Domů     Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!

Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu.

TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do neděle.

Tři nádrže z let 1874, 1894 a 1917 svému původnímu účelu sloužily až do roku 1997. V provizorním režimu byly vodojemy zpřístupněny v roce 2020. Tehdy bylo do prvního cihlového vybudováno schodiště, které nahradilo původní poklop, jímž se do podzemí sestupovalo po žebříku. „Už v této chvíli zájem široké veřejnosti, ale také například filmařů a dalších zástupců kulturních a kreativních profesí prozrazoval, že jde o místo mimořádné hodnoty a genia loci.

Populární web Kudy z nudy ho ještě v témže roce vyhlásil turistickou novinkou. Jen o čtyři roky později máme k dispozici zpřístupněný celý areál se třemi vodojemy, každý se specifickou atmosférou a architekturou, a navíc s veřejně přístupným parkem na povrchu.

Jsem si jistá, že vodojemy mají potenciál přilákat do našeho města řadu milovníků technických památek, ale že i pro Brňany vzniklo další místo, kde můžou své město objevit zase z trochu jiného pohledu, nebo tady spíše podhledu,“ vyzdvihla primátorka Markéta Vaňková.

S pracemi na plnohodnotném zpřístupnění celého areálu vodojemů se začalo na jaře 2022. V říjnu stejného roku už do dvou starších, cihlových vodojemů zamířili první návštěvníci. „Vodojemy jsou dechberoucí stavbou tak, jak jsou.

Ačkoli byly projektovány jako technická stavba, podzemní nádrže na vodu, jde o honosné prostory právem označované za podzemní chrámy. Jejich zpřístupnění tedy nebylo pouze otázkou estetických úprav, ale hlavně vyřešení požární bezpečnosti.

Bylo potřeba vybudovat vždy jak hlavní vstup, tak únikové východy. Zároveň se vodojemy dočkaly elektrifikace, která je jednak umožňuje nasvítit pro každodenní návštěvnický provoz, jednak třeba v prostorách plánovat kulturní nebo jiné akce.

Brno získává jedinečnou turistickou atrakci, o kterou věřím, že bude srovnatelný zájem například s vilou Tugendhat,“ dodal radní Jiří Oliva, který u projektu stál ještě v pozici náměstka pro správu majetku od samého začátku.

Na první navázala druhá, náročnější etapa. V ní byl obdobným stylem zpřístupněn nejmladší, betonový vodojem, a dále rozebrán původní domek strážného, a v jeho nově zbudovaném suterénu a postavené replice vzniklo plnohodnotné návštěvnické centrum.

Nadto dělníci opravili také další drobné stavby v areálu dokumentující historii vodárenství: armaturní domek, odkud se ovládaly armatury ve starším cihlovém vodojemu, a šoupátkový domek u mladšího cihlového vodojemu.

V obou etapách se postupovalo podle projektu architekta Davida Prudíka. Ten nad rámec původních plánů přišel s ideou bezbariérového přístupu do části vodojemů. „Bezbariérově jsou přístupné dva ze tří vodojemů.

Spojuje je podzemní chodba, do které se turisté dostanou z návštěvnického centra vybudovaného v bývalém strážním domku. V něm lidé sjedou výtahem do podzemí a nově zřízenými vstupy dojdou jak do cihlového, tak do betonového vodojemu.

Získají tak dobrou představu o tom, jak se architektura vodojemů za zhruba padesát let mezi vznikem prvního a třetího vyvinula. Celkové náklady na obě etapy se vyšplhaly na 150 milionů korun,“ dodal náměstek pro investice René Černý.

Vodojemy bude provozovat TIC BRNO, který disponuje zkušenostmi se správou dalších objektů rozmanitého brněnského podzemí. „Jedná se o výjimečný počin s potenciálem oslovit celý svět.

Zatím víme jen o třech podobných objektech v evropském prostoru, které jsou přístupné veřejnosti – kromě v této souvislosti často zmiňovaných cisteren Yerebatan v Istanbulu, jsou to také vodojemy v Gdaňsku a nádrže v Kodani.

Vodojemy nevnímáme však jen jako zásadní turistický tahák Brna a České republiky, ale chceme, aby tato technická památka žila kulturními a kreativními projekty a intervencemi.

Chceme, aby se návštěvníci měli touhu do vodojemů vracet při různých příležitostech a načerpávat jejich autentickou atmosféru.

Už teď pro vodojemy vznikají projekty ve spolupráci nejen s brněnskými umělci a kulturními institucemi,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO a dodala: „Ve spolupráci s Filmovou kanceláří Brno také místo nabízíme filmovým štábům.

Máme tu filmovou lokaci globálního rozměru. A poptávky jsou již i ze zahraničí od těch nejprestižnějších produkcí.”

První velkou akcí je hned zahajovací víkend, který začne v pátek 22. března na Světový den vody. Vodou je inspirována i audiovizuální expozice v útrobách podzemních nádrží.

Návštěvníci se mohou těšit na podmanivou audiovizuální show, která vznikla na míru prostoru těchto monumentálních podzemních síní v režii festivalu Prototyp.

„První cihlový vodojem jsme společně s umělcem Davidem Vrbíkem proměnili ve zvlněnou krajinu za zrcadlem. Interaktivní audiovizuální dílo s názvem Mirroring do něj s pomocí diváka vrátí vodu.

Skrz druhou podzemní vodní nádrž provede návštěvníky světelná stezka Light trail Martina Střálky, na jejímž konci bude návštěvníky čekat prostorová projekce Veroniky Šmírové PURE RAIN, která zaznamenává pohyb diváka a nechává se jím přetvářet,” představil koordinátor festivalu Prototyp Jan Machát.

K vidění bude také interaktivní instalace slovenského designéra a digital media artist Ľubomíra Slovinského – GeoIdentity, která vizualizuje vzorky hornin a minerálů a odkazuje k „rodné hroudě”.

Poprvé se na Prototypu představí se svými nadživotními instalacemi new media artist Boris Vitázek. Expozice bude doplněna fashion projekcí studentů/studentek brněnského Ekotextil designu.

V betonovém vodojemu najdete další instalaci s názvem Critical Level, kterou připravil spolek SVITAVA – transmedia art lab. V jeho druhé části se návštěvníci propletou pulzujícím světelným bludištěm Light Labyrint od studia VISUALOVE.

Zájem o akci zcela naplnil naše očekávání. Vstupenky byly rychle vyprodány i přesto, že jsme přidávali další noční termíny. Rozhodně se podobná akce nekoná naposled.

Vodojemy jsou ale magické i v běžném režimu a už teď se sem někteří návštěvníci vrací, aby si jejich tajemnou energii užili znovu a znovu,” uzavřela Janulíková.

Vodojemy budou nadále otevřeny vždy od středy do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Projít si je můžete sami s audioprůvodcem, který je ke stažení do chytrého zařízení v několika jazycích.

Za stejnou cenu, ale s nutností rezervace, TIC BRNO nabízí také denně čtyři časy komentovaných prohlídek s průvodcem v českém jazyce. Po předchozí domluvě jsou možné speciální prohlídky pro skupiny.

Rezervace a zakoupení vstupenek je možné online, v infocentrech TIC BRNO i přímo na místě. Vstupenky se uvolňují do prodeje vždy měsíc předem.

Foto: TIC BRNO
Související články
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i na kolena... Jurkovičův skvost Může vám tak trochu připomenout stavb
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní
Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu… Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Byly krásné, sebevědomé a dobře věděly, co chtějí mocní muži slyšet. Usadily se v jejich ložnicích a z hedvábných podušek začaly zprvu nenápadně, později bez ostychu veřejně řídit jejich kroky a důležitá rozhodnutí. Takové byly mocichtivé milenky králů, které místo nich vládly světu. Vyhlášenými sukničkáři, proslulými galantními dobrodružstvími, jsou zejména panovníci Francie. Už od samých počá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
rezidenceonline.cz
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
Studio Saota Architects v případě rezidence v Kapském Městě ustoupilo od svého tradičního stylu hraničícího s purismem. Čisté linie třípatrové vily rozehrálo pestrou kombinací materiálů: dřeva, cihel, kamene, betonu a skla. Kapské Město, hlavní město Jihoafrické republiky, patří k nejkrásnějším městům na světě. V pozadí s impozantní Stolovou horou a naproti se symbolem mořeplavců, mysem Dobré naděje, láká turisty z celého
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
nasehvezdy.cz
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
Snad každá žena jí závidí. Alice Bendová (50) má postavu jako lusk a v plavkách vypadá jako bohyně. Přesto si však ještě nedávno nepřipadala tak dokonale, jak by chtěla. Proto podstoupila liposukci tu
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
21stoleti.cz
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
nejsemsama.cz
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
Ten starý strom stále stojí u našeho domu. V dětství jsem si k němu našel zvláštní vztah, když mi pomohl překonat rychle ošklivou nemoc. Stála v blízkosti našeho domu. Větvemi se skoro dotýkala stěny stavení. Více jak stoletá hrušeň byla podivným stromem. Kdysi dávno do ní uhodil blesk a polovinu jejího objemného těla spálil. Druhá polovina stromu však rostla dál,
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
epochaplus.cz
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
Mezi nejúčinnější bojovníky proti akné patří fenykl, kontryhel, měsíček, řepík, kopřiva, heřmánek, šalvěj či mateřídouška, ale dokonce i zelený čaj. Všechny bylinky mají protizánětlivé účinky a nejenže vyjdou mnohem levněji než drahé chemické přípravky, ale mohou být účinnější a bez nežádoucích vedlejších účinků. Fenykl obecný není jenom chutným kořením do pokrmů, ale i léčivou bylinu.
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
epochalnisvet.cz
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
Plameny rychle stravují připravenou hranici. Ve strašlivých bolestech na ní umírá domnělá čarodějnice. Jde o obyvatelku odbojné španělské vesnice Trasmoz. Podle církevních hodnostářů v ní řádí nekromanti, probíhají satanské obřady i čarodějnické sabaty. Je tomu tak? A je pravda, že obec byla prokleta se souhlasem samotného papeže? Na vrcholku kopce se tyčí zřícenina hradu a pod
Obětovala jsem naše přátelství
skutecnepribehy.cz
Obětovala jsem naše přátelství
S Mirkou jsme byly velké kamarádky už od školy. Bohužel nás rozdělilo pobláznění. Mé a jejího muže. Nestálo to za to. S Mirkou jsme se poznaly na základní škole, kdy jsme ani jedna neznala spolužáky, a tak jsme si k sobě sedly. A sedly jsme si i jako kamarádky. Dokonce jsme spolu pak obě šly na obchodku. Samozřejmě jsme se sobě svěřovaly, prožívaly jsme spolu
Čas svíček a lucerniček
panidomu.cz
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
enigmaplus.cz
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
V roce 1965 se do lesa u amerického města Kecksburg v Pensylvánii zřítí neznámý objekt velký jako autobus. Pád objektu zaznamenává řada přístrojů, civilisté i piloti letadel. Místo okamžitě uzavírá ar
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
iluxus.cz
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
Mercedes-Maybach posouvá hranice elegance a výkonu. Vytvořil SL 680 Monogram Series, který kombinuje nezaměnitelný styl, pokročilé technologie a sílu osmiválce tak, že vás dostane – ať už na silnici,
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
historyplus.cz
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej
Lahodné perníčky
tisicereceptu.cz
Lahodné perníčky
Perníčky patří mezi nejstarší cukroví v Česku. Dříve patřily především na stromeček, ale dnes mají své čestné místo na sváteční tabuli. Ingredience: na 50 kusů 220 g celozrnné špaldové mouky hla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz