Domů     Zima u vody? V termálních lázních ano!
Zima u vody? V termálních lázních ano!

Zapomeňte na zvučná jména, příjemnou dovolenou při koupání v teplé termální vodě s výhledem na zimní krajinu lze strávit i na méně známých adresách. A ty mohou nabízet i něco extra…

Saturnia nabízí pobyt jak v klasickém lázeňském rezortu, tak i v přírodním koupališti, které je celoročně volně přístupné.

Vlastní terasy jsou vápenaté, proto mají nahnědlou barvu. Na tyrkysové zářivosti to ovšem sirné vodě neubírá.

Voda má zhruba tělesnou teplotu, proto je koupání příjemnější v chladných měsících roku.

Wellness v Toskánsku

Sirné lázně v Saturnii

Možná by vás nenapadlo vydávat se za koupáním v horké termální vodě zrovna do Itálie, přitom právě Saturnia je přímo tajným tipem, jak spojit poznávání zimního Toskánska s koupáním. Leží u západního pobřeží, zhruba napůl cesty mezi Florencií a Římem.

Vyvěrá tu sirný pramen, který se rozlévá do soustavy vápencových teras. Naplňuje je tyrkysově modrou vodou, přelévá se do nižších pater a pak pokračuje v toku. Areál je volně přístupný, a proto také hojně navštěvovaný.

Najdete ho pod názvem Cascate del Mullino, což v překladu znamená Mlýnské kaskády. Komu by chybělo zázemí pro návštěvníky a větší pohodlí, může se vydat přímo do městečka Saturnia, kam proud termální vody pokračuje.

Napájí tam lázeňský rezort s pěti venkovními bazény, o romantický výhled na okolní kopce tedy ani zde nepřijdete.

Zahřívá vyhaslá sopka

Termální voda je překvapivě dešťového původu, Shromažďuje se v hlubokých dutinách vulkánu Monte Amiata, který je sice už dávno vyhaslý, přesto něm stále zůstává dost tepla na to, aby vodu dokázal vyhřívat na 37,5 °C. Proto je koupání za běžných toskánských teplot mnohem příjemnější právě v zimě.

A také romantičtější, protože z vody stoupá hustá pára.

Síra dává pramenu nejen tyrkysově modrou krásu, ale i léčivé účinky. Kombinace sirovodíku, oxidu uhličitého a různých minerálních solí působí požitivně především na kožní onemocnění.

Má ale ulevovat také při bolestech, zejména při artróze, a při svalových potížích. Podporuje také metabolismus a správnou funkci imunity.

Aby se účinek sirné vody dostatečně projevil, měla by koupel trvat nejméně 10 minut, lépe dvojnásobek. V každém případě ale počítejte s tím, že budete potřebovat sprchu, abyste spláchli sirný pach. Před koupelí odložte šperky, aby nezčernaly, síra škodí kovům.

A ještě tip: Na zpáteční cestě se za rakouskými hranicemi zastavte ve Villachu. V lese u města vyvěrá termální pramen Maibachl. Je se svými asi 29 stupni sice o něco chladnější, přesto je oblíbeným zimním koupalištěm nejen pro místní.

Voda je bohatá na vápník, hořčík a hydrogenuhličitan má pomáhat při potížích kloubů a svalů, při poruchách prokrvení a proti stresu.

Bad Gastein je současně lyžařským i elegantním termálním střediskem se skvostnou architekturou z přelomu 19. a 20. století.

Lázně skýtají jedinečnou možnost koupání v termální vodě s výhledem na okolní třítisícové vrcholy.

Přímo z centra města se lanovkou dostanete na některý ze čtyř lyžařských areálů v okolí.

Koupání a lyžování

Bad Gastein

Horské středisko Bad Gastein, sevřené v těsném údolí mezi třítisícovými velikány, nabízí vyžití jak při sportování, tak při odpočinku a wellness díky termálním pramenům.

Za nimi se sem jezdilo už v minulosti, a se tak kromě krás alpské krajiny můžete kochat i pohledem na hotely a měšťanské domy ve výstavném stylu Belle Époque z přelomu 19. a 20 století.

Atrakcí pro změnu přírodního původu je vodopád, který se horských vrcholů řítí dolů přímo středem městečka a v zimě získává pod příkrovy ledu fantazijní podobu.

Radonové prameny

Přímo v centru Bad Gasteinu najdete ve výšce 1100 metrů jak stanici lanovky, tak termální lázně. Napájejí je prameny příjemně teplé, vyvěrající voda dosahuje 46 °C, a současně nasycené minerály a vzácným plynem radonem.

Právě tomu vděčí prameny za své léčebné účinky. Radonová voda má příznivě působit na imunitní systém, regenerovat buňky a dlouhodobě ulevovat při bolestech, což prokazují vědecké studie.

Termální vodu využívá nejen lázeňský rezort, ale i řada hotelů v Bad Gasteinu a nedalekém Bad Hofgasteinu, které si ji nechávají přivádět potrubím o svých bazénů a wellnes zařízení.

Kromě vody léčivě působí také jeskynní prostředí bohaté na přirozeně vystupující radon. Tím jsou místní unikátní radonové lázně v prostorách někdejších důlních štol. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, horních cest dýchacích a poruchy imunitního systému.

A sport?

– Gastein nabízí čtyři skiareály s více než 200 kilometry sjezdovek.

– Pro běžkaře je připraveno na 40 km vysokohorských tratí.

– V nejvýše položených se dostanete až do výšky 2700 m.

– Za sportem přitom není třeba nikam jezdit, stanice lanovky se nachází přímo v centru města.

Podél řeky Traun se můžete vydat po stopách historie. V domě s trojitou střechou po pravé straně oznamovali Franc Josef a Sissi své zasnoubení.

Naproti na opačném břehu se zase můžete zastavit v někdejším letním sídle France Lehára, které je dnes skladatelovým muzem.

Solanku využívají lázně v různých koncentracích, v bazénu odpovídá slaností vodě v Jaderském moři.

Ischl je na turisty připravený, mezi suvenýry najdete jak typicky lázeňské upomínky, tak cukrovinky, mezi nimiž nechybí Išlské dortíčky.

Císařská nostalgie

Bad Ischl

Lázeňský rezort je v Bad Ischlu jen třešničkou na dortu, protože hlavní atrakcí, která do města přitahuje návštěvníky, je pohádka o Sisi a Franci Josefovi. V už tehdy módním Ischlu, kam se sjížděla aristokracie a vídeňská smetánka, pár oznámil své zasnoubení.

Na balkon, odkud pak možná jako ve filmu zamávali jásajícím davům, se můžete jít podívat při procházce centrem podél řeky Traun. Vyplatí se zajít i dovnitř, budova dnes funguje jako městské muzeum.

K vidění jsou tam uniformy, lovecké pušky i různé osobní předměty France Josefa, ale i expozice k vývoji města. Navšívit lze s jinými omezeními i císařskou vilu, kterou pár s oblibou využíval jako příjemné letní sídlo s obrovským parkem.

Popularita Ischlu přitom v té době neměla dlouhou tradici, solné lázně tu vznikly až počátkem 30. let 19. století. Ze vznosné empírové budovy s kolonádou a lázeňskými zařízeními však zůstal už jen jeden trakt s nápisem Trinkhalle na průčelí.

Dnes už slouží ale jen k prohlídkám a kulturním událostem. Lázně samotné se přestěhovaly do moderních prostor.

Solné lázně

Bad Ischl se nachází v Solnohradsku, ať není divu, že i zdejší termální lázně využívají slanou minerální vodu a solanku.

Minerály, solanka a slané bahno mají působit blahodárně a hojivě na dýchací cesty a pohybový aparát, pomáhat při psychickém vyčerpání, tišit podrážděné nervy či zmírňovat chronické záněty.

Koncetrovaná solanka se používá jak pro masáže, tak pro koupele, oblíbené i pro pocit lehkosti, který vyvolávají. Stejně jako v Mrtvém moři totiž vysoký podíl soli tělo nadnáší.

Kromě slané vody využívají termály také ischlský sirný pramen, který je druhým nejvydatnějším v Rakousku. Solanko-sirnými koupelemi tu léčí neduhy pohybového aparátu, samotná sirná voda pak příznivě působí na některá kožní onemocnění.

Zdroje informací: Eurothermen.at
Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz