Mezinárodní filmový festival Berlinale, který se bude letos v Berlíně konat od 10. února, uvede ve světové premiéře českou komedii „Kdyby radši hořelo“ režiséra Adama Kolomana Rybanského. Film bude promítán v sekci Panorama. Festival v Berlíně patří mezi nejvýznamnější světové filmové přehlídky.
Posledním českým hraným filmem v sekci Panorama, který festival oficiálně představil, byl snímek Já, Olga Hepnarová v roce 2016.
„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň.
Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. V dalších rolích se představí Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba nebo Vladimír Škultéty.
„Když jsem se to dozvěděl, byl jsem hodně překvapený a mám obrovskou radost!
Samozřejmě jsme o něčem podobném snili, ale reálně jsme nečekali, že filmový debut neznámého režiséra bez zahraničního zastoupení či lobbingu si vybere zrovna jeden z největších festivalů na světě.
Je to pro mě veliká pocta a příjemná zpráva, že film může rezonovat za hranicemi a jeho humor a téma je asi tedy univerzální,“ neskrývá nadšení režisér Adam Koloman Rybanský.
„Hodně lidí nám říkalo, že ten film je hodně lokální a český. S tím souhlasím a myslím si, že má potenciál oslovit širokou škálu českého publika, zároveň jsem ale od prvotní myšlenky filmu věřil, že může zaujmout i mezinárodního diváka.
Nikdy by mě ale nenapadlo, že ti první budou zrovna na Berlinale,“ dodává režisér.
“Od počátku naší spolupráce s Adamem jsme chtěli udělat film, který bude odkazovat v nejlepším slova smyslu na klasické české komedie, ale s aktuálním obsahem.
Film vznikal v poměrně komplikovaných podmínkách, ale v neuvěřitelné synergii celého štábu i představitelů našich hrdinů. Zároveň mnohokrát děkuju za velkou pomoc České televizi, Zlínskému Kraji, FAMU a dalším koproducentům.
Jsem moc rád, že se tato společná snaha přenesla na plátno a zaujala i dramaturgy světového festivalu,“ dodává producent Pavel Vácha ze společnosti Bratři s.r.o..
Film „Kdyby radši hořelo“ bude na Berlinale představen pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails, který odkazuje na dezinformace o chemtrails, které jsou jedním z vedlejších motivů filmu.
Komedie vznikala ve Zlínském kraji na podzim 2020 a v zimě 2021 a pro Adama Kolomana Rybanského jde o celovečerní debut. Spolu s Lukášem Csicselym k němu i napsal scénář. Premiéra v kinech je v plánu na 16. června 2022.
Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin.
Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Miroslav Krobot hraje náčelníka hasičů, pro něhož celá situace znamená nebývalou vzpruhu.
Michal Isteník představuje jeho zástupce, jenž poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu.
Stylem a zpracováním navazuje snímek na poetiku filmů Ivana Passera nebo Jaroslava Papouška. „Během vývoje filmu nám to lidé často říkali.
Nejde však o záměr, ale oba, včetně Miloše Formana, jsou pro mě v tvorbě velikou inspirací,“ popisuje režisér a současně autor scénáře Adam Koloman Rybanský. „Součástí mého přístupu je absurdita, humor a civilní herectví kombinované s neherci.
Při práci klademe důraz na kontrasty vážného a komického, které vytváří všudypřítomnou absurditu života,“ dodává režisér ke stylu filmu.
„Čtu stovky scénářů ročně, některé lepší, některé horší. Jen málokdy se mi ale stane, že zahořím láskou na první pohled. U Adamova projektu se ten zázrak stal.
Od první chvíle mi bylo jasné, že držím v ruce výjimečnou látku a že musím udělat maximum pro to, aby vznikla.
Různí lidé nám házeli klacky pod nohy, trápilo nás i počasí, film ale nakonec přece jen vznikl a já se těším z toho nádherného šoku, že si svoji světovou premiéru odbude na jednom z nejprestižnějších festivalů světa.
Všem lidem, kteří na filmu pracovali, a byly to opravdu hodně těžké podmínky, moc děkuji!,“ gratuluje Jaroslav Sedláček z České televize, jež se jako koproducent na filmu významně podílela.
Film produkuje Eva Pavlíčková a Pavel Vácha ze společnosti Bratři s.r.o, koproducentem je Česká televize, společnost freeSam a postprodukční studio Magic Lab. Snímek vznikl s podporou Zlínského kraje.
Film je zároveň Rybanského absolventským filmem na katedře režie FAMU. Distributorem je Bontonfilm.