Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou…
Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku.
Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská či karibské cykasy.
Současně jsou domovem jedinečných živočichů, například tocorora aneb trogona kubánského, který je díky svému svému zbarvení považován do trokolóry za národního ptáka Kuby.
Zahlédnout lze i nejmenšího ptáčka svět, kalyptu nejmenší (zunzuncito), která dosahuje délky pouhých 65 mm. Volně tu žijí plameňáci, volavky, kolpíci, papoušci nebo kulíšek kubánský.
Jeskyně ve Viñales
Tvrdí se, že nejkrásnějším koutem země je národní park Viñales.
Od roku 1999 je chráněn světovým přírodním dědictvím UNESCO. Lehce se tu ztratíte v několika dlouhých údolích, která jsou rozdělena vápencovými horami připomínajícími obří kupky sena, jimž se říká mogoty.
Celá oblast je krasová, takže se tu vyskytuje i velké množství převisů a jeskyní. Rozhodně si tu nenechte ujít krásy vápencové jeskyně Cueva del Indio anebo kontroverzní skalní malbu ze 60. let Mural de la Prehistoria inspirovanou vývoj lidstva.
V okolí parku pak s největší pravděpodobností narazíte na místní dělníky, kteří sklízí z rozlehlých plantáží ten nejkvalitnější kubánský tabák.
Do centra taxíkem
Pro ulice kubánské metropole Havany jsou typické historické chevrolety a cadillacy z padesátých let, z nichž budete mít pocit, že se tu zastavil čas. Z letiště se do centra dostanete taxíkem.
Je jich tu mnoho, protože přímo na letiště nezajíždí žádná veřejná doprava, ale řidiči po vás budou požadovat asi 20 CUC, což je konvertebilní peso a má hodnotu zhruba 20 USD. Ale zkuste o ceně smlouvat.
Smutným kontrastem Havany je, že vedle krásných historických budov tu najdete rozpadající se domy a děravé silnice.
Kam se vydat?
Určitě zavítejte na Plaza de la Catedral. Dominantou náměstí je barokní katedrála San Cristobal de la Havana, kde v minulosti byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba.
O pár metrů dále narazíte na nejslavnější kubánskou restauraci La Bodeguita del Medio, kde slavný spisovatel Ernest Hemingway popíjel svoje mojitos. Zajímavé zákoutí najdete na Plaza de Armas (Náměstí zbraní), kde spatříte překrásnou kapli Templete.
Když se vydáte do Starého města La Havana Vieja, dýchne na vás minulost. Náměstí Plaza Vieja totiž dříve sloužilo jako velké tržiště, dokonce i s otroky. Jde o architektonický komplex cenných koloniálních budov ze 17. i 18. století.
Další známou stavbou je havanský Capitol. Jeho podoba s tím washingtonským prý není náhoda. Jde údajně o kopii – mnozí ale tvrdí, že je to lež –, která je dokonce vyšší než americká stavba.
Projděte se po Malecónu
Pravou havanskou atmosféru nasajete na bulváru Paseo del Prado, který ohromí svou rozlehlostí. Učaroval i módnímu návrháři Karlu Lagerfeldovi, jemuž zdejší mozaiková dlažba posloužila v roce 2016 coby přehlídkové molo.
Bulvár je navíc lemován i malebnými koloniálními stavbami. Nezapomenutelným zážitkem je také procházka po osm kilometrů dlouhém bulváru Malecón, který se táhne podél moře a je jakýmsi symbolem kubánského nočního života a svobody.
Možná proto se mu říká Nábřeží svobody. Atrakcí Malecónu je architektonicky unikátní hotel Nacional de Cuba.
Do muzea…
Havana je proslulá velkým počtem muzeí. V Národním muzeu umění (Belles Artes) jsou obrovské sbírky latinského umění soustřeďující se především na kubánská díla od koloniálních dob po současnost a pohltí vás na několik hodin.
Zážitkem je i návštěva Napoleonova nebo městského muzea a milovníci dobrého pití určitě nepohrdnou návštěvou Havana Clubu. Ke Kubě – a k Havaně zvlášť – patří výroba doutníků.
Turistům jsou například otevřené brány věhlasné továrny Real Fábrica de Tabacos Partagás.
… a za jídlem
Přepadne-li vás mezi památkami hlad, zajděte si na něco malého do restaurace La Guarida, kde se natáčel kritikou oceňovaný film Jahody a čokoláda, máte-li hlad větší, jděte do San Cristobal, či Dona Eutemia.
No a pozdní večer se nedá strávit jinak, než v některém z mnoha barů, kde se hraje a tančí a popíjí cuba libre a mojito. Mimochodem, Hemingway pil své oblíbené daiquiris v baru El Floridita…
Santiago de Cuba
Je po Havaně druhým největším městem země, znalci rumu ho ale klidně mohou považovat za město hlavní. Vždyť se tu vyrábí ten nejslavnější – Bacardi rum. Prohlídku města započněte na ulici Calle Heredia a na náměstí Plaza Dolores s pěkným kostelem a parčíkem.
Pokračujte kolem Casa de la Trova na Calle Heredia 206, což je slavný hudební klub, kde vystupují během dne i večera různí muzikanti. Určitě se ve městě vydejte i na hlavní náměstí Parque Céspedes, kde je hojně navštěvovaná katedrála z roku 1522.
Varadero
Slavné kubánské letovisko je poměrně blízko americké pevniny a tak není divu, že si tu už v polovině šestnáctého století Španělé zřídili přístav.
Zvěsti o atraktivitě místa se šířily přes moře, takže na Varaderu, které se mezitím stalo letoviskem pro movité Kubánce, si začali stavět vily i zámožní Američané, mezi nimi třeba mafián Al Capone.
Přestane-li vás lenošení na plážích bavit, zajděte si do parku Josone, na jehož okraji najdete Beatles-Bar restaurant, který vzdává hold na Kubě dlouho zakázaným Beatles. Výbornou pověst má i zdejší delfinárium.
Tip: Chcete-li se vydat po stopách držitele Nobelovy ceny za literaturu Ernesta Hemingwaye, musíte se vydat na farmu Finca Vigía, která leží 15 kilometrů od Havany.
Hemingway zde pobýval v letech 1939 až 1960 a na Kubě se stal legendou.
Co musíte vědět
* Na Kubě fungují dvě měny. Kubánské konvertibilní peso (CUC) pro turisty a kubánské peso (CUP) pro místní. Jedno kubánské konvertibilní peso se rovná 1 euru, a dá se vyměnit za 25 kubánských pesos.
* Při příletu na Kubu se musíte prokázat i zpáteční letenkou.
* Na poznávání krás vám bude stačit turistická karta, která nahrazuje vstupní vízum. Musíte si ji obstarat předem na kubánském konzulátu v Praze.
* Jedná-li se o cestu za jiným účelem, než turistickým, je nutno zažádat o udělení víza na Velvyslanectví Kuby v Praze.
* V turistických centrech můžete platit i americkými dolary, ale nespoléhejte se na výběry z bankomatů.
* Nejlepším obdobím pro návštěvu je prosinec až květen, kdy se vyhnete nepřiměřeným vedrům a lijákům.