Jako první vybíráme adrenalinové řádění v Jánkách! Lektoři z lyžařské školy a sportovního centra K+K v Jánských Lázních mají zřejmě pro strach uděláno.
Nabízejí totiž nepřeberné množství adrenalinových aktivit. Kromě jiného si tu můžete vyzkoušet například letní a zimní lanový park ve stromech. Ten se skládá ze 40 překážek ve dvou okruzích.
Ze stromu na strom se tu můžete dopravit třeba na saních nebo i na kole. Skvělý adrenalinový zážitek si užijete i při seskoku z dvanácti metrů a čeká na vás i několik přejezdů na kladce.
Kromě toho můžete zajet i na osmikilometrový sjezd na saních z Černé hory do Pece pod Sněžkou. Vzrušující je i noční jízda po sáňkařské dráze na Černé hoře. V ceně máte služby sáňkařského instruktora, čelovku, sáňky a dopravu lanovkou.
Sáňkařská dráha z Černé hory do Jánských lázní je 3,5 kilometrů dlouhá a jezdilo se na ní už před tisíci lety.
Lezení v ledu
Jste obdivovateli horolezců a jejich výstupů na nejvyšší hory světa? Ve Špindlerově Mlýně si nyní můžete vyzkoušet, jaké to je lézt po ledové stěně jen za pomocí cepínů a maček. Pozor, tato adrenalinová zábava není v žádném případě vhodná pro děti.
Lezení předchází nutné školení od vysoce kvalifikovaných instruktorů, ve kterém se naučíte naprosté základy a také se připravíte na nečekané situace. Na stěně by vás pak díky proškolení nemělo vůbec nic překvapit.
Jak dlouho na stěnu polezete, už je pak jenom na vás. Takže s touhle zábavou můžete strávit klidně celé odpoledne. Vybavení si můžete zapůjčit nebo si přivézt svoje.
Najednou se tohoto kurzu lezení může zúčastnit až 15 osob, což je ideální počet například pro teambuilding nebo chlapskou jízdu.
Psí dobrodružství ve Špindlu
Mushing neboli jízda se psím spřežením je u nás stále více oblíbenou zábavou. Ve Špindlu si můžete vybrat z okružní jízdy nebo zvolit pouť po hřebenech hor. Obě dvě možnosti nabízejí krásné výhledy na zasněžené vrcholky Krkonoš.
Psí spřežení si dokonce můžete zarezervovat na několik dní a strávit tak nezapomenutelné mrazivé noci pod stanem. Vyjížďky pod zimní noční oblohou navíc patří k dechberoucím zážitkům, které jen tak něco nepřekoná.
Pokud se necítí na přenocování ve spacáku, je tu možnost přespání v horských boudách. Na saních se můžete jenom vézt, nebo si můžete zkusit i celé psí spřežení řídit. To vše pod dohledem zkušených musherů s bohatou praxí.
Ceny jsou upravovány na základě individuálních přání každého zájemce. 1 hodina vás však na necelé 3000 korun.
Adrenalinová jízda ve větru
Snowkiting je obdoba letního kiteboardingu. V hlavní roli je tažný drak, který uvádí do pohybu lyžaře nebo snowboardistu, jenž je k drakovi připevněný.
Oproti obyčejnému lyžování se dá tento sport provozovat na sněhové pláni a není zapotřebí sjezdovky nebo kopce. Ve Vysoké nad Jizerou vás naučí kitovat ve speciálním kurzu. K jeho účasti potřebujete jen vlastní lyže nebo snowboard, zbytek si zapůjčíte na místě.
Vysoká je pro snowkitování ideálním místem, je tu dostatek sněhu a díky ideální nadmořské výšce tu i fouká příznivý a dostatečně silný vítr. Navíc tu jsou dostatečně rozlehlé pláně.
Tento sport je vhodný pro všechny od 10 do přibližně 60 let, záleží na uvážení každého a také fyzické kondici. Nechat se unášet drakem není zpočátku žádná legrace, ale po pár nepodařených pokusech tomu jistě přijdete na chuť.
Zkušení borci dovedou s draky předvádět neskutečné kousky, nebo se nechají drakem jen vyvézt na kopec a dolů sjedou klasikou. Ideální je zvolit dvoudenní kurz, ve kterém se naučíte kompletní zvládnutí jízdy.
Skialpinismus povolený
Ve volné přírodě nejsou skialpinisté příliš vítáni, lyžaři se zvláštními lyžáky stoupající po sjezdovkách nebo kopcích směrem vzhůru byli totiž donedávna velkou neznámou.
Ve Špindlerově Mlýně ale existuje dokonce skialpinistický klub, který každoročně pořádá Mistrovství České republiky ve skialpinismu. V Krkonoších je tedy tento adrenalinový sport povolen.
Je však třeba dodržovat určité podmínky a vydávat se pouze na doporučené trasy. Speciální okruhy vedou po značených trasách a není radno z nich odbočovat, snadno by se tak mohla uvolnit lavina.
Okruhy jsou přístupné pouze v případě, je-li dostatek sněhu, podmínkou je alespoň 30 centimetrů zhutněného sněhu. Trasy lze absolvovat obousměrně, ale některé části jsou vyloženě určené pro sjezd a jiné pro výstup.
Důležité je také povinné vybavení v čele se základní lavinovou výbavou (lavinový vyhledávač, sonda a lopata), mobilní telefon, vhodné oblečení a přijímač GPS.
První bobovka u nás
Špindlerovská bobovka byla postavena už v roce 1997 jako první bobová dráha v České republice a patří mezi tři nejatraktivnější bobové dráhy na celém světě.
Dráha je dlouhá 1,4 kilometrů a jezdec si při průměrném sklonu 7 % užije celkem 22 zatáček, 5 terénních zlomů a tři tunely. Rychlost si volí každý podle sebe, takže nikdo nebude nepříjemně překvapen vysokou rychlostí nebo velkými skoky.
Maximální rychlost je 65 kilometrů v hodině. Vybrat si můžete z jednomístného nebo dvoumístného bobu. Oba dva typy jsou určeny pro všechny věkové kategorie. Děti od osmi let mohou jezdit sólo, ale ratolesti do osmi let pouze v doprovodu jednoho z rodičů.
Bobová dráha je otevřená celoročně a díky nočnímu osvětlení dokonce i po setmění. U bobové dráhy je možné zaparkovat a návštěvníkům je k dispozici také občerstvení s posezením na terase.
Dospělého vyjde jedna jízda na 90 korun, děti do 100 cm mají jízdenku za 50 korun, do 140 cm za 70 korun.