Domů     Soubor lidových staveb: Betlém Hlinsko
Soubor lidových staveb: Betlém Hlinsko

V každém městě si v uplynulých stoletích stavěli své domky a dílny drobní řemeslníci, v každém městě stála typická obydlí továrních dělníků. Ale ne v každém se takové památky na dávno minulé časy zachovaly v nezměněné podobě.

Město Hlinsko v okrese Chrudim bylo od 11. století, kdy tu vznikla první osada, vždycky sídlem vynikajících řemeslníků. Ostatně i sám název obce se vztahuje ke slovu hlína a tedy k pověstnému mistrovství zdejších hrnčířů.

V průběhu staletí se ale k hrnčířům a cihlářům přidávali i další živnostníci. Například s rozvojem pěstování lnu se objevili vynikající tkalci, kteří své stavy měli ve vlastních obydlích, i když třeba pracovali pro místní manufakturu.

V roce 1858 bylo v Hlinsku takto spočteno 95 tkalcovských stavů. Už od poloviny 18. století se stalo zvykem, že řemeslníci své domky soustřeďovali do jediné lokality – na pravý břeh řeky Chrudimky.

Tomuto místu se později začalo říkal Betlém, protože právě tak zdejší soubor lidových chaloupek vyhlížel. A profesní složení zdejších obyvatel bylo rozhodně pestré.

Vedle hrnčířů a tkalců tu bydleli i krejčí, kožešníci, hračkáři, truhláři, sedláři, ševci, ale také třeba výrobce hudebních nástrojů nebo místní porodní bába.

Jak se stěhují chaloupky

Zatímco leckde jinde se městská centra postupně proměňovala, jakýmsi zázrakem se hlinský Betlém zachoval v takřka nezměněné podobě.

A když se přece jen v 80. letech minulého století začalo uvažovat o změnách, našlo se dost nadšených fanoušků historie, kteří zbourání nedovolili. Naopak. Podařilo se prosadit záchranu šestnácti tradičních staveb v Betlémě.

Byly prohlášeny za nemovité kulturní památky a staly se součástí již téměř dvě desetiletí fungujícího Souboru lidových staveb a řemesel Vysočina s centrem na jen pár kilometrů vzdáleném Veselém Kopci.

Nikde v okolí se sice nemohli pochlubit tak unikátním souborem řemeslnických chalup, ale občas se přece jen nějaká našla.

Architektonicky zajímavé památky lidového stavitelství z širokého okolí, v původním místě ohrožené zánikem, sem byly postupně přeneseny v rozebraném stavu, pečlivě složeny a zrestaurovány.

Za pět let už stálo v Betlémě 23 domů jak roubených, tak i poloroubených a částečně zděných s klasicistními prvky, a v roce 1997 sem, do zrekonstruované budovy u vstupu do areálu Betlém, bylo přeneseno i sídlo správy celého muzea.

Všechny maškary pohromadě

Možná nás jako návštěvníky překvapí, že v některých chaloupkách dodnes bydlí lidé. Většina obydlí už ale přece jen slouží jako expozice či jako kavárny, restaurace nebo prodejní prostory.

Sídlí tu v domku s číslem popisným 561 i Turistické informační centrum města Hlinska s podkrovní expozicí dřevěných hraček nazvanou Příběh dřevěné panenky. Do chaloupky č.

178 zvané Pickův dům s rekonstruovanou hrnčířskou pecí zase míří nejčastěji kroky dětí, protože právě v ní se konají výstavy a vzdělávací programy pro školy.

Suvenýry si návštěvníci mohou zakoupit v prodejně upomínkových předmětů nebo v krámku Bylinka a nechybí ani prodejna lidových hudebních nástrojů s funkčním orchestrionem.

Oblíbený je také jeden z nejstarších zdejších domků s číslem 159, jehož původ dokládá dochovaný nápis „Tento domek jest wyzwižen z nákladu Jana Beneše roku 1765“.

V jeho interiéru najdeme i černou kuchyni s hliněnou troubou a otvory do chlebové pece a také expozici pracovních podmínek rodiny domácího tkalce z první poloviny 19. století. V domku č. 362 je pak neopakovatelná expozice o masopustní tradici zdejšího regionu.

Ostatně masopustní obyčej je od roku 2010 oficiálně zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO a pokud chceme takzvané tradiční masopustní obchůzky vidět na vlastní oči, máme k tomu příležitost nejen ve skanzenu, ale i v nedalekých obcích Studnice, Vortová, Hlinsko-Blatno nebo Hamry.

V domku se dozvíme třeba to, že i když se za masopustní maškary převlékají většinou muži, v některých obcích se v nich mohou skrývat i ženy a děti.

Anebo to, že masopustní masky se dělí do dvou skupin – pěkné červené, například ženy nebo Turci, a škaredé černé, především ras s kobylou, kominík nebo medvědář.

Součástí expozice je výtvarná dílnička pro děti a promítá se také krátký dokument o historii masopustu.

Zpívá se tu a tančí

Soubor lidových staveb v Hlinsku ovšem není jen ospalá expozice starých domů. Žije bohatým životem.

Nejen že můžeme nahlédnout do dobové dílny výrobce hraček či ševce, do pracovny výrobce ručně sekaných pilníků s pecí ke kování, žíhání a kalení pilníků a v tkalcovské dílně sledovat výrobu žinylkové šály, ale i na prostranství mezi roubenkami se pořád něco děje.

Konají se tu akce s ukázkami výroby šperků či lidových oděvů, můžeme sledovat postup přípravy tradičních lidových pochoutek a každoročně poslední víkend v srpnu se sem sjíždějí lidé zblízka i zdaleka na Adámkovy folklorní slavnosti.

Jméno dostaly podle hlineckého rodáka Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic v celé oblasti. Je to vlastně nesoutěžní přehlídka folklorních souborů z České republiky i zahraničí, doprovázená dalšími akcemi.

Samozřejmě nemůže chybět jarmark, ale hodně zájemců přitáhne i turistický pochod, cykloturistický výlet nebo výstava Výtvarné Hlinecko. Přijet do Betléma je o to snazší, že parkoviště není ani sto metrů daleko.

A až budete vstupovat do jednotlivých chaloupek, majitele čtvernohých průvodců určitě potěší, že je nemusejí nechávat venku.

Foto – Národní muzeum v přírodě, Vysočina

Foto:
Štítky:
Související články
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne všichni ale nejspíš budou vědět, že obě tyto instituce jsou záro
Poznejte proslulá i méně známá místa v Česku i Polsku. Hravé pohraničí stírá hranice a ukazuje pamětihodnosti, krásy přírody i industriální zajímavosti na české i polské straně. Objevte zákoutí Moravskoslezského kraje i Slezského vojvodství. Ať jste duší spíše turisté, dáváte přednost kultuře nebo se rádi dovídáte něco o technických památkách, v Hravém pohraničí si vyberete. Navštívit můžete c
Romantika, která by se dala krájet, souznění s krásnou a svěží přírodou, hvězdy nad hlavou, zvířata, vůně levandule i čerstvého sena, potěšení pro chuťové pohárky, zázemí se vším komfortem, zkrátka pohádka! Kde ji zažít? Nechte se inspirovat několika různorodými tipy, ve středních Čechách si vybere každý. Kde zažít venkov netradičně? Stačí se porozhlédnout. Toužíte-li po zážitcích, vydejte se
Atmosféra 19. století znovu ožívá. A to díky horácké vesničce, v srdci Vysočiny, která si pro návštěvníky připravila skutečně pestrý a neuvěřitelně autentický program. Hlavní roli v dobrodružném příběhu sehrává zchátralý statek Mittrovských, ležící v Bystřici nad Pernštejnem. Po nákladné rekonstrukci se totiž proměnil v Centrum Eden, které vás nenechá se pouze dívat. Naopak. Zde je přímo vyžadov
Pokud vaše děti nebaví prohlídky běžných muzeí a na zámek je nedostanete, vydejte se s nimi do pravěku, po stopách dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií. To určitě zabere. A kam za nimi vyrazit? Dinosauria muzeum Praha Ojedinělou cestu do pravěku si na vás vymysleli v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště. V „dinosvětě“ je tento park novinkou, své brány totiž otevřelo teprve před půl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
epochaplus.cz
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se
Podlahový tepelný komfort
rezidenceonline.cz
Podlahový tepelný komfort
Využití elektrických topných kabelů ve formě podlahové vytápění se v porovnání s teplovodními systémy vyznačuje nejen příznivými pořizovacími náklady, ale také jednodušší instalací a větší flexibilitou. Potřebný komfort umějí nabídnout rovněž topné rohože a fólie. Kabely, umístěné přímo pod dlažbu do tenké vrstvy pružného tmelu, lze využít také k realizaci ploch s komplikovanějším tvarem. Vybavené
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
epochalnisvet.cz
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo
Mladší muž drží Švormovou v šachu?
nasehvezdy.cz
Mladší muž drží Švormovou v šachu?
Nikdo si to neuměl představit, ale den, kdy Libuše Švormová (89) pověsí řemeslo na hřebík, se nezadržitelně blíží. Navíc se zdá, že zásadní roli hraje její partner. Sdivadlem už herečka ze seriálu
Caesarovo tažení Galií: Padl mu za oběť milion lidí?
historyplus.cz
Caesarovo tažení Galií: Padl mu za oběť milion lidí?
Vojevůdce Vercingetorix se obrací ke svým mužům: „Nebojoval jsem za sebe, ale za svobodu všech Galů.“ Ještě toho dne sedne na koně a opustí obléhanou Alesii. Sám předjede před Caesara, obkrouží jeho křeslo, sejme zbroj, usedne na zem a zůstane tak, dokud ho neodvedou. „Dělá to jen sám kvůli sobě,“ šuškají si v Římě o
Po poli za naší vesnicí nás honili duchové
nejsemsama.cz
Po poli za naší vesnicí nás honili duchové
Budoucí manžel mi vyprávěl neuvěřitelný příběh. Myslela jsem si, že si vymýšlí. Zavedl mě na to místo za úplňku. Od té doby tomu věřím. Příběh jsem neprožila sama, mám dva svědky, manžela Tondu a bratra Vencu. Bylo to v době, kdy jsem začala s Tondou chodit. Byli jsme ještě tak mladí. Abych s ním nezůstala sama, posílali se mnou
Zkrášlovací zákroky s rozumem
panidomu.cz
Zkrášlovací zákroky s rozumem
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky.
Fondy kvalifikovaných investorů Wine Management SICAV a Artefin otevírají Centrum alternativních investic
iluxus.cz
Fondy kvalifikovaných investorů Wine Management SICAV a Artefin otevírají Centrum alternativních investic
Fondy Wine Management SICAV a Artefin oznámily vznik nového Centra alternativních investic (CAI). Je to reakce na rychle rostoucí poptávku investorů po vzdělávání a informacích ze světa alternativních
Dárek, co nám změnil život
skutecnepribehy.cz
Dárek, co nám změnil život
Mít handicapované dítě není lehké pro nikoho. Náš malý Jindra ale přinesl celé rodině nejen starost, ale hlavně hodně radosti i štěstí! Narodil se přidušený a lékaři ho dlouho rozdýchávali. Ty dlouhé chvíle na porodním sále moji dceru změnily. Strach o právě narozené dítě je tvrdá zkušenost. Malý Jindříšek byl tiché miminko. Bohužel poporodní komplikace na něm zanechaly
Tajemství sochy Krista Krále: Boží zjevení i pohřbené srdce
enigmaplus.cz
Tajemství sochy Krista Krále: Boží zjevení i pohřbené srdce
V lokalitě polského města Swiebodzin se nachází gigantická socha Krista Krále. Jedná se o nevyšší sochu Krista na světě, která překonává i výšku slavné skulptury v brazilském Riu de Janeiro. Vztyčení
Jed nad zlato
21stoleti.cz
Jed nad zlato
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich j
Marinovaná kuřecí křídla
tisicereceptu.cz
Marinovaná kuřecí křídla
Vylepšete křídla naší super marinádou! Ingredience kuřecí křídla sójová omáčka citronová šťáva 2 stroužky česneku jarní cibulka tymián olej sůl pepř Postup Nejdříve si připravte ma
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz