Jde o největší keltské oppidum na našem území. Závist na vrchu Hradiště je nejen zajímavým archeologickým nalezištěm, ale oplývá také nebývalou energií. Návštěva se doporučuje hlavně znesvářeným partnerům.
Průzračným vzduchem se nese dým a krajem se rozléhá křik zraněných a umírajících. Hordy Germánů se řítí vzhůru na vrch Hradiště, přímo k opevnění keltského oppida Závist, které se tyčí nad soutokem řek Vltavy a Berounky nedaleko Prahy.
Keltských obránců je málo a jsou k smrti vysílení. Je jen otázkou času, než divoké germánské kmeny oppidum dobudou. Je 1. století před Kristem a vpádem končí zlatý věk Keltů v Čechách. A také rozkvět jejich hradiště Závist, který započal již před pěti staletími.
Největší v Čechách!
Archeologové později odhalili, že vrch Hradiště byl osídlen již v pravěku, ale významnější sídlo zde vzniklo až kolem 6. století před Kristem, když se tu usadili první Keltové.
Pro své sídlo si vybrali strategické místo – stolová hora Hradiště ční do výše 391 metrů nad mořem a je z ní překrásný rozhled do kraje. V blízkosti navíc protékají dvě řeky, důležité dopravní tepny.
Půda v okolí je velice úrodná a je tu rovněž naleziště strategické suroviny – zlata! Postupem času tu vzniklo obří hradiště, které zabralo i sousední vrch Šanci. Svou rozlohou bylo nejrozsáhlejším keltským oppidem v Čechách a patřilo k největším v Evropě!
Bylo natolik významné, že ho mnozí považují za sídlo slavného germánského krále Marobuda (asi 35 př.n.l.–asi 37.)! Archeologové tu při vykopávkách v letech 1963–1990 odhalují střípky života Keltů.
Hradiště mělo dosahovat obrovské rozlohy 118 hektarů a délka opevnění měla být kolem 9 kilometrů! V krizových dobách prý bylo schopno pojmout na 40 000 uprchlíků. Lidnaté bylo ovšem i v době míru, kdy tu mělo žít až 3500 obyvatel.
Výjimečné nálezy
V areálu byly objeveny pozůstatky řemeslnických dílen a nástrojů, jež svědčily o vysoké úrovni řemeslné výroby, a střepy skleněných nádob, které vypovídaly o kontaktech Keltů s cizími národy.
Nalezena byla i keltská kamenná hlava, zbraně, střepy nádob a kultovní předměty. K čemu kdysi sloužily?
Nálezy z akropole, posvátného okrsku keltského hradiště, podle archeologů naznačují, že Závist byla svého času významné kulturní, náboženské a správní centrum, snad nejdůležitější v keltské zemi Boiohaema.
Kdo dnes toto proslulé oppidum navštíví, bude možná zklamán. Z dávné slávy nezbylo téměř nic. Po skončení vykopávek je areál nechán napospas počasí a vandalům.
V roce 1998 je hradiště Závist prohlášeno za národní kulturní památku a o pět let později je archeologické naleziště zasypáno, aby se zabránilo další devastaci. Pozůstatky keltské metropole jsou tak opět skryty pod zemí. Přesto oppidum Závist stojí za návštěvu.
Harmonizuje vztahy
Pokud se sem rozhodnete vypravit, volit můžete ze dvou tras, které jsou zároveň naučnými stezkami. První vede obcí Dolní Břežany, měří asi 3 kilometry a popisuje stavby od doby kamenné, přes osídlení Kelty až po raně středověké hradiště.
Druhá, dlouhá 2,3 km, začíná na rozcestí obce Lhota a provede vás nejzajímavějšími místy hradiště oppida Závist. Návštěvníci dosvědčují, že je zde cítit zvláštní energie. Nacházejí se zde prý energetické body, které vyzařují mužskou a ženskou energii.
Místo je tedy vhodné pro partnerskou komunikaci, která v běžném životě vázne. Pomůže vám prý spojit se s vaším principem, najít svou podstatu a případně i znovu objevit cestu ke svému partnerovi.
A pokud to nebude fungovat, alespoň tu na vás dýchne duch dávných časů a úžasná atmosféra.
Objevíte poklad v Dolních Břežanech?
V bývalém rybníce v Hodkovicích měl ukrýt Kryštof Želinský ze Sebuzína, majitel zámku v Dolních Břežanech, velký poklad.
Rybník byl již zrušen, avšak nedaleko se nachází kaplička sv. Anny. Když od ní prý půjdete sto kroků na sever, můžete na poklad narazit. Proč ho ale ještě nikdo neobjevil?
Foto: Shutterstock, PX FUEL