Domů     Zlín, město pro každého
Zlín, město pro každého

Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné.

Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem.

Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na první pohled, ale láska to bude. Sem se budete chtít vracet. Tady budete chtít objevovat to, co jste minule neobjevili.

Jen při chůzi si můžete pořádně vychutnat to, co je kolem vás. A Zlín je jako stvořený pro procházky. Musíte ovšem jít s očima otevřenýma a s touhou dívat se kolem sebe. Jen tak začnete vnímat ten zajímavý příběh, který má Zlín vepsaný v každé cihle.

Skleněný klenot nad městem

Během své návštěvy byste rozhodně neměli minout Památník Tomáše Bati, který je skutečným klenotem nejen zlínské modernistické architektury a patří mezi to nejzajímavější, co můžete ve Zlíně vidět. Vyšlápnete si k němu do kopce, ale rozhodně to za to stojí.

Odměnou vám bude krásný výhled na město a jedinečná architektura. Prosklená budova postavená podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury je téměř prázdná, ale skrývá mnoho symbolů a baťovských odkazů.

V podmanivém prostoru, který si hraje s barvami a světlem, najdete repliku letadla Junkers, ve kterém Tomáš Baťa zahynul při havárii v roce 1932. Zajímavé je i schodiště ve tvaru písmene Z. Doporučujeme si návštěvu naplánovat při západu slunce nebo po setmění. Možná budete mít štěstí a uvidíte tento klenot zářit v celé jeho kráse.

Zlín industriální

Areál bývalé Baťovy továrny má jedinečnou atmosféru a procházka v srdci obuvnického impéria si zaslouží prostor ve vašem itineráři. Jeho dominantou je Baťův mrakodrap neboli „Jednadvacítka“.

Ačkoliv to dnes je správní budova Zlínského kraje, je volně přístupná, a vy si můžete prohlédnout expozici v přízemí i proslulou kancelář ve výtahu.

Funkčním páternosterem se dostanete až do 15. patra, a jen o patro výš vás z vyhlídkové terasy čeká neopakovatelný pohled na celý Zlín.

Celý areál je koncipovaný jako systém továrních hal, postavených ze železobetonového skeletu s kruhovými sloupy o rozestupech 6,15 metru, řazených do šachovnicového rastru. Rozhodně tady ale nečekejte zašlou slávu bývalých továrních areálů ani město duchů.

Tady to žije i dnes a dá se říct, že centrum města je právě zde. Najdete tady mnoho kaváren, obchodů, ale i Krajskou galerii výtvarného umění nebo Muzeum jihovýchodní Moravy.

Každý, kdo chce poznat autentický Zlín, by tyto tovární ulice plné velkých cihlových budov neměl minout.

Baťův Zlín

Chcete poznat typický Zlín? Pak se jděte projít po čtvrti Letná. Ta vznikala od roku 1918, kdy se tady stavěly domy pro zaměstnance podle návrhu architekta Jana Kotěry.

Později byla postupně rozšiřována charakteristickými krychlovými domky z režných cihel podle návrhu architekta F. L. Gahury. V letech 1912-1945 vystavěla firma Baťa pro své zaměstnance 2 210 domů po celém Zlíně.

Baťova vila

Vila manželů Baťových se řadí k nejdůležitějším zlínským historickým památkám a je ukázkou vilové architektury raného modernismu, reprezentovaného tvorbou architekta Jana Kotěry. V letech 1907–1912 ji nechal postavit Baťa jako své rodinné sídlo.

Přízemí vily sloužilo nejen k rodinnému životu, ale také k tomu společenskému. Součástí byla i kancelář průmyslníka, která se nachází vedle vstupních dveří do vily.

Interiér dámského pokoje manželky T. Bati, paní Marie, byl vybaven nábytkem od Dušana Samo Jurkoviče – dalšího architekta úzce spjatého s Východní Moravou. Své nejhorší období si vila zažila po roce 1950, kdy byla zestátněna a přestavěna na pionýrskou klubovnu.

Poté, co byla navrácena synovi T. Bati, prošla rozsáhlou rekonstrukcí a byla z velké části vrácena do své původní podoby. Dnes tady sídlí Nadace Tomáše Bati. Prohlídky vily se konají vždy první neděli v měsíci.

Zikmundova vila

Vila slavného českého cestovatele, jehož krédem bylo otevírat svět lidem, se zatím světu otevírá opatrně a je skrytým pokladem Zlína. Není to ani muzeum, ani uměle vytvořená expozice.

Jde o autentický prostor, který tady najdete v podobě, jak jej téměř 70 let obýval Miroslav Zikmund. Je ojedinělá svou architekturou, unikátní dochovaným interiérem a neopakovatelná svým příběhem. Je to zkrátka místo, kde potkáte celý svět. Zatím se sem podíváte vždy jen první neděli v měsíci na komentovanou prohlídku.

Výlet s nejpovolanějším průvodcem

Seznam toho „nej“ ze Zlína je dlouhý a rozhodně pestrý. Možná vám na něj bude stačit jeden víkend. Ale spíše ne. Byla by rozhodně škoda se sem nevracet. Tohle centrum Východní Moravy má co nabídnout.

A pokud jej chcete poznat a projít opravdu zblízka, vezměte si na cestu toho nejpovolanějšího průvodce – Zlínský architektonický manuál.

Zdroje informací: Centrála cestovního ruchu Zlín
Foto: Město Zlín - se souhlasem
Související články
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz