Domů     Zlatohorsko, kraj pokladů a tance
Zlatohorsko, kraj pokladů a tance

O poklady v regionu Zlatohorsko opravdu není nouze – ať už se jedná o pravé zlato, nebo o poklady v podobě unikátních přírodních krás, tajemných zákoutí, dechberoucích místních pověstí nebo míst, která dokážou zázraky.

Region leží v těsné blízkosti polských hranic a sousedí také z Rychlebskými horami.

Vydáte-li se na výlet do těchto drahými kovy protkaných končin, nezapomeňte se zastavit v Údolí Ztracených štol a Zlatorudných mlýnů v lokalitě Zlaté Hory. Říčka Olešnice tu po miliony let ukládala zlato a již v dávných dobách se zde těžilo.

A dnes si můžete rýžování zlata vyzkoušet! Pokud se vám ale příliš nepoštěstí u rýžování zlatých šupinek, nezoufejte – prohlídka tohoto místa bude stát i tak určitě za to.

Voda, která teče do kopce

Vydejte se i na procházku po Hornické naučné stezce, která vede kolem osady i k místu s obdivuhodným optickým klamem, kde voda „teče do kopce“. A tajemný podzimní labyrint můžete prozkoumat, pokud se vydáte do Poštovní štoly.

Hornická osada byla ve středověku uzavřeným opevněným komplexem, kde se zpracovávala vytěžená ruda a kde zároveň žili horníci svým běžným životem. V těsné blízkosti hornické osady se nachází i závodiště.

Fenomén rýžování zlata není jen doménou divokého západu, ale i u nás, v Olomouckém kraji, můžete zažít Zlatou horečku. A to rovnou v podobě Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata nebo v soutěži o putovní pánev starosty města. Ve Zlatých Horách byla tradice rýžování zlata založena v roce 1993.

Staroměstská pevnostní oblast

Za návštěvu v regionu rozhodně stojí také důmyslný systém nedobytných bunkrů pohraničního opevnění v okolí Starého Města pod Sněžníkem. Dovolená v Jeseníkách může být velmi pestrá a dá se prožít třeba s kamarády ve vojenském bunkru.

Už několik let takhle tráví své volné dny členové Beton Bunker Clubu Kronfelzov, kteří pečují o opevnění státní hranice vybudované před začátkem 2. světové války.

Díky nim a naučné stezce může promyšlenou soustavu železobetonových obranných staveb s rozsáhlými podzemními prostory blíže poznat každý milovník vojenské historie.

Zastavit se tak můžeme u jednotlivých historických objektů naučné stezky Staroměstské pevnostní oblasti: StM-S 30 Potok, StM-S 31 a Borek a StM-S 31b Ozdravovna (jako jediný má zachovalou hlavní střílnu), StM-S 32 Krajní, StM-S 33 Lesík a StM-S 34 Svah.

Procházka čarokrásnou přírodou

Zážitek z obdivu k umění našich předků trošku kalí historický fakt, že jedno z nejpropracovanějších hraničních opevnění v Evropě nebylo nikdy dobudované ani použité, a tak si mnozí z naučné stezky kolem Starého Města odnášejí možná více otázek než odpovědí.

Koho válčení nezajímá, alespoň se při této středně náročné procházce pokochá krásným okolím Starého Města. Výlet do pohnutých novodobých dějin severozápadního koutu Jeseníků začíná na staroměstském vlakovém nádraží, kde je umístěna informační tabule.

Od ní se vydáte po červenobílé značce, která vede spolu se žlutou turistickou značkou směrem na Květnou.

Kostel sv. Martina v Žárové

Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami.

Byl vybudován v roce 1611 tehdejším majitelem losinského panství Janem Jetřichem ze Žerotína. Je postaven v renesančním slohu s pozdně gotickými prvky. Jedná se o dřevěný roubený kostel s vestavěnou věží čtvercového průřezu, předsíní a obdélnou sakristií.

Hlavní oltář s obrazem sv. Martina z roku 1717 pochází z poutní kaple Nejsvětější Trojice u Maršíkova. Na oltáři s krásnými řezbami je kartuše se znaky Žerotínů a svobodných pánů z Lingenau. Ostatní původní vnitřní vybavení se nedochovalo.

Obrazy křížové cesty namaloval roku 1863 šumperský malíř Karel Brachtel. Kostel je přístupný na požádání. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových vesnických kostelíků.

Kromě Žárové to byl ještě Kostel sv. Michaela v Maršíkově a kostel sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově.

Tančírna v Račím údolí

Je vám do tance? Nám rozhodně ano a kam jinam vás proto pozvat než do tančírny v samém srdci Rychlebských hor, jedinečné a doslova jediné stavby svého druhu u nás?

Tančírna se sálem, salonkem, kavárnou a informačním centrem postavená v secesním stylu patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí.

Oblíbené byly pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, zříceninu hradu Rychleby a zpět do Račího údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího údolí přes Červený Důl. Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou.

Tančírnu najdete v Račím údolí a kromě tance je také krásným místem pro relaxaci, workshopy, koncerty, taneční vystoupení, autorská čtení či svatby a poměrně nepřekvapivě je v okolí nádherná příroda spolu s parčíkem.

Ten vznikal společně s Tančírnou roku 1903 a jeho součástí byly skalky, rododendrony, okrasné dřeviny a stylové venkovní posezení. Zkrátka ideální místo k výletu. Pojďte a „protančete“ spolu s námi malebný kout Rychlebských hor.

Foto:
Štítky:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz