Domů     Tunisko není jen moře
Tunisko není jen moře

Zatímco sever země s hlavním městem je převážně hornatý, na jihu vás spíše čeká plochá kamenitá krajina, která se nakonec mění v Saharu, největší poušť světa. Narazíte tu na prastaré tradice i historická místa s kamennými svědky minulosti.

Tunisko je bezesporu ideálním místem pro každého, kdo chce strávit dovolenou u moře. Kdo by neznal kupříkladu Monastir lákající plážemi se světlým pískem anebo ostrov Djerba, který zmiňoval už Homér v eposu Odyssea?

Možná ale chcete zemi poznat i z jiné stránky než z katalogu cestovních kanceláří…

Tunis

Hlavní město Tuniska uchvátí kontrastem tradiční výstavby s moderními i architektonickými skvosty z koloniální doby ve stylu art nouveau a art deco.

Při procházkách centrem lákají pohostinností lidové kavárny, ale i módní butiky a parky lemované stromořadími z palem a fíkovníků. Určitě se zastavte také v katedrále vybudované v byzantsko-maurském stylu, která je stále využívaná.

Obytné čtvrti metropole se nacházejí hlavně v severní části a směřují k parku Belveder. Na zalesněných svazích parku se rozprostírá zoologická zahrada, kterou na počátku šedesátých let navrhli němečtí architekti.

Na tuniském tržišti seženete snad všechno – od zlata, sošek, látek, koření až po keramiku. Velmi kvalitní bývají výrobky z kůže.
Na tuniském tržišti seženete snad všechno – od zlata, sošek, látek, koření až po keramiku. Velmi kvalitní bývají výrobky z kůže.

Dýchne na vás Orient

Kolem kopce, na kterém stojí citadela s mešitou Kasbah pocházející z 8. století, se rozkládá historická část medina, která byla původně obklopena zdmi.

Je to oblast plná úzkých ulic, tradičních tržišť (souků) a starobylých domů s bílými fasádami a modrým kováním, klenutými průchody a kopulemi se zelenými střešními taškami… Však je také zdejší medina a více než 700 památkami zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. Trhy se každodenně hemží zákazníky domácími i z řad turistů, protože se tu dají sehnat rozmanité tradiční výrobky.

Kontrast s poklidnými sousedními uličkami je tu obrovský. Milovníci historie mohou navštívit i archeologické naleziště v Oudhna, což je jen 25 km od města. Můžete se tam vydat taxíkem, které jsou zde poměrně levné.

Kartágo a Sidi bou Saïd

Kartaginské pobřeží, pojmenované po jednom z nejmocnějších antických měst ve Středomoří, vám odkryje úchvatná panoramata. Určitě tu navštivte Antoniovy lázně, římské vily, divadlo a chrám svatého Cypriána.

Zavítat můžete i do vesničky Sidi Bou Saïd s bílými a modrými domy, které se tisknou ke svahu kopce a směřují k moři. Někomu možná budou připadat známé – jakpak by ne, když se právě tady natáčely scény do filmu Angelika a sultán!

V uličkách vesničky Sidi Bou Saïd vedli Angeliku, hraběnku de Peyrac, na tržiště s otroky...
V uličkách vesničky Sidi Bou Saïd vedli Angeliku, hraběnku de Peyrac, na tržiště s otroky…

Středověk na dosah ruky

Třetí největší město Tuniska Sousse sice láká hlavně nejoblíbenější tuniskou přímořskou destinací, ale pyšní se i nádhernou starobylou částí. Určitě zavítejte do zdejší mediny, kde můžete smlouvat a pořídit si zajímavý suvenýr.

Památkám z vrcholného středověku vévodí vysoká silueta věže Khalef, velká mešita a pevnost Ribát, která je určená pro náboženské rozjímání. U přístavu Port El Kantaoui bylo pro letní hosty postaveno turistické město v andaluském rázu.

Vy a gladiátor

Vydáte-li se ze Sousse na jihovýchod, dostanete se do malého městečka El-Jem se senzačním velikým římským koloseem – amfiteátrem. Je známé také tím, že se tu natáčely scény k filmu Gladiátor.

Vypravíte-li se ze Sousse naopak západně, pravděpodobně dojedete do Kairouanu, kde objevíte skrytou krásu starobylého města. Mimochodem, víte, že je po Mekce, Medíně a Jerusalému čtvrtým svatým městem islámu? Zajděte sem třeba do mauzolea Sidi Sahbi zdobeného keramikou.

Po stopách Star Wars

Bylo by hříchem nezmínit Džerbu, jež je největším ostrovem severní Afriky. Z pevniny se sem dostanete trajektem nebo po nasypané hrázi. Filmoví fanoušci tady navíc vyhledávají místa, kde režisér George Lucas natáčel exteriéry pro Hvězdné války.

Na východním výběžku ostrova leží tématický park Explore Djerba, který je složen ze tří částí – muzea, parku historických řemesel a výzkumné stanice na pozorování krokodýlů nilských.

A až se nabažíte krokodýlů, nezapomeňte si zajet do vesnice Erriadh, abyste si prohlédli Ghribu, jednu z nejstarších synagog na světě, a třeba i muzeum street artu Djerbahood, což je udivující propojení tradiční architektury s graffiti. Zajímavou stavbou je rozhodně španělská pevnost Borj el Kebir z 15. století.

Staré město Tunisu má věhlasnou mešitu Zaytouna. V blízkosti je Palác Bardo, v němž je archeologické muzeum se sbírkou římských mozaik.
Staré město Tunisu má věhlasnou mešitu Zaytouna. V blízkosti je Palác Bardo, v němž je archeologické muzeum se sbírkou římských mozaik.

Co ještě stojí za vidění?

Na poloostrově Cap Bon vás turističtí průvodci nejspíše budou lákat do Kerkouane, který patříval mezi nejvýznamnější punská města. Během první punské války byl zničen Římany a dnes je tak spíše archeologickým nalezištěm.

Dochoval se tu ale Velký chrám, několik paláců a kanalizační systém. A vy se můžete pokochat třeba nad pozůstatky podlahových mozaik a části zařízení domů.

Historici tvrdí, že jsou ukázkou fénického urbanismu – z pozůstatků lze totiž usuzovat na vysokou úroveň bydlení tehdejších obyvatel.

Skalní město

Suverénně nejnavštěvovanější berberskou vesnicí je Chenini. Pohled na ni je fascinující, jelikož jednotlivé domy jsou vytesané do horské skály. Většina z nich už zeje prázdnotou, avšak někteří Berbeři v nich žijí dodnes.

A za malinký bakšiš vás rádi pozvou do svého kamenného příbytku a zblízka vám ukážou, jak se jim v místnostech bez přívodu vody a plynu žije.

Skalní domy v Chenini se už rozpadají, avšak někteří Berbeři vám rádi ukážou, jak se ve skalách bydlí.
Skalní domy v Chenini se už rozpadají, avšak někteří Berbeři vám rádi ukážou, jak se ve skalách bydlí.

Národní park Ichkeul

Ale nechme historii stranou, možná budete chtít strávit pár chvil v tichosti přírody. Zajeďte si za ní do národního parku rozkládajícího se mezi dvěma jezery – sladkovodním Ichkeulským a slaným Bizertským.

V parku objevíte mokřady a bažiny, samotné jezero je rájem ryb, vodního ptactva a zvláštních druhů velkých savců, například buvolů.

„Bránu“ do pouště

Pokud chcete vidět Saharu, vydejte se do města Douz. Odtud máte jen co by kamenem dohodil do nekonečného světa bílé pouště. Projížďka s průvodcem na velbloudu vás sice přijde na deset eur, ale stojí za to.

Navíc je tu rozprostřena Chott El-Jerid, největší solná pláň o rozloze 7000 km². Mezi krystaly soli a blyštícím povrchem prý dokonce můžete spatřit fatu morganu…

Panoráma historického města Sousse si zachovalo medinu a další památky z vrcholného středověku.
Panoráma historického města Sousse si zachovalo medinu a další památky z vrcholného středověku.

Tip:

Po památkách se můžete pohybovat vypůjčeným autem. Půjčovny (Avis, Hertz a Europcar) jsou v každém větším turistickém centru a zahrnují potřebné pojistné krytí a neomezené kilometrovné. Obecně se ceny pohybují od 40 do 80 tuniských dinárů na den.

V parku Explore Djerba žije zhruba 650 krokodýlů nilských, někteří dorůstají délky přes čtyři metry.
V parku Explore Djerba žije zhruba 650 krokodýlů nilských, někteří dorůstají délky přes čtyři metry.

Když vás přepadne hlad a žízeň

V tuniské kuchyni je patrný vliv arabský vliv – servíruje se tu skopové, jehněčí, kozí a drůbeží maso. Místní kuchyně je ovlivněna i národní kuchyní Turecka a Středomoří. Typickým jídlem je kuskus na mnoho způsobů.

Připravuje se ve speciálním hrnci a podává se se zeleninou, masem či rybou. Přestože muslimové alkohol nepijí, Tunisko produkuje velmi kvalitní vína, specifické likéry a pálenky.

Známý je například datlový likér Thibarine, který se podává na závěr jídla anebo pálenka z fíků Boukhu.

Pamatujte na:

* Islám je v Tunisku nejčastěji vyznávaným náboženstvím a proto do jejich mešit vstupujte se zahalenými rameny. Také není vhodné si s partnerem projevovat přílišnou náklonnost na veřejnosti.

* Pro cestu potřebujete pas, jehož platnost musí o 3 měsíce přesahovat plánovaný pobyt. Vízum mít nemusíte, ale při vstupu do země vyplníte registrační kartu, jejíž druhá část se odevzdává při odjezdu.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz