Zapomeňte na zvučná jména, příjemnou dovolenou při koupání v teplé termální vodě s výhledem na zimní krajinu lze strávit i na méně známých adresách. A ty mohou nabízet i něco extra…
Saturnia nabízí pobyt jak v klasickém lázeňském rezortu, tak i v přírodním koupališti, které je celoročně volně přístupné.
Vlastní terasy jsou vápenaté, proto mají nahnědlou barvu. Na tyrkysové zářivosti to ovšem sirné vodě neubírá.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock-16559731330-768x576.jpg)
Voda má zhruba tělesnou teplotu, proto je koupání příjemnější v chladných měsících roku.
Wellness v Toskánsku
Sirné lázně v Saturnii
Možná by vás nenapadlo vydávat se za koupáním v horké termální vodě zrovna do Itálie, přitom právě Saturnia je přímo tajným tipem, jak spojit poznávání zimního Toskánska s koupáním. Leží u západního pobřeží, zhruba napůl cesty mezi Florencií a Římem.
Vyvěrá tu sirný pramen, který se rozlévá do soustavy vápencových teras. Naplňuje je tyrkysově modrou vodou, přelévá se do nižších pater a pak pokračuje v toku. Areál je volně přístupný, a proto také hojně navštěvovaný.
Najdete ho pod názvem Cascate del Mullino, což v překladu znamená Mlýnské kaskády. Komu by chybělo zázemí pro návštěvníky a větší pohodlí, může se vydat přímo do městečka Saturnia, kam proud termální vody pokračuje.
Napájí tam lázeňský rezort s pěti venkovními bazény, o romantický výhled na okolní kopce tedy ani zde nepřijdete.
Zahřívá vyhaslá sopka
Termální voda je překvapivě dešťového původu, Shromažďuje se v hlubokých dutinách vulkánu Monte Amiata, který je sice už dávno vyhaslý, přesto něm stále zůstává dost tepla na to, aby vodu dokázal vyhřívat na 37,5 °C. Proto je koupání za běžných toskánských teplot mnohem příjemnější právě v zimě.
A také romantičtější, protože z vody stoupá hustá pára.
Síra dává pramenu nejen tyrkysově modrou krásu, ale i léčivé účinky. Kombinace sirovodíku, oxidu uhličitého a různých minerálních solí působí požitivně především na kožní onemocnění.
Má ale ulevovat také při bolestech, zejména při artróze, a při svalových potížích. Podporuje také metabolismus a správnou funkci imunity.
Aby se účinek sirné vody dostatečně projevil, měla by koupel trvat nejméně 10 minut, lépe dvojnásobek. V každém případě ale počítejte s tím, že budete potřebovat sprchu, abyste spláchli sirný pach. Před koupelí odložte šperky, aby nezčernaly, síra škodí kovům.
A ještě tip: Na zpáteční cestě se za rakouskými hranicemi zastavte ve Villachu. V lese u města vyvěrá termální pramen Maibachl. Je se svými asi 29 stupni sice o něco chladnější, přesto je oblíbeným zimním koupalištěm nejen pro místní.
Voda je bohatá na vápník, hořčík a hydrogenuhličitan má pomáhat při potížích kloubů a svalů, při poruchách prokrvení a proti stresu.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock-7302380620-768x508.jpg)
Bad Gastein je současně lyžařským i elegantním termálním střediskem se skvostnou architekturou z přelomu 19. a 20. století.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock-12613974910-768x512.jpg)
Lázně skýtají jedinečnou možnost koupání v termální vodě s výhledem na okolní třítisícové vrcholy.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock-10609107290-768x512.jpg)
Přímo z centra města se lanovkou dostanete na některý ze čtyř lyžařských areálů v okolí.
Koupání a lyžování
Bad Gastein
Horské středisko Bad Gastein, sevřené v těsném údolí mezi třítisícovými velikány, nabízí vyžití jak při sportování, tak při odpočinku a wellness díky termálním pramenům.
Za nimi se sem jezdilo už v minulosti, a se tak kromě krás alpské krajiny můžete kochat i pohledem na hotely a měšťanské domy ve výstavném stylu Belle Époque z přelomu 19. a 20 století.
Atrakcí pro změnu přírodního původu je vodopád, který se horských vrcholů řítí dolů přímo středem městečka a v zimě získává pod příkrovy ledu fantazijní podobu.
Radonové prameny
Přímo v centru Bad Gasteinu najdete ve výšce 1100 metrů jak stanici lanovky, tak termální lázně. Napájejí je prameny příjemně teplé, vyvěrající voda dosahuje 46 °C, a současně nasycené minerály a vzácným plynem radonem.
Právě tomu vděčí prameny za své léčebné účinky. Radonová voda má příznivě působit na imunitní systém, regenerovat buňky a dlouhodobě ulevovat při bolestech, což prokazují vědecké studie.
Termální vodu využívá nejen lázeňský rezort, ale i řada hotelů v Bad Gasteinu a nedalekém Bad Hofgasteinu, které si ji nechávají přivádět potrubím o svých bazénů a wellnes zařízení.
Kromě vody léčivě působí také jeskynní prostředí bohaté na přirozeně vystupující radon. Tím jsou místní unikátní radonové lázně v prostorách někdejších důlních štol. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, horních cest dýchacích a poruchy imunitního systému.
A sport?
– Gastein nabízí čtyři skiareály s více než 200 kilometry sjezdovek.
– Pro běžkaře je připraveno na 40 km vysokohorských tratí.
– V nejvýše položených se dostanete až do výšky 2700 m.
– Za sportem přitom není třeba nikam jezdit, stanice lanovky se nachází přímo v centru města.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock-5112376330-768x512.jpg)
Podél řeky Traun se můžete vydat po stopách historie. V domě s trojitou střechou po pravé straně oznamovali Franc Josef a Sissi své zasnoubení.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock-13162512110-768x512.jpg)
Naproti na opačném břehu se zase můžete zastavit v někdejším letním sídle France Lehára, které je dnes skladatelovým muzem.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/solebecken-ischl0-768x512.jpg)
Solanku využívají lázně v různých koncentracích, v bazénu odpovídá slaností vodě v Jaderském moři.
![](https://epochanacestach.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock-1697483750-768x512.jpg)
Ischl je na turisty připravený, mezi suvenýry najdete jak typicky lázeňské upomínky, tak cukrovinky, mezi nimiž nechybí Išlské dortíčky.
Císařská nostalgie
Bad Ischl
Lázeňský rezort je v Bad Ischlu jen třešničkou na dortu, protože hlavní atrakcí, která do města přitahuje návštěvníky, je pohádka o Sisi a Franci Josefovi. V už tehdy módním Ischlu, kam se sjížděla aristokracie a vídeňská smetánka, pár oznámil své zasnoubení.
Na balkon, odkud pak možná jako ve filmu zamávali jásajícím davům, se můžete jít podívat při procházce centrem podél řeky Traun. Vyplatí se zajít i dovnitř, budova dnes funguje jako městské muzeum.
K vidění jsou tam uniformy, lovecké pušky i různé osobní předměty France Josefa, ale i expozice k vývoji města. Navšívit lze s jinými omezeními i císařskou vilu, kterou pár s oblibou využíval jako příjemné letní sídlo s obrovským parkem.
Popularita Ischlu přitom v té době neměla dlouhou tradici, solné lázně tu vznikly až počátkem 30. let 19. století. Ze vznosné empírové budovy s kolonádou a lázeňskými zařízeními však zůstal už jen jeden trakt s nápisem Trinkhalle na průčelí.
Dnes už slouží ale jen k prohlídkám a kulturním událostem. Lázně samotné se přestěhovaly do moderních prostor.
Solné lázně
Bad Ischl se nachází v Solnohradsku, ať není divu, že i zdejší termální lázně využívají slanou minerální vodu a solanku.
Minerály, solanka a slané bahno mají působit blahodárně a hojivě na dýchací cesty a pohybový aparát, pomáhat při psychickém vyčerpání, tišit podrážděné nervy či zmírňovat chronické záněty.
Koncetrovaná solanka se používá jak pro masáže, tak pro koupele, oblíbené i pro pocit lehkosti, který vyvolávají. Stejně jako v Mrtvém moři totiž vysoký podíl soli tělo nadnáší.
Kromě slané vody využívají termály také ischlský sirný pramen, který je druhým nejvydatnějším v Rakousku. Solanko-sirnými koupelemi tu léčí neduhy pohybového aparátu, samotná sirná voda pak příznivě působí na některá kožní onemocnění.