Domů     Wales: Země červeného draka
Wales: Země červeného draka

Podle legendy je západní pobřeží Anglie zemí bájného krále Artuše a jeho kouzelného meče Excalibur. Wales je kouzelná krajina plná kopců, údolí a středověkých zřícenin.

Místní si své domky opravují v původním stylu, takže se tu snadno vrátíte do bájné minulosti.

Do waleského hlavního města Cardiff doletíte z Prahy za čtyři hodinky a město o velikosti většího Brna vás zaujme úhledností a viktoriánskými památkami.

Centrum obklopuje starý přístav, využívaný ke kotvení jachet, a dál to nejhezčí z města pokračuje podél řeky Taff, obklopené parky, skýtajícími pěknou procházku.

Dostanete se tudy ke Cardiffskému hradu, jenž tu na místě římských rozvalin vyrostl ve 12. století, který v půli 19. století prošel výstřední přestavbou a vypadá jako místo pro obzvlášť rafinovanou detektivku.

V centru stojí za návštěvu okázalá Old Library (Stará knihovna) nebo St. John´s Church (kostel sv. Jana) z 15. století. Ale víte co? Projděte si Cardiff celý, neprohloupíte!

Velká vyhlídková jízda

Výhodou Walesu je hustá železniční síť, která vám za cenu jízdenky nabídne krásné výhledy.

Tak se můžeme vydat na západ do města Swansea s jeho skalnatým pobřežím, majákem Mumles Ligthouse, Muzeem průmyslu a rybolovu, zahradami Clyne Gardens a romantickou zříceninou hradu Oystermouth.

A dojet na dohled od pobřeží až do Fishguardu, odkud je jen kousek do Národního parku Pembrokeshire Coast, proslulého stezkami mezi skalisky a lučinami, kde se často pasou místní poníci. Je to waleský (velšský) venkov v nejhezčí podobě.

Ovšem dá se vyrazit i vnitrozemím na sever do Merthyr Tydfil a navštívit Národní park Brecon Beacons s horami, jezery a vodopády.

Jedeme dál na sever

Jiná trať ovšem míří na úplný sever Walesu, kde čeká národní park Snowdonia připomínající Středozemi s mnoha průzračnými jezery, a historická města jako Llandudno (původní velšský název), Conwy s úchvatným gotickým hradem, připomínajícím filmovou kulisu, a snad v kontrastu s tím nejmenší dům na světě, pěkný a červený, zapsaným i v Guinessově knize rekordů.

Nevynechte Caernarfon s rozsáhlou ruinou krásného hradu, a blízký zelený ostrov  Anglesey, oddělený od pevniny průlivem Menai.

Opravdovou kuriozitou je elektrárna Dinorwig u města Llanberis, umístěná v nitru hory mezi dvěma jezery, schopná krátkodobě dodávat víc energie než jaderná elektrárna!

Waleské kuriozitky

I malá země může být v něčem první. Na již zmíněném ostrově Anglesey se nachází obec s nejdelším názvem na světě: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

V překladu to znamená „Kostel Panny Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia u červené jeskyně“.

Wales je oficiálně knížectví, jemuž vládne nejstarší syn britského panovníka s titulem Prince of Wales. Mluví se tu samozřejmě anglicky, ale sever země stále používá velštinu, starý keltský jazyk. Když vás v přírodě u jezera zastihne mlha a déšť, nezoufejte. V takovém počasí se u opuštěných jezer zjevují víly.

V zemi se konají festivaly velšských písní, je to výraz kulturní autonomie vůči Anglii.

Mnoho Velšanů věří, že ještě před Kolumbem doplul do Ameriky velšský princ Madog, jehož výprava doplula roku 1170 na pobřeží Alabamy a smísila se s Indiány, čímž vznikl v oblasti Chattanoogy nový kmen. To jste nevěděli, že ne?! No, on to žádný výzkum nepotvrdil.

Foto: Shutterstock, Archiv
Lokalita:
Předchozí článek
Související články
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása a důstojnost vás úpln
Slavné Janské Lázně najdete v samém srdci Krkonoš, které doslova bije pro vaše zdraví. I proto si sem lidé jezdí pro pomoc a úlevu už víc než tři století. Síla a energie se tady rozdává na potkání. Jsou ale věci, na které se  v Janských Lázních vysloveně specializují. V prvé řadě se tu totiž léčí nemoci pohybového aparátu, ale pak také třeba nervové poruchy a vzhledem k horské poloze i potíže
Kde jinde by se mělo nacházet hornické muzeum než ve starobylém horním městě s bohatými hornickými tradicemi? Hornické město Krásno (něm. *Schönfeld*) vzniklo na místě prastaré hornické osady Tři lípy (něm. *Drei Linden*). První písemná zmínka o Krásně pochází z roku 1241. V okolí Krásna se nacházely významné cínové
Ze západočeského trojlístku jsou Františkovy Lázně ty nejmenší a pro mnohé možná právě proto nejkrásnější. Proč byste tam měla vyrazit i vy? Jestli dnes něco ženám chybí, je to klid. A právě toho tu nabízejí dost.  Ve Františkových Lázních se dá zapomenout na všechny strasti. Žlutobílé empírové domy, široké parky a kolonády nabízejí odpočinek od toho všeho. [gallery ids="91745,91743,91741,91
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má sestřenice naši rodinu proklela
skutecnepribehy.cz
Má sestřenice naši rodinu proklela
Stačil jeden okamžik, aby se změnily životy nás všech. Sestřenice měla trápení a pykala celá rodina. Nikdo z nás už nemohl být šťastný. Naše rodina pochází ze Slovenska. Do České republiky, konkrétně na Moravu, jsem se přistěhovala, když mi bylo třicet tři let. Všem, se kterými jsem se seznámila, jsem říkala, že jsem tu kvůli
Modrá divize: Za Hitlera bojovali u Leningradu španělští dobrovolníci
historyplus.cz
Modrá divize: Za Hitlera bojovali u Leningradu španělští dobrovolníci
S kázní jsou na tom bídně, v bojích u Leningradu si ale španělští dobrovolníci z Modré legie vyslouží obrovský obdiv. Neleknou se mnohonásobné přesily a jejich oddíl lyžařů bleskovým přesunem přes zamrzlé jezero zachrání na 500 Němců! Po vypuknutí druhé světové války se Adolf Hitler (1889–1945) snaží do tábora svých spojenců získat také Španělsko, jenže
Třetím dítětem Leichtová zachraňuje vztah?
nasehvezdy.cz
Třetím dítětem Leichtová zachraňuje vztah?
Má velké plány! Herečka Kristýna Leichtová (40), která se objevila třeba v seriá­lu Bratři a sestry, chce zrekonstruovat roubenku na Kokořínsku a s rodinou se tam usadit. Jenže plány se často mění v a
Jste makoví?
panidomu.cz
Jste makoví?
Když se řekne mák, mnohé napadnou buchty a koláče. A někoho třeba nic, protože mák moc nejí. Ale to je škoda a stojí za to se s ním seznámit. Především je dobré vědět, že existuje množství odrůd a ty se dělí na farmaceutické a potravinářské. Farmaceutické někdy nazývané technické odrůdy jsou zdrojem opia, bílé šťávy
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Nepečené čokoládové lanýže
nejsemsama.cz
Nepečené čokoládové lanýže
Luxusní pralinky, které zvládnete bez pečení a s minimem práce. Ingredience: 200 g kvalitní hořké čokolády 100 ml smetany ke šlehání 30 g másla kakao na obalení volitelně rum nebo vanilka Postup: Smetanu zahřejte těsně pod bod varu a nalijte ji na nasekanou čokoládu. Přidejte máslo a míchejte do hladké ganache. Dochutit můžete kapkou rumu. Směs nechte 120 min chladit v lednici. Lžičkou odebírejte malé porce, vytvarujte
Střevní mikrobiom miluje vlákninu. Potvrdily to i tasemnice
21stoleti.cz
Střevní mikrobiom miluje vlákninu. Potvrdily to i tasemnice
Střevní červi mohou tlumit zánět v lidském těle, ale jen pokud mají dostatek vlákniny. Bez ní se jejich organismus přepne do jakéhosi hibernačního režimu a ochranný efekt mizí. Ukazuje to nová studie
Fenomén Bílá paní: Co si o ní myslí záhadologové?
enigmaplus.cz
Fenomén Bílá paní: Co si o ní myslí záhadologové?
Záhadologové a autoři, kteří se pohybují na pomezí folkloru, historie a „mysteria“ se na Bílou paní dívají trochu jinak než běžní historici. Neberou ji jen jako literární legendu, ale jako tzv. „rezid
Příběh OK: Dvě písmena, která spojila svět!
epochaplus.cz
Příběh OK: Dvě písmena, která spojila svět!
Tvoří ho jen dva znaky, je však s nimi řečeno vše. A rozumí jim po celém světě! Hodí se v každé situaci, pro lidi všech věkových kategorií, vzdělání i sociálních vrstev. Prostě univerzální slovo! Kdo ho ale tak skvěle vymyslel? Z jakého jazyka OK pochází? S jistotou dodnes nevíme. Původ si každopádně vždy přivlastňovali Američané.
Jste makoví?
epochalnisvet.cz
Jste makoví?
Když se řekne mák, mnohé napadnou buchty a koláče. A někoho třeba nic, protože mák moc nejí. Ale to je škoda a stojí za to se s ním seznámit.   Především je dobré vědět, že existuje množství odrůd a ty se dělí na farmaceutické a potravinářské. Farmaceutické někdy nazývané technické odrůdy jsou zdrojem opia, bílé
Rado a legendární kriketové hvězdy Smriti Mandhana
iluxus.cz
Rado a legendární kriketové hvězdy Smriti Mandhana
Švýcarská hodinářská značka Rado rozšiřuje svůj svět o novou výraznou osobnost. Indická kriketová hvězda Smriti Mandhana se stává „Friend of the Brand“ a přináší do hodinářství energii, která přesahuj
Medové lívance s rybízovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Medové lívance s rybízovou omáčkou
Lívance v celozrnné verzi jsou zdravější, ale stejně tak lahodné. Suroviny 200 g celozrnné mouky 2 lžičky prášku do pečiva 1 lžička skořice 120 ml podmáslí 2 vejce 4 lžíce medu 120 g bíléh
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz