Domů     Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie
Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie
od 19.2.2023
1

Ani zimní počasí by vás nemělo odradit od výletů po Česku. Máme pro vás zajímavý tip, při které objevíte historické památky a nezaplatíte při tom žádné vstupné. Vydejte se ke zříceninám.

Není podstatné, proč bývalé honosné stavby nahlodal zub času, důvodů může být více. Důležité je, že stále stojí na místě, kde je před mnoha lety postavili naši předkové, a že nabízejí mnohdy úchvatné pohledy do historie naší vlastí. Kam se vydat?

Borotín – Starý zámek

Vydejte se na jednu z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy, na romantické místo, které sloužilo k natáčení pohádky Honza málem králem, na zříceninu zámku v Borotíně (viz úvodní foto). Za husitských válek ho neúspěšně obléhalo táborské vojsko.

Pravděpodobně na počátku třicetileté války byl vypálen císařským vojskem. Kolem roku 1840 byla stavba pobořena a zdivo použito jako stavební materiál. Dnes zde najdete opuštěnou zříceninu. Podle pověstí se tady zjevuje Bílá paní.

Její dřevěnou sochu najdete v blízkosti zříceniny. Ta je nyní sice soukromým majetkem, ale vstup není omezen. V sousedství narazíte na opravovaný barokní dvůr.

Místo: blízko Chotovin u Tábora.

Kam se vydat: Ke zřícenině vede necelé 4 km dlouhá Naučná stezka Jana Evangelusty Kypty, kantora, skladatele a místního rodáka.

Kromě něj se dozvíte i o historii hradu, obce Borotín a v neposlední řadě také nádherné romantické krajině Jistebnické vrchoviny, kterou budete procházet. Přímo k hradu vede například trasa červené značky z Tábora (asi 17 km).

Kopeček (Zdoňov) – kostel Panny Marie

Blízko Adršpachu, u Zdoňova, na vrchu Kopeček, nedaleko Křížového vrchu najdete zříceninu poutního kostela. Postaven byl v roce 1667 na místě staré dřevěné kaple, za josefinských reforem v roce 1786 byl uzavřen a dále využíván jako sýpky.

Mobiliář byl rozprodán, socha Panny Marie byla přenesena do kostela Nejsvětější Trojice ve Zdoňově. Objekt postupně chátral a v roce 1870 byl definitivně uzavřen, střecha byla stržena a zařízení prodáno v dražbě. I přesto se vyplatí naplánovat si sem cestu.

Tato svatyně si totiž dodnes zachovala velmi podmanivou atmosféru. Příroda si postupně bere monumentální barokní chrám zpět, a celé místo tak trochu připomína ruiny mayských chrámů utopených v džungli Yucatánu. Pozemek s ruinou patří městu Teplice nad Metují.

Místo: V okrese Náchod, asi 2 km severně od vstupu do Adršpašského skalního města.

Kam se vydat: Nevedou sem žádné značené cesty, přesto je přístup snadný. Žlutá značka vás přivede ke Křížovému vrchu (osloví vás zajímavou křížovou cestou na vrcholu skalních útvarů i překrásným výhledem). Odsud je to na Kopeček už jen pár minut chůze.

Po žluté turistické cestě se vydejte ke kapli sv. Jana Nemopuckého jižně pod návrším a odtud pěšinou do lesa.

Kaltenštejn – Hradisko 

Mohutnou zříceninu romantického raně gotického hradu z konce 13. stol. objevíte na zalesněném návrší východně od Žulové na Jesenicku v Olomouckém kraji. Nazývá se také Hradisko, nebo lidově Biskupská čepice.

Název je nejspíš odvozen od hradební válcové věže o průměru 12-13 metrů se zdmi silnými až 4 metry, která je dominantní částí hradní zříceniny. V 19. století byly v hradním areálu nalezeny cínové šípy a oštěpy, pocházející zřejmě z 15. století.

Ve své době byl hrad, stojící na skalnatém vrcholu kuželovitého kopce, silným obranným opevněním. Dnes je objekt na seznamu ohrožených památek.

Místo: Asi 2 km od obce Černá Voda nad osadou Nové Podhradí. Hrad stojí na zalesněném kopci nedaleko silnice ze Žulové na Vidnavu.

Kam se vydat: Ze Žulové po červené turistické značce asi 4 km.

Čertův hrádek 

V přírodním parku Čeřínek, v okrese Jihlava, najdete řadu skalních útvarů a mezi nimi i Čertův hrádek. Dlouho si lidé mysleli, že se jedná o skalní hrad, ve skutečnosti je Čertův hrádek nad Rohoznou přírodním útvarem.

Impozantní žulová skalní hradba má délku asi 50 m a šířku 40 m. Okolí je přírodní rezervací.

Podle pověsti tu měl v lesích čert vystavět přes noc hrad, protože se ale při nošení kamenů zapomněl u krásné víly a práci mu přerušilo zakokrhání kohouta, zůstal ze stavby jen nedokončený hrádek, na němž lze dosud spatřit čertovo sedlo a otisk čertova kopyta. Určitě si nezapomeňte fotoaparát, přinesete si z výletu krásné úlovky.

Místo: Skalní útvary Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava a kraji Vysočina, Čertův Hrádek leží mezi Jihlavou a Pelhřimovem, konkrétněji mezi Hutěmi a Novým Hojkovem.

Kam vyrazit: Z přírodního parku Čeřínek na Vysočině po modré turistické značce k osadě Dolní Hutě a pak po červené směrem na Křemešník. 

Vysoká – letohrádek Belveder 

Barokní letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder, byl vystavěn na hoře Vysoká v okrese Kutná Hora v letech 1697–1698. Kapli obklopoval malý klášter.

Letohrádek s kaplí nechal postavit hrabě František Antonín Špork za peníze, které vyhrál v kartách nad saským kurfiřtem Friedrichem Augustem Silným při svém pobytu v Karlových Varech. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny.

Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi. Při prohlídce si všimněte i menhiru, který stojí v lese vpravo od cesty vedoucí od Belvederu k rozhledně pod památným bukem.

Místo: Blízko Suchdola na Kutnohorsku, na návrší pod obcí Vysoká.

Kam vyrazit: Po zelené turistické značce Kutná Hora – Ratboř – Vysoká – Bylany – Škvárovna.

Foto: jiznicechy.cz; bohemiaorientalis.cz; kudyznudy.cz; vysocina.eu

Podle podkladů Petra Fabiána (www.hrady-zriceniny) připravila Dana Pešková

Foto:
reklama
Související články
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini. Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku j
Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval. Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Vyvedla svého Zajíce
nasehvezdy.cz
Vyvedla svého Zajíce
Ještě nedávno se mluvilo o velké krizi, někdo dokonce snad tipoval rozchod. Jenže ani jedno se nekoná. Herečka ze seriálu Comeback Dana Batulková (65) zazářila na premiéře filmu Franta Mimozemšťan spo
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
enigmaplus.cz
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
Když policisté otevřou zamaskovaná dvířka, vyvalí se z temné místnosti neskutečný zápach. Rychle si proto k obličeji přiloží kapesníky a teprve pak vstoupí dovnitř. To, co spatří, jim vyrazí dech. Na
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších