Domů     Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie
Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie
od 19.2.2023
1

Ani zimní počasí by vás nemělo odradit od výletů po Česku. Máme pro vás zajímavý tip, při které objevíte historické památky a nezaplatíte při tom žádné vstupné. Vydejte se ke zříceninám.

Není podstatné, proč bývalé honosné stavby nahlodal zub času, důvodů může být více. Důležité je, že stále stojí na místě, kde je před mnoha lety postavili naši předkové, a že nabízejí mnohdy úchvatné pohledy do historie naší vlastí. Kam se vydat?

Borotín – Starý zámek

Vydejte se na jednu z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy, na romantické místo, které sloužilo k natáčení pohádky Honza málem králem, na zříceninu zámku v Borotíně (viz úvodní foto). Za husitských válek ho neúspěšně obléhalo táborské vojsko.

Pravděpodobně na počátku třicetileté války byl vypálen císařským vojskem. Kolem roku 1840 byla stavba pobořena a zdivo použito jako stavební materiál. Dnes zde najdete opuštěnou zříceninu. Podle pověstí se tady zjevuje Bílá paní.

Její dřevěnou sochu najdete v blízkosti zříceniny. Ta je nyní sice soukromým majetkem, ale vstup není omezen. V sousedství narazíte na opravovaný barokní dvůr.

Místo: blízko Chotovin u Tábora.

Kam se vydat: Ke zřícenině vede necelé 4 km dlouhá Naučná stezka Jana Evangelusty Kypty, kantora, skladatele a místního rodáka.

Kromě něj se dozvíte i o historii hradu, obce Borotín a v neposlední řadě také nádherné romantické krajině Jistebnické vrchoviny, kterou budete procházet. Přímo k hradu vede například trasa červené značky z Tábora (asi 17 km).

Kopeček (Zdoňov) – kostel Panny Marie

Blízko Adršpachu, u Zdoňova, na vrchu Kopeček, nedaleko Křížového vrchu najdete zříceninu poutního kostela. Postaven byl v roce 1667 na místě staré dřevěné kaple, za josefinských reforem v roce 1786 byl uzavřen a dále využíván jako sýpky.

Mobiliář byl rozprodán, socha Panny Marie byla přenesena do kostela Nejsvětější Trojice ve Zdoňově. Objekt postupně chátral a v roce 1870 byl definitivně uzavřen, střecha byla stržena a zařízení prodáno v dražbě. I přesto se vyplatí naplánovat si sem cestu.

Tato svatyně si totiž dodnes zachovala velmi podmanivou atmosféru. Příroda si postupně bere monumentální barokní chrám zpět, a celé místo tak trochu připomína ruiny mayských chrámů utopených v džungli Yucatánu. Pozemek s ruinou patří městu Teplice nad Metují.

Místo: V okrese Náchod, asi 2 km severně od vstupu do Adršpašského skalního města.

Kam se vydat: Nevedou sem žádné značené cesty, přesto je přístup snadný. Žlutá značka vás přivede ke Křížovému vrchu (osloví vás zajímavou křížovou cestou na vrcholu skalních útvarů i překrásným výhledem). Odsud je to na Kopeček už jen pár minut chůze.

Po žluté turistické cestě se vydejte ke kapli sv. Jana Nemopuckého jižně pod návrším a odtud pěšinou do lesa.

Kaltenštejn – Hradisko 

Mohutnou zříceninu romantického raně gotického hradu z konce 13. stol. objevíte na zalesněném návrší východně od Žulové na Jesenicku v Olomouckém kraji. Nazývá se také Hradisko, nebo lidově Biskupská čepice.

Název je nejspíš odvozen od hradební válcové věže o průměru 12-13 metrů se zdmi silnými až 4 metry, která je dominantní částí hradní zříceniny. V 19. století byly v hradním areálu nalezeny cínové šípy a oštěpy, pocházející zřejmě z 15. století.

Ve své době byl hrad, stojící na skalnatém vrcholu kuželovitého kopce, silným obranným opevněním. Dnes je objekt na seznamu ohrožených památek.

Místo: Asi 2 km od obce Černá Voda nad osadou Nové Podhradí. Hrad stojí na zalesněném kopci nedaleko silnice ze Žulové na Vidnavu.

Kam se vydat: Ze Žulové po červené turistické značce asi 4 km.

Čertův hrádek 

V přírodním parku Čeřínek, v okrese Jihlava, najdete řadu skalních útvarů a mezi nimi i Čertův hrádek. Dlouho si lidé mysleli, že se jedná o skalní hrad, ve skutečnosti je Čertův hrádek nad Rohoznou přírodním útvarem.

Impozantní žulová skalní hradba má délku asi 50 m a šířku 40 m. Okolí je přírodní rezervací.

Podle pověsti tu měl v lesích čert vystavět přes noc hrad, protože se ale při nošení kamenů zapomněl u krásné víly a práci mu přerušilo zakokrhání kohouta, zůstal ze stavby jen nedokončený hrádek, na němž lze dosud spatřit čertovo sedlo a otisk čertova kopyta. Určitě si nezapomeňte fotoaparát, přinesete si z výletu krásné úlovky.

Místo: Skalní útvary Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava a kraji Vysočina, Čertův Hrádek leží mezi Jihlavou a Pelhřimovem, konkrétněji mezi Hutěmi a Novým Hojkovem.

Kam vyrazit: Z přírodního parku Čeřínek na Vysočině po modré turistické značce k osadě Dolní Hutě a pak po červené směrem na Křemešník. 

Vysoká – letohrádek Belveder 

Barokní letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder, byl vystavěn na hoře Vysoká v okrese Kutná Hora v letech 1697–1698. Kapli obklopoval malý klášter.

Letohrádek s kaplí nechal postavit hrabě František Antonín Špork za peníze, které vyhrál v kartách nad saským kurfiřtem Friedrichem Augustem Silným při svém pobytu v Karlových Varech. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny.

Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi. Při prohlídce si všimněte i menhiru, který stojí v lese vpravo od cesty vedoucí od Belvederu k rozhledně pod památným bukem.

Místo: Blízko Suchdola na Kutnohorsku, na návrší pod obcí Vysoká.

Kam vyrazit: Po zelené turistické značce Kutná Hora – Ratboř – Vysoká – Bylany – Škvárovna.

Foto: jiznicechy.cz; bohemiaorientalis.cz; kudyznudy.cz; vysocina.eu

Podle podkladů Petra Fabiána (www.hrady-zriceniny) připravila Dana Pešková

Foto:
reklama
Související články
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist