Domů     Chrám v tureckém Göbekli Tepe: Je skutečně starší než první lidské civilizace?
Chrám v tureckém Göbekli Tepe: Je skutečně starší než první lidské civilizace?
od 11.3.2020
1

V roce 1995 odkryli němečtí archeologové v Turecku pozůstatky pradávné stavby. Na základě analýzy organických sedimentů bylo její stáří určeno na téměř 12 tisíc let.

Jenže podle současných historických teorií neměli být lidé v této době schopni něco takového postavit. Jak tedy mohla tato stavba vůbec vzniknout?

Tuto otázku si kladou i samotní archeologové, kteří se podílejí na jejím odkrývání. Dlouhá léta navíc nikdo netušil, jaký unikát skrývá jeden nevýrazný turecký kopec.

Ještě na počátku 90. let se předpokládalo, že se v nitru kopce nachází pohřebiště z doby Byzantské říše.

Až s počátkem vykopávek byla tato teorie vyvrácena a archeologové si postupně začali uvědomovat, jak převratný nález učinili.

NEJSTARŠÍ CHRÁM NA SVĚTĚ

Prozatím bylo odkryto jen 5-10 % z celého komplexu, avšak na základě již odhalených struktur lze usuzovat, že nějaká nám dosud neznámá civilizace na vrcholu kopce postavila monumentální chrám.

Ten se skládal z několika kamenných kruhů o průměru 10–30 metrů, které byly zpevněny velkými vápencovými pilíři o velikosti 3–6 metrů a váze mnoha desítek tun.

V centrální části chrámu se nachází dva velké kamenné bloky ve tvaru písmene T, které možná podpíraly střechu.

Na jednotlivých pilířích jsou vyobrazené reliéfy lidí, zvířat, ptáků, hmyzu a také zvláštní symboly, které by mohly představovat nejstarší nalezené piktogramy na světě.

Na kamenných pilířích chrámu se nacházejí vytesané symboly zvířat, ptáků, hmyzu i lidí.
Na kamenných pilířích chrámu se nacházejí vytesané symboly zvířat, ptáků, hmyzu i lidí.

STARŠÍ NEŽ LIDSKÁ CIVILIZACE?

Struktura chrámu není ničím zvláštní a příliš se neliší od megalitických komplexů jiných starověkých civilizací. Zarážející je však stáří celé stavby.

Archeologové datovali chrám zhruba do 10.-9. tisíciletí př. n. l. Na základě nálezů a datace organických materiálů v okolí komplexu je ale možné, že bude chrám ještě starší (možná až z 11. tisíciletí př. n. l.).

Jenže doba kolem roku 10 000 př. n. l. je érou lidí, kteří se živili lovem a sběrem plodin a používali jen primitivní kamenné a pazourkové nástroje. Zemědělství a obdělávání půdy mělo být pro tehdejší lidi ještě téměř tisíc let neznámé. Lidské tlupy stále migrovaly za zvěří a nikde se trvale neusazovaly.

Umění se omezovalo jen na jeskynní malby a jednoduché vyřezávané či vytesané sošky jako je např. naše známá Věstonická venuše. V Göbekli Tepe se ale nacházejí obrovské kamenné bloky z jediného kusu vápence o váze mnoha tun. Ty bylo potřeba otesat, dopravit na místo a vztyčit.

Také k vytesání reliéfů bylo potřeba důmyslnějších nástrojů než jen kamenných palic. Kde se v této době vzal um a technické znalosti pro takto komplikovanou stavbu?

VYSPĚLÁ DĚLBA PRÁCE

Odborníci odhadují, že stavba musela zabrat celá desetiletí. Lidé, kteří se podíleli na budování komplexu, prý bydleli nejspíše v okolí ve stanech a chýších. Předpokládá se, že bylo potřeba alespoň 500 lidí, aby bylo možné celý projekt vůbec uskutečnit. Když část skupiny pracovala, někdo jiný se jim musel starat o jídlo.

To bylo nejspíše opatřováno jen lovem a sběrem, ale možná také docházelo ke sběru semen divoce rostoucích obilovin, což by vysvětlovalo, jako mohlo být takto početné společenství při stavbě efektivně vyživováno.

Nějak takto mohla probíhat stavba celého komplexu v lokalitě Göbekli Tepe.
Nějak takto mohla probíhat stavba celého komplexu v lokalitě Göbekli Tepe.

ASTRONOMICKÁ POZOROVATELNA NEBO OBĚTNÍ MÍSTO?

Další velkou neznámou je účel stavby a funkce celého komplexu. Co mohlo přimět zdejší civilizaci k takto náročné stavbě? Někteří odborníci na základě analýzy vytesaných reliéfů odhadují, že chrám sloužil k pozorování hvězd.

V počítačovém programu si nechali vymodelovat tehdejší noční oblohu i postavení hvězd a došli k závěru, že jednotlivé symboly na kamenných blocích nejspíše představují tehdy viditelná souhvězdí.

V loňském roce skupina skotských vědců přišla s tvrzením, že symboly na jednom z pilířů prý znázorňují katastrofickou událost, ke které došlo kolem roku 10 950 př. n. l.

Jednalo se o srážku planety Země s poměrně velkou kometou, která způsobila značné globální změny a připravila o život mnoho tehdejších lidí i zvířat (došlo např. k vyhynutí mamutů).

Za zmínku také stojí nálezy lidských lebek v okolí chrámu, do kterých byly vyřezávány symboly a zvláštní rytiny. Některé z nich měly dokonce provrtané dírky.

Takový nález by mohl poukazovat na kult lebek a chrám tak mohl sloužit jako obětní místo nebo popraviště.

Záhadou také zůstává zánik chrámu. Ten nebyl zničen násilně nebo v důsledku přírodní katastrofy, místo toho byl někdy v 8. tisíciletí př. n. l. záměrně zasypán.

Pohled na archeologickou lokalitu Göbekli Tepe. Odkryto je zatím jen 5-10 % z celého předpokládaného naleziště.
Pohled na archeologickou lokalitu Göbekli Tepe. Odkryto je zatím jen 5-10 % z celého předpokládaného naleziště.

S postupujícím archeologickým výzkumem dochází nejen ke zpřesňování údajů o chrámu v Göbekli Tepe, ale také ke zjišťování nových překvapivých skutečností.

Snad se ještě časem dozvíme, jaká civilizace byla schopna postavit takto komplikovanou stavbu v tak dávné době.

V budoucnu proto budeme muset nejspíše přehodnotit náš pohled na dějiny lidstva a přijmout teorii, že naši dávní předkové byli mnohem chytřejší a zručnější, než jsme si doposud mysleli.

Foto: epochtimes.ru, m.dagospia.com, ancient-origins.net, phys.org
Lokalita:
reklama
Související články
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájily jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřely dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špič
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě