Domů     Turistická sezóna ve Slavkově startuje. Zámek po dvou letech ovládnou velkolepé akce
Turistická sezóna ve Slavkově startuje. Zámek po dvou letech ovládnou velkolepé akce

Moravský festival jídla, mezinárodní přehlídka živých soch a bodyartu, tradiční sraz historických aut a motorek nebo také dlouho odkládaný koncert Stinga. Několik hudebních i divadelních festivalů i historických akcí.

Nejen tak bude vypadat turistická sezóna na zámku ve Slavkově u Brna, který otevírá své brány ve čtvrtek 24. března.

„Konečně budou moci návštěvníci obdivovat zámek a jeho okolí po celou turistickou sezónu, která patří mezi nejdelší v Česku. Zámek se totiž uzavře až v polovině prosince,“ komentovala ředitelka Zámku Slavkov – Austerlitz Eva Oubělická.

Sezóna odstartuje hravou edukační výstavou Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih. Děti i jejich rodiče se mohou zábavnou formou seznámit s autorskou literární tvorbou přímo určenou pro děti a mládež. Setkat se tak můžete s Harry Potterem nebo se proměnit v Pipi Dlouhou punčochu.

Prohlídkovou trasu letos nově ozdobí 3D model zámku, který nabízí unikátní vizualizaci toho, jak mohl slavkovský zámek vypadat, pokud by byl dostavěn dle původních plánů významného italského architekta Domenica Martinelliho z Luccy.

Návštěvníci se také můžou těšit na znovuotevření expozice Právo útrpné v zámeckém podzemí, která je obohacena o další novinky.

Brány zámku budou i letos otevřené dětem – zámek nabízí hned dvě speciálně upravené trasy, při nichž mohou děti luštit hravé úkoly přizpůsobené jejich věku.

Slavnostní otevření sezóny se uskuteční ve čtvrtek 24. března od 16:00 v Historickém sále. Program se ponese v duchu největších letošních akcí. Interiér zámku ozdobí také „živé sochy“, které budou zvát na Mezinárodní festival živých soch a body artu.

Slavnostní otevření zámku bude také příležitostí pro vyhlášení třetího ročníku literární soutěže pro děti základních škol. Součástí bude i vernisáž výstavy Analfabeta Negramotná.

Program slavnostního otevření Zámku Slavkov – Austerlitz bude přístupný zdarma od 16.00.

Top akce 2022

30. 4.

To nejlepší z jižní Moravy

Food festival

Jihomoravský kraj je proslavený dobrým jídlem a pitím. A co teprve, když se to všechno spojí na jednom místě a ještě k tomu v nádherném prostředí slavkovského zámeckého parku.

Propojovací nití tohoto food festivalu budou recepty z nové kuchařky Jihomoravský krajáč, kterou sestavila vítězka soutěže Peče celé Česko Petra Burianová, která je hostem tohoto festivalu.

Soutěž o nejlepší pomazánky, kvalitní víno, dobré pivo, frgály, tradiční sýry, zabijačkové pochutiny, ryby, kuchařské soutěže a mnoho dalšího v doprovodu cimbálové hudby. Zkrátka To nejlepší z jižní Moravy!

21. 5.

Mezinárodní festival živých soch a bodyart

Zámek Slavkov – Austerlitz také letos představí „pecku“, kterou si musel dva roky schovávat na „lepší časy“. Mezinárodní festival živých soch a bodyart. Akce se uskutečnila v roce 2018 v Kroměříži, kde přilákala tisíce návštěvníků.

Nově pořadatelé zakotví právě ve Slavkově u Brna.

27. 6.

Dny Slavkova

Na závěrečném sobotním koncertu vystoupí Dan Bárta s Orchestrem Gustava Broma. Součástí programu bude i přehlídka hasičské techniky k příležitosti oslav 140. výročí dobrovolných hasičů ve Slavkově u Brna.

25. 6.

Veteranfest 

www.veteranfest.cz

Stálicí slavkovského kulturního programu je také Veteranfest. Při něm se do zámeckého parku sjede více než 1000 nádherných historických aut a motorek. Park ozdobí dobově oděné dámy.

Patronkou letošního ročníku je opět Alena Antalová a jako speciální kategorii letos pořadatelé vyhlašují československé sportovní vozy.

31. 7.

Slavkov open – Sting

Slavkov se již čtyři roky připravuje na koncert britské legendy zpěváka Stinga. A letos očekává prolomení kletby!

Předskokanem této světové hvězdy bude neméně oblíbený Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová s kapelou Petra Maláska.

2.–3. 12.

Tenkrát ve Slavkově 1805

www.tenkratveslavkove.cz

Slavkov u Brna se první prosincový víkend vrátí o 216 let zpět.

Bude vzpomínat na jednu z nejzásadnějších evropských bitev, v níž francouzský císař Napoleon Bonaparte 2. prosince 1805 porazil koaliční Rakousko – Ruskou (s podporou Anglie) armádu a při níž bojovalo téměř 160 tisíc vojáků.

Provoz zámku Slavkov – Austerlitz

Otevírací doba

březen*– květen úterý–neděle 9.00–17.00

červen – srpen denně 9.00–17.00

září – říjen úterý – neděle 9.00–17.00

listopad – prosinec sobota a neděle 9.00–17.00

Prohlídkové trasy

Historické sály

Historické salonky

Šifra pana knížete (Na prohlídky máme připraveno několik verzí výkladu i pracovních listů, takže jsou vhodné pro více věkových kategorií od předškoláků až po druhý stupeň ZŠ)

Právo útrpné na Slavkovsku (od 1. 5.)

Hrané a pohádkové prohlídky (program na www.zamek-slavkov.cz)

Kostýmované prohlídky (program na www.zamek-slavkov.cz)

Speciální prohlídky krovů a půdy, depozitářů apod. (program na www.zamek-slavkov.cz)

Výstava: Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih

Hra v parku: Příběhy do kamene tesané (vzdělávací hra nejen pro děti v zámeckém parku)

Vstupné

Klasická prohlídka (Historické sály 150 Kč dospělá osoba / 100 dítě a snížené vstupné). Rodinné vstupné 400 Kč.

Foto:
Související články
Praha má svou nezaměnitelnou tvář. Hradní paláce nad Vltavou vytvářejí pohled, který zná celý svět. Je to obraz, který okouzluje po staletí a nikdy nezevšední.   Neexistuje  snad jediný Čech, který by ho neznal. Pražský hrad se objevuje na pohlednicích, ve filmech i na fotkách. A kdo si plánuje výlet do naší metropole, má ho na seznamu mí
Nejsou okázalé ani velké. Lázně Bělohrad si ale zakládají na tom, že klientům navodí pocit domova. A i kvůli tomu se sem lidé už zhruba 130 let rádi vracejí. Nejsou tu obří lázeňské koncerty ani velkolepé akce. Dokonce tu nenajdete ani pravou kolonádu. Ne že by tu nebyla. Ale mnoho lidí si jí nevšimne, ani se jí kolonáda vlastně neříká. Je to pro
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za to jeho renesanční a barokní domy, které  vypadají jako z poh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
21stoleti.cz
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
Pomocí Webbova teleskopu astronomové pořídili dosud nejdetailnější snímky planety mimo naši Sluneční soustavu. Exoplaneta LHS 3844 b obíhá kolem červeného trpaslíka asi 49 světelných let od Země a čer
Zapečený losos s fenyklem
nejsemsama.cz
Zapečený losos s fenyklem
Pokud nemáte k dispozici čerstvý fenykl, použijte celer, petržel nebo černý kořen. Bylinky použijte podle chuti. Ingredience: ● 600 lososovitého pstruha ● 1 čerstvý fenykl ● 1 lžíce nasekaného kopru ● 1 snítka tymiánu ● špetka citronové kůry ● 150 ml smetany ● 2 stroužky česneku ● hrst cherry rajčátek ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● citronová šťáva ● máslo na vymazání Postup: Ryby osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou.
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
epochaplus.cz
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
Na první pohled obyčejná věc. Kousek dřeva a černé „cosi“ uvnitř. Jenže tužka je jedním z nejdokonalejších vynálezů historie, jednoduchá, levná a téměř nezničitelná. Jak se z náhodně nalezeného kamene stal nástroj, který používáme dodnes? Příběh tužky začíná skoro pohádkově. Píše se 16. století a někde v anglickém Borrowdale se po bouři vyvrátí strom. Pod
Hodlá Pazderková sbalit zadaného  kolegu ze seriálu?
nasehvezdy.cz
Hodlá Pazderková sbalit zadaného kolegu ze seriálu?
Cesty lásky jsou věru nevyzpytatelné. To dokládají i zákulisní drby, které se k nám donesly. Herečka Iva Pazderková (46) má mít údajně mimořádné sympatie ke kolegovi ze seriálu Sex O’Clock Viktoru D
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
skutecnepribehy.cz
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
Jsme vysílení z našeho Martínka. Je to s ním o nervy. Doufali jsme, že ho změní sourozenec. Opak je ale pravdou. Teď je navíc ještě zlý a agresivní! Na vnoučata jsme se s manželem moc těšili. Říkali jsme si, že s nimi budeme trávit co nejvíce času, počítali jsme s tím, že je budeme často hlídat. Ve svých představách jsme viděli
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
tisicereceptu.cz
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
Snadný recept na přípravu. Podávejte jako moučník ke kávě nebo čaji. Ingredience 1 vejce 100 g másla 120 g hladké mouky 80 g třtin. cukru Náplň 2 vejce 1 balíček vanilkového cukru 1 z
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
historyplus.cz
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
Karel IV. jede zachmuřeně v čele svých oddílů podzimní krajinou. Směřuje k západním hranicím království. Někde mezi Tachovem a Domažlicemi jej však zastihne rychlý posel se zprávou, že jeho úhlavní rival Ludvík Bavor, proti němuž vytáhl do boje, zemřel. Při lovu medvěda ho ranila mrtvice.   Za dílo šťastné náhody lze označit náhlý skon císaře
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
Záhada jménem Edgar Cayce: Kde se vzala jeho moc?
enigmaplus.cz
Záhada jménem Edgar Cayce: Kde se vzala jeho moc?
Chlapec, kterému jeho rodiče dávají jméno Edgar, přichází na svět v roce 1877. Je vychováván v tvrdé práci a k víře v Boha, které v té době byla stále ještě prakticky samozřejmá. Jenže v šestém roc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz