Domů     V českých botanických zahradách procestujete celý svět
V českých botanických zahradách procestujete celý svět

Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže.

Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo.

Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu naleznete ve sklenících, z nichž je nejznámější Fata Morgana, která je celoročně otevřena od úterý do neděle. A co v zahradě například najdete?

Severní Ameriku

Expozice věnovaná trvalkám severoamerických prérií se nachází na jižní ploše Horní zahrady, na okraji kaňonu. Najdete tu nejrůznější prérijní rostliny od nízkých druhů až po vysoké slunečnice a vernonie.

Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.
Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.

Expozici asijských trvalek

Skládá se takřka výhradně z rostlin z čínských expedic. Vidět tak můžete směs podrostových rostlin, například sápu mongolskou, patrinii drsnou nebo hlaváče chocholatého. Zcela jistě vás uchvátí i sbírka čínských denivek, kosatců, lilií či česneků.

Ornamentální zahradu

Její plocha je rozčleněna do několika samostatných částí, v jejichž jádru je umístěna travnatá plocha, které vévodí dva vzrostlé sekvojovce obrovské, které patří k nejvyšším stromům na světě.

Pokud vám ztěžknou nohy, můžete si tu sednout do zajímavého altánu nebo příjemného rostlinného bistra s nabídkou zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry.

Rozhlednu i altán

V severní části zahrady si můžete vyšlápnout na šestitunovou ocelovou rozhlednu s vřetenovitým schodištěm a dekorativními otvory. Do zahrady jsou doplňovány i různé informační prvky, které návštěvu zpříjemňují především hendikepovaným návštěvníkům.

Zahrada v Tróji ale není tou nejstarší u nás – vznikla v roce 1969. Nejstarší najdete na severu Čech.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 9.00 hod., březen až září až do 19:00 hod.

Bližší info: www.botanicka.cz

Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.
Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.

Za viktorií královskou do Liberce

Počátky historie liberecké zahrady sahají až k roku 1876. Dnes láká především na své rozsáhlé sbírky tropických rostlin. Skleníkový areál je zde velmi zajímavý – jeho tvar připomíná rostlinné buňky, v nichž je prezentováno 13 rozličných botanických témat.

Zřejmě největší zdejší zelenou „hvězdou“ je viktorie královská, což je exotický leknín, jehož listy mají v průměru i tři metry. Unikátem, který nikde jinde nenajdete, je i leknín Blue Spider s úchvatně modrým květem.

Své jméno „Modrý pavouk“ dostal podle zajímavé kresby na listech. Pochází z Ameriky a světu jej představila v roce 1994 floridská firma, která jej uměle vyšlechtila.

Vzácná je i bonsaj muraje latnaté, jež na sever Čech dorazila z Číny a roste tu již od roku 1679. Pro představu – v té době českým zemím vládl Leopold I. Úchvatné jsou i zdejší sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých a masožravých rostlin. K tradici patří také pavilon akvárií.

Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.
Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.

Deštný prales

Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jsou tu například pro tropy charakteristické palmy, obří áronovité rostliny anebo kapradiny.

Za pavilonem leknínů objevíte zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.botaniliberec.cz

Skleníky Flory Olomouc

Najdete je uprostřed města a přiléhají k Bezručovým sadům, částečně navazují na prostory Korunní pevnůstky. Jsou často zaměňovány s Botanickou zahradou Univerzity Palackého, která se nachází na okraji Smetanových sadů v sousedství Výstaviště Flora Olomouc. A proč sem zajít?

V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.
V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.

Papáje a liliovníky

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy. Jsou návštěvníkům přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců.

Pokochat se zde můžete krásou liliovníku tulipánokvětého původem z Kanady nebo růží čínskou, která kvete zeleně. Vzácné jsou i dřeviny z Číny. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Obřad mezi stromy

Součástí botanické zahrady jsou i dřevěné sloupy vzniklé v rámci řezbářského sympozia Sloup. Stojí v řadě podél toku Mlýnského náhonu.

Kolem řeky s břehy osázenými lužními bylinami či přes alpinum lze dojít do části zahrady označované jako rozárium, kde se často konají přírodovědné soutěže, kulturní a poznávací programy, zahrada občas slouží i ke svatebním obřadům.

Kdy má otevřeno:

Únor až říjen, od 9.30 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.flora-ol.cz

V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.
V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.

Dřeviny pěti světadílů v Novém dvoře

V arboretu u Opavy roste kolem sedmi tisíc druhů rostlin, dřevin a bylin i jejich zahradních odrůd. Přímo tajuplně vypadají rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny i sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska.

Určitě zajímavě vypadají rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z pobřeží Severní Ameriky. Arboretum proslavila bohatá sbírka rodu Rhododendron.

V expozici nechybějí zástupci obřích sekvojí a ani borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří čtyř tisíc let, i vývojově prastarý a léčivý jinan, pamětník dinosaurů.

Když sem zavítáte, určitě si zajděte prohlédnout specializovanou sbírku dřevin, kde najdete i vzácné ohrožené druhy.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – září do 18.00 hod.

Bližší info: tel.:+420 733 739 173

Do tropů v Táboře

Orchideje, broméliovité rostliny, palmy, kaktusy a jiné sukulentní rostliny spatříte v druhé nejstarší botanické zahradě v Čechách, v Táboře.

Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné. Rostliny zde nejsou rozděleny podle čeledí, ale dle hospodářského významu. Součástí arboreta je malé jezírko a skalka. Zahrada je přístupná zdarma celoročně, pouze do skleníků se platí vstupné.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 17.00 hod.

Leden až červen a září až prosinec je o víkendech zavřeno.

Bližší info: https://botanicka.szestabor.cz/

Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.
Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.

 

Foto: Shutterstock a archiv zahrad
Lokalita:
Související články
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz