Domů     Středočeská vinařství, která stojí za návštěvu
Středočeská vinařství, která stojí za návštěvu
od 16.7.2023
1

Přestože má středočeské vinařství vybudovanou tradici především v Mělníku a v Kutné Hoře, byla by škoda opomenout vinaře mimo tato dvě města. Pojďme si udělat výlet do Jeviněvsi u Mělníka, Kvíce u Slaného, na Karlštejn i do Domousnic na Mladoboleslavsku.

Na vlastní chuťové buňky se přesvědčíte, že „vinařina“ není dominantou jen Moravy.

Vinařství Kvíc

V okolí Slaného najdeme mladší vinařství, které rozhodně stojí za pozornost. Jedná se o Vinařství Kvíc založené roku 1997. Zajímavostí vinařství je, že vybraná vína školí starou francouzskou metodu, díky níž jsou pak svěží, kulatá a plná.

Chuťové pohárky potěší vína např. z těchto odrůd: Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Irsai Oliver, Rulandské šedé, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Neronet a další.

Vinařství láká nejen na ochutnávku tamních vín, ale také na příjemnou procházku po vinici kdykoliv během roku, třeba i pro pejskaře.

V květnu pořádají dvoudenní neřízenou volně pochůzkovou ochutnávku cca 120 vzorků vín od malo- ivelkovinařů české vinařské oblasti.

Kdy je můžete navštívit: Otevřeno mají od pondělí do soboty, po telefonické domluvě i mimo otevírací dobu, např. soukromou ochutnávku dle požadavků zákazníka.

Co navštívit v okolí: Kromě vinařství a historického centra Slaného si můžete udělat vycházku ke kapli Božího hrobu a na Slánskou horu. Nedaleko je také Vinařická horka s naučnou stezkou a krásné Libušínské jezírko. V dosahu je báječná rodinná zoo v Olovnici.

Jeviněvské vinařství

Jedna z nejstarších vinic u nás se nachází v Jeviněvsi ležící zhruba 13 km na západ od Mělníka. Prameny tuto vinici poprvé zmínily již v roce 1295. Vinice patřila rodu Chotků a později rodu Thun-Hohenstein.

Po vzniku Československa byla zestátněna a původně sloužila Vysoké škole zemědělské v Praze coby školní vinice. Ta ovšem v 80. letech ovšem přešla do Mělníka na Chloumek a o tuto se následně nikdo nestaral.

Vinici kuriózním způsobem znovuobjevil její současný majitel Štěpán Sedlák – při paraglidingu. Poté, co pozemek odkoupil od státu, pustil se do čištění křoví, pod nimiž objevil sloupky od vinohradu a zjistil, že tam byla původně vinice.

Téměř vše ale musel vysázet znovu.

Shodou několika šťastných náhod se nakonec pustil i do výroby vína, a vznik Jeviněvského vinařství se tak datuje do roku 1997. Mezi hlavní odrůdy patří Dornfelder, Svatovavřinecké, Müller Thurgau, Tramín červený a Rulandské šedé.

Kdy je můžete navštívit: Vinařství má otevřeno od úterý do neděle od 17:00 do 18:00. Aktuality najdete na jejich facebookovém profilu.

Co navštívit v okolí: Jeviněves může být skvělou výchozí pozicí pro cestu na Říp a Rotundu sv. Jiří, nebo naopak místem, kde se po výšlapu osvěžíte. Pokud se rozhodnete na návštěvu v jahodové sezóně, 3 km od vesnice leží Vraňany proslulé samosběrem jahod.

Zhruba 4 km je to k Satranovu mlýnu (kulturní památka ČR) v obci Vepřek. Kromě toho můžete vyrazit na do Mělníku či na zámek do Veltrus.

Zámecké vinařství Munzar Domousnice

Zhruba 15 km východně od Mladé Boleslavi se nachází obec Domousnice. Co je pro ni specifické? Třeba vinice o ploše 7 hektarů, které se rozprostírají nedaleko tamního zámku na viniční trati u sv. Jiří.

Díky této poloze se jedná o jednu z nejseverněji položenou vinařskou obec u nás. Zámecké vinařství Munzar Domousnice je rodinným vinařstvím, které z vlastních vypěstovaných hroznů vyrábí prvotřídní vína přímo v prostorách zámku.

Degustace se pořádají taktéž na zámku, a to v loveckém či hudebním sále. Díky tomu budete mít z ochutnávky vína jedinečný zážitek. Zkusit můžete např. Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké nebo růžové Zweigeltrebe.

Kdy je můžete navštívit: Otevírací doba vinařství je od pondělí do soboty dle předchozí telefonické nebo emailové domluvy.

Co navštívit v okolí:Kromě návštěvy zámeckého vinařství si můžete udělat procházku po okolí, kde leží řada malebných rybníků.

Směrem na Březno, jestliže se rádi podíváte na motorky, můžete navštívit soukromé muzeum historických motocyklů JAWA otce a syna Miclíkových. Necelých 6 km jihovýchodně od Domousnic se nachází Dětenice s barokním zámkem.

Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně

Zajímavým tipem na výlet je návštěva Výzkumné stanice vinařská Karlštejn (původně Budňany), jejíž vinice se rozprostírají na ploše téměř 8 hektarů na viniční trati Plešivec, Vrše I. A Vrše II. Jejíkořeny sahají do roku 1919. O 5 let později zde bylo vysázeno 80 ušlechtilých odrůd a 60 plodných hybridů.

Po 2. světové válce se vybudoval vinný sklep. Původním posláním stanice byl výzkum, šlechtění, zkoušení odrůd apod.

Žádoucím vedlejším produktem je podle ročníku 5000-13000 litrů vína z vlastních hroznů, které můžete koupit nejen ve sklepě, ale i na trzích v Berouně či vybraných vinotékách.

Výzkumná stanice nabízí exkurze vinic, technologických prostor a vinného sklepa s odborným výkladem, včetně následné degustace karlštejnských vín. 

Kdy je můžete navštívit: Otevírací doba vinařství je od pondělí do soboty dle předchozí telefonické nebo emailové domluvy.

Co navštívit v okolí: Hrad Karlštejn není třeba představovat. Jeho bezprostřední okolí ovšem nabízí mnoho zajímavých míst.

Jmenujme si z nich např. Muzeum betlémů Karlštejn v budově bývalé barokní fary, Bunkr Karlštejn, který skýtá atmosféru mobilizace roku 1938, Rekreační park Karlštejn s exotickými zvířaty (otevírá v květnu) nebo Muzeum voskových figurín.

Městysem prochází několik turistických tras, procházku si lze udělat třeba ke zhruba 5 km vzdálenému lomu Velká Amerika.

Foto: Vinařství Kvíz, Karlštejn, PX FUEL
Štítky:
reklama
Související články
28.2.2024
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetic
23.2.2024
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
20.2.2024
Dolomit je usazená hornina vzniklá vysrážením mořské vody a jeskyně s dolomitovou výzdobou nejsou právě obvyklé. Ty u obce Bozkov v Libereckém kraji známe od roku 1947, kdy byla objevena první dutina po odstřelu vápence v místním lomu. Jedinečnou výzdobu tu tvoří krápníky klasické, ale také unikátní vláknité a keříčkovité. Doplňují je křemenné římsy vystupující ze stěn, voda s rozpuštěnými horni
8.2.2024
Obec Nové Hamry, ležící v západním Krušnohoří, je turisty vyhledávaná nejen v letních měsících, ale i v zimě, kdy si tu na své přijdou právě běžkaři. Pravidelně upravované tratě se napojují na Krušnohorskou magistrálu nebo běžecké terény v sousedním Německu. Stezky, vedoucí zasněženými lesy i pláněmi, jsou značeny uceleným systémem značení lyžařských tras Klubu českých turistů. [caption id=
26.1.2024
Pokud máte rádi výzvy v podobě zdolávání převýšení, jsou v Orlických horách k dispozici kratší běžecké okruhy, který se na hlavní hřebenové trasy napojují. Ta nejoblíbenější vede rovnou přes nejvyšší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou. Trať je dlouhá 22 km a začíná ostrým 2,5 km dlouhým stoupáním přímo z obce. Síly můžete ušetřit, pokud se na Studený vrch necháte vyvést lanovkou. Trasa pokrač
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
skutecnepribehy.cz
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
enigmaplus.cz
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
Ve středním Španělsku najdeme kapli San Bartolomé. Již její samotné umístění nenechali tvůrci kaple náhodě. Nachází se totiž ve stejné vzdálenosti od nejvýchodnějšího i nejzápadnějšího bodu Pyrenejské
Letos oslaví zlatou svatbu
nasehvezdy.cz
Letos oslaví zlatou svatbu
V letošním roce čekají oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (74) dvě krásná výročí. Nejprve oslaví své pětasedmdesáté narozeniny a o měsíc později pak jedno velkolepé výročí. Letos to totiž bude rov
Prozradila intimnosti
nasehvezdy.cz
Prozradila intimnosti
Modelka Heidi Klum (50) je v ložnici pořádně náruživá! Se svým zajíčkem Tomem Kaulitzem (34) si užívá intimní chvíle, které jsou prý nekonečné a divoké. V posteli spolu vydrží i mnoho hodin denně.
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
21stoleti.cz
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku plane
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
epochaplus.cz
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
Tváří v tvář obrovské šelmě se pračlověk dává na úprk. Kdyby u něj v tu chvíli stál někdo se stopkami a změřil mu čas, za který zdolá vzdálenost do blízkého lesa, ukázala by se hodnota srovnatelná s výkony dnešních olympijských běžců. Nehoní se ale za medailí, chce si zachránit život a pohánějí ho stresové hormony. Naši dávní předkové
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap