Domů     Středočeský kraj, turistův ráj
Středočeský kraj, turistův ráj

Středočeský kraj, obklopující hlavní město Prahu, je největším a nejlidnatějším krajem České republiky, který turistům nabízí širokou škálu možností výletů a zábavy. Každý si zde přijde na své.

Milovníci přírodních úkazů a chráněných krajinných oblastí, nadšenci do umění a historických památek nebo ti, co jen tak rádi bloumají uličkami pěkných měst…Třeba i těch lázeňských.

Ze středních Čech to není do hlavního města nijak daleko a pořád budete mít co dělat. Bavte se v divadlech, muzeích, na nákupech nebo historicky významných místech. Objevujte nová panoramata na mnoha vyhlídkách.

Praha zde stojí a vyvíjí se již jedenáct století. Roku 1992 byla historická část hlavního města zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Turisty je považováno za jedno

z nejkrásnějších a nejbezpečnějších evropských měst. Nejznámější jsou stavby Pražského hradu, Karlova mostu, staroměstského orloje a Vyšehradu. Míst k vidění je zde samozřejmě daleko více.

Navštivte čerstvě rekonstruované Národní muzeum na Václavském náměstí, Národní divadlo či některou z mnoha knihoven.

Lobkovický palác

Pokud se vydáte na Pražský hrad, nezapomeňte navštívit Lobkovický palác nacházející se v Jiřské ulici sousedící s bývalým Tereziánským ústavem šlechtičen. Palác patří rodině Lobkoviců a je jedinou soukromě vlastněnou částí hradního komplexu.

Stavba tohoto objektu byla započata v první polovině 16. století. Palác byl dvakrát zkonfiskován: v době německé okupace a komunistické vlády, v roce 1973 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2007 byl palác otevřen veřejnosti.

V prvním patře paláce je v původní podobě dochovaná kaple sv. Václava a dva sály ze 17. století.

Ve druhém patře se nachází sbírka uměleckých děl rodu Lobkoviců, patřící k nejstarším,  nejrozsáhlejším a nejlépe dochovaným soukromým sbírkám umění v České republice.

Botanická zahrada v Tróji

Nedaleko od zámku je v Tróji botanická zahrada. Je rozdělena na několik částí. První je vnitřní

expozice v tropickém skleníku Fata Morgana s cizokrajnými rostlinami tropů a subtropů, deštných pralesů a prostředí Ameriky, Asie či Afriky.

Přehlídka 15 000 druhů květin a stromů pokračuje ve venkovní expozici Japonskou zahradou plnou typických stromů, pivoněk a sakur.

V rybníčku tu žijí vyšlechtěné ozdobné druhy kaprů. Cesta kolem světa pokračuje Ornamentální zahradou a Severoamerickými prériemi. Po celé ploše zahrady jsou rozmístěny sochy pravěkých

zvířat a lehátka a lavičky k odpočinku. Součástí je i restaurace s posezením. Již několik let zde dozrává vinná réva, zpracovávaná ve zdejší památkově chráněné vinici sv. Kláry, jež je jednou

z nejstarších pražských vinic. Výlet do botanické zahrady si tedy můžete zpříjemnit i ochutnávkou dobrého vína.

Království železnic Praha

Pokud už jste památkami přesyceni, dopřejte si změnu a jděte si prohlédnout malé modely lokomotiv do Království železnic v Praze na Smíchově, kam pohodlně dojedete metrem. Neustále zde přibývají nová kolejiště reprezentující jednotlivé oblasti České republiky.

Železnice protínají perfektně vytvořenou krajinu, která působí dojmem, že je skutečná… Jen několikanásobně menší.

Modely lokomotiv zasazené do této krajiny jezdí, svítí, auta zastavují na červenou a některé vlaky jsou nastavené tak, aby je mohli ovládat i malí návštěvníci.

Na vlacích jsou dokonce i miniaturní kamery, díky nimž můžete nahlédnout do malého světa železnic a projet kolem funkční kabinové

lanovky na Ještěd, hradu Karlštejn, Střekova a dalších. Kouzelné je střídání dne a noci, kdy se před vámi rozsvítí téměř celá Česká republika malinkými světýlky.

V Království železnic je také několik zábavních i naučných výstav, například prezentace slavné Mašinky Tomáše nebo největší expozice současné produkce.

Muzeum vodárenství Praha

Expozici najdete v budově úpravny vody v Podolí. Tvoří ji dvě architektonicky zajímavé budovy podobné bílým palácům, jež jsou prací architekta Antonína Engela.

Seznámíte se zde s chronologickým vývojem pražského vodárenství od prvních vodovodů z 12. století až po dnešní zásobování našeho hlavního města a uvidíte například originál vodárenského čerpacího stroje z roku 1830, vodovodní potrubí z období antiky, vodoměry nebo hradní vodovody a další historické přístroje.

Na Světový den vody, kolem 22. března, se zde pořádají Dny otevřených dveří. Další jsou potom v polovině října. Pro děti a jejich lepší zážitek z návštěvy muzea jsou zde připraveny tematické interaktivní hry.

Foto: Archiv
Související články
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása a důstojnost vás úpln
Slavné Janské Lázně najdete v samém srdci Krkonoš, které doslova bije pro vaše zdraví. I proto si sem lidé jezdí pro pomoc a úlevu už víc než tři století. Síla a energie se tady rozdává na potkání. Jsou ale věci, na které se  v Janských Lázních vysloveně specializují. V prvé řadě se tu totiž léčí nemoci pohybového aparátu, ale pak také třeba nervové poruchy a vzhledem k horské poloze i potíže
Kde jinde by se mělo nacházet hornické muzeum než ve starobylém horním městě s bohatými hornickými tradicemi? Hornické město Krásno (něm. *Schönfeld*) vzniklo na místě prastaré hornické osady Tři lípy (něm. *Drei Linden*). První písemná zmínka o Krásně pochází z roku 1241. V okolí Krásna se nacházely významné cínové
Ze západočeského trojlístku jsou Františkovy Lázně ty nejmenší a pro mnohé možná právě proto nejkrásnější. Proč byste tam měla vyrazit i vy? Jestli dnes něco ženám chybí, je to klid. A právě toho tu nabízejí dost.  Ve Františkových Lázních se dá zapomenout na všechny strasti. Žlutobílé empírové domy, široké parky a kolonády nabízejí odpočinek od toho všeho. [gallery ids="91745,91743,91741,91
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přírodní krotitelé alergií
nejsemsama.cz
Přírodní krotitelé alergií
Alergie dnes postihují dospělé i děti. Spousta lidí proto hledá, co by jim alespoň trochu ulevilo. Asi nejběžnějším typem je alergie pylová, jejíž sezona trvá až deset měsíců v roce – od jara skoro až do zimy. Zanedbávání jejích příznaků může mít za následek rozvinutí astmatu, chronické rýmy, ekzémů či oslabení imunity. Proto je důležité alergie řešit.
Žáci mě milovali, ale kolegové nenáviděli
skutecnepribehy.cz
Žáci mě milovali, ale kolegové nenáviděli
Nastupovala jsem na první místo s velkými sny a představami, jak změním celé školství a hlavně své žáky. Ale pedagogy jsem změnit neuměla. O své profesi jsem měla jasno, už když jsem šla k zápisu do první třídy. Budu paní učitelkou! Řekla jsem jasně a nahlas. Na rozdíl od většiny spolužáků jsem se svého předsevzetí držela. Šla jsem posléze na střední
Světelné koule u města Marfa: Stále nemají jasné vysvětlení!
epochalnisvet.cz
Světelné koule u města Marfa: Stále nemají jasné vysvětlení!
Je to optický jev, které nedává spát badatelům z celého světa. Řeč je o záhadných světlech v blízkosti města Marfa v americkém státě Texas. Údajně mohou být žlutooranžová, zaznamenat prý ale lze i jiné odstíny. Co jsou zač?   Děje se nám to přímo před očima, ale nikdo neví proč. Záhadami opředená světla u města Marfa jsou nejčastěji
Památník Viktora Emanuela: Římané ho překřtili na psací stroj
historyplus.cz
Památník Viktora Emanuela: Římané ho překřtili na psací stroj
Věčným městem hlučí motory buldozerů a bagrů a staromilci skřípou zuby. K zemi padají vzácné památky, aby vytvořily prostor pro novou, monumentální stavbu. Dávná historie nedobrovolně ustupuje té novější. Sjednocení Itálie v roce 1861 je tak významnou událostí, že si v očích Římanů zaslouží nesmazatelné připomenutí. A protože prvním italským králem je Viktor Emanuel II. (1820–1878), řečený Otec
Jak málem vypukla válka o strom
epochaplus.cz
Jak málem vypukla válka o strom
Stačí obyčejný strom. Pár vojáků, pár seker a během minut se svět ocitá na hraně války. V létě 1976 v korejské demilitarizované zóně vzniká konflikt, který ukazuje, jak málo někdy stačí k eskalaci napětí mezi jadernými mocnostmi. Američtí a jihokorejští vojáci vstupují 18. srpna 1976 do přísně střeženého prostoru mezi Severní a Jižní Koreou. Mají
Jste makoví?
panidomu.cz
Jste makoví?
Když se řekne mák, mnohé napadnou buchty a koláče. A někoho třeba nic, protože mák moc nejí. Ale to je škoda a stojí za to se s ním seznámit. Především je dobré vědět, že existuje množství odrůd a ty se dělí na farmaceutické a potravinářské. Farmaceutické někdy nazývané technické odrůdy jsou zdrojem opia, bílé šťávy
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Jahodové daiquiri
tisicereceptu.cz
Jahodové daiquiri
Koktejl s jahodami ve verzi bez alkoholu je skvělý na jakoukoliv dětskou party. Potřebujete hrst jahod 2 lžíce krupicového cukru 4 cl bílého rumu (ve verzi „alko“) 6 kostek ledu limetku cuk
Záhadný Rodger Bacon: Předpověděl existenci letadel?
enigmaplus.cz
Záhadný Rodger Bacon: Předpověděl existenci letadel?
Málokterá osobnost světových dějin vyvolává tolik otazníků jako právě anglický mnich a učenec Roger Bacon. Muž, který ve 13. století, v temné a krvavé době hlubokého středověku píše o automobilech, le
Kontroverzní padělatel a malíř Wolfgang Beltracchi vystavuje poprvé v Praze
iluxus.cz
Kontroverzní padělatel a malíř Wolfgang Beltracchi vystavuje poprvé v Praze
Pražský Obecní dům se letos na několik měsíců promění v místo, kde se střetává minulost s přítomností, pravda s iluzí a talent s kontroverzí. Od 7. května do 27. září 2026 zde představí Wolfgang Beltr
Kraken nebyl legenda. Pravěké chobotnice drtily kosti a vládly oceánům
21stoleti.cz
Kraken nebyl legenda. Pravěké chobotnice drtily kosti a vládly oceánům
Představa, že mořím v době, kdy na zemské souši skotačili dinosauři, vládli výhradně obří plazi, dostává vážnou trhlinu. Nový výzkum totiž naznačuje, že na vrcholu potravního řetězce stály či spíše pl
Tají Lopez, že je čerstvě zamilovaná
nasehvezdy.cz
Tají Lopez, že je čerstvě zamilovaná
Hodila rozpadlé manželství s hercem Benem Affleckem (53) zpěvačka Jennifer Lopez (56) konečně za hlavu? Údajně měla být totiž viděna s jakýmsi neznámým tmavookým elegánem. Okamžitě se začaly šířit te
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz