Jedno staré rčení tvrdí, že je dobré stát v životě nohama pevně na zemi. Málokdy nás však napadne přemýšlet, co se může skrývat pod jejím povrchem a nad čím se vlastně procházíme.
V podzemí se přitom mohou nacházet tajemné chodby, bunkry i zdroje neznámé pozitivní energie. Některé legendy slibují dokonce poklady!
Podzemí Pražského hradu
Praha
Ještě zcela neprozkoumané podzemí Pražského hradu skrývá mnohá tajemství. Pod chrámem sv.
Víta se nachází hrobka, kde nalezli místo posledního odpočinku někteří čeští panovníci, ke kterým patří Karel IV. (1316-1378), Jiří z Poděbrad (1420-1471) nebo Rudolf II. (1552-1612).
Druhé a třetí nádvoří spojuje tunel, který je dílem hradního architekta slovinského původu Josipa Plečnika (1872-1957) a mezi třetím nádvořím a Jelením příkopem se vine bludiště podzemních chodeb.
To mělo sloužit jako kryt pro prezidenta Klementa Gottwalda (1896-1953). V jeho budování se pokračuje v 60. letech, azyl však není nikdy dokončen. Další chodba pak spojuje hradní prostory s Míčovnou.
Podzemní chodba pod hradem Trosky
Český ráj
Silueta hradu Trosky neodmyslitelně patří k Českému ráji. Zašlou slávu podle všeho kdysi majestátního sídla dnes připomínají jen dvě věže, Panna a Baba.
Pod hradem se podle legendy rozprostírají chodby, které měly sloužit buď k útěku z hradu během jeho obléhání anebo k doplňování zásob. Některé pověsti mluví o tom, že za zdejšími tajemnými železnými dveřmi se nachází poklad.
Podzemní chodby přitahují pozornost záhadologů a psychotroniků. Ti tvrdí, že ve zdejším labyrintu se nachází spojnice mezi dvěma různými časovými dimenzemi anebo dokonce brána do pekel.
Chodba na Svatý Kopeček
Olomouc
Také s historickou Olomoucí je spojena řada legend. Jedna z nich tvrdí, že mezi zdejším bývalým klášterem Hradisko, který nyní slouží jako vojenská nemocnice a poutním místem Svatý Kopeček vede podzemní chodba.
Ta má být dokonce tak široká, že by jí bez problémů projel kočár a údajně leží až několik desítek metrů pod zemí! Je to však skutečně jenom pověst. Plány na její stavbu sice zřejmě existovaly, k jejich realizaci nikdy nedošlo.
Také další chodba, vedoucí z Hradiska k olomouckému dómu svatého Václava je prý jen výplodem lidské fantazie.
Uzdravující chrám
Panenský Týnec
Nedostavěný gotických chrám, nacházející se v severočeském městečku Panenský Týnec patří k nejmystičtějším místům v České republice. Není přesně jisté, kdo a kdy se stavbou začal.
Pravděpodobně ji však zahájil počátkem 14. století slavný bojovník Plichta ze Žerotína (1291-1322). Torzo chrámu má prý zcela výjimečné působení.
Stojí totiž na velmi silné léčivé zóně, která připomíná svým tvarem kříž a pobyt zde je doporučován zejména lidem, trpícím depresí anebo chronickou únavou. Údajně totiž dodává optimismus, radost ze života, dobíjí energii a má prý schopnost posilovat imunitu. Kvůli tomu se sem sjíždějí lidé, řešící zdravotní i osobní trable.
Chodby z Faustova domu
Praha
Jednou z nejznámějších magických staveb na území české metropole je bezpochyby Faustův dům na Karlově náměstí. Při rekonstrukci zde bylo objeveno 7 zazděných koček, které měly podle všeho dům chránít před zlými silami.
Těch se v něm muselo kumulovat obrovské množství, aspoň podle jeho historie, kdy zde pobývala řada lidí, kteří měli blízko k černé magii a různým čarodějným rituálům.
Jedním z nich byl ve 2. polovině 16. století Edward Kelley (1555-1597), dvorní alchymista císaře Rudolfa II. (1552-1612). Ten zde měl i svou dílnu. V podzemí budovy se prý nacházejí chodby, vedoucí pod Karlovo náměstí. Jejich účel je neznámý. Tvrdí se, že mohlo jít o průchod do pekla, jiné dimenze nebo paralelního světa.