Domů     Putování Toulavou po jihočeských klášterech
Putování Toulavou po jihočeských klášterech

Putování krajinou s cílem sebepoznání, odpočinku a útěku od běžných starostí, je stále vyhledávanější formou dovolené. Našinec přitom kvůli tomu ovšem nemusí vyrazit například až do Santiaga de Compostela.

Plnohodnotnou náhradu pro své rozjímání a hledání vnitřního klidu najde na jihu Čech. Turistická oblast Toulava totiž připravila pro turisty tři unikátní poutní stezky, které spojují tři významné jihočeské kláštery. V Milevsku, Táboře Klokotech (viz úvodní foto) a Bechyni. 

Každá trasa měří zhruba od 30 do 40 kilometrů a dá se ujít za den, nebo dva s přespáním v polovině trasy. Vydat se na tyto stezky je samozřejmě možné i na kole. Každý poutník dostane certifikát a zapíše se do poutní knihy.

Potom je na něj pamatováno při modlitbách v navštíveném kostele. Pro poutníky jsou připraveny, podobně jako na cestách do Compostely, kredenciály (španělsky – credencial) poutníka.

Tam mohou sbírat razítka a sledovat kolik ušli kilometrů a jaká místa navštívili.

Kredenciály navíc obsahují navíc podrobné mapy poutních stezek, všechny sakrální památky po cestě i vyznačení všech křížků a božích muk a také místa, kde se dá přespat a kde se najíst.

Kredenciály jsou k dispozici nejen ve všech poutních místech, ale také v infocentrech ve městech Toulavy, v Táboře, Bechyni, Milevsku, Soběslavi, Sedlčanech a dalších i v partnerských penzionech.

Milevsko
Milevsko

Zmíněná místa nebyla vybrána náhodně. V klášteře Milevsku byla v loňském roce nalezena vzácná křesťanská relikvie, která zde byla uschována již ve středověku.

Podle archeologů by mohlo jít o část hřebu z takzvaného Pravého kříže, na němž měl zemřít Ježíš Kristus. Milevský klášter byl na přelomu vrcholného a pozdního středověku, kdy byly artefakty do skrýše nejspíše uloženy, celoevropsky významným místem.

Bechyně byla nejnavštěvovanějším poutním místem jižních Čech v 19. a na počátku 20. století.

Poutní kostel v Klokotech pak byl slavným poutním místem už za Marie Terezie a píše o něm třeba i Jaroslav Hašek v Osudech dobrého vojáka Švejka za světové války,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

S výběrem místa pro letošní letní dovolenou na jihu Čech ovšem není dobré příliš dlouho otálet. Kapacity zdejších penzionů a hotelů se totiž rychle plní letními rezervacemi.

Zájemci o letní pobyty na jihu Čech si mohou místa pro své dovolené vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy na našem speciálním webu:

www.dovolena.jiznicechy.cz,“ dodala vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová.

Kaplička
Kaplička

Zvlášť v dnešní době koronavirové pandemie může být pro řadu lidí důležité získat novou energii v přírodě a to třeba právě cestou podobnou té, kterou volí řada turistů po celém světě. Putováním krajinou spojeným s duchovními zážitky.

A právě tento typ dovolené bychom chtěli návštěvníkům nabídnout.

Poutník totiž vidí krajinu a památky v jiné perspektivě, dokáže je vnímat intenzivněji a cestu může využít k určitému zklidnění, útěku od reality našeho světa i k sebepoznání a ujasnění si svých cílů a myšlenek.

Prostě úplně vypnout, protože jediným cílem je cesta,“ konstatoval produktový manažer turistické oblasti Toulava Jan Sochor. Podrobné informace o poutních místech a poutních trasách lze nalézt na www.toulava.cz/poutnik .

Toulava je oficiální turistickou oblastí na území Táborska, Sedlčanska a okolí Milevska, jejímž centrem je město Tábor.

Krajina na pomezí jižních a středních Čech svou slavnou historií a množstvím památek, romantickými zákoutími i nepoznamenanou, zachovalou krajinou, vždy lákala návštěvníky.

Země historická, kde zněl husitský chorál, kde se zrodil rod Pánů z Růže, kraj drobných zřícenin, zapadlých malebných vesnic a úchvatné lidové architektury.

Je to krajina jak stvořená k toulání a objevování, bohatá na zážitky, tradice, dobré jídlo, aktivní vyžití i místa pro relaxaci a odpočinek. I proto byl tento malebný kout v srdci Čech nazván Toulavou.

Toulava pokrývá oblast o rozloze více než dvou tisíc čtverečních kilometrů, má 155 obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, sedmi přírodních parků, osmi národních kulturních památek, 15 památkově chráněných měst a vesnic, více než tisíc kilometrů cyklo a turistických tras, 200 kilometrů naučných stezek a 150 kilometrů běžeckých tras.

K tomu více než tři desítky muzeí, čtyři zpřístupněné zámky, dvě golfová hřiště, pět pivovarů a jednu zoo.

Více o Toulavě lze nalézt na webových portálech:

www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/to-toulava, www.toulava.cz, nebo na facebookovém profilu:

www.facebook.com/Toulava.cz.

Foto: Jižní Čechy
Štítky:
Související články
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu krajiny, která už nechce být obětí vlastního úspě
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se střídá hustý les
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Malebné ulice, které lákají k toulkám, světla podvečerních měst i úžasné ticho hor. Evropa má jedinečné kouzlo v každém období. Nové číslo Světa na dlani Speciál vás zve na cestu plnou inspirace, dobrodružství i romantiky. Přinášíme vám 111 skvělých tipů, kam vyrazit. Objevte krásu Evropy v celé její podobě. Města s neopakovatelnou atmosférou Vydejte se s námi na prohlídku měst, která patří k
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky  Váhu je proslulé termálními prameny
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Železný zázrak z Indie: Proč tento sloup už 1 600 let nezná rez?
enigmaplus.cz
Železný zázrak z Indie: Proč tento sloup už 1 600 let nezná rez?
Představa, že železo musí na dešti během několika let zrezivět, bere v Dillí za své. Uprostřed komplexu Qutb stojí více než sedm metrů vysoký železný sloup, který už přibližně 1 600 let odolává počasí
Emirates a South African Airways rozšiřují partnerství. Cestujícím nově zpřístupní dalších devět destinací v jižní a střední Africe
iluxus.cz
Emirates a South African Airways rozšiřují partnerství. Cestujícím nově zpřístupní dalších devět destinací v jižní a střední Africe
Společnosti Emirates a South African Airways (SAA) rozšiřují svou dlouholetou codesharovou spolupráci. Nová reciproční dohoda zpřístupní cestujícím devět dalších destinací v jižní a střední Africe a u
Nejodvážnější zvíře podle Guinnessovy knihy rekordů? Šelmička s pruhem na hřbetě!
21stoleti.cz
Nejodvážnější zvíře podle Guinnessovy knihy rekordů? Šelmička s pruhem na hřbetě!
Medojed kapský je lasicovitá šelma, kterou bychom velikostí mohli přirovnat k českému jezevci. Je extrémně nebojácná, ostatně bývá označována za nejodvážnější zvíře vůbec. V této souvislosti je dokonc
Kde se v čínské poušti vzali modroocí blonďáci?
historyplus.cz
Kde se v čínské poušti vzali modroocí blonďáci?
V poušti Taklamakan byla koncem minulého století objevena stovka hrobů s téměř netknutými mumiemi. Všichni mrtví byli pohřbeni s úctou a četnými milodary. Asi nejvíc přitom vědce zaujal hrob tříměsíčního chlapečka s modrou filcovou čapkou, z níž se draly blonďaté vlásky. Fakt, že jsou těla dávných lidí nesmírně dobře zachovalá, přičítají odborníci zdejším klimatickým podmínkám. Sucho, prosolené písky a extrémně
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Návrat domů po osmdesáti letech
epochalnisvet.cz
Návrat domů po osmdesáti letech
Do Brna se letos vrátí potomci rodin, které pomáhaly utvářet podobu města, ale jejichž osudy dramaticky přerušila druhá světová válka. Příběhy rodů Placzek, Löw-Beer, Fuhrmann, Kohn a Stiassni se stanou jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu židovské kultury ŠTETL FEST 2026. Některé návraty nejsou jednoduché. Místa, která si člověk pamatuje z rodinných vyprávění, už dávno
Sůl nad zlato, ale přiměřeně
panidomu.cz
Sůl nad zlato, ale přiměřeně
Většina lidí po celém světě jí soli až moc. Často i nevědomky, protože netuší, jak velké množství se jí skrývá v průmyslově vyráběných potravinách, dokonce i těch sladkých.     Sůl je zdravá Ale v ani ne třetinovém množství, než je pro většinu populace běžné. Její základní složky– sodík a chlór – jsou zásadní pro správné hospodaření
Odpustit je úleva, ale bývá to nesmírně těžké
skutecnepribehy.cz
Odpustit je úleva, ale bývá to nesmírně těžké
Když se ukázalo, že si manžel našel milenku, rozhodla jsem se trpělivě vyčkávat, přesvědčena, že se dříve či později vrátí k rodině. Možná je to jedna z nejtěžších věcí na světě. Ale každý, kdo s tím má nějaké zkušenosti, se zapřísahá, že pokud odpustíte, znatelně se vám uleví. Když se ke mně doneslo, že si manžel pořídil milenku,
Vyměnil Batulkovou přítel za mladší exemplář?
nasehvezdy.cz
Vyměnil Batulkovou přítel za mladší exemplář?
Už nějaký čas se lidé ptali, jestli jsou herečka ze seriálu Slunečná Dana Batulková (68) a její partner, režisér Ondřej Zajíc (56), ještě vůbec spolu. Herečka od sebe přítele od samého začátku odhán
Jahodovo-melounová polévka
tisicereceptu.cz
Jahodovo-melounová polévka
Studené ovocné polévky jsou ideálním osvěžením pro horké dny. Potřebujete 200 g jahod 600 g žlutého melounu 100 ml sladkého dezertního vína 50 g cukru krystal 1 lžíci medu 200 g zakysané sm
Rákos: Nenápadný poklad z mokřadů
epochaplus.cz
Rákos: Nenápadný poklad z mokřadů
Šumí ve větru na březích rybníků, ukrývá vodní ptáky a mnozí kolem něj procházejí bez povšimnutí. Přesto právě rákos pomáhal stavět domy, vyrábět lodě, zapisovat první texty a inspiroval řadu pověstí. Tato skromná, ale užitečná rostlina provází člověka už tisíce let. Většina lidí vnímá rákos jen jako obyčejnou kulisu letního koupání. Stačí se však podívat
Vrstvený salát do skla
nejsemsama.cz
Vrstvený salát do skla
Salát na cesty i do práce můžete různě obměňovat podle toho, co máte doma. Zálivkou ho zalijte až těsně před podáváním, aby zeleninu nerozmočila. Na 2 porce potřebujete: ✿ 1/4 ledového nebo jiného salátu (římský salát, polníček…) ✿ 1 malá konzerva kukuřice ✿ ½ okurky ✿ 2 rajčata Zálivka: ✿ 4 lžíce olivového oleje ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ ½ stroužku
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz