Domů     Zoopark a skanzen v Chomutově: Dva světy v jednom areálu
Zoopark a skanzen v Chomutově: Dva světy v jednom areálu

Při plánování výletu se občas lidé neshodnou. Někdo by chtěl třeba navštívit zoologickou zahradu, jiného lákají lidé stavby ve skanzenu. Proč se ale přít? Nejlepší bude dopřát si obojí a vydat se do Chomutova!

Když se hluboko v uplynulém století začalo v Chomutově uvažovat o založení zoologické zahrady, počítalo se, že se stane kulturním centrem neomezujícím se jen na chov zvířat.

Ostatně hlavním propagátorem nové zoo byl dlouholetý místní kulturní pracovník, ředitel chomutovských kin a nadšený divadelní ochotník Walter Markel.

Právě on přišel s myšlenkou vybudovat v přírodní oblasti nedaleko Kamencového jezera přírodní lesopark, tak trochu jinou zoo s mnohem většími prostory. A k tomu si navíc vybájil i vylepšení v podobě přičleněného skanzenu podkrušnohorské lidové architektury.

Možná si mnozí tehdy říkali, jaký je to snílek. Ale zoologická zahrada v Chomutově je, a skanzen taky.

Nenápadné změny k lepšímu

Lesopark se otevíral už v roce 1975. Zaměřoval se prozatím na běžnou evropskou faunu, i když už v té době jsme mohli obdivovat třeba ne tak často vídaného zubra. Za plnohodnotnou zoo lesopark ještě příliš lidí nepovažovalo.

Oproti konkurenci měl sice velkorysé prostory, ale kanceláře sídlily v mobilních buňkách a chyběla i vstupní brána, takže otevřeno bylo vlastně nepřetržitě a navíc zdarma.

Není divu, že chomutovský lesopark na udělení oficiálního statutu zoologické zahrady stále čekal. Což ovšem nevadilo návštěvníkům, kteří se jen hrnuli. Ti, co chodili pravidelně, si možná ani nevšimli, jak nenápadně se jejich zoo mění.

Přibývaly nové budovy, ve staré budově kamencových lázní se usadilo ředitelství a vznikl tu i kinosál a expoziční prostory, kryté jízdárny se dočkal jezdecký klub.

Vzhůru na projížďku po safari

Po roce 1989 nabral rozvoj nové obrátky a Chomutov pomalu začínali brát vážně i v odborném světě. Vždyť třeba výběh pro medvědy byl největším přirozeným prostorem pro zvířata v rámci středoevropských zoologických zahrad.

Podkrušnohorský zoopark, jak se teď chomutovský lesopark oficiálně jmenoval, se plnohodnotně začlenil do evropské i světové unie zoo a díky svým promyšleným chovatelským programům a úspěšným odchovům si získával uznání.

Navíc otevřel třicetihektarový areál Eurosafari, v němž nechyběly třeba vzácné antilopy sajgy tatarské. Ve všech světových zoo byly jen tři skupiny sajg, a ta chomutovská z nich byla nejpočetnější.

Všechno se točí kolem kapličky

A tak nastal čas oprášil dávnou myšlenku Waltera Markela o zřízení podkrušnohorského skanzenu. Po roce 2000 se podařilo získat finanční prostředky z Evropské unie a mohlo se konečně začít.

První z budoucího souboru lidových staveb byla replika hrázděné kapličky ze zaniklé obce Krupice, která je dnes centrem celého areálu. Původní kaplička v Krupici u Okounova byla zbořena před šedesáti lety.

Její dochovaný schod se ale stal základním kamenem této půvabné stavby, do níž se navíc podařilo získat oltář ze zrušeného kostela.

Víte, jak to chodí ve mlýně?

Zdaleka viditelnou dominantou expozice se ale stal především větrný mlýn holandského typu s plně funkční technologií. Je vysoký 12,5 metru, v průměru měří 8,6 metru a je obklopen malou vinicí.

Uvnitř se dozvíme i leccos o fungování takového mlýna, takže už nám nebudou cizí pojmy jako palečné kolo, cévové kolo nebo mlecí složení.Mlýn je ovšem jen kopií, za originálem bychom museli přes hranici do německého Reichstadtu.

Návštěvníci si mohou prohlédnout třeba i hrázděný statek s vejminkem, stodolou a řezbářskou dílnou, který i dnes ožívá při tradičních akcích.

O Velikonocích nebo v době dožínek jsou pak právě tady k dispozici ukázky lidových řemesel včetně řezbářství nebo kovářství, příchozí rozhodně potěší i umění pekařů.

Místo, kde zatoužíte si hrát

Procházíme-li skanzenem, nemůžeme vynechat ani roubenku. Pochází ze Soběnic u Úštěka, kde jí zbývalo jen opravdu málo do definitivního zničení. Před demolicí byla zachráněna, pečlivě rozebrána, zrenovována a znovu sestavena právě v chomutovském skanzenu.

Dnes v ní kromě infocentra najdeme expozici dobového nábytku a také výstavu všeho, co souvisí s včelařstvím a zpracováním včelích produktů.

V interiéru roubenky se také dozvíme hodně o slavné Ströherské sbírce, kolekci hraček převážně z 19. století věnované sběratelkou Erikou Pohl-Ströherovou.

Tuto sbírku tu ovšem celou nenajdeme, její podstatná část se nachází v Německu, menší části pak také v muzeích v Mostě a Chomutově.

Jabloně, které už jinde nejsou

Autoři expozice péčí o staré lidové stavby vzdávají hold lidovému umění dávných dob, a neomezují se v tom jen na architekturu. Třeba zdejší jabloňový sad je unikátní v tom, že pochází ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích.

A když už jsme u stromů – v naší republice je jen málo jiných míst, kde bychom mohli na vlastní oči spatřit vzácnou a kriticky ohroženou břízu olcovskou. Kromě zdejšího skanzenu totiž roste už jen nedaleko vesničky Volyně u města Výsluní v okrese Chomutov.

Mezi zvířata ve dne i v noci

Pro ty, kterým se v zooparku a skanzenu obzvlášť zalíbí, je připraveno i ubytování spojené se zážitkovými programy, v jejichž rámci si mohou vyzkoušet třeba krmení hospodářského zvířectva nebo se naučit správně vybírat vejce z kurníku.

Ubytovaní hosté mají navíc tu výsadu, že mohou v kteroukoliv denní či noční hodinu vstoupit do zooparku a užít si tak pohled na zvířata i v době, kdy už ostatní turisté jsou dávno pryč.

Díky tomu si užijí i pohled na zvířata, která jsou aktivní večer či v průběhu noci.

Jedna vstupenka, dvě návštěvy

Když dnes přijedeme do Chomutova, procházíme takřka současně dvěma úplně odlišnými světy. Zoopark má rozlohu 112 hektarů, což je pro srovnání dvakrát více než má například pražská zoologická zahrada. Velkorysý prostor poskytuje možnost připravit zrovna tak velkorysé výběhy.

Dnes se tu chová 160 druhů zvířat se zaměřením na faunu palearktické oblasti zahrnující Evropu, většinu Asie a část severní Afriky. A hned vzápětí můžeme obdivovat krásy lidové architektury zdejšího regionu.

Myšlenka propojení zooparku a skanzenu došla svého naplnění. Ostatně i vstup do Skanzenu Stará Ves najdeme nedaleko od vstupu do zooparku. Dokonce i vstupenky jsou společné, takže pokud navštívíte zoopark, automaticky můžete vstoupit i do skanzenu.

Pro návštěvníky zooparku a skanzenu jsou k dispozici dvě parkoviště, a pokud přijedeme v rámci cyklovýletu, i o kola bude postaráno, protože u vstupu je připraven stojan na kola.

Foto: Shutterstock
Související články
Dobrodružství na vodě na Ústecku? Není problém! Netradiční zážitek představuje projížďka na pramici soutěskami říčky Kamenice. Konkrétně Edmundovou a Divokou. Je však nutné mít na paměti, že trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října. Při projížďce můžete obdivovat nejen dokonalost přírody, ale také řadu výjimečných živočišných druhů – zejména rojovníka bahenního nebo ledňáčka
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne všichni ale nejspíš budou vědět, že obě tyto instituce jsou záro
Poznejte proslulá i méně známá místa v Česku i Polsku. Hravé pohraničí stírá hranice a ukazuje pamětihodnosti, krásy přírody i industriální zajímavosti na české i polské straně. Objevte zákoutí Moravskoslezského kraje i Slezského vojvodství. Ať jste duší spíše turisté, dáváte přednost kultuře nebo se rádi dovídáte něco o technických památkách, v Hravém pohraničí si vyberete. Navštívit můžete c
Romantika, která by se dala krájet, souznění s krásnou a svěží přírodou, hvězdy nad hlavou, zvířata, vůně levandule i čerstvého sena, potěšení pro chuťové pohárky, zázemí se vším komfortem, zkrátka pohádka! Kde ji zažít? Nechte se inspirovat několika různorodými tipy, ve středních Čechách si vybere každý. Kde zažít venkov netradičně? Stačí se porozhlédnout. Toužíte-li po zážitcích, vydejte se
Atmosféra 19. století znovu ožívá. A to díky horácké vesničce, v srdci Vysočiny, která si pro návštěvníky připravila skutečně pestrý a neuvěřitelně autentický program. Hlavní roli v dobrodružném příběhu sehrává zchátralý statek Mittrovských, ležící v Bystřici nad Pernštejnem. Po nákladné rekonstrukci se totiž proměnil v Centrum Eden, které vás nenechá se pouze dívat. Naopak. Zde je přímo vyžadov
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz