Domů     Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!

Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu.

TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do neděle.

Tři nádrže z let 1874, 1894 a 1917 svému původnímu účelu sloužily až do roku 1997. V provizorním režimu byly vodojemy zpřístupněny v roce 2020. Tehdy bylo do prvního cihlového vybudováno schodiště, které nahradilo původní poklop, jímž se do podzemí sestupovalo po žebříku. „Už v této chvíli zájem široké veřejnosti, ale také například filmařů a dalších zástupců kulturních a kreativních profesí prozrazoval, že jde o místo mimořádné hodnoty a genia loci.

Populární web Kudy z nudy ho ještě v témže roce vyhlásil turistickou novinkou. Jen o čtyři roky později máme k dispozici zpřístupněný celý areál se třemi vodojemy, každý se specifickou atmosférou a architekturou, a navíc s veřejně přístupným parkem na povrchu.

Jsem si jistá, že vodojemy mají potenciál přilákat do našeho města řadu milovníků technických památek, ale že i pro Brňany vzniklo další místo, kde můžou své město objevit zase z trochu jiného pohledu, nebo tady spíše podhledu,“ vyzdvihla primátorka Markéta Vaňková.

S pracemi na plnohodnotném zpřístupnění celého areálu vodojemů se začalo na jaře 2022. V říjnu stejného roku už do dvou starších, cihlových vodojemů zamířili první návštěvníci. „Vodojemy jsou dechberoucí stavbou tak, jak jsou.

Ačkoli byly projektovány jako technická stavba, podzemní nádrže na vodu, jde o honosné prostory právem označované za podzemní chrámy. Jejich zpřístupnění tedy nebylo pouze otázkou estetických úprav, ale hlavně vyřešení požární bezpečnosti.

Bylo potřeba vybudovat vždy jak hlavní vstup, tak únikové východy. Zároveň se vodojemy dočkaly elektrifikace, která je jednak umožňuje nasvítit pro každodenní návštěvnický provoz, jednak třeba v prostorách plánovat kulturní nebo jiné akce.

Brno získává jedinečnou turistickou atrakci, o kterou věřím, že bude srovnatelný zájem například s vilou Tugendhat,“ dodal radní Jiří Oliva, který u projektu stál ještě v pozici náměstka pro správu majetku od samého začátku.

Na první navázala druhá, náročnější etapa. V ní byl obdobným stylem zpřístupněn nejmladší, betonový vodojem, a dále rozebrán původní domek strážného, a v jeho nově zbudovaném suterénu a postavené replice vzniklo plnohodnotné návštěvnické centrum.

Nadto dělníci opravili také další drobné stavby v areálu dokumentující historii vodárenství: armaturní domek, odkud se ovládaly armatury ve starším cihlovém vodojemu, a šoupátkový domek u mladšího cihlového vodojemu.

V obou etapách se postupovalo podle projektu architekta Davida Prudíka. Ten nad rámec původních plánů přišel s ideou bezbariérového přístupu do části vodojemů. „Bezbariérově jsou přístupné dva ze tří vodojemů.

Spojuje je podzemní chodba, do které se turisté dostanou z návštěvnického centra vybudovaného v bývalém strážním domku. V něm lidé sjedou výtahem do podzemí a nově zřízenými vstupy dojdou jak do cihlového, tak do betonového vodojemu.

Získají tak dobrou představu o tom, jak se architektura vodojemů za zhruba padesát let mezi vznikem prvního a třetího vyvinula. Celkové náklady na obě etapy se vyšplhaly na 150 milionů korun,“ dodal náměstek pro investice René Černý.

Vodojemy bude provozovat TIC BRNO, který disponuje zkušenostmi se správou dalších objektů rozmanitého brněnského podzemí. „Jedná se o výjimečný počin s potenciálem oslovit celý svět.

Zatím víme jen o třech podobných objektech v evropském prostoru, které jsou přístupné veřejnosti – kromě v této souvislosti často zmiňovaných cisteren Yerebatan v Istanbulu, jsou to také vodojemy v Gdaňsku a nádrže v Kodani.

Vodojemy nevnímáme však jen jako zásadní turistický tahák Brna a České republiky, ale chceme, aby tato technická památka žila kulturními a kreativními projekty a intervencemi.

Chceme, aby se návštěvníci měli touhu do vodojemů vracet při různých příležitostech a načerpávat jejich autentickou atmosféru.

Už teď pro vodojemy vznikají projekty ve spolupráci nejen s brněnskými umělci a kulturními institucemi,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO a dodala: „Ve spolupráci s Filmovou kanceláří Brno také místo nabízíme filmovým štábům.

Máme tu filmovou lokaci globálního rozměru. A poptávky jsou již i ze zahraničí od těch nejprestižnějších produkcí.”

První velkou akcí je hned zahajovací víkend, který začne v pátek 22. března na Světový den vody. Vodou je inspirována i audiovizuální expozice v útrobách podzemních nádrží.

Návštěvníci se mohou těšit na podmanivou audiovizuální show, která vznikla na míru prostoru těchto monumentálních podzemních síní v režii festivalu Prototyp.

„První cihlový vodojem jsme společně s umělcem Davidem Vrbíkem proměnili ve zvlněnou krajinu za zrcadlem. Interaktivní audiovizuální dílo s názvem Mirroring do něj s pomocí diváka vrátí vodu.

Skrz druhou podzemní vodní nádrž provede návštěvníky světelná stezka Light trail Martina Střálky, na jejímž konci bude návštěvníky čekat prostorová projekce Veroniky Šmírové PURE RAIN, která zaznamenává pohyb diváka a nechává se jím přetvářet,” představil koordinátor festivalu Prototyp Jan Machát.

K vidění bude také interaktivní instalace slovenského designéra a digital media artist Ľubomíra Slovinského – GeoIdentity, která vizualizuje vzorky hornin a minerálů a odkazuje k „rodné hroudě”.

Poprvé se na Prototypu představí se svými nadživotními instalacemi new media artist Boris Vitázek. Expozice bude doplněna fashion projekcí studentů/studentek brněnského Ekotextil designu.

V betonovém vodojemu najdete další instalaci s názvem Critical Level, kterou připravil spolek SVITAVA – transmedia art lab. V jeho druhé části se návštěvníci propletou pulzujícím světelným bludištěm Light Labyrint od studia VISUALOVE.

Zájem o akci zcela naplnil naše očekávání. Vstupenky byly rychle vyprodány i přesto, že jsme přidávali další noční termíny. Rozhodně se podobná akce nekoná naposled.

Vodojemy jsou ale magické i v běžném režimu a už teď se sem někteří návštěvníci vrací, aby si jejich tajemnou energii užili znovu a znovu,” uzavřela Janulíková.

Vodojemy budou nadále otevřeny vždy od středy do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Projít si je můžete sami s audioprůvodcem, který je ke stažení do chytrého zařízení v několika jazycích.

Za stejnou cenu, ale s nutností rezervace, TIC BRNO nabízí také denně čtyři časy komentovaných prohlídek s průvodcem v českém jazyce. Po předchozí domluvě jsou možné speciální prohlídky pro skupiny.

Rezervace a zakoupení vstupenek je možné online, v infocentrech TIC BRNO i přímo na místě. Vstupenky se uvolňují do prodeje vždy měsíc předem.

Foto: TIC BRNO
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz