu zajímavých informací a pokud budete mít štěstí, narazíte na průvodce, který se už 8 let učí česky. Pokud tedy nerozumíte cizím jazykům, zaplaťte si českou prohlídku.

Během 3 hodin uvidíte a zjistíte spoustu zajímavostí. Například Lipstick plant = Oreláník barvířský / Annatto, což je rostlina, ze které se odebírá růžové potravinářské barvivo vhodné i k nalíčení rtů. Dále se vám předvede Butterfly Man. Pomocí speciálně svázaných chodidel vyšplhá na 25m vysokou palmu a za zpěvu a smíchu pro vás na zem shodí čerstvé kokosy. Dejte si pozor, nejspíš se k vam dostane nabídka na nákup koření, ale je velmi předražená.

Vezměte si s sebou šnorchl

Místní korálové útesy vás ohromí hlavně neuvěřitelnou hrou barev a tvarů. Uvidíte různé druhy ryb a bohatý podmořský život.

Nenechte si ujít ani delfíny na jihu ostrova u vesničky Kizimkazi. Říká se, že máte 50% šanci je potkat, takže pokud se na vás usměje štěstěna, važte si toho. Plavby mají název Dolphin tour.

Za vůní na trh

Pokud máte čas a chuť, navštivte místní trh Darajani. Připravte se na desítky čichových a obrazových vjemů, hlasité prodejce, přeplněné stoly a sbíhající se sliny. Čeká na vás ovoce, zelenina, maso, ryby, ale také sandály, bicykly a textilie.

 

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Seychely, malý velký ráj

Seychely, malý velký ráj

Zimní dovolená v Leogangu

Zimní dovolená v Leogangu

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Bangkok, velkoměsto na vodě

Bangkok, velkoměsto na vodě

3 nejkrásnější jednobarevná města

3 nejkrásnější jednobarevná města

Nenechte si ujít další zajímavé články