Domů     Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
od 26.2.2024
1

Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova.

Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“.

Tekutý poklad

Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli trnka. Právě z ní se totiž vyrábí většina místních lahůdek – v oblasti jižního Valašska jde například o delikátní povidla.

Samostatnou kapitolou je ikonická švestková pálenka, jejíž domov je městě Vizovice. Do historie páleničářství můžete nahlédnout v místním muzeu, kde na vás čeká i výjimečná 5D show.

www.muzeumslivovice.cz

(Ne)povedená delikatesa

V původním významu se jednalo o označení pro nepodařený koláč nebo vdolek. Dnes patří k nejvyhlášenějším pochutinám, pro které jsou jeho fanoušci schopni „jít světa kraj“. Největší oblibě se přitom těší frgály s hruškami, tvarohem, mákem nebo povidly.

Kromě samotné konzumace patří k jedinečným zážitkům také kurzy pečení, které se odehrávají ve Velkých Karlovicích.

Z otce na syna

Poskoky, výskoky, dřepy a také četné tleskání rukama, které s každým dalším tónem nabývá na obtížnosti – mužský lidový sólový tanec verbuňk, je pro své pojetí originálem světové formátu.

Od roku 2005 je proto součástí světového dědictví UNESCO. V mnoha slováckých rodinách je jeho „znalost“ běžnou součástí života, samotná technika se v mnoha případech dědí z otce na syna.

Po stopách poutníků

Bývá označována za „nejvíce promodlené místo na Moravě“. S horou Hostýn ležící na pokraji Západních Beskyd se zároveň pojí mnoho legend. Zdejší dominantou je bazilika se sochou Panny Marie.

K dalším významným pamětihodnostem se řadí Jurkovičova křížová cesta, jež končí v blízkosti lesního hřbitova, kde odpočívají osobnosti s Hostýnem spjaté.

Léčivá síla

Dalším poutním místem v regionu je pramen Stračka. Nachází se pod severním svahem hřebenu Pohoře, a jeho původ bývá přisuzován Panně Marii.

Samotný pramen bývá popisován jako velmi chutný, místní kronika ovšem s chválou zašla ještě dál, když jej označila léčivý. Pěší turisty zajisté potěší informace, že se k místu mohou dostat po stezce Velký okruh vedoucí z obce Stračky.

Jízda králu Vlčnov - 26.5.2019
Jízda králu Vlčnov – 26.5.2019

A hle, král…

Ačkoli je jízdu králů možné spatřit také v Olomouckém kraji, je to především obec Vlčnov, kde má tato starobylá lidová slavnost nejdelší tradici. Odehrává se tu totiž déle než 200 let, a to vždy na Svatodušní neděli v rámci tzv. letnic. Celá událost je tu navíc spojena s lidovým jarmarkem.

www.jizdakralu.cz

Baťův Zlín

V údolí řeky Dřevnice, na rozhraní Valašska, Hané a Moravského Slovácka, se rozkládá Baťův Zlín – místo, které proslavilo sourozenecké trio Tomáš, Antonín a Anna Baťovi.

Jejich závod učinil z východomoravské metropole moderní městskou aglomeraci ve funkcionalistickém stylu, v jejímž srdci odpočívá tovární areál postavený z červených cihel následně obklopený svěží zelení.

www.zlin.eu

Ze světa filmu

Stejně jako v uplynulých letech, se i 63. ročník populárního Zlínského festivalu zaměří na propojování generací. Hlavním motivem bude nejen oslava československé animace, ale i představení skandinávských web seriálů pro mladé.

Výjimečná podívaná se odehraje v termínu 1.–7. června 2023. Zároveň se již poosmé uskuteční také Festivalový půlmaratón, neboli největší běžecký závod na Východní Moravě, zasazený do jedinečného centra Baťovy metropole.

www.zlinfest.cz

Pro milovníky sportu

Ani v letošním roce nebudou fanoušci rychlosti a zábavy ochuzeni o tradiční Barum Czech Rally Zlín, který tentokrát připadá na víkend 18.–20. srpna 2023. Stejně jako každý rok bude akce okořeněna účastí nejrychlejších pilotů, a především nočním ostrým průjezdem centrem města.

www.czechrally.com

Parťáci ze dřeva

Zhruba 15 kilometrů od Zlína leží obec Ostrata, ve které si na své přijdou hlavně ti nejmenší – konkrétně v první dřevěné ZOO. Areál nabízí přes 200 zvířátek, v jejichž pozorování se žádné hranice nekladou.

Děti si proto mohou své oblíbence beze strachu pohladit, nebo se s nimi na památku vyfotit. Je libo mořského koníka, orangutana, lva, leguána anebo surikatu?

www.prvnidrevenazoo.cz

Chuť křížal

V 18.–19. století bylo Valašsko známé jako významný exportér křížal, na nichž si následně pochutnávala celá Evropa. A tato tradice přežívá v obci Vlachovice dodnes. O celkem osm sušáren tu totiž stále pečují s patřičnou láskou a úctou.

V rámci poznání místního folkloru doporučujeme okusit Vlachovskou naučnou stezku, která začíná v Muzeu lidové kultury a tradic Vlachovska a všechny ikonické sušárny spojuje. Navíc se jedná o jedinou stezku tohoto druhu v republice.

www.vlachovice.cz

Přírodní obraz

Pozorovatelna Durch architekta Zdenka Fránky zaujme pro atypické pojetí připomínající obrazový rám. Jedná se o poctu nádherné krajině, kterou stojí za to si patřičně užít.

Pozorovatelna ovšem slouží i jako posezení pro kolemjdoucí nebo coby přístřeší při špatném počasí.

Za vínem i architekturou

To, že folklorem nežijí pouze vesnice, dokládají Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.

Jedná se o tradiční událost babího léta, která tentokrát proběhne 9.–10. září 2023. Dějištěm unikátní akce jsou historické památky ve městě Uherské Hradiště – právem nazývaného slováckou metropolí.

Všechny do jediné jsou totiž v tomto termínu otevřeny pro veřejnost. V rámci víkendové zábavy jsou pro zájemce přichystány také ochutnávky delikátního vína a místní gastronomie.

www.slavnostivinauh.cz

Tudorovská gotika

Na úpatí Bílých Karpat, konkrétně v Bojkovicích, se tyčí unikátní zámek zahalený do anglické tudorské gotiky. Nový Světlov má pověst prestižního regionálního kulturního centra s celoročním provozem, ve kterém je umístěn divadelní sál, hotel i restaurace.

Ubytovací část se pyšní nejen kapacitou 72 lůžek, ale i pravou historickou atmosférou. Každý pokoj je totiž vybaven vyřezávaným mahagonovým nábytkem a mramorem obkládanou koupelnou.

www.zameksvetlov.cz

Trochu jiné baroko

Obec Střílky proslavil neobyčejný barokní hřbitov, k jehož vybudování došlo ve 30.–40. letech 18. století. Pro svou originální koncepci je navíc dodnes považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění.

O jeho vybudování se zasadil majitel stříleckého a tovačovského panství Antonín Amand Petřvaldský. Autorem sochařské výzdoby se stal Gottfried Fritsch. Právě pod jeho rukama se následně zrodila alegorie sedmi smrtelných hříchů či strážní andělé.

www.obecstrilky.cz

Kouzlo opuštěného

V západní části přírodního parku Chřiby stojí zřícenina Stříleckého hradu. K jeho pozůstatkům se lze dostat po zelené značce ze stejnojmenné obce, vzdálené zhruba 1,5 km. Lokalitou zároveň prochází i nenáročná naučná stezka o celkové délce cca 3 km.

Podél Baťova kanálu

Cyklostezka o délce přesahující 80 km je díky nenáročnému terénu vhodná pro rodiny s dětmi, ale také bruslaře nebo seniory. Zároveň na ni navazují také trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek.

Blízkost Baťova kanálu navíc umožňuje hned několik způsobů prozkoumávání okolí. Cykloturistiku totiž můžete plynule kombinovat s plavbou po přilehlé řece.

www.batacanal.cz

Symbol přátelství

Rozhlednu Velký Lopeník naleznete na stejnojmenném vrchu, druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Jelikož byla umístěna k česko-slovenské hranici, je zároveň symbolem přátelství obou národů.

Z vyhlídkové plošiny se návštěvníkům otevírá působivý kruhový výhled po okolí. Na samotný vrchol vede hned několik tras, ta nejvyužívanější začíná na sousedním Mikulčině vrchu a měří zhruba 5 km. O něco náročnější je výstup vedoucí po zelené značce od Bošácké doliny.

obec-lopenik.cz

Majestátní ochránce

Původně se jednalo o královský hrad, jehož hlavním úkolem byla ochrana kraje. Po velkém požáru v roce 1760 však Brumov vyhořel, a od roku 1827 byl definitivně opuštěn.

I přesto tento prostor nabízí několik možností vyžití, ať už zvolíte koncert nebo divadlo, nebudete návštěvy litovat. Navíc tu myslí také na nejmenší, pro které si zde připravili speciální hru „O řád rytíře Bruna a princezny Magdalénky“.

Ta sestává z nenáročné procházky po celém hradu, přičemž na šesti zastávkách musí děti splnit předem dané zábavné úkoly. A jaká, že je úspěšnost dosažení odměny? No přece 100 %.

www.hradbrumov.cz

 

Foto: Shutterstock, Archiv zmíněných institucí
Štítky:
reklama
Související články
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájily jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřely dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špič
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!