Domů     Účel tajemných hvězdicových věží v Tibetu je stále neznámý
Účel tajemných hvězdicových věží v Tibetu je stále neznámý
od 17.12.2020
1

Podivuhodné stavby s hvězdicovým půdorysem se tyčí na mnoha místech tibetských hor. Nikdo v nich nebydlí, nikdo je nevyužívá a jejích minulost je nejasná. Není známo ani to, kdo je postavil a k čemu měly sloužit.

V roce 1998 si francouzská cestovatelka a objevitelka Frederique Darragonová (*1949) sbalí kufry a vyrazí do Himalájí pátrat po levhartech sněžných, ohrožených kočkovitých šelmách z horských masivů Střední Asie.

Tam ale její pozornost záhy zaujme něco jiného. Na himalásjkých svazích při svém pátrání po levhartech narazí na několik zvláštních staveb. Jsou to vysoké věže hvězdicového tvaru, které jsou zdánlivě náhodně rozesety v okolí.

Když se Darragonová začne vyptávat místních, kdo je postavil, kdy a proč, odpověď nedostane. Tibeťané jen nejistě krčí rameny a tvrdí, že věže tu jednoduše stojí odjakživa.

Francouzské výzkumnice se zmocní touha a odhodlání najít na tyto otázky odpověď, na levharty si brzy již ani nevzpomene, zato tajemné věže se stanou její posedlostí.

V následujících pěti letech Darragonová podnikne devět expedic do Tibetu a čínské provincie Sečuán, během nichž na vlastní oči spatří téměř dvě stovky tajemných věží, fotografuje je, důkladně je změří, vyšplhá po ních a pokud je to možné, odebere z jejich dřevěných trámů kusy dřeva, které následně odesílá do amerických laboratoří na analýzu. Dočká se svých odpovědí?

Mnoho věží už se začíná hroutit, foto researchgate.net
Mnoho věží už se začíná hroutit, foto researchgate.net

Záznamy mlčí

Darragonová vkládá naději do klášterních dokumentů a kronik, v nichž místní mniši obvykle pečlivě zaznamenávají veškeré události.

Ke svému překvapení si však od mnichů vyslechne pokaždé stejnou odpověď, v listinách prý o kamenných věžích nenašli jedinou zmínku. O čem to vlastně vypovídá?

Je přítomnost věží v tibetských horách pro zdejší mnichy natolik přirozená, že jiim ani nevěnují pozornost?

Něco málo se podaří najít alespoň v denících západních cestovatelů z 19. století a čínských análech, kde se první zmínky o stavbách objevují za dynastie Ming v letech 1368 až 1644. Z několika desítek vzorků zaslaných do laboratoří za účelem datování přitom vyplývá, že věže jsou staré 500 až 1800 let.

To mimo jiné znamená, že bez újmy přečkaly řadu ničivých zemětřesení, která oblast čas od času postihnou a která nezřídka srovnají se zemí celé vesnice. Kdo je v horách vybudoval?

A proč žádnému z dřívějších kronikářů nestály za to, aby se o nich rozepsal detailněji?

Typologie věží. Nejčastěji mají hvězdicový tvar, foto ISG Magazin
Typologie věží. Nejčastěji mají hvězdicový tvar, foto ISG Magazin

Pozoruhodná konstrukce

„Všichni ti lidé, kterých jsem se ve vesnicích vyptávala, říkají, že věže odolávají zemětřesením,“ vzpomíná Darragonová. Věže jsou přitom poměrně vysoké a výška některých přesahuje 60 metrů, což je srovnatelné například s Petřínskou rozhlednou v Praze.

Darragonová spekuluje, že odolnost zřejmě spočívá v jejich neobvyklému tvaru. Půdorys věží je hvězdicový, což je i ve světovém měřítku velice vzácné, ne však nevídané. Někteří badatelé mají za to, že demonstrovat prestiž rodiny, u jejíhož domu věž stála.

Proto prý lze v prosperujících vesnicích narazit třeba i na několik věží stojících vedle sebe. Obě varianty se nezdají příliš věrohodné, vezmeme-li v úvahu, že mnoho kamenných věží stojí ve zcela neobydlené oblasti.

Mohlo by jít o signální věže či jiné stavby obranného účelu? Tomu zase neodpovídá jejich zdánlivě nahodilé rozmístění ani fakt, že některé vznikaly dávno předtím, než oblast začali napadat výbojní Mongolové.

Spojení s vesmírem

Za zmínku stojí, že věže tohoto typu lze vzácněji najít i jinde ve světě, například v Afghánistánu stojí hned dvě a jednou z nich je minaret v horské oblasti provincie Ghazní. Byly i tibetské věže vztyčeny pro náboženské účely?

Možná ano, jedna z teorií pracuje s domněnkou, že věže znázorňují jakousi šňůru nazývanou „dmu“, která podle tibetských legend spojuje nebe a zemi.

„Věže by mohly tuto šňůru skutečně symbolizovat,“ prohlašuje nezávislá americká odbornice na Tibet Bianca Horlemannová. Tato teorie jde ruku v ruce s dalšími bájemi dané oblasti.

V tibetském folkloru se to jen hemží příběhy o létajících strojích a bytostech, které sestoupily z nebe.

Kanjur a Tanjur, dva stěžejní spisy tibetského buddhismu, například popisují návštěvy bohů, kteří na zem sestupovali v průhledných létajících koulích, takzvaných „perlách z vesmíru“. Mohly by hvězdicové věže být dávnou vzpomínkou na tyto vzácné návštěvy?

Eva Soukupová, autorka textu

Foto: ISG Magazin, researchgate.net, Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
26.7.2024
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo si unavené oči přivyknou rychl
22.7.2024
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o existenci Z
11.7.2024
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka (asi 1376–1411) farářům z okolí
18.6.2024
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do světa živých? Drsnou šumavskou krajinou se nese kvílející
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy