Domů     Účel tajemných hvězdicových věží v Tibetu je stále neznámý
Účel tajemných hvězdicových věží v Tibetu je stále neznámý

Podivuhodné stavby s hvězdicovým půdorysem se tyčí na mnoha místech tibetských hor. Nikdo v nich nebydlí, nikdo je nevyužívá a jejích minulost je nejasná. Není známo ani to, kdo je postavil a k čemu měly sloužit.

V roce 1998 si francouzská cestovatelka a objevitelka Frederique Darragonová (*1949) sbalí kufry a vyrazí do Himalájí pátrat po levhartech sněžných, ohrožených kočkovitých šelmách z horských masivů Střední Asie.

Tam ale její pozornost záhy zaujme něco jiného. Na himalásjkých svazích při svém pátrání po levhartech narazí na několik zvláštních staveb. Jsou to vysoké věže hvězdicového tvaru, které jsou zdánlivě náhodně rozesety v okolí.

Když se Darragonová začne vyptávat místních, kdo je postavil, kdy a proč, odpověď nedostane. Tibeťané jen nejistě krčí rameny a tvrdí, že věže tu jednoduše stojí odjakživa.

Francouzské výzkumnice se zmocní touha a odhodlání najít na tyto otázky odpověď, na levharty si brzy již ani nevzpomene, zato tajemné věže se stanou její posedlostí.

V následujících pěti letech Darragonová podnikne devět expedic do Tibetu a čínské provincie Sečuán, během nichž na vlastní oči spatří téměř dvě stovky tajemných věží, fotografuje je, důkladně je změří, vyšplhá po ních a pokud je to možné, odebere z jejich dřevěných trámů kusy dřeva, které následně odesílá do amerických laboratoří na analýzu. Dočká se svých odpovědí?

Mnoho věží už se začíná hroutit, foto researchgate.net
Mnoho věží už se začíná hroutit, foto researchgate.net

Záznamy mlčí

Darragonová vkládá naději do klášterních dokumentů a kronik, v nichž místní mniši obvykle pečlivě zaznamenávají veškeré události.

Ke svému překvapení si však od mnichů vyslechne pokaždé stejnou odpověď, v listinách prý o kamenných věžích nenašli jedinou zmínku. O čem to vlastně vypovídá?

Je přítomnost věží v tibetských horách pro zdejší mnichy natolik přirozená, že jiim ani nevěnují pozornost?

Něco málo se podaří najít alespoň v denících západních cestovatelů z 19. století a čínských análech, kde se první zmínky o stavbách objevují za dynastie Ming v letech 1368 až 1644. Z několika desítek vzorků zaslaných do laboratoří za účelem datování přitom vyplývá, že věže jsou staré 500 až 1800 let.

To mimo jiné znamená, že bez újmy přečkaly řadu ničivých zemětřesení, která oblast čas od času postihnou a která nezřídka srovnají se zemí celé vesnice. Kdo je v horách vybudoval?

A proč žádnému z dřívějších kronikářů nestály za to, aby se o nich rozepsal detailněji?

Typologie věží. Nejčastěji mají hvězdicový tvar, foto ISG Magazin
Typologie věží. Nejčastěji mají hvězdicový tvar, foto ISG Magazin

Pozoruhodná konstrukce

„Všichni ti lidé, kterých jsem se ve vesnicích vyptávala, říkají, že věže odolávají zemětřesením,“ vzpomíná Darragonová. Věže jsou přitom poměrně vysoké a výška některých přesahuje 60 metrů, což je srovnatelné například s Petřínskou rozhlednou v Praze.

Darragonová spekuluje, že odolnost zřejmě spočívá v jejich neobvyklému tvaru. Půdorys věží je hvězdicový, což je i ve světovém měřítku velice vzácné, ne však nevídané. Někteří badatelé mají za to, že demonstrovat prestiž rodiny, u jejíhož domu věž stála.

Proto prý lze v prosperujících vesnicích narazit třeba i na několik věží stojících vedle sebe. Obě varianty se nezdají příliš věrohodné, vezmeme-li v úvahu, že mnoho kamenných věží stojí ve zcela neobydlené oblasti.

Mohlo by jít o signální věže či jiné stavby obranného účelu? Tomu zase neodpovídá jejich zdánlivě nahodilé rozmístění ani fakt, že některé vznikaly dávno předtím, než oblast začali napadat výbojní Mongolové.

Spojení s vesmírem

Za zmínku stojí, že věže tohoto typu lze vzácněji najít i jinde ve světě, například v Afghánistánu stojí hned dvě a jednou z nich je minaret v horské oblasti provincie Ghazní. Byly i tibetské věže vztyčeny pro náboženské účely?

Možná ano, jedna z teorií pracuje s domněnkou, že věže znázorňují jakousi šňůru nazývanou „dmu“, která podle tibetských legend spojuje nebe a zemi.

„Věže by mohly tuto šňůru skutečně symbolizovat,“ prohlašuje nezávislá americká odbornice na Tibet Bianca Horlemannová. Tato teorie jde ruku v ruce s dalšími bájemi dané oblasti.

V tibetském folkloru se to jen hemží příběhy o létajících strojích a bytostech, které sestoupily z nebe.

Kanjur a Tanjur, dva stěžejní spisy tibetského buddhismu, například popisují návštěvy bohů, kteří na zem sestupovali v průhledných létajících koulích, takzvaných „perlách z vesmíru“. Mohly by hvězdicové věže být dávnou vzpomínkou na tyto vzácné návštěvy?

Eva Soukupová, autorka textu

Foto: ISG Magazin, researchgate.net, Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz