Domů     Za sluncem na Korsiku
Za sluncem na Korsiku

Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit.

Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek.

Najdete tu dlouhé písčité pláže, ale i romantické zátoky, hory i malebná městečka, kudy opravdu kráčela historie, nudit se rozhodně nebudete.

Santa Giulia se rozprostírá podél tyrkysově modré laguny v jižním cípu Porto Vechcio.
Santa Giulia se rozprostírá podél tyrkysově modré laguny v jižním cípu Porto Vechcio.

Jak se tam dostanete?

Z České republiky přímé spoje nelétají, ale můžete se sem dostat s přestupem na některém z evropských letišť. To je ovšem ta dražší, a někdy i delší varianta.

Většina cestovatelů volí pohodlí, které poskytují cestovní kanceláře, jež nabízejí autobusy a následnou přepravu trajektem, který pluje z italského Livorna nebo z Janova do města Bastia na severovýchodním pobřeží. Výhodou je, že se nemusíte o nic starat.

Podobnou cestu můžete zvolit, i pokud se rozhodnete pro dopravu vlastním autem. Pak je ovšem dobré objednat si trajekt předem, třeba na www.corsicaferries.com. V sezoně bývá často obsazeno, takže příliš neotálejte.

V městě Ajaccio potkáte Napoleona na každém kroku, i když místní ho tu moc nemusejí. Konají se tu i oslavy.
V městě Ajaccio potkáte Napoleona na každém kroku, i když místní ho tu moc nemusejí. Konají se tu i oslavy.

Ostrov voní

Hned jak stanete na břehu, omámí vás vůně macchií, křovin které z výšky vypadají jako načechraný koberec, ve skutečnosti jsou však téměř neproniknutelné.

I proto bývaly kdysi útočištěm vzbouřenců i lidí prchajících před vendetou, ukrývali se tu vesničané před korzáry. A tahle typická vůně pestré směsice hustých křovisek se ještě mísí s vůní tymiánu, levandule a šalvěje.

Určitě na ni nezapomenete, stejně jako Napoleon Bonaparte, který tvrdil, že svoje rodiště pozná i se zavřenýma očima.

Na pláž za sluníčkem

Ta volba není vůbec jednoduchá, protože na ostrově jsou jich dvě stovky. A jak si vybrat? Ta nejznámější leží u města Porto Vecchio, jmenuje se Palombaggia a táhne se v délce tři kilometry.

Je součástí přírodní rezervace a křišťálově čistá voda sem láká spoustu návštěvníků. To je současně i mírná vada na její kráse, takže pokud hledáte klid, nic pro vás.

S dětmi se vypravte na Santa Giulia, která je zapsána na seznamu UNESCO a pyšní se tak tyrkysovou barvou vody, že jste takovou možná ještě neviděli. Raději samotu? Pak je pro vás jako stvořená Saleccia, která leží v oblasti Agriates.

Dobrodružnější povahy se mohou vydat do zálivu Santa Manza, kde se dá šnorchlovat nebo vyzkoušet windsurfing.

Aragonské schodiště ve městě Bonifacio není pro slabé povahy.
Aragonské schodiště ve městě Bonifacio není pro slabé povahy.

Po stopách císaře

Hlavní město Ajaccio leží v zátoce obklopené horami a je Bonapartovým rodištěm. Proto není divu, že na něj narazíte všude. Podívat se můžete do jeho rodného domku, kde je dnes muzeum. Na náměstí Place Foch stojí jeho mramorová socha v šatech římského konzula.

Z parku Théatre de verdure du Casone hledí na město císař a vojevůdce tak, jak ho známe, oblečený do velitelské uniformy. A jsou tu i další sochy. Nezapomeňte se podívat do katedrály, kde byl Napoleon pokřtěn.

Přes všechnu tu slávu Korsičané Napoleona moc v lásce nemají. Podle nich totiž Korsiku zradil a přidal se na stranu Francouzů. Ale nechme historie. Lepší bude vydat se na procházku.

V uličkách města objevíte obchůdky, butiky, kavárny, radost vám udělají každodenní trhy. Pokud máte rádi umění, zajděte do galerie. Kochat se můžete při pohledu na ceněnou sbírku obrazů starých italských mistrů, třeba Botticelliho či Belliniho.

Je libo suvenýr?
Je libo suvenýr?

Nedobytné Bonifacio

Město, které si získalo tuhle pověst, leží na strmých útesech na nejužším cípu Korsiky. Říká se, že jeho obyvatelé jsou potomci pirátů. Asi nejznámější atrakcí je tu schodiště vytesané do skály.

Má 187 schodů a podle pověsti je vytesali Aragonci za pouhou jednu noc, když se chtěli města zmocnit. Ať tak či tak, pozor na závrať. Když se sem vydáte, zastavte se na hřbitově námořníků, kde odpočívají pochovaní v honosných mauzoleích.

A ještě jedna zajímavost. Pokud jste zvědaví, proč jsou mezi bílými kříži i černé, pak prý jde o oběti vendety.

Známá turistická stezka GR20 protíná celý ostrov.
Známá turistická stezka GR20 protíná celý ostrov.

Raději turistiku?

Na ostrově existuje světoznámá turistická stezka GR20, která měří 180 kilometrů a vede ze severu na jih. Začíná ve městě Calenzana, prochází Vizzavonou a končí ve městě Conza. Je velmi dobře značená, ale pokud nejste zkušení polykači kilometrů, není pro vás.

Její zdolání totiž prý trvá patnáct dní a je obtížné. Ale to neznamená, že nemůžete krásy ostrova obdivovat. Existují i stezky méně náročné, po nichž putujete takříkajíc od vesnice k vesnici.

Pokud se rozhodnete pro ni jít, potřebujete trénink a dobré vybavení.
Pokud se rozhodnete pro ni jít, potřebujete trénink a dobré vybavení.

Když vás přepadne hlad

Není nic snazšího, než ochutnat typickou korsickou kuchyni. Je vydatná, jednoduchá, ale i rafinovaná. Využívá všeho, co místní krajina nabízí. Milovníci masa si jistě nenechají užít některou lahůdku z místních vepřů.

Polodivoká prasata tu totiž žijí volně, živí se kořínky, žaludy a aromatickými rostlinami a to je na jejich mase znát.

Raději si nakupte na zdejších trzích, které se v sezoně konají každý den.
Raději si nakupte na zdejších trzích, které se v sezoně konají každý den.

Specialitou jsou tu kaštany

Nejen že se na kaštanovém dřevě udí či griluje, ale podávají se jako příloha k masu, vaří se z nich polévky, vyrábějí nádivky. Základem mnoha jídel je kaštanová mouka.

Koupit můžete i kaštanový džem, zmrzlinu nebo svlažit hrdlo kaštanovým pivem, které tak trochu chutná po perníku. Ceněná jsou husí a kachní játra ze zvířat vykrmených právě jimi.

Připijte si na návrat

Jak jinak než korsickým vínem. Je vynikající a má tradici sahající až do 5. století před Kristem. Nejčastěji se tu podává růžová sciacarella, ale za ochutnání stojí i temně rudá nielluccia či bílý muškát.

Foto: Shutterstock, umbrellaholiday.cz, wikipedia.org
Lokalita:
Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz