Domů     Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?

„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne!

Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka (asi 1376–1411) farářům z okolí magického kopce Blaník, který se nachází asi 10 kilometrů jižně od Vlašimi.

Katolická církev tehdy není ochotná připustit nic, co sama není schopna podle Bible vysvětlit.

A hora Blaník, především 638 metrů vysoký Velký Blaník (sousední Malý Blaník se tyčí do výše 564 metrů), záhady a tajemno už tehdy přitahuje doslova jako magnet.

Skalní reliéf v prostoru Blaník před jeskyní Klácelka
Skalní reliéf v prostoru Blaník před jeskyní Klácelka

Negramotný biskup lidi neodradí

Odpočívají tam těla apoštolů Petra a Pavla. Vrchol hory je svatým místem. Každý, kdo vyjde až nahoru a donese dva nebo tři kameny ke stavbě kostela pro uctění památky apoštolů, dojde pak věčné blaženosti,“ rozhlašuje jakýsi prorok z lidu v okolí.

A lidé mu naslouchají. Na vrchol hory pořádají poutě. Arcibiskup Zajíc, který neumí číst a psát a pražští univerzitní studenti se mu proto posmívají „Zbyněk abeceda“, nesnáší cokoli, co přesahuje jeho chápání.

Nemůže připustit, že by lidé hledali své spasení někde jinde než pod rouškou matky církve, proto zakročí rázným zákazem. Jenže lidi od putování na tajemnou horu stejně neodradí.

Shodne se katolík i rebel

Ostatně nejenom Zbyněk Zajíc, dokonce i sám kazatel a reformátor církve Jan Hus (1369–1415) odmítá lidový venkovský zvyk vydávat se na vrcholy hor a provádět tam určité rituály – uvádí například poutě na Blaník.

Je přitom pravděpodobné, že má na mysli různé pohanské kulty, které stále přetrvávají i v křesťanských dobách. Církev pro ně nemá žádné pochopení, ať už jde o její oficiální představitele jako arcibiskup Zajíc nebo rebely jako kazatel Hus.

Oba muži stojící na jiné straně nacházejí v boji proti lidovému tmářství vzácnou shodu.

Louňovice pod Blaníkem - S rytířem na Blaník
Louňovice pod Blaníkem – S rytířem na Blaník

Hora se rozestoupí

Legendy, které přitahují pozornost lidí k magickému vrcholku Blaníku, se u nás totiž šíří doslova jako mor už od keltských dob. Už v době halštatské kultury v průběhu 5. století před Kristem se zde tyčí keltské hradiště přibližně kruhovitého tvaru.

Jeho obyvatelé si na svoji ochranu budují dva velké kamenné valy. Ty je ostatně možné spatřit na kopci dodnes, stejně jako střepy nádob nebo mlýnské žernovy, které odhalují archeologické vykopávky.

Již v oněch dobách mladí Keltové sedí a ani nedutají, když jim stařešina vypráví dávný příběh: „A v tom, když bylo našim bojovníkům nejhůře a spousta z nich prolila krev na záchranu svého rodu, svých žen a dětí, najednou se ozvaly jakoby mohutné hromy.

Oblohu rozčísl blesk. Zatmělo se a hora se rozestoupila. Z ní začaly proudit davy bojovníků.“

Propadnou se do nitra

Všichni mu doslova visí na rtech, a tak se nadechne a pokračuje: „Posily se vrhly na nepřátele a rychle je pobily. Všude kolem byla spousta krve. Když jim ale naši přeživší chtěli poděkovat, bojovníci najednou nebyli nikde. Zmizeli.

Snad se propadli do nitra hory, kdo ví.“ „A co se s nimi tedy stalo?“ zeptá se jeden zvědavý chlapec. Muž pokrčí rameny a odpoví: „To nikdo neví.

Ale prý odpočívají uvnitř hory a bude-li nám opět nejhůř, znovu vyrazí na pomoc.“ Chlapec se s takovou odpovědí spokojí. Je to hezká představa mít ukryté pomocníky připravené podat ruku, až bude doopravdy úzko.

Keltové si v příbězích o statečných bojovnících spících v samém nitru hory přímo libují. Zřejmě už od jejich dob se vyprávění o vojsku, které přijde na pomoc, tradují mezi lidmi.

Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času. 
Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času. 

Rybník plný krve

Starší generace je vypráví svým potomkům. Není divu, že je jenom otázkou času, kdy je někdo konečně přenese na papír. Ve druhé polovině 15. století žije u nás jistý kazatel Mikuláš z Vlásenice u Pelhřimova (?–1495).

Zakládá tu radikální utrakvistickou sektu Mikulášenců. „Jestli se lidé nepolepší, čeká je pod Blaníkem osudová bitva,“ promlouvá Mikuláš do duše svým ovečkám.

Jednu z vůbec nejstarších verzí blanického proroctví líčí archeolog Pavel Radoměřský (1926–2008), který uvádí, že „má dojít k největší bitvě u vesnice Bejkovic (nyní Býkovice) na louce pod Blaníkem, krveprolití bude trvat mnoho dní a bude tak hrozné, že býkovický rybník (leží na úpatí hory Malý Blaník) bude naplněn prolitou krví.“

Slibuje dobrý konec

Vodu, jejíž barva se změní na krev, slibuje lidem právě Mikuláš z Vlásenice. Ovšem mluví i o dobrém konci téhle krvavé řežby: „Potom pán bůh divnou pomoc svým učiní, a to z prostředku hory blanické (boží vojsko), kteréž tu pán bůh divnou mocí chová tajně.

A to vyjedou, nepřátele mordovati bude a ze země ven vypudí…“ A kdy se má proroctví naplnit? Ve chvíli, kdy bude českému národu nejhůř, z nitra Blaníku vyjede sám kníže Václav na bílém koni s vojskem zjednat v zemi pořádek.

Stane se to prý, když se suchý dub na vrcholu Blaníku zazelená a studánka pod ním přeteče vodou. Pak mohutně zapraští a Veřejová skála se otevře.

Blanická záhada zatím čeká na své rozluštění…
Blanická záhada zatím čeká na své rozluštění…

Přízraky v temném lese

Sama hora Blaník vábí podivné a nevysvětlitelné události a to už od keltských dob. „Nechoď navečer kolem Blaníku. Hemží se to tam divnými světly a přízraky,“ varuje dívka v 18. století svého milého, který se vrací domů.

V roce 1734 dokonce farář z blízkého Pravonína odpřísáhne, že „za úsvitu a soumraku slýchává od Blaníku troubení a bubnování.“ Že by se rytíři svolávali k útoku?

Další farář, tentokrát z Louňovic pod Blaníkem, pro změnu v téže době vídá po lesích se potulující přízraky.

Jeden den znamená jeden rok

V Blaníku také záhadně zmizí několik lidí. Ztratí se v hoře. Když se po nějaké době znovu objevují, jsou přesvědčeni, že byli pryč sotva pár hodin. Mezitím ale ve skutečnosti uplyne několik let.

Jeden den strávený uvnitř hory se prý rovná jednomu roku na jeho povrchu. Kamenický pomocník Václav Podbrdský se při odstřelu horniny pro základní kámen Národního divadla v roce 1868 propadne kamsi do nitra hory. Lidé ho prohlásí za mrtvého.

On sám stráví uvnitř 18 hodin, a když se vrátí na povrch, překvapeně zjistí, že uběhlo 18 let.

Přechod do jiné dimenze

Každému potom vypráví, že se prý setkal s rytíři i mrtvými českými panovníky. Krásná dívka ho vyzvala, ať jde zpátky na Zemi a vylíčí, co v útrobách hory viděl. Dokonce pak Václav podává žalobu k vlašimskému soudu za nevyplacení mzdy za své kamenické práce.

Jisté je, že nejde o podvod. Lidé, kteří ho znají, potvrdí jeho totožnost. Václavovy zážitky z přechodu jako barevné vidiny nebo hučení v hlavě jsou také shodné s těmi, které lidé uvádějí při vstupu do časové nebo prostorové brány.

Možná že zdejší energetická anomálie dokáže skutečně zajistit přechod do jiné dimenze prostoru a času.

Foto: Shutterstock
Související články
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz