Vrch Blaník je znám zejména díky legendě o blanických rytířích, které má z nitra hory vyvést kníže Václav, až bude českému národu nejhůř. Že jde jen o legendu? Proč se však v okolí hory ozývá nevysvětlitelné hučení, dunění a šum neznámých vod?
Má jít o horu, která český národ zachrání v případě katastrofy. V Blaníku, nacházejícím se asi 10 km jižně od Vlašimi, spí údajně vojska spolu s českým knížetem Václavem (asi 907–935). To však není zdaleka jediné tajemství vrchu.
Podle některých svědectví se tu mají vyskytovat lidé z jiné doby. A pokud tudy prý půjdete v nevhodnou dobu, můžete být přeneseni v čase! Co je na tom pravdy?
Pohřebiště druidů?
Leccos by mohla vysvětlit už historie místa. Na Velkém Blaníku (sousedí s Malým Blaníkem) se kdysi nachází keltské sídliště, kde žili pravděpodobně z velké části keltští kněží – druidové. Kolem 1. století př. n. l.
však toto sídliště zaniká a dodnes není jasné jak. Možností je prý to, že hradiště z obav před útokem zničili sami druidové.
V momentě, kdy nepřátelé (snad germánští nájezdníci) pronikli jejich opevněním, nechali se prý tito kněží možná dobrovolně zavalit v někdejší podzemní svatyni. Tím zůstali pohřbeni uvnitř hory a dali tak vzniknout legendě o rytířích.
Mohlo se to odehrát právě takto? Na místě je prý dodnes slyšet tajemné zurčení vody či dunění. To by nasvědčovalo tomu, že se uvnitř Blaníku nějaké prostory skutečně nacházely a dnes jsou z velké části zasypány.
Může tudy protékat nějaký podzemní pramen, jehož ozvěnu občas slyší kolemjdoucí?
Pozor, ať vás nevtáhne čas!
Rozlousknout záhadu Blaníku není jen tak. Návštěvníci vrchu by se totiž prý měli mít na pozoru. Traduje se, že místo ukrývá bránu do jiné dimenze. V 19. století se zde údajně ztratí dva chlapci, kteří se vrátí až po několika dnech.
Tvrdí přitom, že byli pryč jen pár hodin a diví se všeobecnému zděšení vesničanů, kteří v jejich návrat pomalu přestávali doufat. Mohli se snad u Blaníku dostat do jakési časové smyčky? Tomu by nahrávala také vyprávění o podivných zjeveních.
V 19. století zde má krajský komisař Putzlacher údajně spatřit skupinu jezdců na koních oděných v brnění. Blíží se k němu a třímají těžké meče. Pak se rozplynou. Měl muž, který se z události dlouhou dobu nemůže vzpamatovat, pouhou halucinaci?
Nebo se časová brána otevřela a k Blaníku přijeli středověcí rytíři? A pokud k tomu skutečně došlo, co když to bylo svatováclavské vojsko, jež v hoře podivnou bránu střeží?
Možnou odpovědí je i to, že se z místa nikdy nevytratila magie druidů, a tak je hora stále v moci dávných kouzel!
Tajemství Veřejové skály
Podle dávné keltské tradice se v určité dny otevírá brána do nitra hory a je možné do ní vstoupit. Tímto místem vstupu je prý Veřejová skála. V 70. letech minulého století prý u ní dva důchodci spatřují podivného snědého muže.
Ten očividně není rád, že je zde vidí. Hází po nich totiž kamenem. Podle záhadologů šlo o někoho, kdo zde prováděl tajné výzkumy, neboť věděl o výjimečnosti tohoto místa.
Objevují se i teorie, že šlo o agenta s určitým posláním, nebo o jednoho z podivných „lidí z jiných dob“. Není to ale až moc přitažené za vlasy? I dnes se prý v okolí Blaníku dějí záhadné věci. Paní M. N., bydlící nedaleko Blaníku, tvrdí:
„U hory je občas, hlavně v noci, slyšet podivné temné dunění. Ozývá se vždy jen krátce a jde jakoby z vnitřku Blaníku...“ O co se zde jedná? A proč se k Blaníku váže tolik tajemných příběhů?
Foto: Shutterstock