Za těmi nejkrásnějšími výhledy naší země
Za těmi nejkrásnějšími výhledy naší země

Počasí na přelomu září a října přímo vybízí k tomu vyrazit na vyvýšená místa a pokochat se těmi nejkrásnějšími výhledy.

Ani se nechce věřit, že je u nás v České republice více než 600 míst, zahrnující rozhledny a vyhlídky, které vám vyrazí dech. Nechte se inspirovat našimi tipy!

Staroměstská mostecká věž je vstupem na Karlův most.

Staroměstská mostecká věž – Krásný výhled na Prahu a úžasná historie

Pokud jste během své návštěvy Prahy a procházky po Karlově mostě ještě nikdy nezavítali na Staroměstskou mosteckou věž, rozhodně byste to měli napravit.

Staroměstská mostecká věž patří k nejpůsobivějším gotickým dílům na světě a ohromí vás nejen svým vzhledem, ale i výhledem, který se vám z ní naskytne. Za nezapomenutelným výhledem musíte vystoupat na ochoz po 138 schodech.

Výstavba byla započata záhy po položení základního kamene Karlova mostu v roce 1357 a spolu s mostem ji nechal vybudovat podle návrhu Petra Parléře císař Karel IV.

Brána do Starého Města pražského, byla koncipována zároveň jako symbolický vítězný oblouk, kterým procházeli čeští králové na své korunovační cestě městem do chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Naskytne se vám výhled až do Krkonoš nebo Jizerských hor.

Rozhledna Štěpánka – Nejstarší rozhledna Jizerských hor

Úžasná novogotická rozhledna Štěpánka stojí na vrcholu Hvězda a je vůbec tou nejstarší v Jizerských horách. Dostanete se k ní pěšky po značených turistických stezkách z Tanvaldu, Kořenova a Příchovic, autem lze dojet až k chatě Hvězda asi 300 m pod vrcholem.

Výhled z ní je opravdu krásný – za pěkného počasí můžete spatřit Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory. O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky – hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže.

Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel do měsíce poté. Poblíž Štěpánky tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu.

Za věží lze najít trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.

Štramberská Trúba stojí na skalnatém vrcholku zvaném Zámecký kopec.

Štramberská Trúba – Úžasná vyhlídka na město Štramberk a okolí

Když se vydáte na výlet do města Štramberk, rozhodně nepřehlédnete jeho dominantu – zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv.

Zámeckého kopce. Hradní věž Trúba, 40 m vysoká, je přístupná po tříramenném dřevěném schodišti až na vysunutý dřevěný vyhlídkový ochoz, z něhož se návštěvníku naskytne nádherný pohled na městečko Štramberk s náměstím pod hradem, vrcholy Kotouč a Bílá hora, na masiv Beskyd, Starojický kopec s hradem a tzv Moravskou bránu.

Při cestě schodištěm až nahoru můžete zhlédnout expozici „Cesta do paměti Štramberské Trúby“. V areálu hradu můžete využít posezení a občerstvení v turistické chatě Dr. Hrstky a prodej výrobků lidových řemesel, suvenýrů a vstupenek na hradní věž v Jaroňkově útulně.

Z rozhledny Háj uvidíte krásy Karlovarského kraje.

Rozhledna Háj u Aše – Unikátní nejzápadněji položená rozhledna

Nejen milovníci dech beroucích výhledů, ale také architektury potěší návštěva rozhledny Háj u Aše. jedna z našich nejmohutnějších vyhlídkových staveb, je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR.

Majestátní 34 metrů vysoká rozhledna byla postavena v letech 1902-1904 podle návrhu architekta Wilhelma Kreise. Stavbu pojmenovali po říšském kancléři Ottovi von Bismarckovi, jehož jméno nesla do roku 1918 Ze čtyř pater rozhledny, kam vede 122 schodů, uvidíte ale také krásy Karlovarského kraje a přilehlé části Německa

– Krušné hory s Klínovcem, Doupovské hory, Český les, Kapellenberg s rozhlednou Zelenou horu s televizní věží, Dyleň s věží, Slavkovský les i Německé Smrčinys horou Schneeberg.

Na vrcholu Pradědu stojí také nepřehlédnutelný televizní vysílač.

Rozhledna Praděd – Dohlédněte až na Nízké Alpy v Rakousku

Během svých toulek po Jeseníkách byste neměli zapomenout na návštěvu nejvyšší hory Moravy Pradědu, na jehož vrcholku stojí Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou.

Stála zde původně kamenná rozhledna z let 1903 až 1912 Moravskoslezským sudetským horským a turistickým spolkem. Věž byla postavena v romantickém duchu starého gotického hradu. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se.

S rozmachem televizního vysílání na vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem. Z vyhlídky ve výšce 80 m je za dobrého počasí krásný rozhled nad Lysou horu, Sněžku a radhošť.

Při velmi dobré viditelnosti je možné zhlédnout Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku. Vydat se sem můžete jak po pěších stezkách, tak i po cyklistických trasách.

Na stavbě vás zaujmou úžasné kovářské a klempířské práce.

Jurkovičova rozhledna – Nová rozhledna se zajímavou historií

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm v roce 2011 podle plánů architekta Dušana Jurkoviče již v roce 1896, tedy před 116 lety nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů. Na stavbě vás rozhodně zaujme veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů, které byly prováděny ručně za použití starých, dnes již nepoužívaných postupů.

Na stavbu rozhledny padlo 200 metrů krychlových kulatiny a barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Z rozhledny se naskýtá výhled například na západní část obce Hutisko-Solanec, obec Vigantice, centrum Rožnova, Rožnovské brázdy, městský park, část Horních Pasek na severu města a masív Radhoště.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial

Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial

Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět

Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět

Na Slovácko nejen za vínem

Na Slovácko nejen za vínem

Nový Jičín: Město klobouků

Nový Jičín: Město klobouků

Těšínsko plné kontrastů

Těšínsko plné kontrastů

Lesnická naučná stezka okolo Buchlova

Lesnická naučná stezka okolo Buchlova

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochaplus.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Kde je největší prádelna na světě?
epochaplus.cz

Kde je největší prádelna na...

Nacpat prádlo do bubnu, přidat prací...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Proč se uzavřela před celým světem?
nasehvezdy.cz

Proč se uzavřela před celým...

Jindy aktivní herečka Emília Vášáryová (78)...
Husí stehna konfitovaná přes noc
nasehvezdy.cz

Husí stehna konfitovaná...

Suroviny: 4 kusy husích stehen 4 snítky...