Domů     Vydejte se po stopách krušnohorského hornictví, památky UNESCO
Vydejte se po stopách krušnohorského hornictví, památky UNESCO
od 20.4.2020
1

Ústecký kraj spolu s Karlovarským krajem mají 13. kulturní památku světového dědictví UNESCO v České republice: Hornickou krajinu Krušnohoří.

Na Seznam světového dědictví byly zapsány Hornické památky v saském a českém Krušnohoří v červenci 2019. Rozhodl o tom Výbor světového dědictví na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském Baku.

Počet památek v České republice, které se mohou pyšnit titulem světového dědictví, se tak rozrostl na třináct.

Česko-německá nominace

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a 5 v českém Krušnohoří.

Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.

Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.

Jáchymov, centrum turistické oblasti
Jáchymov, centrum turistické oblasti

Staletá historie

Šachty staré stovky let, skrývající gigantické podzemní, obzor lemovaný těžebními a kostelními věžemi, kolem dokola lesy plné strmých propadlišť nebo podivuhodných kupolí. Řeč je o divotvorné hornické krajině Krušnohoří.

Sága dobývání rud zde popsala své první stránky již před osmi sty lety. Jedno z kdysi nejhustěji osídlených pohoří starého kontinentu na vás dýchne atmosférou řemesel, tradic a úcty k odkazům minulosti.

Také proto byla hornická krajina Krušnohoří zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vydejte se do míst, kde úmorně pracovali středověcí těžaři a o několik století později i političtí vězni.

Místní tajuplná krajina je protkaná důkazy o těžbě stříbra, cínu, železa, uranu a dalších rud.

Krupka
Krupka

Krupka

Na území Ústeckého kraje mohou návštěvníci obdivovat především Hornickou krajinu Krupka. Nejvýznamnější je zde štola Starý Martin, která dokládá důlní techniky používané při dobývání cínových a wolframových rud ​​ve druhé polovině 19. a ve 20. století.

Dominantou horního města je hrad Krupka ze 14. století, vysoký umělecký a památkový význam mají rovněž gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlou hornickou zvonicí, gotický kostel sv. Ducha, renesanční kostel sv. Anny a historické měšťanské domy.

Vstupu do štoly č. 1 v Jáchymově
Vstupu do štoly č. 1 v Jáchymově

Mědník

Za návštěvu stojí i Hornická krajina na vrchu Mědník.

Morfologicky nápadný vrch Mědník s barokní kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1674 na svém vrcholu je mimořádný výjimečnou koncentrací autentických důlních děl dokládajících různé způsoby těžby železných a měděných rud z tvrdých skarnových hornin po dobu více než čtyř století.

Část podzemí Mědníku je přístupné prostřednictvím štoly Panny Marie Pomocné s velmi dobře zachovanými doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm.

Mědník, zde si prohlédnete i nástroje používané k těžbě.
Mědník, zde si prohlédnete i nástroje používané k těžbě.

Jáchymov

Objevovat hornickou historii Krušnohoří ale doporučujeme začít hlavně ve městě Jáchymov, který je na české straně pomyslným centrem hornické tradice. Důl Svornost z roku 1518 je nejstarším dosud fungujícím dolem v celé Evropě.

Těžba v něm byla sice ukončena v roce 1964, ale dodnes slouží jako zdroj léčebných radonových vod. Prameny jsou vedeny dlouhým potrubím přímo do lázeňských domů, kde se využívají k léčebným procedurám.

Již staří horníci často mluvili o léčivých účincích vody z dolů na klouby, ale až později se ukázalo, že obsahuje radon absorbovaný z hornin. To vedlo ke vzniku prvních radonových lázní na světě, které využívají radonovou vodu pro léčení dodnes.

Kromě stříbra dobývali zdejší horníci i mnoho dalších rud, a právě v kusu jáchymovského smolince objevili manželé Curieovi v roce 1898 dva nové chemické prvky, polonium a radium.

Výstava v Jáchymovské Mincovně vypráví o slavných vzestupech i strmých pádech Jáchymova. V Jáchymově se svého času razily stříbrné mince tolary, jež inspirovaly název současné měny USA a dalších zemí. Za vidění stojí také prohlídková Štola č.

1., kde se nachází jáchymovské hornické muzeum, které svědčí o naprosto nevyhovujících podmínkách, ve kterých pracovali političtí vězni.

Štola č. 1
Štola č. 1

Abertamy, Horní Blatná, Boží Dar

V okolí měst Abertamy, Horní Blatná a Boží Dar se rozkládá rozsáhlá hornická krajina. Kopečky zeminy roztroušené západně od Božího Daru dokládají obrovský rozsah rýžování cínovce od 16. do 19. století.

Zdejší sejpy, pozůstatky po rýžovištích, se řadí k největším ve střední Evropě. Obrovské podzemní komory, které jsou důkazem těžby, tu můžete navštívit i dnes.

Mezi nejznámější lokality patří štola Johannes pod Zlatým kopcem nedaleko Božího Daru. Jedná se o mimořádně zachovalý komplex dolů a podzemních komor. Návštěvníci při prohlídce stoupají do dobývky a objeví velkou komoru i šachtu.

Štola Johaness
Štola Johaness

Nedaleko města Abertamy se nachází důl Mauritius. Svůj provoz zahájil v 16. století a fungoval až do 40. let minulého století. Šachta dolu postupně dosáhla hloubky 145 metrů.

Nedaleko dolu se nachází také Červená jáma, jeden z největších systémů důlních propadlin na světě.

Důl Mauritius – zvenku
Důl Mauritius – zvenku

K návštěvě zve také muzeum v Horní Blatné, které mimo jiné vystavuje krušnohorské paličkované krajky nebo modely staré důlní techniky. K pozoruhodným zajímavostem patří Vlčí jámy pod blatenským vrchem.

Vlčí jámy
Vlčí jámy

Jde o rozsáhlý pozůstatek cínových dolů z 16. století. Podobně je tomu i v případě nedaleké Ledové jámy, ve které uvidíte tzv. jeskynní sníh, který se na jejím dně drží po celý rok.

Důl Mauritius – v podzemí.
Důl Mauritius – v podzemí.

Navštivte také Blatenský vodní příkop, významnou technickou stavbu, která patří k hornickému odkazu v této oblasti a Blatenský vrch s kamennou rozhlednou, ze které můžete obdivovat překrásný pohled na Krušnohoří z výšky 1044 metrů nad mořem.

Tyto krásy můžete obdivovat po cestě z Horní Blatné na Boží Dar.

Blatenský příkop
Blatenský příkop

Rudá věž smrti

Neměli byste vynechat ani objekt národní kulturní památky Rudá věž smrti u Ostrova, která sloužila ke zpracování uranové rudy nejen z Jáchymova a která je symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Foto: Archiv
reklama
Související články
Ústecký kraj ze západu a severu chrání hřeben hor. Zdejší svahy i horské trasy vyhledávají lyžaři a turisté stále více objevují i další krásy Krušnohoří. A pokud chtějí ochutnat něco opravdu výjimečného, možností se jim v tomto regionu naskýtá opravdu nespočet. Napříč zasněženou plání Na svazích Krušných hor se se budou milovníci běhu na lyžích cítit jako v ráji. Stovky kilometrů kvalitně uprave
Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů? V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století. Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf. Nadaný muž, který mimo
Táborské Křižíkovo náměstí nese jméno slavného českého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka přezdívaného „český Edison“. Ten se zasloužil nejen o vybudování elektrické železnice z Tábora do Bechyně (která letos oslaví 120 let od svého vzniku), ale Tábor doslova rozsvítil. František Křižík, český elektrotechnik, vynálezce, podnikatel a autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy s
Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem. Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze s
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli trnka. Právě z ní se totiž vyráb
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!