Málokteré velké město má tak čistý vzduch jako švýcarská Ženeva. Od stejnojmenného jezera, které ji odděluje od Francie, jde svěží vánek, který za městem naráží do skal pohoří Jura. Narazíte tu na bohatství, pořádek, historii a samé příjemné zážitky.
Ženeva je zajímavá už tím, jak perfektně toto město funguje. Nejhezčí je stará, středověká Ženeva na levém břehu Rhôny, která se vlévá do Ženevského jezera a město dělí na dvě části. Najdete tu velkolepou románsko-gotickou katedrálu sv.
Petra a blízko ní staré náměstí Bourg-de-Four s mnoha pitoreskními (a krásnými!) kavárnami.
Je to odtud kousek do přístavu, odkud co chvíli odplouvají výletní parníky. Je odtud vidět i „památník“ ve formě obřího vodotrysku Jet-d´Eau, jehož chochol tryská do výše 140 metrů.
Ženeva byla vždy proslulá výrobou hodinek a zlatnictvím, takže nevynechejte Muzeum hodinek, kde uvidíte jak ty obyčejné, tak i zlaté tikající unikáty.
Dáte si čokoládu nebo sýr?
Za vidění stojí jistě i Maison Mallet neboli bývalý biskupský palác, gotická městská zbrojnice, připomínající malý hrad nebo věžovitá městská brána na náměstí Molard.
Ale ještě zajímavější bude exkurze do proslulé čokoládovny Broc, kde vám bude na omdlení blahem z ochutnávání ještě tekutého produktu a navíc si odvezete chutný suvenýr.
Labužník nevynechá ani návštěvu sýrárny Gruyer, jejíž sýry jsou z mléka těch proslulých stračen z horských luk. Namlsáni můžete na nebeský výlet lanovkou na horu Mont Saleve.
Kufrovitá kabinka vás za skvělým výhledem vynese při převýšení 1100 metrů za pouhých pět minut. Dopravní prostředky jsou tu opravdu samostatnou atrakcí.
Lodí nebo vláčkem?
Tento koutek Evropy je totiž protkaný perfektní železnicí, která poskytuje komfort a skvělé výhledy na hory, údolí i jezero. A dráha ještě ke všemu soutěží s romantickými parníčky, které spojují další krásná města na březích Ženevského jezera.
Zajet tak můžete do Lausanne, exkluzivního města vína a kuchařských specialit, či do elegantního souměstí Montreux na západním břehu, proslulého jazzem, opět vínem a starým hradem Chillon.
Anebo do starobylého lázeňského městečka Thonon-les-Bains už na francouzském břehu, kde si můžete odpočinout ve velkém aquaparku. Atraktivních cílů je tu ovšem mnohem víc, ale jak už bylo řečeno: už ta cesta k nim stojí zato!
Temný stín nad jezerem
V ženevském přístavišti si možná všimnete elegantně protáhlé sochy dámy s vějířem:
je to pomník rakouské císařovny Alžběty zvané Sissi, manželky císaře a českého krále Františka Josefa I. Ta neměla zrovna šťastný život, musela přežít sebevraždu syna, korunního prince Rudolfa a úplné odcizení s císařským manželem.
Zvolila si cestování po Evropě v doprovodu dvou služebných a pod pseudonymem, ale i tak ji poznal při procházce po nábřeží vyšinutý italský anarchista, který ji bodl pilníkem. Rána nebyla v černých šatech viditelná a zdálo se, že do císařovny pouze vrazil.
Alžběta ještě nastoupila se služebnou na výletní parník, tam se jí ale udělalo zle. Pilník probodl aortu a způsobil vnitřní krvácení. Než parník opět přirazil ke břehu, byla už císařovna v bezvědomí. Její poslední slova byla: „Co se to jen se mnou stalo?“