Soubor lidových staveb: Betlém Hlinsko
Soubor lidových staveb: Betlém Hlinsko

V každém městě si v uplynulých stoletích stavěli své domky a dílny drobní řemeslníci, v každém městě stála typická obydlí továrních dělníků. Ale ne v každém se takové památky na dávno minulé časy zachovaly v nezměněné podobě.

Město Hlinsko v okrese Chrudim bylo od 11. století, kdy tu vznikla první osada, vždycky sídlem vynikajících řemeslníků. Ostatně i sám název obce se vztahuje ke slovu hlína a tedy k pověstnému mistrovství zdejších hrnčířů.

V průběhu staletí se ale k hrnčířům a cihlářům přidávali i další živnostníci. Například s rozvojem pěstování lnu se objevili vynikající tkalci, kteří své stavy měli ve vlastních obydlích, i když třeba pracovali pro místní manufakturu.

V roce 1858 bylo v Hlinsku takto spočteno 95 tkalcovských stavů. Už od poloviny 18. století se stalo zvykem, že řemeslníci své domky soustřeďovali do jediné lokality – na pravý břeh řeky Chrudimky. Tomuto místu se později začalo říkal Betlém, protože právě tak zdejší soubor lidových chaloupek vyhlížel.

A profesní složení zdejších obyvatel bylo rozhodně pestré. Vedle hrnčířů a tkalců tu bydleli i krejčí, kožešníci, hračkáři, truhláři, sedláři, ševci, ale také třeba výrobce hudebních nástrojů nebo místní porodní bába.

Jak se stěhují chaloupky

Zatímco leckde jinde se městská centra postupně proměňovala, jakýmsi zázrakem se hlinský Betlém zachoval v takřka nezměněné podobě. A když se přece jen v 80. letech minulého století začalo uvažovat o změnách, našlo se dost nadšených fanoušků historie, kteří zbourání nedovolili. Naopak.

Podařilo se prosadit záchranu šestnácti tradičních staveb v Betlémě. Byly prohlášeny za nemovité kulturní památky a staly se součástí již téměř dvě desetiletí fungujícího Souboru lidových staveb a řemesel Vysočina s centrem na jen pár kilometrů vzdáleném Veselém Kopci.

Nikde v okolí se sice nemohli pochlubit tak unikátním souborem řemeslnických chalup, ale občas se přece jen nějaká našla. Architektonicky zajímavé památky lidového stavitelství z širokého okolí, v původním místě ohrožené zánikem, sem byly postupně přeneseny v rozebraném stavu, pečlivě složeny a zrestaurovány.

Za pět let už stálo v Betlémě 23 domů jak roubených, tak i poloroubených a částečně zděných s klasicistními prvky, a v roce 1997 sem, do zrekonstruované budovy u vstupu do areálu Betlém, bylo přeneseno i sídlo správy celého muzea.

Všechny maškary pohromadě

Možná nás jako návštěvníky překvapí, že v některých chaloupkách dodnes bydlí lidé. Většina obydlí už ale přece jen slouží jako expozice či jako kavárny, restaurace nebo prodejní prostory. Sídlí tu v domku s číslem popisným 561 i Turistické informační centrum města Hlinska s podkrovní expozicí dřevěných hraček nazvanou Příběh dřevěné panenky.

Do chaloupky č. 178 zvané Pickův dům s rekonstruovanou hrnčířskou pecí zase míří nejčastěji kroky dětí, protože právě v ní se konají výstavy a vzdělávací programy pro školy. Suvenýry si návštěvníci mohou zakoupit v prodejně upomínkových předmětů nebo v krámku Bylinka a nechybí ani prodejna lidových hudebních nástrojů s funkčním orchestrionem.

Oblíbený je také jeden z nejstarších zdejších domků s číslem 159, jehož původ dokládá dochovaný nápis „Tento domek jest wyzwižen z nákladu Jana Beneše roku 1765“. V jeho interiéru najdeme i černou kuchyni s hliněnou troubou a otvory do chlebové pece a také expozici pracovních podmínek rodiny domácího tkalce z první poloviny 19. století.

V domku č. 362 je pak neopakovatelná expozice o masopustní tradici zdejšího regionu. Ostatně masopustní obyčej je od roku 2010 oficiálně zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO a pokud chceme takzvané tradiční masopustní obchůzky vidět na vlastní oči, máme k tomu příležitost nejen ve skanzenu, ale i v nedalekých obcích Studnice, Vortová, Hlinsko-Blatno nebo Hamry.

V domku se dozvíme třeba to, že i když se za masopustní maškary převlékají většinou muži, v některých obcích se v nich mohou skrývat i ženy a děti. Anebo to, že masopustní masky se dělí do dvou skupin – pěkné červené, například ženy nebo Turci, a škaredé černé, především ras s kobylou, kominík nebo medvědář.

Součástí expozice je výtvarná dílnička pro děti a promítá se také krátký dokument o historii masopustu.

Zpívá se tu a tančí

Soubor lidových staveb v Hlinsku ovšem není jen ospalá expozice starých domů. Žije bohatým životem. Nejen že můžeme nahlédnout do dobové dílny výrobce hraček či ševce, do pracovny výrobce ručně sekaných pilníků s pecí ke kování, žíhání a kalení pilníků a v tkalcovské dílně sledovat výrobu žinylkové šály, ale i na prostranství mezi roubenkami se pořád něco děje.

Konají se tu akce s ukázkami výroby šperků či lidových oděvů, můžeme sledovat postup přípravy tradičních lidových pochoutek a každoročně poslední víkend v srpnu se sem sjíždějí lidé zblízka i zdaleka na Adámkovy folklorní slavnosti.

Jméno dostaly podle hlineckého rodáka Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic v celé oblasti. Je to vlastně nesoutěžní přehlídka folklorních souborů z České republiky i zahraničí, doprovázená dalšími akcemi.

Samozřejmě nemůže chybět jarmark, ale hodně zájemců přitáhne i turistický pochod, cykloturistický výlet nebo výstava Výtvarné Hlinecko. Přijet do Betléma je o to snazší, že parkoviště není ani sto metrů daleko.

A až budete vstupovat do jednotlivých chaloupek, majitele čtvernohých průvodců určitě potěší, že je nemusejí nechávat venku.

Foto – Národní muzeum v přírodě, Vysočina

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči…

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči…

Motýlí dům Žírovice

Motýlí dům Žírovice

V Ježíškových stopách

V Ježíškových stopách

LESNÍ BAR HORNÍ LIPOVÁ: UNIKÁTNÍ OBČERSTVENÍ

LESNÍ BAR HORNÍ LIPOVÁ: UNIKÁTNÍ OBČERSTVENÍ

Procházka na Petřín

Procházka na Petřín

Nenechte si ujít další zajímavé články

Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Velitel Pražského povstání se vrátil z vězení na prahu smrti
epochaplus.cz

Velitel Pražského povstání se...

Jeden z mnoha těch, kdo došli za vlády komunismu...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Objev Tutanchamonovy hrobky: Svému nálezci štěstí nepřinesl
epochaplus.cz

Objev Tutanchamonovy hrobky:...

V dobách, kdy Egyptské říši vládli...
Pes a deštivé počasí – jak zajistit, aby váš mazlíček nenastydl?
iluxus.cz

Pes a deštivé počasí –...

Začal podzim a deštivé počasí je na denním...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Někteří astronomové navrhují, aby lidé dříve než na Mars letěli k Venuši
21stoleti.cz

Někteří astronomové navrhují, aby...

Venuši se občas říká sestra Země, ale podmínky na...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...