Takové lyžování jako v Alpách doma nezažijete. Nikde žádné fronty na lanovky, úžasné atrakce a milí lidé, báječná kuchyně, fantastické výhledy a křišťálově čistý vzduch. Kdo nelyžuje, určitě si vybere zajímavý výlet.
Ceny ne o moc vyšší než ve Špindlu, a není to daleko. Vezměte rodinu za pohádkovou zimou.
Už za 5 hodin cesty můžete skočit do lyží a užívat si nekonečně dlouhé široké svahy, nebo běžkařské terény. Upravené jsou ale i trasy pro pěší. Kdo nechce jezdit daleko, využije nabídku střediska Hochficht, hned za šumavskými hřebeny a Lipnem.
Ubytovat se můžete přímo na sjezdovce nebo levněji na české straně s možností dojíždění. Česku se podobá i tím, že sjezdovky lemují hluboké zasněžené lesy, v nichž se občas objeví restaurační roubenka, lákající ke vstupu.
Pro děti jsou speciální sjezdovky jen pro ně. Nejbližší dostupný lyžařský ledovec ve směru z Čech je Zell am See-Kaprun, který je z Prahy vzdálený necelých 500 km.
Projděte národní parky
Kdo nelyžuje, může navštívit třeba Národní park Neusiedler See-Seewinkel nebo některý z dalších šesti národních parků v Burgenlandu.
Obzvlášť fascinující podívanou nabízejí kry na Neziderském jezeře nebo pohled na letící formace hus, kterých zde přezimuje skoro 50 tisíc. Na pěší túry vyrazte z města Illmitz, které leží na východním břehu jezera.
Už jste zkusili sněžnice?
Mimořádným zážitkem je túra zasněženou krajinou pod masivem Ötscheru, nejlépe na sněžnicích. Výlet do národního parku Ötscher-Tormäuer, takzvaného Grand kaňonu Rakouska lze spojit s romantickou jízdou vláčkem.
Göstlingerskými Alpami vede kolem 50 kilometrů turistických tras, z nichž některé končí až na tamním nejvyšším vrcholu Hochkar. Salcburská salašnická cesta (Salzburger Almenweg) propojuje pětadvacet obcí v regionu Pongau a měří 350 km.
Jednotlivé etapy jsou vhodné i pro méně zkušené horské turisty a celou dovolenou lze pojmout i jako vícedenní putování od chaty k chatě. Těch je tady pro turisty otevřeno 550, ale ne všechny jsou na přenocování.
Méně zdatní mohou zkusit etapy
Nejoblíbenější jsou odbočky vedoucí k velkolepým vyhlídkám. Pozoruhodná 12 km dlouhá hřebenová cesta ve výšce 1 600 metrů vede na Rossbrand, kam se lze dostat lanovkou Papagenobahn.
A jestli chcete opravdu romantický zážitek, pak horská vesnička Filzmoos v Salzbursku je oblíbeným místem startů vyhlídkových balónů. Tak co, proletíte se?
Lahůdky rakouské gastronomie
Na zahřátí začněte polévkou, nejlépe Leberknödelsuppe, tedy knedlíčkovou. Rakušané ji připravují trochu jinak, než jsme zvyklí u nás. Knedlíčky tady nejprve předsmaží a až poté vaří ve vodě.
Jsou tak nadýchanější než naše.Na žádné horské chatě nesmí chybět pokrmy a lá Tiroler Gröstl – typické zapečené pánve se špeclemi, bramborami, špekem, klobáskami, vepřovým masem, cibulí, zelím a dalšími dobrotami. Ani tyrolské špekové knedlíky s uzeným masem a zelím nesmíte vynechat.
Alespoň jednou za svůj pobyt si zkrátka musíte dát pravý Wienerschnitzel, vídeňský řízek. Jako sladkou tečku můžete zvolit Kaiserschmarrn, neboli císařský trhanec, který se originálně podává se švestkami.
K vídešké kávě si dejte Mozartovy koule, čokoládové kuličky s marcipánem. Nodolatelné.
Milan Vacek