Je to hora přírodního původu, nebo stavba vytvořená v dávných dobách? To jsou dva tábory, které se pouštějí do debat nad nezvykle pravidelnými vrcholy australského kopce Gympie. Tento útvar však rozdělil i druhou jmenovanou skupinu.
Zastánci umělého původu se totiž nedokáží shodnout, jaká civilizace ho měla vybudovat.
Vrchol v australském Queenslandu má podezřele přesný tvar připomínající pyramidu porostlou divokou vegetací.
Podezření, že by mohlo jít o stavbu, kterou tu po sobě zanechala neznámá civilizace, se znásobí poté, co jsou na jejích svazích odkryty uměle vytvořené terasy.
Poslední dva roky pyramida Gympie přitahuje mnoho pozornosti zejména kvůli hlasitým protestům mnohých Australanů a jejich podporovatelů z celého světa.
Australská vláda totiž v dubnu roku 2018 rozhodla, že nevysoký vrchol musí ustoupit dálničnímu obchvatu, čímž pobouří ty, kteří jsou přesvědčeni o umělém původu kopce.
Chystá se Austrálie srovnat se zemí pozůstatky starobylého osídlení zatím neznámou civilizací? Pokud je pyramida Gympie skutečně umělého původu, kdo ji vlastně vybudoval a k čemu sloužila?
Jednoznačně lidské dílo
Když v 19. století zasáhne zlatá horečka také Austrálii, vznikne asi 40 kilometrů od východního pobřeží Queenslandu městečko Gympie, jehož okolí se ukáže být štědrým nalezištěm cenného kovu.
O něco více než jedno století později, v roce 1975, do města přijíždí australský kryptozoolog a vyšetřovatel paranormálních jevů Rex Gilroy (*1943), jehož pozornost zaujme zvláštní kopec, který se nedaleko města tyčí.
Jeho strany jsou podezřele symetrické a dokonce i vrchol kopce je zvláštně špičatý. Gilroy kopec prozkoumá a zjistí, že pod nánosem letité vegetace se nachází terasy tvořené kamennými bloky zcela prokazatelně opracovanými lidskou rukou.
Šířka šesti odkrytých teras se pohybuje od 10 metrů u základny a 2 metry pod vrcholem. Na základě svých měření Gilroy dochází k závěru, že se v hoře skrývá pyramida o výšce asi 30 metrů. Samotný vrchol má být tvořen jakousi věžičkou ze suchého zdiva. Jak dlouho byla pyramida skryta pod trávou a stromy?
Architekti nejasného původu
O tom, že se na úpatí Gympie nacházejí terasy vytvořené člověkem, není nejmenší pochyb. Rozpory ale panují v určování stáří a původu stavby.
Jisté je, že pyramida na místě stojí už před příchodem zlatokopů, kteří o 5 kilometrů dál v roce 1867 založí město Gympie.
Většina odborníků má za to, že hora je přírodního původu a terasy na jejím úpatí vybudovali italští přistěhovalci, kteří do Austrálie kdysi dorazili. Jiní badatelé jsou naopak toho názoru, že jde o prastarou stavbu, která vznikla možná už před tisíci lety.
Působení pradávné civilizace mají dokládat právě četné nálezy zlata v okolí pyramidy. Na tom, o jakou civilizaci mělo jít, se ale badatelé nedokáží shodnout.
Gilroy poukazuje na podobu s pyramidami ve Střední a Jižní Americe, pro které jsou podobné kaskády charakteristické. A nasvědčují tomu i další indicie.
„V oblasti poblíž byl nalezen kaktus jihoamerického nebo středoamerického původu, socha, která nebyla vyrobena zdejšími domorodci, a také se v této oblasti vykopaly kamenné bloky s nějakými nápisy,“ vyjmenovává Gilroy.
Názor, že pyramidu postavili Inkové, podporují i další badatelé. Doputovali do Austrálie jihoameričtí indiáni?
Nepřibližujte se!
Britský autor a znalec čínské historie Gavin Menzies (*1937) za stavitele pyramidy označuje čínské objevitele z dynastie Ming, která v zemi vládla ve 14. až 17. století.
Menzies Gympie dokonce prohlašuje za „přímý a přesvědčivý důkaz čínských návštěv v Austrálii“. Kaskádová stavba se totiž podobá i pyramidám objeveným v Číně.
„Její velikost, výška a tvar jsou typické pro pozorovací plošiny dynastie Ming a pro Číňany by bylo zcela logické vybudovat pozorovatelny pro přesné určení polohy fenomenálního bohatství, které objevili,“ vysvětluje Menzies.
Zatímco názory na původ a stáří pyramidy jsou rozpolcené, všichni se shodují na tom, že jde o místo bohaté na zlato. Někdy se vrcholu dokonce říká „Zlatá pyramida“.
Může být údajné množství zlata pod povrchem skutečným důvodem, proč se chce australská vláda kopec srovnat se zemí? Není vyloučeno, že na toto rozhodnutí nakonec někdo doplatí! O pyramidě se totiž vypráví množství strašidelných příběhů.
V jejím okolí prý dochází k různým záhadným jevům. V minulosti si dokonce z generace na generaci předávají varování, aby se nikdo nepokoušel se k pyramidě přiblížit nebo do ní dokonce proniknout. Že by se v ní skrývalo víc než jen zlaté nugety?
Eva Soukupová, autorka textu