Domů     Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?

„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne!

Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka (asi 1376–1411) farářům z okolí magického kopce Blaník, který se nachází asi 10 kilometrů jižně od Vlašimi.

Katolická církev tehdy není ochotná připustit nic, co sama není schopna podle Bible vysvětlit.

A hora Blaník, především 638 metrů vysoký Velký Blaník (sousední Malý Blaník se tyčí do výše 564 metrů), záhady a tajemno už tehdy přitahuje doslova jako magnet.

Skalní reliéf v prostoru Blaník před jeskyní Klácelka
Skalní reliéf v prostoru Blaník před jeskyní Klácelka

Negramotný biskup lidi neodradí

Odpočívají tam těla apoštolů Petra a Pavla. Vrchol hory je svatým místem. Každý, kdo vyjde až nahoru a donese dva nebo tři kameny ke stavbě kostela pro uctění památky apoštolů, dojde pak věčné blaženosti,“ rozhlašuje jakýsi prorok z lidu v okolí.

A lidé mu naslouchají. Na vrchol hory pořádají poutě. Arcibiskup Zajíc, který neumí číst a psát a pražští univerzitní studenti se mu proto posmívají „Zbyněk abeceda“, nesnáší cokoli, co přesahuje jeho chápání.

Nemůže připustit, že by lidé hledali své spasení někde jinde než pod rouškou matky církve, proto zakročí rázným zákazem. Jenže lidi od putování na tajemnou horu stejně neodradí.

Shodne se katolík i rebel

Ostatně nejenom Zbyněk Zajíc, dokonce i sám kazatel a reformátor církve Jan Hus (1369–1415) odmítá lidový venkovský zvyk vydávat se na vrcholy hor a provádět tam určité rituály – uvádí například poutě na Blaník.

Je přitom pravděpodobné, že má na mysli různé pohanské kulty, které stále přetrvávají i v křesťanských dobách. Církev pro ně nemá žádné pochopení, ať už jde o její oficiální představitele jako arcibiskup Zajíc nebo rebely jako kazatel Hus.

Oba muži stojící na jiné straně nacházejí v boji proti lidovému tmářství vzácnou shodu.

Louňovice pod Blaníkem - S rytířem na Blaník
Louňovice pod Blaníkem – S rytířem na Blaník

Hora se rozestoupí

Legendy, které přitahují pozornost lidí k magickému vrcholku Blaníku, se u nás totiž šíří doslova jako mor už od keltských dob. Už v době halštatské kultury v průběhu 5. století před Kristem se zde tyčí keltské hradiště přibližně kruhovitého tvaru.

Jeho obyvatelé si na svoji ochranu budují dva velké kamenné valy. Ty je ostatně možné spatřit na kopci dodnes, stejně jako střepy nádob nebo mlýnské žernovy, které odhalují archeologické vykopávky.

Již v oněch dobách mladí Keltové sedí a ani nedutají, když jim stařešina vypráví dávný příběh: „A v tom, když bylo našim bojovníkům nejhůře a spousta z nich prolila krev na záchranu svého rodu, svých žen a dětí, najednou se ozvaly jakoby mohutné hromy.

Oblohu rozčísl blesk. Zatmělo se a hora se rozestoupila. Z ní začaly proudit davy bojovníků.“

Propadnou se do nitra

Všichni mu doslova visí na rtech, a tak se nadechne a pokračuje: „Posily se vrhly na nepřátele a rychle je pobily. Všude kolem byla spousta krve. Když jim ale naši přeživší chtěli poděkovat, bojovníci najednou nebyli nikde. Zmizeli.

Snad se propadli do nitra hory, kdo ví.“ „A co se s nimi tedy stalo?“ zeptá se jeden zvědavý chlapec. Muž pokrčí rameny a odpoví: „To nikdo neví.

Ale prý odpočívají uvnitř hory a bude-li nám opět nejhůř, znovu vyrazí na pomoc.“ Chlapec se s takovou odpovědí spokojí. Je to hezká představa mít ukryté pomocníky připravené podat ruku, až bude doopravdy úzko.

Keltové si v příbězích o statečných bojovnících spících v samém nitru hory přímo libují. Zřejmě už od jejich dob se vyprávění o vojsku, které přijde na pomoc, tradují mezi lidmi.

Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času. 
Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času. 

Rybník plný krve

Starší generace je vypráví svým potomkům. Není divu, že je jenom otázkou času, kdy je někdo konečně přenese na papír. Ve druhé polovině 15. století žije u nás jistý kazatel Mikuláš z Vlásenice u Pelhřimova (?–1495).

Zakládá tu radikální utrakvistickou sektu Mikulášenců. „Jestli se lidé nepolepší, čeká je pod Blaníkem osudová bitva,“ promlouvá Mikuláš do duše svým ovečkám.

Jednu z vůbec nejstarších verzí blanického proroctví líčí archeolog Pavel Radoměřský (1926–2008), který uvádí, že „má dojít k největší bitvě u vesnice Bejkovic (nyní Býkovice) na louce pod Blaníkem, krveprolití bude trvat mnoho dní a bude tak hrozné, že býkovický rybník (leží na úpatí hory Malý Blaník) bude naplněn prolitou krví.“

Slibuje dobrý konec

Vodu, jejíž barva se změní na krev, slibuje lidem právě Mikuláš z Vlásenice. Ovšem mluví i o dobrém konci téhle krvavé řežby: „Potom pán bůh divnou pomoc svým učiní, a to z prostředku hory blanické (boží vojsko), kteréž tu pán bůh divnou mocí chová tajně.

A to vyjedou, nepřátele mordovati bude a ze země ven vypudí…“ A kdy se má proroctví naplnit? Ve chvíli, kdy bude českému národu nejhůř, z nitra Blaníku vyjede sám kníže Václav na bílém koni s vojskem zjednat v zemi pořádek.

Stane se to prý, když se suchý dub na vrcholu Blaníku zazelená a studánka pod ním přeteče vodou. Pak mohutně zapraští a Veřejová skála se otevře.

Blanická záhada zatím čeká na své rozluštění…
Blanická záhada zatím čeká na své rozluštění…

Přízraky v temném lese

Sama hora Blaník vábí podivné a nevysvětlitelné události a to už od keltských dob. „Nechoď navečer kolem Blaníku. Hemží se to tam divnými světly a přízraky,“ varuje dívka v 18. století svého milého, který se vrací domů.

V roce 1734 dokonce farář z blízkého Pravonína odpřísáhne, že „za úsvitu a soumraku slýchává od Blaníku troubení a bubnování.“ Že by se rytíři svolávali k útoku?

Další farář, tentokrát z Louňovic pod Blaníkem, pro změnu v téže době vídá po lesích se potulující přízraky.

Jeden den znamená jeden rok

V Blaníku také záhadně zmizí několik lidí. Ztratí se v hoře. Když se po nějaké době znovu objevují, jsou přesvědčeni, že byli pryč sotva pár hodin. Mezitím ale ve skutečnosti uplyne několik let.

Jeden den strávený uvnitř hory se prý rovná jednomu roku na jeho povrchu. Kamenický pomocník Václav Podbrdský se při odstřelu horniny pro základní kámen Národního divadla v roce 1868 propadne kamsi do nitra hory. Lidé ho prohlásí za mrtvého.

On sám stráví uvnitř 18 hodin, a když se vrátí na povrch, překvapeně zjistí, že uběhlo 18 let.

Přechod do jiné dimenze

Každému potom vypráví, že se prý setkal s rytíři i mrtvými českými panovníky. Krásná dívka ho vyzvala, ať jde zpátky na Zemi a vylíčí, co v útrobách hory viděl. Dokonce pak Václav podává žalobu k vlašimskému soudu za nevyplacení mzdy za své kamenické práce.

Jisté je, že nejde o podvod. Lidé, kteří ho znají, potvrdí jeho totožnost. Václavovy zážitky z přechodu jako barevné vidiny nebo hučení v hlavě jsou také shodné s těmi, které lidé uvádějí při vstupu do časové nebo prostorové brány.

Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času.

Foto: Shutterstock
Související články
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína však zaujme nejen svou velikostí, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm tradují. V krásné přírodě jihozápadní části Hostýnských vrchů nedaleko Zlína se nachází zřícenina hradu, který si v minulosti zakusil mnohé. Tajemství obklopuje už jeho samotný vznik v první polovině 13. století. Není totiž jisté, na čí pop
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V dávných dobách prý žil na v
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
epochalnisvet.cz
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz