Přinášíme vám tipy na vybrané lokality, kde se skvěle zabaví nejen vaše děti, ale i vy. Poznání je tu totiž skutečná zábava!
Archeopark a archeocyklostezka
Pravěk na vlastní kůži, i tak by se dal popsat areál Archeoparku pravěku Všestary, kde si můžeme prohlédnout osm metrů dlouhý model pravěké krajiny, rekonstrukce vykopávek, jeskyni s pozůstatky zvířat a lidí, výstavní a projekční sál či ukázky pravěkých staveb.
Jsou připraveny také praktické ukázky nejrůznějších pravěkých činností. Do archeoparku se můžeme vydat z Hradce Králové po 12 km dlouhé archeocyklostezce.
Vstupné: 100 Kč; děti 60 Kč
Třebechovické muzeum betlémů
Nejen v období Vánoc můžeme s dětmi navštívit Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Muzeum je celoroční a láká hned na dva prohlídkové okruhy. Za prohlídku stojí zejména Proboštův mechanický betlém, který má více než 2 000 figur, z toho 400 pohyblivých.
V muzeu jsou i desítky dalších betlémů z České a Slovenské republiky. V rámci výstavy Veselé betlémy aneb Hrajeme si s betlémy máme možnost vytvořit si papírovou figurku do společného betlému. Pro nejmenší je připraven dětský koutek s textilním betlémem.
Jičín, město pohádek
S Jičínem je spjat i loupežník Rumcajs se svou rodinou, který v pohádkách Václava Čtvrtka a Radka Pilaře sídlil ve fiktivním lese Řáholci… Díky němu, ale také díky množství historických památek bývá Jičín turisticky velmi vyhledávaným místem a bývá považován za jedno z nejkrásnějších měst České republiky, ale také za takzvané město pohádek.
Stejně se jmenuje také festival, který se zde bude od 7. do 11. září již po 26. pořádat. Je plný zábavy pro děti v podobě nejrůznějších představení, atrakcí, ale také přednášek.
Město kamenné krásy a trubiček
Děti, které mají v oblibě hořické trubičky, ale i ty, které je ještě neochutnaly, ocení exkurzi do výroben hořických trubiček. Přijďme si tedy vyzkoušet stočit vlastní hořickou trubičku a uvidíme, že nám bude chutnat jako nikdy předtím!
Tradici má v Hořicích i pořádání motocyklových závodů. Pro množství sochařských památek bývá často nazýváno „městem kamenné krásy“ nebo „českými Athénami“. Pro návštěvníky nabízí bohatou nabídku kulturních a sportovních akcí.
V květnu jistě potěší motoristické fandy závod 300 zatáček Gustava Havla, během Noci kostelů v květnu dochází k otevření svatostánků všech tří křesťanských církví v Hořicích a na vrchu Gothard se koná Hořická pouť.
Kuželky v broumovském klášteře
Opatství benediktinského kláštera v Broumově je velkolepý komplex, jehož současná podoba je výsledkem barokní přestavby významného architekta K. I. Dientzenhofera. V roce 1999 zde byla ve stropě klášterního kostela sv. Vojtěcha objevena věrná kopie tzv.
Turínského plátna. Klášter nás zve na prohlídku barokních prostor včetně unikátní knihovny, klášterní zahrady a Galerie moderního umění.
Navštívíme klášterní kavárnu a vinné sklepy a zahrajeme si s dětmi kuželky v obnoveném kuželníku, kde kdysi hráli i mniši a jeptišky.