Snad každý zná francouzské poutní místo Lurdy, kde má docházet k zázračným uzdravením. Málokdo však ví, že „Lurdy“ máme i u nás v Česku. Na Šumavě!
Nedaleko výletního letoviska v obci Srní na Železnorudsku údajně vyvěrá zázračný pramen, který má mít blahodárné účinky na lidské zdraví.
Místu se kvůli tomu někdy přezdívá Šumavské Lurdy (podle jihofrancouzského města Lurdy, kde se v roce 1858 měla zjevit Panna Marie a následně zde ze země údajně vytryskl léčivý pramen). Zdejší voda prý slepým vrací zrak a chromé staví zpátky na nohy.
Pramen údajně zázračně působí i na mnohé další zdravotní problémy včetně bolesti kloubů…
Neuvěřitelná uzdravení
Příběhů o zázracích v okolí Hauswaldské kaple, se traduje nepočítaně. A nejde jen o uzdravení. Tak například kdysi sem prý přišly dvě selky, aby posekaly trávu. Překvapil je však obrovský medvěd. Ony se začaly modlit za záchranu a ta skutečně přišla.
Medvěd totiž údajně začal najednou skučet, nemohl chodit a odplazil se zpět do lesa. Zatímco šelma v blízkosti kaple o schopnost chůze přišla, chromí lidé ji zde prý tu a tam naopak znovu získávají.
V minulosti sem prý přichází řada poutníků o berlích, které tu pak zanechají a odejdou po svých, jako by byli zcela zdrávi. U nemohoucích je ostatně místo oblíbené dodnes.
Oproti historii sice příběhy o zázračných uzdraveních k dispozici nemáme, lokalita však na své oblíbenosti neztrácí. Možná na někdejší poutníky fungovala víra, možná jen nejsou současné zázraky tak velkolepé.
Zdá se ale, že zde opravdu cosi působí, protože o blahodárném vlivu Šumavských Lurd se mezi lidmi stále hovoří.
Věci mezi nebem a zemí
Pomocnou ruku shůry hledají u Hauswalské kaple často i lidé, které trápí problémy se zrakem. Stačí si prý omýt oči ve zdejším prameni a hned začnete lépe vidět. V historii se tu prý dokonce slepým navracel zrak.
Jako výraz vděku za mnohá uzdravení je na místě v roce 1820 (tedy téměř 40 let před slavným zjevením v jihofrancouzských Lurdách) vybudována kaple a začnou se zde sloužit mše.
Legendami opředené místo je čím dál oblíbenější a tak je zde o 40 let později postavena kaple druhá, větší. Ta ale nemá příliš dobrou stabilitu a tak v roce 1902 následuje kaple třetí.
Ani ta se nicméně do současnosti nedochová, neboť je v září roku 1957 v souvislosti s budováním vojenského prostoru podminována a vyhozena do povětří. Události za záhadných okolností nicméně „přežije“ soška Panny Marie Lurdské. Jde o důkaz, že se na místě dějí věci mezi nebem a zemí?
Jenom náhoda?
Poutníci z různých koutů světa i dnes kladou u šumavských Lurd svíce, růžence a další náboženské předměty s vírou, že to pro ně bude mít pozitivní důsledky. Skeptici nicméně tvrdí, že je to nesmyslné. Podle nich na zdejší vodě nic zase tak zvláštního není.
Stejně tak prý existuje vysvětlení i pro podivuhodnou záchranu sošky Panny Marie Lurdské. Prý šlo jen o „šťastnou shodu okolností“. Opravdu lze všechno vysvětlit takto? Nebo mají pravdu věřící?
Kaple dnes již sice neexistuje (pouze její základy – pozn. red.), místo s pramenem však bylo v nedávné době zrekonstruováno.
Foto: Shutterstock