Domů     Tajemný palác Knóssos: Skrývá se v něm Minotaurův labyrint?
Tajemný palác Knóssos: Skrývá se v něm Minotaurův labyrint?

Rozlehlý palác po sobě na Krétě zanechala vyspělá a poněkud záhadná minojská civilizace. V legendách je Knóssos domovem obávaného krvelačného netvora, který si pochutnává na lidských obětech. Jaká je ale skutečná minulost místa? Některé archeologické nálezy skutečně poukazují i na její temná zákoutí.

V řeckých legendách je krásná Pásifaé, manželka krétského krále Minoa, svedena bílým býkem a zanedlouho poté přivede na svět syna, či spíše monstrum s lidským tělem a býčí hlavou, kterému se začne říkat Minotaurus.

V překladu toto jméno znamená „býk Minoův“. Nevěrná královna je brzy poté zabita a králův nevlastní syn, aby zůstat skryt před očima veřejnosti, je uvězněn ve spletitém labyrintu, jež pro něj Minos nechal vybudovat. Autorem bludiště neměl být nikdo jiný než proslulý řecký stavitel Daidalos.

Poté, co je při hrách v Athénách zabit syn zabit syn krále Minoa Androgeos, vypukne mezi Krétou a Athénami válka. Spor končí porážkou Athén, na které je uvalena povinnost posílat každoročně sedm panen a sedm paniců, dokud bude Minotaurus živ.

Athénští nešťastníci pak končí v labyrintu Minotaura jako jeho oběti.

Jednoho dne se však k vybraným dorostencům dobrovolně připojuje syn athénského krále Théseus, jemuž se nakonec podaří netvora v zabít a pomocí klubka nití, které mu věnovala Ariadna a které si cestou odvíjel, najít z labyrintu cestu zpět.

S tímto slavným příběhem z řeckých bájí jsou žáci obvykle seznamováni již na základních školách a zřejmě neexistuje nikdo, kdo by o něm nikdy během svého studia neslyšel.

Mnohem méně se však ví, že některé archeologické nálezy z paláce Knóssos, kde se měl labyrint smrti nacházet, naznačují, že možná nešlo jen o pouhý mýtus.

A podivných tajemství má tento prastarý komplex k dispozici celou řadu.

Někteří archeologové tvrdí, že mýty o tomto místě nemusejí být jen pouhé mýty.
Někteří archeologové tvrdí, že mýty o tomto místě nemusejí být jen pouhé mýty.

Neznámí Minojci

V pátrání po tajemstvích obrovského paláce se musíme vrátit do minulosti o tisíce let zpět, kdy řecký ostrov Kréta obývali ti, kteří jej na severním pobřeží nedaleko dnešního města Heraklion postavili.

Ale i tak zůstane stále mnoho otázek nezodpovězených, samotná minojská civilizace je totiž obestřená tolika tajemstvími, že bývá občas porovnávaná s bájnou Atlantidou. Navzdory vzácným archeologickým nálezům toho o Minojcích víme jen pramálo.

Jisté je, že se tato neobvykle vyspělá civilizace zformovala na Krétě v období asi 2700 let před naším letopočtem a pak náhle a nevysvětlitelně zanikla kolem roku 1450 před naším letopočtem.

Není známo, jakou řečí tito lidé hovořili, vědci jen předpokládají, že šlo pravděpodobně o starší variantu nějakého indoevropského jazyka. Vyvinuli si vlastní písmo, které však dodnes nikdo z vědců vědci nedokázal rozluštit.

Nevíme ani, jaké měli Minojci zvyky, jaké bylo jejich náboženství, ani to, co způsobilo rychlý rozvoj této civilizace, či co naopak stojí za jejím stejně rychlým pádem.

Co však víme s naprostou jistotou je, že centrem této civilizace byl obří palác Knóssos, který byl svého času největší stavbou v Evropě. Dnes po něm zůstaly jen ruiny a nespočet působivých legend.

Minojská kultura byla vyspělá. A je také opředena mnoha legendami.
Minojská kultura byla vyspělá. A je také opředena mnoha legendami.

Palác jako bludiště

Ve své době byl Knóssos skutečně mimořádnou stavbou. Rozsáhlý komplex podle odhadů obývalo okolo 5–80 tisíc Minojců.

Samotný palác byl tvořen přibližně tisícovkou místností rozličných funkcí, místnosti navzájem spojovaly spletité chodby, což z paláce skutečně dělalo obrovské několikapatrové bludiště.

V paláci se nacházely nejen příbytky Minojců zásobené vodou tekoucí z jakýchsi kohoutků a odváděnou odpadními stokami, ale také rozsáhlá skladiště, administrativní prostory a překrásný trůnní sál.

Ceremoniální část komplexu vynikala svou působivou krásou. Nacházely se tu vysoké sloupy a stěny jsou zdobeny pestrobarevnými freskami s nejrůznějšími výjevy, mezi nimiž nechybí ani různá fantastická zvířata, která později zaujala také kryptozoology.

Pro Řeky byl pochopitelně labyrint v Knóssu fascinující natolik, že jej zařadili do svých legend. Stavitelům pradávné minojské kultury ovšem labyrinty nejsou vůbec cizí, podobných struktur již archeologické výzkumy odhalily několik.

Jako obří bludiště jsou stavěny také další krétské paláce vznikající ve stejném období jako Knóssos.

Další labyrint byl objeven například u městečka Gortyn, ležícího přibližně 45 kilometrů jižně od správního centra ostrova Heraklionu, jiný leží v jeskynním komplexu Skotino, který leží od Heraklionu asi 20 kilometrů na východ.

Rozvaliny z dalšího úhlu
Rozvaliny z dalšího úhlu

Knóssos opět na scéně

Po zániku tajemné civilizace na dlouhou dobu Knóssos upadl v zapomnění a jeho moderní dějiny se začaly psát až v roce 1878, kdy zbytky starobylé ruiny objevil obchodník a starožitník Minos Kalokairinos.

Ten si okamžitě uvědomil, že narazil na něco velkého, a pustil se tedy do prvních výzkumu, během nichž se mu podařilo odkrýt v západní části paláce část někdejších skladů.

V březnu roku 1900 celou lokalitu zakoupil britský archeolog sir Arthur John Evans, jenž byl o pár let později za své služby pro archeologii pasován na rytíře.

Jeho tým navázal na práci krétského starožitníka a během rozsáhlých výkopových prací odkryl to, co zbylo z dávné pýchy zaniklé civilizace.

John Evans posléze nazval palác Minoovým podle bájného krále z řeckých pověstí. V té době zřejmě ještě netušil, jak blízko pravdě možná skutečně je.

Pokud tedy ovšem existuje mýtický labyrint, mohl by být skutečný i onen tvor jménem Minotaurus?

Jedna z nejznámějších trosek paláce.
Jedna z nejznámějších trosek paláce.

Vrozená deformace

Historikové připouštějí, že stejně tak jako Knóssos mohla opravdu existovat také reálná osoba či událost, která se stala předlohou pro postavu krvelačného lidského monstra s býčí hlavou. Možných vysvětlení existuje hned několik.

S jednou hypotézou přišla například současná americká historička Cathy Gereová, která se domnívá, že Minotaurus mohl být ve skutečnosti jedinec s nějakým vrozeným postižením

„Dnešní medicína zná řadu nemocí a vývojových poruch, které vedou k deformaci či abnormálnímu zvětšení lebky. Jednou z nich je kupříkladu Crouzonův syndrom,“ uvádí Gereová.

Král si takovou deformaci dítěte neuměl vysvětlit jinak, než že mu žena byla nevěrná s býkem. To, a možná i postižení dítěte, ho rozlítilo natolik, že svou manželku nechal zabít a syna raději skrýt před světem.

Nebylo by divu, že by se v takto odvrženém dítěti mohla také rozvinout nezvládnutelná agrese.

Návštěvu tohoto místa si neplánujte na letní období, kdy je zde opravdu úmorné horko.
Návštěvu tohoto místa si neplánujte na letní období, kdy je zde opravdu úmorné horko.

Kostry v podzemí

Jinou teorii prosazuje významný americký archeolog přelomu druhého a třetího tisíciletí Lewis Binford, který zastával názor, že pověst o Minotaurovi má kořeny v pradávných rituálech probíhajících ve spletitém labyrintu paláce.

Jeho tvrzení skutečně nachází oporu v různých archeologických nálezech. Ten nejdůležitější pochází z roku 1979, kdy archeologové v suterénu Severního domu paláce v Knóssu postupně odkryli celkem 337 lidských kostí.

Ostatky byly následně podrobeny důkladné analýze a pomocí radiokarbonového datování bylo určeno, že kostry pocházejí z 2. tisíciletí před naším letopočtem, tedy z éry minojské civilizace. Poněkud znepokojivé je ovšem další zjištění.

Nalezené kostry prý patří čtyřem dětem a jsou na nich znatelné stopy po opracování ostrým předmětem, jako by z kostí byly odstraňovány kusy masa!

O čem to vypovídá? V paláci zřejmě docházelo ke kanibalismu, což však s ohledem na další evropské nálezy podobného stáří není příliš výjimečné. Prvky kanibalismu, zejména během různých obětních rituálů byly zaznamenány již na mnoha místech, dokonce i u nás. A oběťmi při nich bývaly velmi často právě děti.

Návštěvníci si zde mohou prohlédnout celou řadu nádob z dob minulých.
Návštěvníci si zde mohou prohlédnout celou řadu nádob z dob minulých.

Býčí kult v Evropě

Úvahy Lewise Binforda jsou zcela opodstatněné. Analýzy kosterních pozůstatků prastarých Kréťanů totiž dokazují, že přišli z Evropy. A právě v Evropě nebylo uctívání býků jako symbolu slunce a s ním přicházející síly a plodnosti ničím neobvyklým.

Posvátného býka v průběhu historie uctívaly různé kultury už tisíce let. Na síle býčí kulty nabraly zejména v době bronzové. Ta je zároveň dobou, z níž pochází řada archeologických nálezů, které potvrzují rituální vraždy lidských obětí. A do téhož období rovněž spadá působení minojské civilizace na Krétě.

Ostatně i samo sídlo Minojců také vykazuje znaky býčího kultu. Býk je častým motivem na freskách paláce, a v jeho ruinách byla dokonce nalezena keramická hlava býka, kterou bylo možné naplnit tekutinou – možná dokonce krví –, jež pak vytékala býkovi z nozder.

Tato býčí hlava je poměrně známým artefaktem a k vidění je spolu s dalšími archeologickými nálezy, na které je Knóssos velice štědrý, v muzeu v nedalekém Heraklionu.

Místní rozvaliny připomínají doby dávné, nicméně nikoliv zapomenuté.
Místní rozvaliny připomínají doby dávné, nicméně nikoliv zapomenuté.

Vzpomínka na rituál

Pokud je myšlenka Lewise Binforda správná, není těžké si představit, jak celý mýtus o Minotaurovi v podzemním labyrintu, který požírá panny a panice, vlastně vznikl.

Bájná krvelačná bestie podle Binforda i dalších archeologů a historiků vůbec nemusela být doslovným křížencem býka a člověka.

Mnohem pravděpodobnější je scénář, při němž v labyrintu chodeb rozlehlého paláce probíhal rituál k uctění slunečního boha, jemuž byla předkládána lidská oběť – mladý chlapec či dívka.

Během obřadu měl minojský král, kněz či snad šaman na hlavě nasazenu býčí masku. Poté, co jím byly vybrané děti při obřadu usmrceny, docházelo ještě k jejich rituálnímu pojídání. To prováděl sám šaman, ale možná i další účastníci obřadu.

Pokud šlo navíc o významnou událost, k níž docházelo jen jednou ročně, a za tímto účelem byly pečlivě vybírány děti ze širokého okolí, jak to obvykle při podobných slavnostech bývalo, stává se najednou pověst o Minotaurovi naprosto uvěřitelnou.

Uchovává se tedy v řeckých bájích vzpomínka na krvavé rituály, které se odehrávaly v suterénu paláce v Knóssu?

Nejznámější jsou mýty o podzemním labyrintu.
Nejznámější jsou mýty o podzemním labyrintu.

Vše do sebe zapadá

Podobností, které pověst se známými historickými fakty nese, je mnohem více. Za zmínku stojí zejména jisté atributy připisované slunečnímu býkovi.

Sluneční býk podle tehdejších představ sestupoval večer do propasti na západě a do rána musel projít spletitými chodbami podsvětí, aby ze skalní brány na východě opět vystoupil na nebe,“ vysvětluje současný český publicista Otomar Dvořák.

Je tak legenda o Minotaurovi odrazem těchto prastarých představ? Dvořák upozorňuje také na další zajímavý detail. Časem se totiž vlivem klimatických změn a s nimi souvisejících dlouhotrvajících veder, a tedy i sucha, stal býčí kult čímsi nežádoucím.

Dříve uctívaný sluneční bůh se z životadárné síly rázem ocitl v pozici nepřítele a zabijáka. Tato změna se možná odrazila i v pozdějších rituálních zápasech s býky, které se v této době zrodily. Přemožení slunečního býka se stalo symbolem pro ukončení sucha.

Přemožení Minotaura řeckým hrdinou v pověsti tak možná znamená konec lidských obětí, které jsou mu každoročně předávány. Možná se tedy i starým Řekům kult slunečního býka nakonec zprotivil.

Okolo teče řeka Katsambas.
Okolo teče řeka Katsambas.

Gryfové na královském dvoře

Příběh býčího monstra je sice nejslavnější, ale zdaleka není jedinou záhadou, která se k tisíce let starému paláci váže.

Jak již bylo zmíněno, pozornost záhadologů, zejména pak kryptozoologů, přitahují i další monstra a bájní tvorové zachycení na freskách v ruinách paláce.

Velmi zajímavá jsou například vyobrazení gryfů. Gryfové jsou bájní strážci zlatých pokladů s podobou napůl lví a napůl orlí. Jsou prý natolik silní, že dokážou ve svých spárech odnést koně i s jezdcem.

Kombinace dvou majestátních zvířat a ohromné síly gryfům zaručuje přízeň panovníků, kteří je hrdě chovají na svých dvorech.

Možnost, že jde o reálného tvora a že by se jeho živý exemplář mohl před několik tisíci let vyskytovat právě v Knóssu, zmínila již řada badatelů.

Hrstka z nich ve svých úvahách zachází ještě dál a gryfa připodobňuje k některým druhům dlouhoocasých pterosaurů, které jsou však považovány za nejméně 65 milionů let vyhynulé.

Podoba víc než náhodná

Ač se tato tvrzení zdají až příliš fantastická, jistou logiku jim upřít nelze. Ačkoli se popis bájného gryfa nepodobá žádnému žijícímu zvířeti, můžeme nalézt vskutku zarážející podobnost s vládci pravěkého nebe.

Bylo již popsáno mnoho druhů ptakoještěrů, z nichž největší dosahovali rozpětí přes deset metrů. Pták jen o něco málo větší než lev a vedle něj tedy nevypadá vůbec nereálně.

Lví ocas je u dlouhoocasého pterosaura koneckonců výstižné přirovnání, přesně tak totiž vypadá. Dračí přední pracky možná představují jen nesprávně interpretovaný dlouhý „prst“, který pterosaurům sloužil jako podpěra křídla a byl silný stejně jako jeho nohy.

Někteří pterosauři se aktivně pohybovali i po zemi a používali k tomu všechny čtyři končetiny. Křídla měli při chůzi ohnutá v „lokti“ a opírali se o své silné prsty. Dnes je již prokázáno, že tělo některých druhů bylo dokonce pokryto srstí.

Jejich vzezření tak mohlo u vzdělaných pozorovatelů vyvolat dojem, že mají co do činění s orlem a lvem v jedné bytosti. Vyskytovaly se tedy na dvorech starých vladařů přežívající exempláře pterosaurů? A mohl jeden z nich být právě na Krétě? K takovým úvahám se člověk uchýlí obvykle jen tehdy, popustí-li uzdu fantazii.

Záhady Knóssu se však netočí pouze kolem bájných tvorů.

Tajemné písmo

Nezpochybnitelnou a pro vědce zatím nezodpovězenou hádankou, na kterou zatím věda nezná odpověď, je krétské písmo. Během vykopávek bylo v Knóssu objeveno velké množství hliněných destiček popsaných hned třemi různými druhy písma.

Nejstarším z nich jsou krétské hieroglyfy užívané v rané době bronzové. Toto písmo s nejvyšší pravděpodobností reprezentuje minojštinu, pro vědce stále neznámý jazyk. O minojštině se v současné době ví jen tolik, že nevycházela z řeckého jazyka.

Ale to, z jaké rodiny jazyků pochází, je stejně nejisté jako cokoliv dalšího, co je s touto tajemnou kulturou spojeno.

A nerozluštěné zůstává i obrázkové písmo, stejně jako o něco mladší lineární písmo A. To svůj název získalo podle způsobu, jakým jsou znaky zapisovány – byly totiž vyrývány krátkými čarami v liniích.

Obrázkové a lineární písmo A byla používána souběžně, avšak ani jednomu se do dnešního dne nedaří porozumět.

Více úspěchu zaznamenali vědci s lineárním písmem B. Na počátku 50. let minulého století je rozluštil britský amatérský filolog Michael Ventris, kterému se podařilo zjistit, že písmo slouží k zapisování starořečtiny.

Jenž ani to bohužel mnoho světla do tajemství někdejších obyvatel paláce Knóssos nevneslo.

Zda zůstane navždy pohřbeno v jeho troskách, nebo se nám nakonec podaří Minojcům porozumět, zůstává ve hvězdách.

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Praha, dne 15. dubna 2025 – Německá pohádková stezka (Deutsche Märchenstraße), jedna z nejmalebnějších turistických tras v Německu, slaví své 50. výročí. Tato ikonická cesta spojuje desítky historických míst, která inspirovala pohádky bratří Grimmů a oživuje kouzlo klasických příběhů, které znají celé generace dětí i dospělých. Jubilejní rok přinese řadu speciálních akcí, které umožní návštěvníkům
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit.   V  Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují tropické teploty a slunečné počasí, dlouh
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz