Domů     Hluboká nad Vltavou okouzluje anglickým stylem
Hluboká nad Vltavou okouzluje anglickým stylem

Romantické sídlo na Hluboké skrývá nejen přepychové sály s vyřezávaným obložením stěn, stylovým nábytkem a křišťálovými lustry, ale také stříbrnou pokladnici rodu Schwarzenbergů.

Vzácný poklad po dlouhých letech opustil zámecké trezory a rozhodně stojí za vidění.

Pokud vám romantické bílé cimbuří připomíná slavný anglický zámek Windsor, jste na správné stopě. Podobnost v tomto případě není čistě náhodná, byla přímo objednána u vídeňského architekta Františka Beera.

Šlechtický pár z rodu Schwarzenbergů totiž při zahraničních cestách toto sídlo natolik uhranulo, že chtěli něco podobného přestěhovat od Temže k Vltavě. Také v tomto případě můžeme navíc dodat – za vším hledej ženu.

Zámecký pán Jan Adolf II. poskytl svou pokladnici a jeho manželka Eleanor pak svůj vytříbený vkus a rozhodnost.

Vzpomínka na zlaté časy

Hluboká je dnes právem považovaná za nejkrásnější zámek u nás. Nebylo tomu ale tak vždy, třeba v padesátých letech jej odborníci považovali za důkaz úpadku šlechty, která se už jen shlíží v romantické minulosti.

Možná proto byl tento neogotický zámek v pohádce Pyšná princezna z roku 1952 sídlem nepřátelského Půlnočního království. Ideologii ale nechme stranou.

Kompletní přestavba z poloviny 19. století dodala luxusnímu sídlu Schwarzenbergů unikátní atmosféru a zámecké komnaty skrývají ty nejvybranější skvosty.

Velká jídelna
Velká jídelna

Stříbrný poklad

Jedním z těch největších lákadel je pak určitě stříbrný poklad Schwarzenbergů, který po dlouhých letech strávených v trezorech a náročné restauraci byl představen návštěvníkům zámku.

Nejcennějších částí sbírky, čítající více než sto předmětů, jsou renesanční a barokní poháry na víno zlatnických a stříbrnických mistrů. Jeden z nich navíc sloužil také k pobavení panstva.

Totiž ten z hostů, který byl na zámku poprvé, jej dostal plný vína a musel ho vypít až do dna. Vzhledem k jeho velikosti to nebylo nic pro slabé povahy. Poháry jsou navíc zdobeny nádherně vyvedenými zvířaty, ale také pravými špičáky jelenů či polodrahokamy.

Zvířecí motivy jsou na místě, zámek totiž sloužil jako lovecké sídlo, ze kterého vzácní hosté vyráželi na několikatýdenní hony. V takové podobě, jakou máte možnost vidět dnes, navíc nebyl ještě nikdy stříbrný poklad vystaven.

Ubytování jako v pohádce

Novinkou je také otevření třinácti z celkových třiceti hostinských pokojů na zámku. Ty po zabavení sídla Schwarzenbergům v roce 1939 čekal smutný osud. Po válce tyto luxusní apartmány sloužily jako skladiště a postupně chátraly.

Nyní se jim však podařilo vrátit původní lesk. Mezi náročně vyřezávaným obložením stěn, vzácnými indickými tisky na stěnách a cenným nábytkem je poznat ruka šlechtičny Eleanor, která interiéry pokojů nechala vybavit.

Dokazují to i dobové katalogy a účtenky, které se na zámku dochovaly dodnes.

Hosté na zámku měli k dispozici také potřebný servis, o jejich šaty se starala třeba zvláštní žehlírna a na zámku byl také ubytován řidič, který byl kdykoliv připraven hosty odvézt třeba do lázní v Karlových Varech.

Salon Tegetthoff
Salon Tegetthoff

Lodní můstek na zámku

Zvláštností je také pánský salon pojmenovaný Tegetthoff podle rakouského viceadmirála Wilhelma Tegetthoffa, jenž velel plachetnici Schwarzenberg.

V arkýři salonu, jehož okna jsou přímo v průčelí zámku, je totiž jako pozůstatek postaven lodní můstek, připomínající památku slavné rakouské lodi.

Neméně zajímavou návštěvu nabízí také novogotická jízdárna v zámeckém areálu, kde nyní sídlí Alšova jihočeská galerie.

Zblízka si tu můžete prohlédnout skvosty gotického umění, například velmi cenné sochy madon, a také obrazy nizozemských malířů z 16. až 18. století.

A rozhodně nevynechejte ani romantickou procházku po zámeckém parku vytvořeném v anglickém stylu, který je okouzlující v každém ročním období.

Knihovna
Knihovna

Dějiny skryté pod zemí

Komu by se zdálo, že šlechtické sídlo z 19. století je příliš nové a málo historické, neměl by se ukvapovat. Zámek v Hluboké byl totiž doslova vybudován na základech, které sahají do hluboké minulosti.

Gotická tvrz Froburg tu stála už ve 13. století a na jejím místě byl vybudován královský hrad, který ve své době patřil třeba Karlu IV. Po přestavbě na zámek tu pak sídlil třeba španělský generál Don Baltasar de Marradas.

Nakonec však Schwarzenbergové v roce 1840 povolali na tři stovky dělníků, aby původní sídlo zbořili a postavili nové, které můžeme obdivovat dnes.

Pokud vás zajímá, jak vůbec Hluboká získala své jméno, traduje se, že podle 120 metrů hluboké studny, která byla kdysi vyhloubena nedaleko původního hradu. Pro představu o její hloubce stačí vyšlapat 240 schodů na zámeckou věž a podívat se dolů. Do studny by se totiž zámecká věž vešla hned třikrát.

Foto: Shutterstock, (úvodní foto: Jižní Čechy)

Foto:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz