Domů     Za těmi nejkrásnějšími výhledy naší země
Za těmi nejkrásnějšími výhledy naší země
od 22.9.2020
1

Počasí na přelomu září a října přímo vybízí k tomu vyrazit na vyvýšená místa a pokochat se těmi nejkrásnějšími výhledy.

Ani se nechce věřit, že je u nás v České republice více než 600 míst, zahrnující rozhledny a vyhlídky, které vám vyrazí dech. Nechte se inspirovat našimi tipy!

Staroměstská mostecká věž je vstupem na Karlův most.
Staroměstská mostecká věž je vstupem na Karlův most.

Staroměstská mostecká věž – Krásný výhled na Prahu a úžasná historie

Pokud jste během své návštěvy Prahy a procházky po Karlově mostě ještě nikdy nezavítali na Staroměstskou mosteckou věž, rozhodně byste to měli napravit.

Staroměstská mostecká věž patří k nejpůsobivějším gotickým dílům na světě a ohromí vás nejen svým vzhledem, ale i výhledem, který se vám z ní naskytne. Za nezapomenutelným výhledem musíte  vystoupat na ochoz po 138 schodech.

Výstavba byla započata záhy po položení základního kamene Karlova mostu v roce 1357 a spolu s mostem ji nechal vybudovat podle návrhu Petra Parléře císař Karel IV.

Brána do Starého Města pražského, byla koncipována zároveň jako symbolický vítězný oblouk, kterým procházeli čeští králové na své korunovační cestě městem do chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Naskytne se vám výhled až do Krkonoš nebo Jizerských hor.
Naskytne se vám výhled až do Krkonoš nebo Jizerských hor.

Rozhledna Štěpánka – Nejstarší rozhledna Jizerských hor

Úžasná novogotická rozhledna Štěpánka stojí na vrcholu Hvězda a je vůbec tou nejstarší v Jizerských horách. Dostanete se k ní pěšky po značených turistických stezkách z Tanvaldu, Kořenova a Příchovic, autem lze dojet až k chatě Hvězda asi 300 m pod vrcholem.

Výhled z ní je opravdu krásný – za pěkného počasí můžete spatřit Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky – hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže.

Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel do měsíce poté.  Poblíž Štěpánky tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu.

Za věží lze najít trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.

Štramberská Trúba stojí na skalnatém vrcholku zvaném Zámecký kopec.
Štramberská Trúba stojí na skalnatém vrcholku zvaném Zámecký kopec.

Štramberská Trúba – Úžasná vyhlídka na město Štramberk a okolí

Když se vydáte na výlet do města Štramberk, rozhodně nepřehlédnete  jeho dominantu – zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv.

Zámeckého kopce.

Hradní věž Trúba, 40 m vysoká, je přístupná po tříramenném dřevěném schodišti až na vysunutý dřevěný vyhlídkový ochoz, z něhož se návštěvníku naskytne nádherný pohled na městečko Štramberk s náměstím pod hradem, vrcholy Kotouč a Bílá hora, na masiv Beskyd, Starojický kopec s hradem a tzv Moravskou bránu.

Při cestě schodištěm až nahoru můžete zhlédnout expozici „Cesta do paměti Štramberské Trúby“.

V areálu hradu můžete využít posezení a občerstvení v turistické chatě Dr. Hrstky a prodej výrobků lidových řemesel, suvenýrů a vstupenek na hradní věž v Jaroňkově útulně.

Z rozhledny Háj uvidíte krásy Karlovarského kraje.
Z rozhledny Háj uvidíte krásy Karlovarského kraje.

Rozhledna Háj u Aše – Unikátní nejzápadněji položená rozhledna

Nejen milovníci dech beroucích výhledů, ale také architektury potěší návštěva rozhledny Háj u Aše. jedna z našich nejmohutnějších vyhlídkových staveb, je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR.

Majestátní 34 metrů vysoká rozhledna byla postavena v letech 1902-1904 podle návrhu architekta Wilhelma Kreise.

Stavbu pojmenovali po říšském kancléři Ottovi von Bismarckovi, jehož jméno nesla do roku 1918 Ze čtyř pater rozhledny, kam vede 122 schodů, uvidíte ale také krásy Karlovarského kraje a přilehlé části Německa

– Krušné hory s Klínovcem, Doupovské hory, Český les,  Kapellenberg s rozhlednou Zelenou horu s televizní věží, Dyleň s věží, Slavkovský les i Německé Smrčinys horou Schneeberg.

Na vrcholu Pradědu stojí také nepřehlédnutelný televizní vysílač.
Na vrcholu Pradědu stojí také nepřehlédnutelný televizní vysílač.

Rozhledna Praděd – Dohlédněte až na Nízké Alpy v Rakousku

Během svých toulek po Jeseníkách byste neměli zapomenout na návštěvu nejvyšší hory Moravy Pradědu, na jehož vrcholku stojí Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou.

Stála zde původně kamenná rozhledna z let 1903 až 1912 Moravskoslezským sudetským horským a turistickým spolkem. Věž byla postavena v romantickém duchu starého gotického hradu. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se.

S rozmachem televizního vysílání na vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem. Z vyhlídky ve výšce 80 m je za dobrého počasí krásný rozhled nad Lysou horu, Sněžku a radhošť.

Při velmi dobré viditelnosti je možné zhlédnout Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku. Vydat se sem můžete jak po pěších stezkách, tak i po cyklistických trasách.

Na stavbě vás zaujmou úžasné kovářské a klempířské práce.
Na stavbě vás zaujmou úžasné kovářské a klempířské práce.

Jurkovičova rozhledna – Nová rozhledna se zajímavou historií

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm v roce 2011 podle plánů architekta Dušana Jurkoviče  již v roce 1896, tedy před 116 lety nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů.

Na stavbě vás rozhodně zaujme veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů, které byly prováděny ručně za použití starých, dnes již nepoužívaných postupů.

Na stavbu rozhledny padlo 200 metrů krychlových kulatiny a barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách.

Z rozhledny se naskýtá výhled například na západní část obce Hutisko-Solanec, obec Vigantice, centrum Rožnova, Rožnovské brázdy, městský park, část Horních Pasek na severu města a masív Radhoště.

Foto: Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás zavede i do repliky dolu, kde uvidíme i těžní str
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Tady by se příroda mohla od člověka učit, jak se to má dělat. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organiz
Vydejte se za tajemnem do bohem zapomenutého kraje. V Osoblaze, městečku u polských hranic, objevíte zákoutí židovského hřbitova, který patří k nejcennějším židovským hřbitovům u nás. V Krnově zas narazíte na jedinou činnou synagogu v Moravskoslezském kraji, kde si sami hebrejsky podepíšete svitek Tóry a seznámíte se s příběhem o slavném likéru. Za židovským tajemstvím do Osoblahy Židovs
30.4.2023
Sluneční paprsky svítí do světnic, ve kterých se v doprovodu notné dávky nostalgie přenesete do časů dávno minulých a připomenete si staré lidové tradice, řemesla a jak se vlastně žilo na vsi. Leckde se konají jarmarky či vyhlášené národopisné programy a jiné akce. Přerov nad Labem Naplánujte si výlet do skanzenu v Přerově nad Labem. V interiérech všech sedmi chalup můžete přihlížet scénká
Navštivte Hodonín u Kunštátu, kde leží památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě.  Památník slouží jak memento obětí holokaustu Romů a Sintů – nachází se na autentickém místě, přibližně 50 km na severozápad od Brna. V letech 1942-1943 tady existoval tzv. cikánský tábor. Před transportem do koncentračního tábora Auschwitz II- Birkena zde byly nuceně koncentrovány celé rodiny Romů z Čech a Morav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Další dárky pro Agátu za statisíce!
nasehvezdy.cz
Další dárky pro Agátu za statisíce!
Mediální magnát Jaromír Soukup (54) na své partnerce, modelce Agátě Hanychové (54), rozhodně nešetří. K narozeninám jí koupil dárek, který si rozhodně jen tak někdo dovolit nemůže. Tentokrát ji potě
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz
Smetanové brambory se sýrem
Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny? Vsaďte na netradičně zapečené brambory zjemněné poctivou smetanou. Ingredience 500 g brambor 100 ml smetany 30% 150 ml plnotučného mléka 1 lžíc
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
epochaplus.cz
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička dětí si právě vyrábí provizorní píšťalky. Kamaráda pak z legrace sešlehají velkými listy. O hodinu později sedí na pohotovosti vyděšená skupina ma
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který ú
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
nasehvezdy.cz
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
Do povědomí diváků se herec Milan Šteindler (66) zapsal jako bavič, který si nebere servítky a humor rozdává na potkání. Soukromý život herce se ale bezstarostné komedii rozhodně nepodobá. Dlouhé r
Nedala jsem na řeči kamarádek
skutecnepribehy.cz
Nedala jsem na řeči kamarádek
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Vysavač na okna je skvělý pomocník
panidomu.cz
Vysavač na okna je skvělý pomocník
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
České muzeum stříbra
epochanacestach.cz
České muzeum stříbra
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
enigmaplus.cz
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
Na skotském souostroví Orkneje se nachází tajemná hrobka z mladší doby kamenné zvaná Maeshowe. Údajně byla postavena tak, aby její vchod za soumraku zimního slunovratu zachytával paprsky zapadajícího