Domů     Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?

„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne!

Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka (asi 1376–1411) farářům z okolí magického kopce Blaník, který se nachází asi 10 kilometrů jižně od Vlašimi.

Katolická církev tehdy není ochotná připustit nic, co sama není schopna podle Bible vysvětlit.

A hora Blaník, především 638 metrů vysoký Velký Blaník (sousední Malý Blaník se tyčí do výše 564 metrů), záhady a tajemno už tehdy přitahuje doslova jako magnet.

Skalní reliéf v prostoru Blaník před jeskyní Klácelka
Skalní reliéf v prostoru Blaník před jeskyní Klácelka

Negramotný biskup lidi neodradí

Odpočívají tam těla apoštolů Petra a Pavla. Vrchol hory je svatým místem. Každý, kdo vyjde až nahoru a donese dva nebo tři kameny ke stavbě kostela pro uctění památky apoštolů, dojde pak věčné blaženosti,“ rozhlašuje jakýsi prorok z lidu v okolí.

A lidé mu naslouchají. Na vrchol hory pořádají poutě. Arcibiskup Zajíc, který neumí číst a psát a pražští univerzitní studenti se mu proto posmívají „Zbyněk abeceda“, nesnáší cokoli, co přesahuje jeho chápání.

Nemůže připustit, že by lidé hledali své spasení někde jinde než pod rouškou matky církve, proto zakročí rázným zákazem. Jenže lidi od putování na tajemnou horu stejně neodradí.

Shodne se katolík i rebel

Ostatně nejenom Zbyněk Zajíc, dokonce i sám kazatel a reformátor církve Jan Hus (1369–1415) odmítá lidový venkovský zvyk vydávat se na vrcholy hor a provádět tam určité rituály – uvádí například poutě na Blaník.

Je přitom pravděpodobné, že má na mysli různé pohanské kulty, které stále přetrvávají i v křesťanských dobách. Církev pro ně nemá žádné pochopení, ať už jde o její oficiální představitele jako arcibiskup Zajíc nebo rebely jako kazatel Hus.

Oba muži stojící na jiné straně nacházejí v boji proti lidovému tmářství vzácnou shodu.

Louňovice pod Blaníkem - S rytířem na Blaník
Louňovice pod Blaníkem – S rytířem na Blaník

Hora se rozestoupí

Legendy, které přitahují pozornost lidí k magickému vrcholku Blaníku, se u nás totiž šíří doslova jako mor už od keltských dob. Už v době halštatské kultury v průběhu 5. století před Kristem se zde tyčí keltské hradiště přibližně kruhovitého tvaru.

Jeho obyvatelé si na svoji ochranu budují dva velké kamenné valy. Ty je ostatně možné spatřit na kopci dodnes, stejně jako střepy nádob nebo mlýnské žernovy, které odhalují archeologické vykopávky.

Již v oněch dobách mladí Keltové sedí a ani nedutají, když jim stařešina vypráví dávný příběh: „A v tom, když bylo našim bojovníkům nejhůře a spousta z nich prolila krev na záchranu svého rodu, svých žen a dětí, najednou se ozvaly jakoby mohutné hromy.

Oblohu rozčísl blesk. Zatmělo se a hora se rozestoupila. Z ní začaly proudit davy bojovníků.“

Propadnou se do nitra

Všichni mu doslova visí na rtech, a tak se nadechne a pokračuje: „Posily se vrhly na nepřátele a rychle je pobily. Všude kolem byla spousta krve. Když jim ale naši přeživší chtěli poděkovat, bojovníci najednou nebyli nikde. Zmizeli.

Snad se propadli do nitra hory, kdo ví.“ „A co se s nimi tedy stalo?“ zeptá se jeden zvědavý chlapec. Muž pokrčí rameny a odpoví: „To nikdo neví.

Ale prý odpočívají uvnitř hory a bude-li nám opět nejhůř, znovu vyrazí na pomoc.“ Chlapec se s takovou odpovědí spokojí. Je to hezká představa mít ukryté pomocníky připravené podat ruku, až bude doopravdy úzko.

Keltové si v příbězích o statečných bojovnících spících v samém nitru hory přímo libují. Zřejmě už od jejich dob se vyprávění o vojsku, které přijde na pomoc, tradují mezi lidmi.

Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času. 
Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času. 

Rybník plný krve

Starší generace je vypráví svým potomkům. Není divu, že je jenom otázkou času, kdy je někdo konečně přenese na papír. Ve druhé polovině 15. století žije u nás jistý kazatel Mikuláš z Vlásenice u Pelhřimova (?–1495).

Zakládá tu radikální utrakvistickou sektu Mikulášenců. „Jestli se lidé nepolepší, čeká je pod Blaníkem osudová bitva,“ promlouvá Mikuláš do duše svým ovečkám.

Jednu z vůbec nejstarších verzí blanického proroctví líčí archeolog Pavel Radoměřský (1926–2008), který uvádí, že „má dojít k největší bitvě u vesnice Bejkovic (nyní Býkovice) na louce pod Blaníkem, krveprolití bude trvat mnoho dní a bude tak hrozné, že býkovický rybník (leží na úpatí hory Malý Blaník) bude naplněn prolitou krví.“

Slibuje dobrý konec

Vodu, jejíž barva se změní na krev, slibuje lidem právě Mikuláš z Vlásenice. Ovšem mluví i o dobrém konci téhle krvavé řežby: „Potom pán bůh divnou pomoc svým učiní, a to z prostředku hory blanické (boží vojsko), kteréž tu pán bůh divnou mocí chová tajně.

A to vyjedou, nepřátele mordovati bude a ze země ven vypudí…“ A kdy se má proroctví naplnit? Ve chvíli, kdy bude českému národu nejhůř, z nitra Blaníku vyjede sám kníže Václav na bílém koni s vojskem zjednat v zemi pořádek.

Stane se to prý, když se suchý dub na vrcholu Blaníku zazelená a studánka pod ním přeteče vodou. Pak mohutně zapraští a Veřejová skála se otevře.

Blanická záhada zatím čeká na své rozluštění…
Blanická záhada zatím čeká na své rozluštění…

Přízraky v temném lese

Sama hora Blaník vábí podivné a nevysvětlitelné události a to už od keltských dob. „Nechoď navečer kolem Blaníku. Hemží se to tam divnými světly a přízraky,“ varuje dívka v 18. století svého milého, který se vrací domů.

V roce 1734 dokonce farář z blízkého Pravonína odpřísáhne, že „za úsvitu a soumraku slýchává od Blaníku troubení a bubnování.“ Že by se rytíři svolávali k útoku?

Další farář, tentokrát z Louňovic pod Blaníkem, pro změnu v téže době vídá po lesích se potulující přízraky.

Jeden den znamená jeden rok

V Blaníku také záhadně zmizí několik lidí. Ztratí se v hoře. Když se po nějaké době znovu objevují, jsou přesvědčeni, že byli pryč sotva pár hodin. Mezitím ale ve skutečnosti uplyne několik let.

Jeden den strávený uvnitř hory se prý rovná jednomu roku na jeho povrchu. Kamenický pomocník Václav Podbrdský se při odstřelu horniny pro základní kámen Národního divadla v roce 1868 propadne kamsi do nitra hory. Lidé ho prohlásí za mrtvého.

On sám stráví uvnitř 18 hodin, a když se vrátí na povrch, překvapeně zjistí, že uběhlo 18 let.

Přechod do jiné dimenze

Každému potom vypráví, že se prý setkal s rytíři i mrtvými českými panovníky. Krásná dívka ho vyzvala, ať jde zpátky na Zemi a vylíčí, co v útrobách hory viděl. Dokonce pak Václav podává žalobu k vlašimskému soudu za nevyplacení mzdy za své kamenické práce.

Jisté je, že nejde o podvod. Lidé, kteří ho znají, potvrdí jeho totožnost. Václavovy zážitky z přechodu jako barevné vidiny nebo hučení v hlavě jsou také shodné s těmi, které lidé uvádějí při vstupu do časové nebo prostorové brány.

Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času.

Foto: Shutterstock
Související články
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz