Domů     Vydejte se po stopách krušnohorského hornictví, památky UNESCO
Vydejte se po stopách krušnohorského hornictví, památky UNESCO
od 20.4.2020
1

Ústecký kraj spolu s Karlovarským krajem mají 13. kulturní památku světového dědictví UNESCO v České republice: Hornickou krajinu Krušnohoří.

Na Seznam světového dědictví byly zapsány Hornické památky v saském a českém Krušnohoří v červenci 2019. Rozhodl o tom Výbor světového dědictví na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském Baku.

Počet památek v České republice, které se mohou pyšnit titulem světového dědictví, se tak rozrostl na třináct.

Česko-německá nominace

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a 5 v českém Krušnohoří.

Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.

Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.

Jáchymov, centrum turistické oblasti
Jáchymov, centrum turistické oblasti

Staletá historie

Šachty staré stovky let, skrývající gigantické podzemní, obzor lemovaný těžebními a kostelními věžemi, kolem dokola lesy plné strmých propadlišť nebo podivuhodných kupolí. Řeč je o divotvorné hornické krajině Krušnohoří.

Sága dobývání rud zde popsala své první stránky již před osmi sty lety. Jedno z kdysi nejhustěji osídlených pohoří starého kontinentu na vás dýchne atmosférou řemesel, tradic a úcty k odkazům minulosti.

Také proto byla hornická krajina Krušnohoří zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vydejte se do míst, kde úmorně pracovali středověcí těžaři a o několik století později i političtí vězni.

Místní tajuplná krajina je protkaná důkazy o těžbě stříbra, cínu, železa, uranu a dalších rud.

Krupka
Krupka

Krupka

Na území Ústeckého kraje mohou návštěvníci obdivovat především Hornickou krajinu Krupka. Nejvýznamnější je zde štola Starý Martin, která dokládá důlní techniky používané při dobývání cínových a wolframových rud ​​ve druhé polovině 19. a ve 20. století.

Dominantou horního města je hrad Krupka ze 14. století, vysoký umělecký a památkový význam mají rovněž gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlou hornickou zvonicí, gotický kostel sv. Ducha, renesanční kostel sv. Anny a historické měšťanské domy.

Vstupu do štoly č. 1 v Jáchymově
Vstupu do štoly č. 1 v Jáchymově

Mědník

Za návštěvu stojí i Hornická krajina na vrchu Mědník.

Morfologicky nápadný vrch Mědník s barokní kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1674 na svém vrcholu je mimořádný výjimečnou koncentrací autentických důlních děl dokládajících různé způsoby těžby železných a měděných rud z tvrdých skarnových hornin po dobu více než čtyř století.

Část podzemí Mědníku je přístupné prostřednictvím štoly Panny Marie Pomocné s velmi dobře zachovanými doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm.

Mědník, zde si prohlédnete i nástroje používané k těžbě.
Mědník, zde si prohlédnete i nástroje používané k těžbě.

Jáchymov

Objevovat hornickou historii Krušnohoří ale doporučujeme začít hlavně ve městě Jáchymov, který je na české straně pomyslným centrem hornické tradice. Důl Svornost z roku 1518 je nejstarším dosud fungujícím dolem v celé Evropě.

Těžba v něm byla sice ukončena v roce 1964, ale dodnes slouží jako zdroj léčebných radonových vod. Prameny jsou vedeny dlouhým potrubím přímo do lázeňských domů, kde se využívají k léčebným procedurám.

Již staří horníci často mluvili o léčivých účincích vody z dolů na klouby, ale až později se ukázalo, že obsahuje radon absorbovaný z hornin. To vedlo ke vzniku prvních radonových lázní na světě, které využívají radonovou vodu pro léčení dodnes.

Kromě stříbra dobývali zdejší horníci i mnoho dalších rud, a právě v kusu jáchymovského smolince objevili manželé Curieovi v roce 1898 dva nové chemické prvky, polonium a radium.

Výstava v Jáchymovské Mincovně vypráví o slavných vzestupech i strmých pádech Jáchymova. V Jáchymově se svého času razily stříbrné mince tolary, jež inspirovaly název současné měny USA a dalších zemí. Za vidění stojí také prohlídková Štola č.

1., kde se nachází jáchymovské hornické muzeum, které svědčí o naprosto nevyhovujících podmínkách, ve kterých pracovali političtí vězni.

Štola č. 1
Štola č. 1

Abertamy, Horní Blatná, Boží Dar

V okolí měst Abertamy, Horní Blatná a Boží Dar se rozkládá rozsáhlá hornická krajina. Kopečky zeminy roztroušené západně od Božího Daru dokládají obrovský rozsah rýžování cínovce od 16. do 19. století.

Zdejší sejpy, pozůstatky po rýžovištích, se řadí k největším ve střední Evropě. Obrovské podzemní komory, které jsou důkazem těžby, tu můžete navštívit i dnes.

Mezi nejznámější lokality patří štola Johannes pod Zlatým kopcem nedaleko Božího Daru. Jedná se o mimořádně zachovalý komplex dolů a podzemních komor. Návštěvníci při prohlídce stoupají do dobývky a objeví velkou komoru i šachtu.

Štola Johaness
Štola Johaness

Nedaleko města Abertamy se nachází důl Mauritius. Svůj provoz zahájil v 16. století a fungoval až do 40. let minulého století. Šachta dolu postupně dosáhla hloubky 145 metrů.

Nedaleko dolu se nachází také Červená jáma, jeden z největších systémů důlních propadlin na světě.

Důl Mauritius – zvenku
Důl Mauritius – zvenku

K návštěvě zve také muzeum v Horní Blatné, které mimo jiné vystavuje krušnohorské paličkované krajky nebo modely staré důlní techniky. K pozoruhodným zajímavostem patří Vlčí jámy pod blatenským vrchem.

Vlčí jámy
Vlčí jámy

Jde o rozsáhlý pozůstatek cínových dolů z 16. století. Podobně je tomu i v případě nedaleké Ledové jámy, ve které uvidíte tzv. jeskynní sníh, který se na jejím dně drží po celý rok.

Důl Mauritius – v podzemí.
Důl Mauritius – v podzemí.

Navštivte také Blatenský vodní příkop, významnou technickou stavbu, která patří k hornickému odkazu v této oblasti a Blatenský vrch s kamennou rozhlednou, ze které můžete obdivovat překrásný pohled na Krušnohoří z výšky 1044 metrů nad mořem.

Tyto krásy můžete obdivovat po cestě z Horní Blatné na Boží Dar.

Blatenský příkop
Blatenský příkop

Rudá věž smrti

Neměli byste vynechat ani objekt národní kulturní památky Rudá věž smrti u Ostrova, která sloužila ke zpracování uranové rudy nejen z Jáchymova a která je symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Foto: Archiv
reklama
Související články
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto místech je dnes otevřena unikát
11.9.2023
Stát se na chvíli horníkem, strojvedoucím, hasičem, vojákem, námořníkem, mlynářem, pekařem, módním návrhářem... Prozkoumat místa, kam člověk běžně nemůže vstoupit... Nahlédnout do historie a na moment ji i prožít... Kdo by o tom alespoň jednou v životě nesnil? Pokud se mezi takové snílky řadíte, pak vyrazte na TECHNOTRASU. Na více než třech desítkách „zastávek“ na severní Moravě a ve Slezsku vás č
Pro každého Čecha je Sněžka samozřejmou součástí jeho vlasti. Učí se o ní od dětství ve škole jako o naší nejvyšší hoře, umí ji zhruba zaměřit i na slepé mapě a nejspíš její vrchol alespoň jednou i sám navštívil. Víme ale o Sněžce opravdu všechno? Možná málokoho napadne, že Sněžka vlastně nebyla vždycky Sněžkou. Český spisovatel Přibík Pulkava z Radenína na konci 14. století sice celé dnešní Krko
Jiřetín býval hornickým městem, už od 15. století se tu těžilo stříbro a toto období připomíná i Hornické muzeum zřízené v budově historické fary na jiřetínském náměstí. Dolování stříbra ale připomíná také Štola Jana Evangelisty na severozápadním svahu Křížové hory. Ta byla uvedena do provozu v roce 1782, ale ne nadlouho – rudy se v ní nacházelo příliš málo, než aby se těžba vyplatila. Možná p
Zlín je unikátní svou funkcionalistickou architekturou a ojedinělým urbanismem. Město, které Tomáš Baťa vystavěl na principech továrny v zahradách. Město plné architektonických skvostů a zeleně, které jinde v Česku nenajdete. Pojďte se s námi projít místy, která stojí za návštěvu. Tovární areál patří mezi nejvíce autentická míst
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
epochaplus.cz
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu.
Do Ulice pro milence?
nasehvezdy.cz
Do Ulice pro milence?
Po šesti letech se herečka vrátila do seriálu Ulice, který ji kdysi proslavil. Prý míří zpátky zcela zištně. Povídá se, že Anně Fixové (39) došly peníze a potřebuje vydělávat. O větší role totiž ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je