Domů     V českých botanických zahradách procestujete celý svět
V českých botanických zahradách procestujete celý svět

Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže.

Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo.

Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu naleznete ve sklenících, z nichž je nejznámější Fata Morgana, která je celoročně otevřena od úterý do neděle. A co v zahradě například najdete?

Severní Ameriku

Expozice věnovaná trvalkám severoamerických prérií se nachází na jižní ploše Horní zahrady, na okraji kaňonu. Najdete tu nejrůznější prérijní rostliny od nízkých druhů až po vysoké slunečnice a vernonie.

Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.
Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.

Expozici asijských trvalek

Skládá se takřka výhradně z rostlin z čínských expedic. Vidět tak můžete směs podrostových rostlin, například sápu mongolskou, patrinii drsnou nebo hlaváče chocholatého. Zcela jistě vás uchvátí i sbírka čínských denivek, kosatců, lilií či česneků.

Ornamentální zahradu

Její plocha je rozčleněna do několika samostatných částí, v jejichž jádru je umístěna travnatá plocha, které vévodí dva vzrostlé sekvojovce obrovské, které patří k nejvyšším stromům na světě.

Pokud vám ztěžknou nohy, můžete si tu sednout do zajímavého altánu nebo příjemného rostlinného bistra s nabídkou zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry.

Rozhlednu i altán

V severní části zahrady si můžete vyšlápnout na šestitunovou ocelovou rozhlednu s vřetenovitým schodištěm a dekorativními otvory. Do zahrady jsou doplňovány i různé informační prvky, které návštěvu zpříjemňují především hendikepovaným návštěvníkům.

Zahrada v Tróji ale není tou nejstarší u nás – vznikla v roce 1969. Nejstarší najdete na severu Čech.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 9.00 hod., březen až září až do 19:00 hod.

Bližší info: www.botanicka.cz

Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.
Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.

Za viktorií královskou do Liberce

Počátky historie liberecké zahrady sahají až k roku 1876. Dnes láká především na své rozsáhlé sbírky tropických rostlin. Skleníkový areál je zde velmi zajímavý – jeho tvar připomíná rostlinné buňky, v nichž je prezentováno 13 rozličných botanických témat.

Zřejmě největší zdejší zelenou „hvězdou“ je viktorie královská, což je exotický leknín, jehož listy mají v průměru i tři metry. Unikátem, který nikde jinde nenajdete, je i leknín Blue Spider s úchvatně modrým květem.

Své jméno „Modrý pavouk“ dostal podle zajímavé kresby na listech. Pochází z Ameriky a světu jej představila v roce 1994 floridská firma, která jej uměle vyšlechtila.

Vzácná je i bonsaj muraje latnaté, jež na sever Čech dorazila z Číny a roste tu již od roku 1679. Pro představu – v té době českým zemím vládl Leopold I. Úchvatné jsou i zdejší sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých a masožravých rostlin. K tradici patří také pavilon akvárií.

Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.
Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.

Deštný prales

Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jsou tu například pro tropy charakteristické palmy, obří áronovité rostliny anebo kapradiny.

Za pavilonem leknínů objevíte zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.botaniliberec.cz

Skleníky Flory Olomouc

Najdete je uprostřed města a přiléhají k Bezručovým sadům, částečně navazují na prostory Korunní pevnůstky. Jsou často zaměňovány s Botanickou zahradou Univerzity Palackého, která se nachází na okraji Smetanových sadů v sousedství Výstaviště Flora Olomouc. A proč sem zajít?

V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.
V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.

Papáje a liliovníky

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy. Jsou návštěvníkům přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců.

Pokochat se zde můžete krásou liliovníku tulipánokvětého původem z Kanady nebo růží čínskou, která kvete zeleně. Vzácné jsou i dřeviny z Číny. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Obřad mezi stromy

Součástí botanické zahrady jsou i dřevěné sloupy vzniklé v rámci řezbářského sympozia Sloup. Stojí v řadě podél toku Mlýnského náhonu.

Kolem řeky s břehy osázenými lužními bylinami či přes alpinum lze dojít do části zahrady označované jako rozárium, kde se často konají přírodovědné soutěže, kulturní a poznávací programy, zahrada občas slouží i ke svatebním obřadům.

Kdy má otevřeno:

Únor až říjen, od 9.30 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.flora-ol.cz

V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.
V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.

Dřeviny pěti světadílů v Novém dvoře

V arboretu u Opavy roste kolem sedmi tisíc druhů rostlin, dřevin a bylin i jejich zahradních odrůd. Přímo tajuplně vypadají rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny i sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska.

Určitě zajímavě vypadají rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z pobřeží Severní Ameriky. Arboretum proslavila bohatá sbírka rodu Rhododendron.

V expozici nechybějí zástupci obřích sekvojí a ani borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří čtyř tisíc let, i vývojově prastarý a léčivý jinan, pamětník dinosaurů.

Když sem zavítáte, určitě si zajděte prohlédnout specializovanou sbírku dřevin, kde najdete i vzácné ohrožené druhy.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – září do 18.00 hod.

Bližší info: tel.:+420 733 739 173

Do tropů v Táboře

Orchideje, broméliovité rostliny, palmy, kaktusy a jiné sukulentní rostliny spatříte v druhé nejstarší botanické zahradě v Čechách, v Táboře.

Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné. Rostliny zde nejsou rozděleny podle čeledí, ale dle hospodářského významu. Součástí arboreta je malé jezírko a skalka. Zahrada je přístupná zdarma celoročně, pouze do skleníků se platí vstupné.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 17.00 hod.

Leden až červen a září až prosinec je o víkendech zavřeno.

Bližší info: https://botanicka.szestabor.cz/

Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.
Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.

 

Foto: Shutterstock a archiv zahrad
Lokalita:
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz