Jde o jedno z nejdůležitějších chrámových měst někdejších říší Mayů a Toltéků. Leží v severní části mexického poloostrova Yucatán a patří k nejtajemnějším místům naší planety. Dodnes vzbuzuje zvědavost a často i nahání strach! Čím?
1) KDY A JAK MĚSTO CHICHÉN ITZÁ VLASTNĚ VZNIKLO?
Jeho vznik je datován do roku 452 (někdy je ale uváděn i rok 465 – pozn. red.), kdy ho s největší pravděpodobností zakládají Mayové. Záhadou je, jak tak rozlehlé město stavějí, vezmeme-li v úvahu, že nemají žádné kovové náčiní…
Přibližně v roce 900 sem přichází kmen Toltéků, který ho opouští zhruba kolem roku 1200. Poté místo zůstává až do 19. století víceméně opuštěno.
2) JE KUKULKÁNOVA PYRAMIDA POSTAVENA PODLE HVĚZD?
Zřejmě nejznámější stavbou komplexu je schodovitá, devítistupňová a 24 metrů vysoká pyramida mayského boha Kukulkána (opeřeného hada – pozn. red.). Jde o úchvatnou tajemnou svatyni. Věděli snad budovatelé o astronomii více, než se domníváme? Pravděpodobně ano!
Každá strana stavby míří na jednu světovou stranu, a to jen s minimální odchylkou.
Schodiště na každé ze 4 stran pyramidy čítá 91 schodů, celkem tedy 364. Pokud k těmto schodům přičteme ještě jeden vrchní, společný, dostáváme se k počtu 365 schodů, což odpovídá počtu dní v roce. Stanovili tento počet záměrně?
3) JAKÉ EFEKTY SKRÝVÁ HLAVNÍ SCHODIŠTĚ PYRAMIDY?
Po stranách hlavního schodiště namířeného na sever se plazí dva hadi, jejichž hlavy jsou umístěny až u země. Právě tady se během jarní a podzimní rovnodennosti (vždy okolo 21. března a 23. září – pozn. red.) odehrává neuvěřitelná hra světla a stínu.
Celé schodiště je v těchto chvílích ve stínu, jen z vrcholu pyramidy se „plazí“ po schodech dolů vlnitá hadí těla, která jsou vytvořena sluncem. Jak tento efekt asi dokázali stavitelé propočítat?
4) PROČ JE PYRAMIDA AKUSTICKÝM SKVOSTEM?
Kukulkánova pyramida má také pozoruhodné akustické vlastnosti. Když totiž na jejím vrcholu člověk obyčejně zašeptá, pod ní je tento šepot velmi dobře slyšet, a to dokonce i přesto, že oba body dělí desítky metrů a jedná se o otevřené prostranství! Měl tento akustický trik nějaký účel?
5) MĚLI MAYOVÉ SVOJI OBSERVATOŘ?
Součástí komplexu je také tzv. observatoř (šnek) – dvoustupňová pyramida, na které údajně mayští astronomové vypočítávali teorie o pohybu Slunce a Měsíce. Skládá se z několika klenutých sálů se spirálovým schodištěm.
Úzká okna jsou prý nasměrována tak, aby se jimi dal pozorovat pohyb planety Venuše.
6) BYLI PORAŽENÍ SPORTOVCI OBĚTOVÁNI?
V Chichén Itzá najdeme mnoho památek, které naznačují, že zde vládlo násilí. Příkladem je hřiště (s rozměry jako naše fotbalové – pozn. red.) na hru tlatchtli, která má zřejmě ve své době náboženský podtext.
Zvláště pokud ji hrají váleční zajatci, jde spíše o boj na život a na smrt! Poražení jsou prý totiž obětováni bohům.
Dokládají to obrazy sražení hlav, lebek napíchnutých na ostré kůly a rozsekaných těl na zdech hřiště. Podle mayského proroctví 22. 12. 2012 dojde ke Kukuklánově povstání a had se vynoří přímo ze hřiště!
7) CO JE UKRYTO VE STUDNI?
Zhruba 500 metrů od Kukulkánovy pyramidy se nachází 34 metrů hluboká studna, která je podle legend posvátná. Proč?
Podle Mayů v ní totiž žije bůh deště Chaac, kterému Mayové – aby jim zůstal nakloněn – poskytují pravidelné lidské oběti, jež házejí právě do této studny. Svědčí o tom mnoho nalezených lidských koster na jejím dně.
Pověst říká, že pokud někdo tento pád přežil, byl prohlášen za věštce či za člověka s nadpřirozenými schopnostmi.
Petr Brzokoupil