Domů     Zima u vody? V termálních lázních ano!
Zima u vody? V termálních lázních ano!

Zapomeňte na zvučná jména, příjemnou dovolenou při koupání v teplé termální vodě s výhledem na zimní krajinu lze strávit i na méně známých adresách. A ty mohou nabízet i něco extra…

Saturnia nabízí pobyt jak v klasickém lázeňském rezortu, tak i v přírodním koupališti, které je celoročně volně přístupné.

Vlastní terasy jsou vápenaté, proto mají nahnědlou barvu. Na tyrkysové zářivosti to ovšem sirné vodě neubírá.

Voda má zhruba tělesnou teplotu, proto je koupání příjemnější v chladných měsících roku.

Wellness v Toskánsku

Sirné lázně v Saturnii

Možná by vás nenapadlo vydávat se za koupáním v horké termální vodě zrovna do Itálie, přitom právě Saturnia je přímo tajným tipem, jak spojit poznávání zimního Toskánska s koupáním. Leží u západního pobřeží, zhruba napůl cesty mezi Florencií a Římem.

Vyvěrá tu sirný pramen, který se rozlévá do soustavy vápencových teras. Naplňuje je tyrkysově modrou vodou, přelévá se do nižších pater a pak pokračuje v toku. Areál je volně přístupný, a proto také hojně navštěvovaný.

Najdete ho pod názvem Cascate del Mullino, což v překladu znamená Mlýnské kaskády. Komu by chybělo zázemí pro návštěvníky a větší pohodlí, může se vydat přímo do městečka Saturnia, kam proud termální vody pokračuje.

Napájí tam lázeňský rezort s pěti venkovními bazény, o romantický výhled na okolní kopce tedy ani zde nepřijdete.

Zahřívá vyhaslá sopka

Termální voda je překvapivě dešťového původu, Shromažďuje se v hlubokých dutinách vulkánu Monte Amiata, který je sice už dávno vyhaslý, přesto něm stále zůstává dost tepla na to, aby vodu dokázal vyhřívat na 37,5 °C. Proto je koupání za běžných toskánských teplot mnohem příjemnější právě v zimě.

A také romantičtější, protože z vody stoupá hustá pára.

Síra dává pramenu nejen tyrkysově modrou krásu, ale i léčivé účinky. Kombinace sirovodíku, oxidu uhličitého a různých minerálních solí působí požitivně především na kožní onemocnění.

Má ale ulevovat také při bolestech, zejména při artróze, a při svalových potížích. Podporuje také metabolismus a správnou funkci imunity.

Aby se účinek sirné vody dostatečně projevil, měla by koupel trvat nejméně 10 minut, lépe dvojnásobek. V každém případě ale počítejte s tím, že budete potřebovat sprchu, abyste spláchli sirný pach. Před koupelí odložte šperky, aby nezčernaly, síra škodí kovům.

A ještě tip: Na zpáteční cestě se za rakouskými hranicemi zastavte ve Villachu. V lese u města vyvěrá termální pramen Maibachl. Je se svými asi 29 stupni sice o něco chladnější, přesto je oblíbeným zimním koupalištěm nejen pro místní.

Voda je bohatá na vápník, hořčík a hydrogenuhličitan má pomáhat při potížích kloubů a svalů, při poruchách prokrvení a proti stresu.

Bad Gastein je současně lyžařským i elegantním termálním střediskem se skvostnou architekturou z přelomu 19. a 20. století.

Lázně skýtají jedinečnou možnost koupání v termální vodě s výhledem na okolní třítisícové vrcholy.

Přímo z centra města se lanovkou dostanete na některý ze čtyř lyžařských areálů v okolí.

Koupání a lyžování

Bad Gastein

Horské středisko Bad Gastein, sevřené v těsném údolí mezi třítisícovými velikány, nabízí vyžití jak při sportování, tak při odpočinku a wellness díky termálním pramenům.

Za nimi se sem jezdilo už v minulosti, a se tak kromě krás alpské krajiny můžete kochat i pohledem na hotely a měšťanské domy ve výstavném stylu Belle Époque z přelomu 19. a 20 století.

Atrakcí pro změnu přírodního původu je vodopád, který se horských vrcholů řítí dolů přímo středem městečka a v zimě získává pod příkrovy ledu fantazijní podobu.

Radonové prameny

Přímo v centru Bad Gasteinu najdete ve výšce 1100 metrů jak stanici lanovky, tak termální lázně. Napájejí je prameny příjemně teplé, vyvěrající voda dosahuje 46 °C, a současně nasycené minerály a vzácným plynem radonem.

Právě tomu vděčí prameny za své léčebné účinky. Radonová voda má příznivě působit na imunitní systém, regenerovat buňky a dlouhodobě ulevovat při bolestech, což prokazují vědecké studie.

Termální vodu využívá nejen lázeňský rezort, ale i řada hotelů v Bad Gasteinu a nedalekém Bad Hofgasteinu, které si ji nechávají přivádět potrubím o svých bazénů a wellnes zařízení.

Kromě vody léčivě působí také jeskynní prostředí bohaté na přirozeně vystupující radon. Tím jsou místní unikátní radonové lázně v prostorách někdejších důlních štol. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, horních cest dýchacích a poruchy imunitního systému.

A sport?

– Gastein nabízí čtyři skiareály s více než 200 kilometry sjezdovek.

– Pro běžkaře je připraveno na 40 km vysokohorských tratí.

– V nejvýše položených se dostanete až do výšky 2700 m.

– Za sportem přitom není třeba nikam jezdit, stanice lanovky se nachází přímo v centru města.

Podél řeky Traun se můžete vydat po stopách historie. V domě s trojitou střechou po pravé straně oznamovali Franc Josef a Sissi své zasnoubení.

Naproti na opačném břehu se zase můžete zastavit v někdejším letním sídle France Lehára, které je dnes skladatelovým muzem.

Solanku využívají lázně v různých koncentracích, v bazénu odpovídá slaností vodě v Jaderském moři.

Ischl je na turisty připravený, mezi suvenýry najdete jak typicky lázeňské upomínky, tak cukrovinky, mezi nimiž nechybí Išlské dortíčky.

Císařská nostalgie

Bad Ischl

Lázeňský rezort je v Bad Ischlu jen třešničkou na dortu, protože hlavní atrakcí, která do města přitahuje návštěvníky, je pohádka o Sisi a Franci Josefovi. V už tehdy módním Ischlu, kam se sjížděla aristokracie a vídeňská smetánka, pár oznámil své zasnoubení.

Na balkon, odkud pak možná jako ve filmu zamávali jásajícím davům, se můžete jít podívat při procházce centrem podél řeky Traun. Vyplatí se zajít i dovnitř, budova dnes funguje jako městské muzeum.

K vidění jsou tam uniformy, lovecké pušky i různé osobní předměty France Josefa, ale i expozice k vývoji města. Navšívit lze s jinými omezeními i císařskou vilu, kterou pár s oblibou využíval jako příjemné letní sídlo s obrovským parkem.

Popularita Ischlu přitom v té době neměla dlouhou tradici, solné lázně tu vznikly až počátkem 30. let 19. století. Ze vznosné empírové budovy s kolonádou a lázeňskými zařízeními však zůstal už jen jeden trakt s nápisem Trinkhalle na průčelí.

Dnes už slouží ale jen k prohlídkám a kulturním událostem. Lázně samotné se přestěhovaly do moderních prostor.

Solné lázně

Bad Ischl se nachází v Solnohradsku, ať není divu, že i zdejší termální lázně využívají slanou minerální vodu a solanku.

Minerály, solanka a slané bahno mají působit blahodárně a hojivě na dýchací cesty a pohybový aparát, pomáhat při psychickém vyčerpání, tišit podrážděné nervy či zmírňovat chronické záněty.

Koncetrovaná solanka se používá jak pro masáže, tak pro koupele, oblíbené i pro pocit lehkosti, který vyvolávají. Stejně jako v Mrtvém moři totiž vysoký podíl soli tělo nadnáší.

Kromě slané vody využívají termály také ischlský sirný pramen, který je druhým nejvydatnějším v Rakousku. Solanko-sirnými koupelemi tu léčí neduhy pohybového aparátu, samotná sirná voda pak příznivě působí na některá kožní onemocnění.

Zdroje informací: Eurothermen.at
Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz