Domů     Staroměstský orloj: Nejslavnější metronom Česka
Staroměstský orloj: Nejslavnější metronom Česka

Tu pověst známe všichni už od školních let. Orloj postavil hodinář zvaný mistr Hanuš, a bylo to dílo tak dokonalé, že pražští radní jeho autora nechali pro jistotu oslepit, aby podobný skvost nevybudoval ještě v jiném městě. Ale jak už to bývá, všechno ve skutečnosti bylo docela jinak…

Do počátku 14. století bychom na Staroměstském náměstí radnici marně hledali. Když už ale byla zřízena, tak se k ní začala stavět i věž, a každá správná věž přece musí mít hodiny.

Pár let tam vydržely obyčejné, ale v roce 1410 byly slavnostně vyměněny za mnohem složitější stroj. Autorem orloje s astronomickým číselníkem nebyl Jan z Růže řečený mistr Hanuš, ale královský hodinář Mikuláš z Kadaně.

Obdržel tenkrát za svou práci docela štědrou odměnu ve výši 3000 grošů, za což by si tenkrát mohl pořídit tucet koní. Teprve po šedesáti letech se orloj dočkal sochařské výzdoby. Krátce poté přišel přece jen čas slavného mistra Hanuše.

O Staroměstský orloj se staral přes dvacet let a složitý stroj ještě podstatně upravil a vylepšil.

Slavnou kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil v roce 1865 Josef Mánes. Orloj dnes zdobí pouze její kopie.
Slavnou kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil v roce 1865 Josef Mánes. Orloj dnes zdobí pouze její kopie.

Ach, ty krásné směšné figurky!

Dnes je Staroměstský orloj lákadlem pro turisty, kteří se s neochvějnou pravidelností srocují před radnicí a s napětím očekávají představení odehrávající se každou celou hodinu. V prvních stoletích existence orloje by si ovšem takovou podívanou užít nemohli.

Třeba slavní dřevění apoštolové, kteří procházejí za otevřenými okénky, se do věže nastěhovali až někdy mnohem později. Kdy, to ovšem nikdo nedokáže říci.

Ještě jezuitský literát a historik Bohuslav Balbín si v polovině 17. století pochvaloval, že na rozdíl od podobných zahraničních orlojů na tom pražském nejsou „zbytečné a směšné figurky, kterým se nerozumné děti a sedláci obdivují“.

Nicméně ony směšné figurky přece jen přibyly, a možná nedlouho po Balbínově zprávě. Vykukují z okének, která už ve věži byla, aby k hodinovému stroji přiváděla denní světlo.

Apoštolové ale opravdu nemají na chod orloje žádný vliv a skutečně slouží jen pro pobavení. Ale dělají to dobře. Orloj je už po léta nejfotografovanější pražskou památkou.

Dvě vážená povolání ze Staroměstského orloje. Astronom sleduje oblohu, Kronikář zaznamenává historické události.
Dvě vážená povolání ze Staroměstského orloje. Astronom sleduje oblohu, Kronikář zaznamenává historické události.

Teď už víme, kdo je kdo

Mnohokrát měl Staroměstský orloj v průběhu dějin namále. Občas se zastavil a občas také nebylo na opravy a údržbu, takže chátral.

V 18. století dokonce radnice vážně uvažovala o jeho rozebrání a jen usilovnou prací českých vlastenců se podařilo historický skvost zachovat. Druhou klinickou smrt prodělal orloj na sklonku druhé světové války.

Když byla 8. května 1945 radnice zasažena dělostřeleckým granátem, dřevěný mechanismus podlehl požáru a jen málo zbývalo k rozhodnutí nahradit historický orloj nudným moderním strojem. Obětí ničivého požáru se staly i původní dřevěné sošky dvanácti apoštolů.

O nové byl požádán řezbář a loutkář Vojtěch Sucharda, který se už před válkou podílel na restaurování orloje. Nevytvořil však přesné repliky původních sošek.

Podobu apoštolů poněkud pozměnil, aby jednotliví světci byli výraznější a bylo je možné lépe rozlišovat. O Suchardově postupu máme dnes poměrně přesnou představu.

Sám totiž do sochy svatého Tomáše ukryl hliníkové pouzdro od doutníku s popisem své práce, které se podařilo objevit až v loňském roce.

Původní mechanismus pražského orloje je dnes nejstarším fungujícím strojem tohoto druhu na světě.
Původní mechanismus pražského orloje je dnes nejstarším fungujícím strojem tohoto druhu na světě.

Jak vyrobit správné kokrhání

Davy turistů kochající se orlojem za těch pár minut představení sotva stačí obsáhnout všechny detaily, které orloj nabízí. Sotva se někdo mezi mačkáním spouště fotoaparátu obtěžuje počítat další sošky, které orloj zdobí. My víme, že je jich devět.

Některé postavy nesou jména jako Marnivec, Lakomec, Turek, Astronom, Kronikář či Filozof. Nechybí Archanděl Michael s kopím a především dvě nejpopulárnější postavičky.

Smrtka, která otáčí přesýpací hodiny vyměřeného času a tahá za provaz ke zvonu umíráčku, a také kohout, který svým kokrháním zakončuje defilé apoštolů. O kokrhání se stará důmyslný systém tří trubek, do niž je vháněn stlačený vzduch ze speciálního měchu.

Mezi těmi, kdo proslulou památku neustále sledují, je i současný orlojník Petr Skála. Mechanismus pravidelně kontroluje a je přítomen každému představení stejně jako davy turistů.

Má k tomu účelu na protějším domě kameru, která mu přenáší obraz na monitor až domů.

Co nesmíte minout při návštěvě orloje?

Staronová synagoga

Vzácná raně gotická dvojlodní budova stojí v Červené ulici, byla vystavěna v polovině 13. století a je dnes nejstarší stále sloužící synagogou na světě. Ze Staroměstského náměstí nás k ní pohodlně dovede široká Pařížská ulice.

Podle staré pověsti na půdě synagogy uložil učenec rabbi Löw tajemného hliněného obra Golema.

Prašná brána

Projdete-li od orloje starobylou Celetnou ulicí, spatříte 65 metrů vysokou impozantní věž z 15. století. Už tenkrát se stavěla jako vizitka bohatého města. Jméno získala až v 18. století, kdy sloužila jako skladiště střelného prachu.

Na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů je třeba vyšlápnout 186 schodů, ale stojí to za to!

Obecní dům

Palác se 657 místnostmi sloužící dnes reprezentačním a kulturním účelům stojí na náměstí Republiky, na místě bývalého Králova dvora. Právě odtud vycházely po Královské cestě korunovační průvody českých panovníků.

Secesní Obecní dům byl dostavěn v roce 1912 a na jeho výzdobě se podílela elita českého výtvarného umění.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz