Domů     Za sluncem na Korsiku
Za sluncem na Korsiku
od 24.6.2024
1

Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit.

Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek.

Najdete tu dlouhé písčité pláže, ale i romantické zátoky, hory i malebná městečka, kudy opravdu kráčela historie, nudit se rozhodně nebudete.

Santa Giulia se rozprostírá podél tyrkysově modré laguny v jižním cípu Porto Vechcio.
Santa Giulia se rozprostírá podél tyrkysově modré laguny v jižním cípu Porto Vechcio.

Jak se tam dostanete?

Z České republiky přímé spoje nelétají, ale můžete se sem dostat s přestupem na některém z evropských letišť. To je ovšem ta dražší, a někdy i delší varianta.

Většina cestovatelů volí pohodlí, které poskytují cestovní kanceláře, jež nabízejí autobusy a následnou přepravu trajektem, který pluje z italského Livorna nebo z Janova do města Bastia na severovýchodním pobřeží. Výhodou je, že se nemusíte o nic starat.

Podobnou cestu můžete zvolit, i pokud se rozhodnete pro dopravu vlastním autem. Pak je ovšem dobré objednat si trajekt předem, třeba na www.corsicaferries.com. V sezoně bývá často obsazeno, takže příliš neotálejte.

V městě Ajaccio potkáte Napoleona na každém kroku, i když místní ho tu moc nemusejí. Konají se tu i oslavy.
V městě Ajaccio potkáte Napoleona na každém kroku, i když místní ho tu moc nemusejí. Konají se tu i oslavy.

Ostrov voní

Hned jak stanete na břehu, omámí vás vůně macchií, křovin které z výšky vypadají jako načechraný koberec, ve skutečnosti jsou však téměř neproniknutelné.

I proto bývaly kdysi útočištěm vzbouřenců i lidí prchajících před vendetou, ukrývali se tu vesničané před korzáry. A tahle typická vůně pestré směsice hustých křovisek se ještě mísí s vůní tymiánu, levandule a šalvěje.

Určitě na ni nezapomenete, stejně jako Napoleon Bonaparte, který tvrdil, že svoje rodiště pozná i se zavřenýma očima.

Na pláž za sluníčkem

Ta volba není vůbec jednoduchá, protože na ostrově jsou jich dvě stovky. A jak si vybrat? Ta nejznámější leží u města Porto Vecchio, jmenuje se Palombaggia a táhne se v délce tři kilometry.

Je součástí přírodní rezervace a křišťálově čistá voda sem láká spoustu návštěvníků. To je současně i mírná vada na její kráse, takže pokud hledáte klid, nic pro vás.

S dětmi se vypravte na Santa Giulia, která je zapsána na seznamu UNESCO a pyšní se tak tyrkysovou barvou vody, že jste takovou možná ještě neviděli. Raději samotu? Pak je pro vás jako stvořená Saleccia, která leží v oblasti Agriates.

Dobrodružnější povahy se mohou vydat do zálivu Santa Manza, kde se dá šnorchlovat nebo vyzkoušet windsurfing.

Aragonské schodiště ve městě Bonifacio není pro slabé povahy.
Aragonské schodiště ve městě Bonifacio není pro slabé povahy.

Po stopách císaře

Hlavní město Ajaccio leží v zátoce obklopené horami a je Bonapartovým rodištěm. Proto není divu, že na něj narazíte všude. Podívat se můžete do jeho rodného domku, kde je dnes muzeum. Na náměstí Place Foch stojí jeho mramorová socha v šatech římského konzula.

Z parku Théatre de verdure du Casone hledí na město císař a vojevůdce tak, jak ho známe, oblečený do velitelské uniformy. A jsou tu i další sochy. Nezapomeňte se podívat do katedrály, kde byl Napoleon pokřtěn.

Přes všechnu tu slávu Korsičané Napoleona moc v lásce nemají. Podle nich totiž Korsiku zradil a přidal se na stranu Francouzů. Ale nechme historie. Lepší bude vydat se na procházku.

V uličkách města objevíte obchůdky, butiky, kavárny, radost vám udělají každodenní trhy. Pokud máte rádi umění, zajděte do galerie. Kochat se můžete při pohledu na ceněnou sbírku obrazů starých italských mistrů, třeba Botticelliho či Belliniho.

Je libo suvenýr?
Je libo suvenýr?

Nedobytné Bonifacio

Město, které si získalo tuhle pověst, leží na strmých útesech na nejužším cípu Korsiky. Říká se, že jeho obyvatelé jsou potomci pirátů. Asi nejznámější atrakcí je tu schodiště vytesané do skály.

Má 187 schodů a podle pověsti je vytesali Aragonci za pouhou jednu noc, když se chtěli města zmocnit. Ať tak či tak, pozor na závrať. Když se sem vydáte, zastavte se na hřbitově námořníků, kde odpočívají pochovaní v honosných mauzoleích.

A ještě jedna zajímavost. Pokud jste zvědaví, proč jsou mezi bílými kříži i černé, pak prý jde o oběti vendety.

Známá turistická stezka GR20 protíná celý ostrov.
Známá turistická stezka GR20 protíná celý ostrov.

Raději turistiku?

Na ostrově existuje světoznámá turistická stezka GR20, která měří 180 kilometrů a vede ze severu na jih. Začíná ve městě Calenzana, prochází Vizzavonou a končí ve městě Conza. Je velmi dobře značená, ale pokud nejste zkušení polykači kilometrů, není pro vás.

Její zdolání totiž prý trvá patnáct dní a je obtížné. Ale to neznamená, že nemůžete krásy ostrova obdivovat. Existují i stezky méně náročné, po nichž putujete takříkajíc od vesnice k vesnici.

Pokud se rozhodnete pro ni jít, potřebujete trénink a dobré vybavení.
Pokud se rozhodnete pro ni jít, potřebujete trénink a dobré vybavení.

Když vás přepadne hlad

Není nic snazšího, než ochutnat typickou korsickou kuchyni. Je vydatná, jednoduchá, ale i rafinovaná. Využívá všeho, co místní krajina nabízí. Milovníci masa si jistě nenechají užít některou lahůdku z místních vepřů.

Polodivoká prasata tu totiž žijí volně, živí se kořínky, žaludy a aromatickými rostlinami a to je na jejich mase znát.

Raději si nakupte na zdejších trzích, které se v sezoně konají každý den.
Raději si nakupte na zdejších trzích, které se v sezoně konají každý den.

Specialitou jsou tu kaštany

Nejen že se na kaštanovém dřevě udí či griluje, ale podávají se jako příloha k masu, vaří se z nich polévky, vyrábějí nádivky. Základem mnoha jídel je kaštanová mouka.

Koupit můžete i kaštanový džem, zmrzlinu nebo svlažit hrdlo kaštanovým pivem, které tak trochu chutná po perníku. Ceněná jsou husí a kachní játra ze zvířat vykrmených právě jimi.

Připijte si na návrat

Jak jinak než korsickým vínem. Je vynikající a má tradici sahající až do 5. století před Kristem. Nejčastěji se tu podává růžová sciacarella, ale za ochutnání stojí i temně rudá nielluccia či bílý muškát.

Foto: Shutterstock, umbrellaholiday.cz, wikipedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo