Domů     Rakousko je krásné letní i zimní
Rakousko je krásné letní i zimní

Rakousko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější zahraniční destinace mezi českými turisty. A není se čemu divit.

Kromě relativní blízkosti se země pyšní celou řadou unikátních kulturních památek a přírodních krás v čele s dechberoucími horskými hřebeny Alp, které lákají k návštěvě v létě i v zimě.

Medvědí soutěska ve Štýrsku

Milovníci krásné přírody a aktivní dovolené mají v Rakousku spoustu možností. Zamířit mohou třeba do Štýrska – druhé největší spolkové země našeho souseda.

V tamním národním parku Gesäuse vyhlášeném čistými jezery, hlubokými lesy a velkými pastvinami, se nachází tzv. Medvědí soutěska.

Jde o dobře udržovanou turistickou cestu tvořenou dřevěnou lávkou, žebříky a zábradlím, která stoupá vzhůru úchvatnou skalnatou roklí, na jejímž dně protéká burácející potok Mixnitzbach. Turistická trasa míří do městečka Teichalmu.

Pokud si ale věříte na delší a náročnější výšlap, můžete ještě před ním zamířit třeba k vrcholu hory Hochlantsch, na které na vás při dobrém počasí čekají ty nejlepší panoramatické výhledy na okolní hornatou krajinu.

Mixnitzbach
Mixnitzbach

Do Salzburgu za čerty i Mozartem

Hlavní město rakouské spolkové země Salcbursko se svými 150 tisíci obyvateli je poslední dobou stále oblíbenější destinací českých turistů.

A je to pochopitelné – Na své si v něm přijdou milovníci historie, vyznavači dobrého jídla a samozřejmě také obdivovatelé hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. jeho rodný dům je jednou z nejnavštěvovanějších památek v celém Rakousku. A nejen ten.

Při návštěvě nesmíte vynechat ani další části barokního Starého města zapsaného na seznam UNESCO. Doporučujeme hlavně kouzelnou ulici Getreidegasse, kde je i zmíněný Mozartův dům a kde jsou nad průčelím obchodů stále zavěšené středověké znaky cechů.

Lanovkou můžete vyrazit na téměř tisíc let starou pevnost Hohensalzburg a za návštěvu stojí rozhodně i zámek Mirabell se svými zahradami.

Pokud chcete opravdu unikátní zážitek, zamiřte do Salzburgu v listopadu, kdy se tam koná jeden z největších pochodů čertů na světě.

Mozartův dům
Mozartův dům

Na kole podél Dunaje

Při hledání nejlepší trasy pro cyklovýlet určitě doporučujeme věnovat pozornost 229 kilometrů dlouhé cyklostezce vinoucí se podél Dunaje z města Linc až do Vídně, která vede v místech, kde v dávných časech stála stará římská silnice.

Už v samotném Linci, kam se lze dostat pohodlně třeba vlakem, je možné si prohlédnout krásné historické centrum. Následně vás trasa povede po levém břehu Dunaje až do Mauthausenu, kde se nachází středověký kostel a bývalý vodní zámek Pragstein.

Zastavit doporučujeme i v historickém městečku Grein nebo v údolí Dunaje mezi Ybbsem a Kremží, které je považováno za vůbec nejkrásnější úsek cyklostezky.

Od cesty podél řeky si můžete vystoupat třeba k zámku Artstetten, který je známý pro svých sedm cibulových věží. Následující údolí Wachau je další krásnou etapou, která vybízí k častým zastávkám.

Perlou oblasti je město Dürnstein, kde byl před 800 lety držen i král Richard Lví srdce. To už se ale pomalu blíží Vídeň, kde naše cesta končí. I v ní na vás ale čeká spoustu zajímavostí.

Schönbrunn
Schönbrunn

Vídeň – město, kde se potkáte s historií

Ať už do Vídně zamíříte na kole nebo třeba vlakem, okamžitě si tohle město s dvoutisíciletou historií, množstvím památek a s širokými možnostmi kulturního vyžití, zamilujete.

Rakouská metropole zaujme každého především svým historickým centrem, které bylo dokonce zapsané na seznam UNESCO. Navštívit lze třeba barokní zámek Schönbrunn, bývalou rezidenci císařovny Sisi nebo Marie Terezie.

Komplex nabízí nejen množství bohatě zdobených historických interiérů, ale třeba i zámeckou zahradu s kouzelnou fontánou, labyrint nebo zoologickou zahradu.

Neméně zajímavý je i palácový komplex Hofburg, rozsáhlé sídlo habsburských císařů a řada dalších nádherných historických míst. Vídeň vás může nalákat také na spoustu galerií, muzeí nebo na nejslavnější rakouský zábavní park Prater se známým obřím ruským kolem.

Bodamské jezero

Bodamské jezero, třetí největší jezero v Evropě, je skutečný unikát. Dělí si ho mezi sebe totiž trojice zemí – Kromě Rakouska také Německo a Švýcarsko.

Pokud se rozhodnete podívat se k němu z té rakouské strany, čekají na vás turistická letoviska nabízející množství vodních sportů, soukromé i veřejné pláže a nabídka tematických plaveb a výletů třeba na ostrůvek Mainau, kde se nachází obrovská botanická zahrada.

A pokud chcete být pány svého programu, vezměte batoh a vydejte se do okolních hor pěšky na jednu z mnoha turistických tras nebo na kole po cyklotrase kolem jezera, která měří 268 kilometrů.

Foto:
Lokalita:
Související články
Hornorakouský region Donau představuje dovolenou, která zpomaluje tempo a zanechává trvalý dojem. Mezi řekami, zvlněnou krajinou a mírnými rovinami se zde propojují pohyb, příroda, gastronomie a kultura v zážitky, které mají skutečnou hodnotu. Nejde tu o to být stále výš, rychleji a dál, ale o výjimečné okamžiky – při cyklistických výletech podél řek, pěších túrách s dalekými výhledy, rodinnýc
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá nazvat i cyklist
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová Myslivna: bydlení, které vyčnívá. A nejen nad Brnem
iluxus.cz
Nová Myslivna: bydlení, které vyčnívá. A nejen nad Brnem
Panorama města Brna dostalo sotva pár měsíců nazpět novou dominantu. Ze zalesněného hřebenu, který se zakusuje nad řekou Svratkou téměř až k centru města, se vynořila silueta bytového domu Nová Mysliv
Industriální styl, hodný šampiona
rezidenceonline.cz
Industriální styl, hodný šampiona
Mezi cihlovými zdmi bývalé továrny se skrývá designový penthouse Jaylena Browna, hvězdy NBA a Boston Celtics. Jde o prostors výhledem na Seaport District, v němž výška stropů nepochybně dosahuje míry ambicí svého majitele. V bostonské čtvrti Fort Point, kde se historie města potkává s jeho současnou energií, se nachází rezidence, která ztělesňuje styl, sílu a
S Katy Perry je to vážné! Svatba a brzy společné dítě?
nasehvezdy.cz
S Katy Perry je to vážné! Svatba a brzy společné dítě?
Vztah zpěvačky Katy Perry (41) a kanadského expremiéra Justina Trudeaua (54) dostal nečekaný spád. Zatímco ještě před časem se říkalo, že vášeň mezi nimi vyprchala, nyní se spolu ruku v ruce objevi
Generál Corbulo poslechl i rozkaz k sebevraždě
historyplus.cz
Generál Corbulo poslechl i rozkaz k sebevraždě
Arménie je drsná země. Nic pro nezkušené legionáře, kterým velí. Corbulo ví, že bez speciálního tréninku budou v horách umírat po stovkách a celé tažení skončí fiaskem. Potřebují speciální výcvik, který je zocelí a připraví na válku se lstivým nepřítelem. Narodil se v majetné, senátorské rodině, která pochází z východu Apeninského poloostrova. Prameny o jeho dětství
Od pavích per až po elektrický zázrak. Jak vznikl ventilátor, nejlepší přítel horkých letních dnů
epochaplus.cz
Od pavích per až po elektrický zázrak. Jak vznikl ventilátor, nejlepší přítel horkých letních dnů
Stačí zmáčknout tlačítko a během několika vteřin se kolem vás rozproudí příjemný vánek. Ventilátor dnes patří k běžné výbavě domácností, kanceláří i ložnic, ale jeho příběh začíná dávno před elektřinou. Nejdříve lidé mávají vějíři z palmových listů, později vymýšlejí důmyslné stroje poháněné vodou nebo lidskou silou. Až jeden odvážný americký vynálezce přichází s nápadem, který
Hrachovka se slaninou
tisicereceptu.cz
Hrachovka se slaninou
Potřebujete 500 g žlutého hrachu 1 lžíci oleje 1 cibuli 1 pórek 3 stroužky česneku 1 mrkev 2 snítky majoránky 1 l zeleninového vývaru 50 g slaniny čerstvou petrželku Postup Hrách nas
Mletý hovězí biftek
nejsemsama.cz
Mletý hovězí biftek
Pikantní mletý biftek je delikátní jídlo, které vás dostane svou chutí i svou šťavnatostí. Na 4 porce potřebujete: ✿ 500 g mleté hovězí kýty ✿ 1 cibuli ✿ 4 stroužky česneku ✿ 2 vejce ✿ 4 lžíce kečupu ✿ 1 lžičku bazalkového pesta ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 4 lžíce škrobové moučky ✿ 2 lžičky ostré hořčice ✿ 1 lžičku chilli koření ✿ drcený kmín ✿ koření na steak ✿ sůl,
Modré oko, které odhání zlo: Tajemný nazar chrání lidi už tisíce let
enigmaplus.cz
Modré oko, které odhání zlo: Tajemný nazar chrání lidi už tisíce let
Visí na dveřích domů, zpětných zrcátkách aut, dětských kočárcích i na krku jako šperk. Modré skleněné oko zvané nazar patří k nejznámějším ochranným symbolům světa. V Turecku a Řecku na něj nedají dop
Zmoudřel La Fontaine až před smrtí?
epochalnisvet.cz
Zmoudřel La Fontaine až před smrtí?
Ctihodní členové Akademie se shodují na přijetí jednoho z nejznámějších spisovatelů do svých řad. Čeká se jen na potvrzení volby králem. „Cože? La Fontaine? Toho nikdy neschválím!“ prská panovník.   Dlouho se Jean de La Fontaine, narozený 8. července 1621, nemůže rozhodnout, co v životě vlastně bude dělat. Převezme práci lesního dozorce po svém otci, ale víc
Obrázky od vnučky mě nabíjejí energií
skutecnepribehy.cz
Obrázky od vnučky mě nabíjejí energií
Nakoupila jsem vnučce barvičky a ona celé prázdniny malovala. Obrázky jsem pověsila do ložnice, a poté se začaly dít divy. Vrátila se mi ztracená síla. Do důchodu jsem vstoupila plná nápadů. Radovala jsem se, že si budu konečně užívat zahrádky a hlavně šestileté vnučky, u které jsem cítila, že se povedla po mně. Rozuměla jsem si s ní mnohem více,
Jak jsou na tom ryby v Krušných horách? To budou zjišťovat čeští a němečtí vědci
21stoleti.cz
Jak jsou na tom ryby v Krušných horách? To budou zjišťovat čeští a němečtí vědci
Na desítkách lokalit plánují experti z české i německé strany Krušných hor realizovat biologický průzkum, jehož cílem je komplexní zmapování situace ohledně rybích společenstev v celé oblasti. [cap
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
panidomu.cz
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz