Domů     V českých botanických zahradách procestujete celý svět
V českých botanických zahradách procestujete celý svět

Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže.

Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo.

Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu naleznete ve sklenících, z nichž je nejznámější Fata Morgana, která je celoročně otevřena od úterý do neděle. A co v zahradě například najdete?

Severní Ameriku

Expozice věnovaná trvalkám severoamerických prérií se nachází na jižní ploše Horní zahrady, na okraji kaňonu. Najdete tu nejrůznější prérijní rostliny od nízkých druhů až po vysoké slunečnice a vernonie.

Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.
Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.

Expozici asijských trvalek

Skládá se takřka výhradně z rostlin z čínských expedic. Vidět tak můžete směs podrostových rostlin, například sápu mongolskou, patrinii drsnou nebo hlaváče chocholatého. Zcela jistě vás uchvátí i sbírka čínských denivek, kosatců, lilií či česneků.

Ornamentální zahradu

Její plocha je rozčleněna do několika samostatných částí, v jejichž jádru je umístěna travnatá plocha, které vévodí dva vzrostlé sekvojovce obrovské, které patří k nejvyšším stromům na světě.

Pokud vám ztěžknou nohy, můžete si tu sednout do zajímavého altánu nebo příjemného rostlinného bistra s nabídkou zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry.

Rozhlednu i altán

V severní části zahrady si můžete vyšlápnout na šestitunovou ocelovou rozhlednu s vřetenovitým schodištěm a dekorativními otvory. Do zahrady jsou doplňovány i různé informační prvky, které návštěvu zpříjemňují především hendikepovaným návštěvníkům.

Zahrada v Tróji ale není tou nejstarší u nás – vznikla v roce 1969. Nejstarší najdete na severu Čech.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 9.00 hod., březen až září až do 19:00 hod.

Bližší info: www.botanicka.cz

Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.
Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.

Za viktorií královskou do Liberce

Počátky historie liberecké zahrady sahají až k roku 1876. Dnes láká především na své rozsáhlé sbírky tropických rostlin. Skleníkový areál je zde velmi zajímavý – jeho tvar připomíná rostlinné buňky, v nichž je prezentováno 13 rozličných botanických témat.

Zřejmě největší zdejší zelenou „hvězdou“ je viktorie královská, což je exotický leknín, jehož listy mají v průměru i tři metry. Unikátem, který nikde jinde nenajdete, je i leknín Blue Spider s úchvatně modrým květem.

Své jméno „Modrý pavouk“ dostal podle zajímavé kresby na listech. Pochází z Ameriky a světu jej představila v roce 1994 floridská firma, která jej uměle vyšlechtila.

Vzácná je i bonsaj muraje latnaté, jež na sever Čech dorazila z Číny a roste tu již od roku 1679. Pro představu – v té době českým zemím vládl Leopold I. Úchvatné jsou i zdejší sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých a masožravých rostlin. K tradici patří také pavilon akvárií.

Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.
Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.

Deštný prales

Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jsou tu například pro tropy charakteristické palmy, obří áronovité rostliny anebo kapradiny.

Za pavilonem leknínů objevíte zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.botaniliberec.cz

Skleníky Flory Olomouc

Najdete je uprostřed města a přiléhají k Bezručovým sadům, částečně navazují na prostory Korunní pevnůstky. Jsou často zaměňovány s Botanickou zahradou Univerzity Palackého, která se nachází na okraji Smetanových sadů v sousedství Výstaviště Flora Olomouc. A proč sem zajít?

V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.
V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.

Papáje a liliovníky

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy. Jsou návštěvníkům přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců.

Pokochat se zde můžete krásou liliovníku tulipánokvětého původem z Kanady nebo růží čínskou, která kvete zeleně. Vzácné jsou i dřeviny z Číny. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Obřad mezi stromy

Součástí botanické zahrady jsou i dřevěné sloupy vzniklé v rámci řezbářského sympozia Sloup. Stojí v řadě podél toku Mlýnského náhonu.

Kolem řeky s břehy osázenými lužními bylinami či přes alpinum lze dojít do části zahrady označované jako rozárium, kde se často konají přírodovědné soutěže, kulturní a poznávací programy, zahrada občas slouží i ke svatebním obřadům.

Kdy má otevřeno:

Únor až říjen, od 9.30 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.flora-ol.cz

V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.
V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.

Dřeviny pěti světadílů v Novém dvoře

V arboretu u Opavy roste kolem sedmi tisíc druhů rostlin, dřevin a bylin i jejich zahradních odrůd. Přímo tajuplně vypadají rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny i sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska.

Určitě zajímavě vypadají rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z pobřeží Severní Ameriky. Arboretum proslavila bohatá sbírka rodu Rhododendron.

V expozici nechybějí zástupci obřích sekvojí a ani borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří čtyř tisíc let, i vývojově prastarý a léčivý jinan, pamětník dinosaurů.

Když sem zavítáte, určitě si zajděte prohlédnout specializovanou sbírku dřevin, kde najdete i vzácné ohrožené druhy.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – září do 18.00 hod.

Bližší info: tel.:+420 733 739 173

Do tropů v Táboře

Orchideje, broméliovité rostliny, palmy, kaktusy a jiné sukulentní rostliny spatříte v druhé nejstarší botanické zahradě v Čechách, v Táboře.

Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné. Rostliny zde nejsou rozděleny podle čeledí, ale dle hospodářského významu. Součástí arboreta je malé jezírko a skalka. Zahrada je přístupná zdarma celoročně, pouze do skleníků se platí vstupné.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 17.00 hod.

Leden až červen a září až prosinec je o víkendech zavřeno.

Bližší info: https://botanicka.szestabor.cz/

Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.
Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.

 

Foto: Shutterstock a archiv zahrad
Lokalita:
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz