Domů     Vodní mlýny Plzeňského kraje: Na řekách nám to stále klape
Vodní mlýny Plzeňského kraje: Na řekách nám to stále klape
od 15.3.2021
1

V dobách, kdy ještě neexistoval parní stroj a o elektřině se nikomu ani nezdálo, bylo vodní kolo jediným dostupným zdrojem energie.

Na řekách s dostatečným spádem se tak začaly rodit vodní mlýny, často úžasné doklady technické zdatnosti našich předků. Jejich doba už je dávno pryč, ale mlýny se na mnoha místech dochovaly, aby nám připomínaly staré zašlé časy.

Řeklo by se, že vodní mlýn je prostě kolo poháněné proudem vody. Je to starověký vynález, známý minimálně pár set let před naším letopočtem. Jenže tak jednoduché to není.

Vodní kolo pro svou činnost potřebuje určité převýšení hladin, a tak vybudování vodního mlýna s sebou přináší nutnost postavit také množství okolních doplňků.

Jsou potřeba přívodní i odvodní kanály, při nedostatečném spádu je nutný jez, při spádu příliš prudkém naopak zádržná nádrž, která ke kolu pustí jen potřebný proud.

Každý vodní mlýn je tak ve skutečnosti soustavou technických nápadů, které stavitelé museli vždy přizpůsobit konkrétnímu místu. V Plzeňském kraji takových nevšedních památek také pár objevíme.

Babička by byla určitě šťastná 

Mlýn v Ostrovci čp. 12 (úvodní foto)

Nachází se: v okrese Rokycany

GPS souřadnice: 49° 55′ 9.5“, 13° 44′ 4.9“

Web: https://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/444-nadostrovecky-zimuv-mlyn-mlyn-horejsi-podostrovsky

Obcí jménem Ostrovec u nás najdeme víc, my ovšem zamíříme do té, která leží v okrese Rokycany, jen pár kilometrů od Zbiroha. Vlastně celá vesnice je památkovou rezervací, ale některé objekty si zaslouží ještě větší pozornost. Patří mezi ně také vodní mlýn čp.

12, který historie zná pod jmény Nadostrovecký, hořejší Podostrovský nebo také Zimův podle mlynáře Františka Zimy, který tu hospodařil od roku 1874. Sám poschoďový roubený mlýn na svém místě ale v té době stál už více než sto let.

Po celou tu dobu se voda Zbirožského potoka sevřená zděným náhonem valí k vodnímu kolu v zadní části mlýna.

Kolo už se do dnešních časů nedochovalo, ale unikátní stavba s mansardovou valbovou střechou se šindelovou krytinou si zvláště po nedávné rekonstrukci obdiv přesto zaslouží. Práce na obnově takřka zničeného mlýna začaly už v polovině 90. let minulého století. Bylo toho hodně, co bylo třeba udělat.

Statické zajištění podezdění mlýnice, výměna poškozeného roubení za pomoci tradičních tesařských řemesel, obnova prkenných podlah včetně tradičního drátkování, náhrada krovů, instalace replik dvoukřídlých šestitabulkových oken a dokonce i vyhnání usazené dřevomorky.

A pak samozřejmě nové hliněné vnitřní omítky, nový štípaný i řezaný šindel na střechu.

Byla to úmorná práce na léta, ale naštěstí se o rekonstrukci staral člověk nejpovolanější – Pavlína Lucáková, která jako přímý potomek rodiny Zimovy strávila ve mlýně celé dětství.

„Chtěla jsem, aby prostor co nejvíce připomínal moji babičku, která tu žila,“ prohlašovala. Zimovu mlýnu trvalo více než dvě desetiletí, než se vyloupl do původní krásy.

Náročnou rekonstrukci předloni ocenila i odborná porota soutěže Památka Plzeňského kraje, když obnově mlýna udělila hlavní cenu.

FOTO: Jik Jik - CC BY-SA 4.0
FOTO: Jik Jik – CC BY-SA 4.0

Čekání na čtvrté kolo

Vodní hamr Dobřív

Nachází se: nedaleko Rokycan

GPS souřadnice: 49°43′10″ N, 13°41′31″ E

Web: www.zcm.cz/o-muzeu/objekty/vodni-hamr-dobriv

Do Dobřívi u Rokycan stojí za to zajet už jen kvůli klenutému mostu ze 14. století se sochami svaté Barbory a svatého Jana Nepomuckého nebo kvůli pamětní síni legendárního herce Jindřicha Mošny, který v obci často pobýval.

Ale ten největší skvost čeká na severovýchodním okraji obce, v těsném sousedství hráze Huťského rybníka, v místech, kde do obce přitéká řeka Klabava, a v bezprostředním sousedství frekventované dálkové cyklotrasy z Prahy do Německa.

Stojí tu totiž unikátní vodní hamr, jedna z nejzajímavějších technických památek Západních Čech a zároveň nejstarší funkční dílo svého druhu ve střední Evropě.

Surové železo na tyčové polotovary se tady zpracovávalo už v 16. století, později v dobách třicetileté války se tu vyrábělo i nářadí a dělové koule a v dalších letech pro změnu materiál na hřebíky nebo radlice pro pluhy.

Budova hamru byla na začátku ještě dřevěná a vzala za své po drancování švédskými vojsky v roce 1634. Na tak příhodném místě by ale byla škoda se pomoci vodního živlu při kování železa vzdát. Hamr byl obnoven a postupně se vylepšoval a modernizoval.

Podoba, kterou má dnes, vznikla ve 20. letech 19. století, ale přestavby nikdy nepřerušily výrobu. Železo se tu tak nepřetržitě vyrábělo od poloviny 17. století až do roku 1956.

Přestože z původních pěti vodních kol pohánějících hamr i elektrický generátor se dochovala jen tři, interiér haly o půdorysu 32×12 metrů stále obsahuje výhně, hamernická kladiva různých velikostí, brusy, vrtačky, lisy a další dobová zařízení.

Všechno zařízení je stále funkční, což dokládá výjimečnou technickou a řemeslnou zdatnost našich předků. Ale přece jen nastal čas k rekonstrukci.

Ta začala v roce 2017 a hamr díky ní dostane nejen dlouho scházející čtvrté kolo či nová ložiska místo těch přece jen za staletí opotřebovaných, ale vzniká v něm hlavně zbrusu nová expozice.

Kromě toho objekt konečně získá kanalizaci a také elektřina bude přepojena tak, aby nerušila historický vzhled památkově chráněné stavby.

FOTO: Jitka Erbenová - CC BY-SA 3.0
FOTO: Jitka Erbenová – CC BY-SA 3.0

Vodáci, vzhůru do muzea!

Rosenauerův mlýn

Nachází se: v Horažďovicích

GPS souřadnice: 49° 19′ 5.9“ N, 13° 41′ 58.3“ E

Web: https://rosenauer.unas.cz

Když se řekne Rosenauerův mlýn, nejspíš zbystří především vodáci, kteří dobře znají stejnojmenné tábořiště na Otavě. Romantické místo ve Velkých Hydčicích u Horažďovic sousedí s unikátní technickou památkou, která dala tábořišti jméno.

Lesní inženýr a význačný vodohospodář Josef Rosenauer ovšem mlýn nepostavil, získal ho až v roce 1807.

Sama stavba je však o hodně starší, podle všeho dokonce starší než samo město Horažďovice. Nejstarší písemná zmínka o něm totiž pochází už z roku 1378 a dozvíme se z ní, že už stojící mlýn byl tehdy prodán za 30 kop grošů míšeňských.

Objekt na ostrůvku na řece Otavě dlouho sloužil jako papírna, na nějaký čas se majitelé pokoušeli vydělávat jeho přeměnou na hostinec se střelnicí a kuželníkem, ale pak se ke svému řemeslu pokorně vrátili a až právě rod Rosenauerů z něj vytvořil mlýn.

Ten pak fungoval až do 50. let minulého století, kdy poměry soukromému podnikání přestaly přát. Historickou a stále funkční památku si náhle přivlastnil státní statek, využívala ho i armáda a podle toho také mlýn vypadal.

Až v 90. letech se ho ujal jeden z potomků Rosenauerova tradičně vodohospodářského rodu a rozhodl se cennou památku zachránit.

Dnes mlýn slouží nejen k bydlení, ale je v něm zřízeno i muzeum mlynářství a využití vodní energie a dokonce slouží i jako malá vodní elektrárna.

Expozice představuje dějiny mlýna, předvede zdejší dochované stroje při práci a také návštěvníky seznamuje se životem a zvyky mlynářů. Pro návštěvu muzea je ale třeba se předem telefonicky ohlásit a dát dohromady skupinu alespoň osmi zájemců o prohlídku.

Foto: Creative Commons, úvodní foto: Sovicka 139 – CC BY-SA 4.0

Foto: Creative Commons, úvodní foto: Sovicka 139 - CC BY-SA 4.0
Lokalita:
reklama
Související články
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájily jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřely dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špič
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!