Domů     Tábor: Temná zákoutí malebného města
Tábor: Temná zákoutí malebného města

Město s bouřlivou historií, které husité budovali jako nedobytnou pevnost, je dnes plné muzeí, kaváren a života. Málokdo tuší, že na náměstí, kde zurčí fontána, a lidé odpočívají na lavičkách, kdysi stála šibenice.

Poznejte místa a příběhy, které v Táboře psala nelítostná doba druhé světové války.

Vila Hana

Ještě v polovině 19. století byly za Kotnovem vidět jen zelené louky se siluetou hřbitovní kaple sv. Filipa a Jakuba. To se ale změnilo krátce po pořádání Jihočeské krajinské výstavy v roce 1902, kdy se začalo předměstí proměňovat ve vilovou čtvrť.

Ne každému však přineslo idylické bydlení nad řekou Lužnicí štěstí. Vila Hana patřila manželům Helerovým, kteří měli jediné dítě – dcerku Haničku. Do osudu této rodiny tvrdě zasáhla doba německé okupace.

Pan Heler byl židovské národnosti, aby uchránil svou rodinu, rozvedl se se svou ženou a odešel do koncentračního tábora, odkud se už nevrátil. Netušil, že tato oběť bude zbytečná a svou rodinu ani tak před tragickou smrtí neuchrání.

Dcera Hanička zemřela souhrou nešťastných náhod při hře s dětmi na zahradě. Chlapci objevili, že jeden ze sloupků v plotu je uvolněný a začali s ním lomcovat, právě ve chvíli, kdy se vyvalil, stála Hanička pod ním. Nebylo jí už pomoci.

Paní Helerová, která přišla o manžela i dceru, se v zoufalství pokusila utopit v Lužnici, která protéká nedaleko vily. I když byla včas zachráněna, svůj pokus o sebevraždu dokonala záhy, když spolykala velké množství léků.

Na osud rodiny Helerových upomíná náhrobek na hřbitově vedle poutního kostela v Klokotech a vila, která na sobě nese nápis Hana.

Park U Popraviště

Park nedaleko zimního stadionu je dnes plný dětí a smíchu, nebylo tomu tak ale vždy. Němečtí vojáci přišli do Tábora 16. března 1939, krátce na to zatkli tehdejšího starostu Václava Soumara a deportovali ho do koncentračního tábora Buchenwald.

Nacisté dokonce navrhovali, aby se historické jádro města přeměnilo na židovské ghetto – tento osud nakonec stihl severočeský Terezín.

Táborské gestapo bylo proslulé svou tvrdostí, jeho velitel Artur Albrecht nechal zřídit táborské popraviště, na němž bylo po atentátu na říšského protektora Heydricha popraveno 156 vlastenců.

Nejmladším se stal Antonín Stočes z Příbrami, příběh tohoto sedmnáctiletého chlapce inspiroval Jana Drdu k sepsání povídky Vyšší princip.

Na památku obětí byl v místech popraviště vybudován památník a v místě, kudy přiváděli odsouzené, instalován reliéf zobrazující pět postav jdoucích na smrt s myšlenkami vyjadřujícími jejich statečnost.

Náměstí Mikuláše z Husi

Pohnuté události se odehrály i na náměstí s kostelem Narození Panny Marie.

Kdysi zde stával klášter řádu bosých augustiniánů, ti byli do města přizváni, aby napomohli v rekatolizaci obyvatel a opravdu si brzy získali důvěru lidí, zvláště v době morové epidemie, kdy se obětavě starali o nemocné.

Pod kostelem nechali vybudovat rozsáhlou kryptu, kde sloužili zádušní mše za zemřelé spolubratry, donátory a podporovatelé řádu.

V době osvícenectví nebyl klášter přímo zrušen, ale Josef II. zakázal konventu přijímat nové členy, a tak na počátku 19. století areál osiřel.

Ne však na dlouho, od roku 1822 začali obývat cely místo mnichů vězni a to i během první republiky (dokonce zde proběhla první poprava v samostatném Československu) a v období protektorátu. Právě k roku 1945 se váže událost, která dodnes nahání husí kůži.

Arthur Albrecht, velitel táborského gestapa, nebyl za své činy nikdy potrestán. Jaroslav Ryneš a Zdeněk Král takové štěstí neměli. Mimořádný lidový soud je odsoudil jako kolaboranty k trestu smrti oběšením.

Poprava byla vykonána veřejně a to 18. května právě na náměstí Mikuláše z Husi. Šibenici tvořily dva mohutné sloupy s břevnem a šesti háky. Krátce po desáté hodině zemřel Král, minutu po něm Ryneš.

K popravám docházelo v Táboře i dále, nikdy už ale před zrakem veřejnosti. Dnes se náměstí vrátila poklidná atmosféra, v budově bývalé věznice sídlí Husitské muzeum a v kostele se znovu konají mše.

Použity zdroje

DVOŘÁK, Otomar. Tábor – tajemné město nad Lužnicí. 1. vyd. Praha: REGIA s. r. o., 2017. ISBN 978-80-87866-32-0.

Kniha o městě Tábor. 1. vyd. Praha: MILPO MEDIA s. r .o., 2001. ISBN 80-86098-18-4

Foto: Foto: archiv. Článek vznikl ve spolupráci s městem Tábor.
Štítky:
Související články
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
V Česku nalezneme nepočítaně míst s magickou energií. Zde jsou další z nich, která mají prý dokonce až léčivou moc! 1 Nedokončený chrám dobije baterky V Panenském Týnci v okrese Louny má původně stát velkolepá stavba chrámu, ta však zůstává nedokončena. Přesto místo i nadále láká mnoho lidí a je důkazem, že není nutná přepychová výzdoba a svaté obrázky, aby byl chrám opravdovým chrámem. Panensk
Česko je bohaté na přírodní krásy, ale i na místa, která jsou spojená s nejrůznějšími záhadami. Jedněmi z takových míst jsou tyto – možná se zde totiž ukrývají cenné poklady! 1 Nacistické zlato od Štěchovic nalezeno? V Hradišťku poblíž Štěchovic se má nacházet obrovské množství cenností. Ty sem zakopou nacisté, když je už jasné, že druhou světovou válku rozhodně nevyhrají. Štěchovický poklad ta
Říká se, že procházka lesem dokáže člověka neobyčejně uvolnit. To však v žádném případě neplatí pro Branišovský les a obzvlášť ne v noci. Řada výpovědí svědků o děsivých a lidským rozumem nevysvětlitelných zážitcích utvořila z tohoto místa legendu a cíl cesty mnoha skupin i jedinců zajímajících se o paranormální jevy. Jedná se pouze o pověry, nebo je les skutečně prokletý? Smíšený Branišovský le
Ať už s nadsázkou nebo bez, tahle místa jsou podle českých záhadologů specifická energií, která na nich proudí. Vydáte se sem, abyste se o tom přesvědčili na vlastní kůži? Babí lom láká démony Asi 13 kilometrů od Brna se mezi zlověstnými skalisky line cesta, která vás dovede k vrchu jménem Babí lom. Na jeho vrcholu byste našli stejnojmennou rozhlednu. Zejména citliví jedinci si však procházku
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rolins se vyrovnává s velkou bolestí
nasehvezdy.cz
Rolins se vyrovnává s velkou bolestí
Usměvavý pár tvoří zpěvačka Dara Rolins (51) s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (52) už dva roky. Přesto skrývá bolest, se kterou se dosud nesrovnala. Kdyby se totiž potkali dřív, měla by šanci
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Proč Mount Everest každým rokem roste?
21stoleti.cz
Proč Mount Everest každým rokem roste?
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále rost
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
panidomu.cz
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
epochaplus.cz
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na
Jak si vybělit zuby kurkumou?
nejsemsama.cz
Jak si vybělit zuby kurkumou?
Co bezpečně udělá z rozzářených úst zapšklého smajlíka, jsou zažloutlé zuby. Ať si je čistíte sebevíc, žlutá nebo šedá převládá? Abyste mohla zase oslňovat zářivým úsměvem, je třeba udělat víc. Proč zubní sklovina žloutne Jednoznačně můžeme ukázat prstem na hlavní škodiče. Čaj, káva, barevné potraviny, limonády, červené víno a kyselá jídla. Nevadí samy o sobě, ale vadí
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Záhadná zkáza Jericha: Co zbořilo nejmocnější hradby světa?
enigmaplus.cz
Záhadná zkáza Jericha: Co zbořilo nejmocnější hradby světa?
Hradby města Jericha byly ve své době největší na světě a právem byly považovány za nedobytné. Pak ale přišli Izraelité a s Boží pomoci je dokázali zbořit. Jaká tajemná síla jim k tomu dopomohla a ode
Šla jsem si pro odpuštění, to mi moc pomohlo
skutecnepribehy.cz
Šla jsem si pro odpuštění, to mi moc pomohlo
Věřila jsem, že se s Lubošem vezmeme. Bydleli jsme spolu, měli jsme dobře placená zaměstnání, cestovali a plánovali svatbu na zámku. Byla jsem tak pyšná, když jsem Luboše získala! Chtěly ho všechny holky, byl úžasný, mohl si vybírat. Vybral si mě. Hodili jsme se k sobě, zdálo se, že jsme se jeden pro druhého narodili. Oba dva jsme
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Riskoval důstojník SS život pro Židovku?
historyplus.cz
Riskoval důstojník SS život pro Židovku?
Krásná černovláska je v březnu 1942 vyhnána z vagonu, určeného pro dobytek. Ocitá se na místě, o němž se bude hovořit jako o učiněném pekle. Okolo ní se rozléhá kakofonie křiku strážných, bědování transportovaných a štěkotu psů. Helena Citrónová je v koncentračním táboře Osvětim-Březinka. Nad Evropou se už dávno povalují stíny druhé světové války a pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz