Domů     Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial
Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial

Třetí autentický průvodce TO JE BRNO, který na sklonku roku 2020 vydal TIC BRNO, vás provede po industriálních stopách v moravské metropoli.

S předchozími díly má společný subjektivní pohled deseti autorů, kteří v jedenácti kapitolách odhalí kousek historie i to, jaký vliv měla a má na současnou tvář města. Bez retuše a bez úprav. Tak, jak jsou čtenáři již zvyklí.

TO JE BRNO III. navazuje na úspěšné předchozí díly, které změnily žánr městských průvodců.

První díl vzbudil v roce 2017 vlnu mediálního a především čtenářského zájmu, kdy se přelepovala kapitola, vedla se živá diskuze a souběžně se řešil i dotisk beznadějně vyprodané knihy.

V souvislosti s průvodcem se hovořilo o „marketingu na hraně“ a ty hranice se poznávaly.

Tu téměř revoluci vzbudilo pojetí průvodce, který byl sborníkem textů vybraných autorů a jejich pohledu na Brno, jeho fenomény a život v něm. Bez příkras a zásahů vydavatele. Ne oficiální pohled města, ale osobní názor lidí, kteří ho znají jak své boty.

Právě autentická linka je pro TIC BRNO jednou ze stěžejních při propagaci města. Na nic si nehrát, podat pravdu vlastníma očima lidí, co tu žijí, a sdílet tak jedinečnou atmosféru města.

Funguje to i u jiných projektů a tento mnohdy až brutálně autentický pohled zůstal zachován i u dvojky a nyní ho nabízí díl třetí. Co se změnilo, je jednotné téma, které se proplétá jednotlivými kapitolami.

Poznáte tak brněnský industrial a mnoha podob, které nabízí. Pokud nevíte, proč se městu kdysi přezdívalo Moravský Manchester, neváhejte se začíst.

V jedenácti kapitolách od brněnských osobností nahlédnete například do historie vzniku průmyslových oblastí, zjistíte, jak bydleli podnikatelé, s vtipem popsané panoptikum obyvatel poukáže na sociální stránku života.

Část knihy se zamýšlí nad dnešním významem těchto míst, aktuálností jejich výpovědi a možným potenciálem pro časy budoucí.

Další odstavce vás provedou současnou kreativní scénou, zajímavostmi z oblasti designu, nebo ukáží, jakou roli má Brno v novodobém výzkumu a IT. Poslední jedenáctá kapitola si pak od Brna dává lehký odstup.

Přála bych si, abyste po přečtení našeho třetího autentického průvodce o brněnském industriálu vyšli do brněnských ulic, prozkoumali bývalé průmyslové zóny a brownfieldy, zastavili se na chvíli na opuštěných místech, kde kdysi býval čilý ruch,“ vyzývá k přečtení ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Zkuste se tedy během cest po městě dívat na místa a budovy a nechte je na sebe promlouvat, abyste už nikdy nevnímali Brno stejně jako předtím.

A co se v autentickém průvodci také dočtete?

Zatímco ulicemi stověžaté se potloukal dobromyslný pražský pepík, na nárožích města nad Svratkou postával brněnský plotňák.

S červeným šátkem kolem krku a napomádovanými vlasy většinou nefachčil, protože hokna za pár vran byla pod jeho úroveň, zato byl přeborníkem v hazardu či milostných avantýrách, které vyhledával kupříkladu na Flédě.

K rozkvětu průmyslové velmoci sice nijak nepřispěl, svou originalitou korunovanou hantecem však spoluvytvářel nezaměnitelný kolorit štatlu, který si moravská metropole udržela dodnes.“

Kateřina Tučková, autorka kapitoly Panoptikum Moravského Manchestru

Jako v každém organizmu, také v Brně se nachází místa, zákoutí a stavby, které již pozbyly svého původního významu, ale ještě nenašly význam nový. Místa opuštěná, zapomenutá, čekající na vzkříšení nebo svůj definitivní konec.

Říkáme jim různě – zříceniny, mrtvé domy, rumiště, brownfieldy nebo opuštěná místa. Společný je jim pocit vyhaslosti a ticha, které snad jednou opět vystřídá čilý městský ruch.“

Viktor Odstrčilík, autor kapitoly Bourat či nebourat

Autentický průvodce TO JE BRNO III je k dostání za 199,- Kč na e-shopu www.darkyzbrna.cz. Po otevření infocenter pak také v informačních centrech na Panenské i Radnické ulici.

Foto: ARCHIV, Michal Růžička (poslední foto)
Štítky:
Související články
Jen málokteré místo v České republice nabízí tolik rozmanitých zážitků na tak malém území jako údolí řeky Desné v srdci Jeseníků. Během jediného dne můžete nahlédnout do útrob jedné z nejvýznamnějších vodních elektráren v Evropě, vydat se na horské hřebeny, projet se na koloběžce a den zakončit poznáváním památek ve Velkých Losinách nebo v termálním parku. [caption id="attachment_92379" align="
Na rohu dnešních ulic Spálená a Přízova v Brně se už více než osmdesát let nachází prázdná parcela. Jen málokdo z kolemjdoucích tuší, že právě zde stála jedna z největších synagog v českých zemích – monumentální stavba, která byla po desetiletí symbolem sebevědomé a prosperující židovské komunity. Brněnská Velká synagoga byla slavnostně otevřena v roce 1856, v době, kdy se město proměňovalo v p
Dominantou města je barokní zámek Benátky nad Jizerou, v jehož zdech se psaly dějiny a pobývali skuteční velikáni. Fenomenální dánský astronom Tycho Brahe tu prováděl svá slavná astronomická měření a za zavřenými dveřmi laboratoří hledal elixíry pro lidstvo. Došlo zde i k osudové spolupráci s jeho přítelem, slavným Janem Keplerem. Tímto historickým setkáním je inspirována i zážitková mobilní detek
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Porcelán, nebo keramika?
panidomu.cz
Porcelán, nebo keramika?
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou
Dívka se zlatými vlasy
skutecnepribehy.cz
Dívka se zlatými vlasy
Topila jsem se. Bylo téměř jisté, že zemřu. Život mi však na poslední chvíli zachránila podivná zářící bytost z hlubin. O tom, že každý z nás máme svého anděla strážného, jsem sice četla, ale nevěřila tomu. Představa, že je mi neustále nablízku někdo neviditelný, kdo mě ochraňuje, mi přišla absurdní. Až v momentě, kdy jsem hleděla tváří v tvář smrti,
Bakterie, která přežije téměř nemožné: Deinococcus radiodurans si sama opraví DNA
epochaplus.cz
Bakterie, která přežije téměř nemožné: Deinococcus radiodurans si sama opraví DNA
Vypadá jako nenápadná kulička. Ve skutečnosti patří k nejodolnějším organismům, jaké věda zná. Deinococcus radiodurans přežívá dávky ionizujícího záření, které by člověka spolehlivě zahubily, zvládá vyschnutí a dokáže obnovit vlastní DNA poté, co ji radiace rozstřílí na stovky kusů. Její životní strategie je přitom fascinující: nebrání se poškození dokonale. Prostě ho opraví. Příběh této bakterie
Vyřešila Ryška krizi milencem?
nasehvezdy.cz
Vyřešila Ryška krizi milencem?
Herečka známá ze seriálu Inspekce Kristýna Ryška (41) se nezdá! Alespoň podle toho, co se nyní povídá. Už dlouho se vedly debaty, jak to s manželem, ekonomem a lídrem folklorního souboru Radhošť Jan
Petrovy kameny, místo, kde se údajně konaly čarodějnické sabaty
enigmaplus.cz
Petrovy kameny, místo, kde se údajně konaly čarodějnické sabaty
Nad horskými loukami Hrubého Jeseníku vystupuje ze zeleně podivuhodná skalní hradba. Petrovy kameny působí, jako by sem patřily spíš legendy než obyčejný svět. Po staletí se o nich vypráví jako o míst
Zeleninová polévka s těstovinami
tisicereceptu.cz
Zeleninová polévka s těstovinami
Výhodou této polévky je, že do ní můžete dát jakoukoli zeleninu, kterou zrovna máte po ruce. Ingredience 150 g těstovinových kolínek 1 plechovka bílých fazolí 1 menší cuketa 2 mrkve 2 hrsti
Levandulový sirup
nejsemsama.cz
Levandulový sirup
Tento báječný levandulový sirup (někdy také označovaný jako med) z levandule je opravdu snadný na přípravu. Můžete z něj rychle připravit vynikající letní limonádu. Použít jej ale můžete i do pečení a koktejlů. Na 1 litr potřebujete: ✿ 500 g čerstvé levandulové nati s květy ✿ 3 citrony ✿ 3 celé skořice ✿ 1,5 kg cukru
Závodní technika Factor One SpongeBob vznikla se smyslem pro humor
iluxus.cz
Závodní technika Factor One SpongeBob vznikla se smyslem pro humor
SpongeBob na jednom z nejradikálnějších silničních kol současnosti? Factor dokazuje, že špičková technika nemusí mít vždy smrtelně vážnou tvář. Limitovaná edice ONE XXRAY PLUS SpongeBob SquarePants vz
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Vznikl symbol sjednocení Itálie na jatkách?
historyplus.cz
Vznikl symbol sjednocení Itálie na jatkách?
„Jedna z nejpřekvapivějších vojenských akcí našeho století.“ Přesně tak hodnotí americký list The New-York Tribune v roce 1860 dobytí sicilského Palerma. Na jeho počátku přitom stála zhruba tisícovka Červených košil, které vedl do boje slavný italský revolucionář Giuseppe Garibaldi. Inspirace z exilu Pro své skálopevné přesvědčení o nutnosti sjednotit Itálii se nejednou ocitl v hledáčku
Duchařský zážitek Karla IV.:  Zažil český král poltergeista?
epochalnisvet.cz
Duchařský zážitek Karla IV.: Zažil český král poltergeista?
Kdysi dávno se na Pražském hradě odehrál incident, který bychom podle měřítek moderní záhadologie mohli označit za typické projevy přítomnosti poltergeista. Svědkem tohoto strašení se přitom stala jedna z nejdůležitějších osobností české historie, budoucí král Karel IV.!   Poltergeisti, zlovolní hluční duchové, mohou svou přítomnost ohlašovat nejrůznějšímu způsoby. Široká škála projevů jejich přítomnosti zahrnuje například
Web o vedrech: Čeští vědci ho „vyladili“
21stoleti.cz
Web o vedrech: Čeští vědci ho „vyladili“
Extrémní horko je v posledních měsících tématem mnoha lidí. Řeší jej i odborníci na slovo vzatí - včetně badatelů z Akademie věd ČR. Ti z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe například „vy
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz