Domů     Vydejte se po stopách krušnohorského hornictví, památky UNESCO
Vydejte se po stopách krušnohorského hornictví, památky UNESCO
od 20.4.2020
1

Ústecký kraj spolu s Karlovarským krajem mají 13. kulturní památku světového dědictví UNESCO v České republice: Hornickou krajinu Krušnohoří.

Na Seznam světového dědictví byly zapsány Hornické památky v saském a českém Krušnohoří v červenci 2019. Rozhodl o tom Výbor světového dědictví na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském Baku.

Počet památek v České republice, které se mohou pyšnit titulem světového dědictví, se tak rozrostl na třináct.

Česko-německá nominace

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a 5 v českém Krušnohoří.

Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.

Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.

Jáchymov, centrum turistické oblasti
Jáchymov, centrum turistické oblasti

Staletá historie

Šachty staré stovky let, skrývající gigantické podzemní, obzor lemovaný těžebními a kostelními věžemi, kolem dokola lesy plné strmých propadlišť nebo podivuhodných kupolí. Řeč je o divotvorné hornické krajině Krušnohoří.

Sága dobývání rud zde popsala své první stránky již před osmi sty lety. Jedno z kdysi nejhustěji osídlených pohoří starého kontinentu na vás dýchne atmosférou řemesel, tradic a úcty k odkazům minulosti.

Také proto byla hornická krajina Krušnohoří zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vydejte se do míst, kde úmorně pracovali středověcí těžaři a o několik století později i političtí vězni.

Místní tajuplná krajina je protkaná důkazy o těžbě stříbra, cínu, železa, uranu a dalších rud.

Krupka
Krupka

Krupka

Na území Ústeckého kraje mohou návštěvníci obdivovat především Hornickou krajinu Krupka. Nejvýznamnější je zde štola Starý Martin, která dokládá důlní techniky používané při dobývání cínových a wolframových rud ​​ve druhé polovině 19. a ve 20. století.

Dominantou horního města je hrad Krupka ze 14. století, vysoký umělecký a památkový význam mají rovněž gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlou hornickou zvonicí, gotický kostel sv. Ducha, renesanční kostel sv. Anny a historické měšťanské domy.

Vstupu do štoly č. 1 v Jáchymově
Vstupu do štoly č. 1 v Jáchymově

Mědník

Za návštěvu stojí i Hornická krajina na vrchu Mědník.

Morfologicky nápadný vrch Mědník s barokní kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1674 na svém vrcholu je mimořádný výjimečnou koncentrací autentických důlních děl dokládajících různé způsoby těžby železných a měděných rud z tvrdých skarnových hornin po dobu více než čtyř století.

Část podzemí Mědníku je přístupné prostřednictvím štoly Panny Marie Pomocné s velmi dobře zachovanými doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm.

Mědník, zde si prohlédnete i nástroje používané k těžbě.
Mědník, zde si prohlédnete i nástroje používané k těžbě.

Jáchymov

Objevovat hornickou historii Krušnohoří ale doporučujeme začít hlavně ve městě Jáchymov, který je na české straně pomyslným centrem hornické tradice. Důl Svornost z roku 1518 je nejstarším dosud fungujícím dolem v celé Evropě.

Těžba v něm byla sice ukončena v roce 1964, ale dodnes slouží jako zdroj léčebných radonových vod. Prameny jsou vedeny dlouhým potrubím přímo do lázeňských domů, kde se využívají k léčebným procedurám.

Již staří horníci často mluvili o léčivých účincích vody z dolů na klouby, ale až později se ukázalo, že obsahuje radon absorbovaný z hornin. To vedlo ke vzniku prvních radonových lázní na světě, které využívají radonovou vodu pro léčení dodnes.

Kromě stříbra dobývali zdejší horníci i mnoho dalších rud, a právě v kusu jáchymovského smolince objevili manželé Curieovi v roce 1898 dva nové chemické prvky, polonium a radium.

Výstava v Jáchymovské Mincovně vypráví o slavných vzestupech i strmých pádech Jáchymova. V Jáchymově se svého času razily stříbrné mince tolary, jež inspirovaly název současné měny USA a dalších zemí. Za vidění stojí také prohlídková Štola č.

1., kde se nachází jáchymovské hornické muzeum, které svědčí o naprosto nevyhovujících podmínkách, ve kterých pracovali političtí vězni.

Štola č. 1
Štola č. 1

Abertamy, Horní Blatná, Boží Dar

V okolí měst Abertamy, Horní Blatná a Boží Dar se rozkládá rozsáhlá hornická krajina. Kopečky zeminy roztroušené západně od Božího Daru dokládají obrovský rozsah rýžování cínovce od 16. do 19. století.

Zdejší sejpy, pozůstatky po rýžovištích, se řadí k největším ve střední Evropě. Obrovské podzemní komory, které jsou důkazem těžby, tu můžete navštívit i dnes.

Mezi nejznámější lokality patří štola Johannes pod Zlatým kopcem nedaleko Božího Daru. Jedná se o mimořádně zachovalý komplex dolů a podzemních komor. Návštěvníci při prohlídce stoupají do dobývky a objeví velkou komoru i šachtu.

Štola Johaness
Štola Johaness

Nedaleko města Abertamy se nachází důl Mauritius. Svůj provoz zahájil v 16. století a fungoval až do 40. let minulého století. Šachta dolu postupně dosáhla hloubky 145 metrů.

Nedaleko dolu se nachází také Červená jáma, jeden z největších systémů důlních propadlin na světě.

Důl Mauritius – zvenku
Důl Mauritius – zvenku

K návštěvě zve také muzeum v Horní Blatné, které mimo jiné vystavuje krušnohorské paličkované krajky nebo modely staré důlní techniky. K pozoruhodným zajímavostem patří Vlčí jámy pod blatenským vrchem.

Vlčí jámy
Vlčí jámy

Jde o rozsáhlý pozůstatek cínových dolů z 16. století. Podobně je tomu i v případě nedaleké Ledové jámy, ve které uvidíte tzv. jeskynní sníh, který se na jejím dně drží po celý rok.

Důl Mauritius – v podzemí.
Důl Mauritius – v podzemí.

Navštivte také Blatenský vodní příkop, významnou technickou stavbu, která patří k hornickému odkazu v této oblasti a Blatenský vrch s kamennou rozhlednou, ze které můžete obdivovat překrásný pohled na Krušnohoří z výšky 1044 metrů nad mořem.

Tyto krásy můžete obdivovat po cestě z Horní Blatné na Boží Dar.

Blatenský příkop
Blatenský příkop

Rudá věž smrti

Neměli byste vynechat ani objekt národní kulturní památky Rudá věž smrti u Ostrova, která sloužila ke zpracování uranové rudy nejen z Jáchymova a která je symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Foto: Archiv
reklama
Související články
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy