Podle slavného proroka Edgara Cayce je Dominikánská republika pozůstatkem bájné Atlantidy. A myslel si to také Kryštof Kolumbus, když zde při své cestě za objevením Ameriky poprvé přistál. „Toto je nejkrásnější země, jakou kdy lidé viděli,“ prohlásil.
Dnes je tato republika na východní části ostrova Hispaniola především rájem turistů bažících po dobrém rumu, doutnících a klidu luxusních resortů s bílými plážemi.
Díky rozloze 48 442 km2 je druhým největším ostrovním státem Karibiku. Pobřeží Dominikánské republiky je dlouhé přes 1600 km a nabízí celkem 400 km písečných pláží.
Hlavním a zároveň největším městem je Santo Domingo, které založil v roce 1496 mladší bratr Kryštofa Kolumba, Bartolomeo, a které se tak stalo vůbec prvním evropským městem v Novém světě.
Neotřelá kultura
V historickém středu města nazývaném Zona Colonial, který byl pro svůj význam zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, je ostatně velké množství památek, které na tuto specifickou éru odkazují.
Nacházejí se zde například nejstarší dlážděná americká ulice nebo nejstarší nemocnice a také katedrála Santa Maria la Menor, která je nejstarší katedrálou amerického kontinentu.
Mauzoleum v parku Independence potom připomíná národní hrdiny, na něž jsou Dominikánci hrdí.
Každé pondělí večer hrají muzikanti živě v nejvyhlášenější restauraci ve městě, Lulú Tasting. Na trhu Mercado Colón se koncertuje v úterý a čtvrtky patří na vyhlídce Escalinatas del Conde jazzu, merengue, která je zde oficiálně uznaná za tradiční národní hudbu, nebo bachatě.
Jestliže však toužíte zažít Dominikánskou kulturu naplno, počkejte do soboty na oslavy Santo Domingo de Fiesta, kdy se tančí, zpívá, hoduje a pije rum na Plaza España. V únoru se historické uličky města zaplní maskami během tradičního karnevalu.
Sportovní sever
Na severu ostrova, který omývá Atlantský oceán a kde je minimum turistických resortů, ubíhá život úplně jiným tempem.
Na pobřeží v oblasti Las Terenas jsou ideální podmínky pro windsurfing, surfing nebo kitesurfing, což se vám na jihu země, kterou pro změnu máčí teplé vody Karibského moře, příliš nepoštěstí.
Vodní sporty sem proto přivádějí mladé lidi z celé Evropy, kteří zde za ty roky už stačili vytvořit malé národní komunity – potkáte zde Italy nebo Francouze, v městečku Cabaret zase Němce.
Golfisté si přijdou na své na hřištích Playa Dorada, Playa Grande a v okolí města Jarabacoa.
Proháněli se tady dinosauři
Viktoriánské město na severním pobřeží, Puerta Plata, láká návštěvníky svým Muzeem jantaru, palírnou rumu Brugal nebo jednou z nejstarších koloniálních pevností v Karibiku z roku 1577, San Felipe.
Pokud toužíte po kultuře, často probíhají nejrůznější akce v amfiteátru La Puntilla. Pouhých deset kilometrů odtud leží Ocean World s hravými delfíny, lvouny nebo žraloky a zátoka Maimón s dechberoucími pestrobarevnými korálovými útesy.
Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva rezervace Damajagua, přibližně hodinu cesty od Puerta Plata, kde je 27 vodopádů, ke kterým je nutné putovat přibližně 40 minut tropickým pralesem.
Mimochodem, právě dominikánská džungle učarovala také režiséru Stevenu Spielbergovi, který zde natáčel svůj slavný Jurský park.
Jestliže jste fyzicky zdatní a polehávání po resortech vás tolik nebaví, můžete si zkusit udělat výlet také do národního parku Armanda Bermúdeze, který ukrývá nejvyšší bod Karibiku Pico Duarte vysoký 3170 metrů.
Turisty hojně navštěvované je město Punta Cana na východním pobřeží, kde však nepoznáte příliš ze skutečného života Dominikánců, ale spíše nefalšovaný exkluzivní ráj dovolenkářů. Pláž Bávaro je například řazena mezi deset nejkrásnějších na světě.
Svérázný styl života
Dominikánci tráví svůj den nejraději na ulici, kde vedou dlouhé debaty se svými sousedy, kouří doutníky a pozorují okolí. Také hrají domino, které je zde národní deskovou hrou a nesmí chybět v žádném správném baru.
Milují také baseball a kontroverzní, byť místními hojně navštěvované kohoutí zápasy. Život zde plyne poklidně a nikdo nikam nespěchá. Nejčastějším dopravním prostředkem i tažnou silou je tady osel.
Země žije převážně z cestovního ruchu a z produkce cukrové třtiny, ze které se vyrábí delikátní rum. Na vývoz však padne pouhých 5 procent, zbytek Dominikánci zvládnou zkonzumovat sami. Kromě toho zde pěstují také rýži a kvalitní tabák.
Doutníků se v Dominikánské republice vyrobí stejné množství jako na Kubě a o tabák projevila zájem také většina prestižních značek cigaret, které sem sestěhovaly své továrny poté, co se na Kubě k moci dostal Fidel Castro. Největší z nich je Aurora Cigar factory.
Umění v kopcích
Uniknout byste si neměli nechat romantickou vesničku umělců poblíž města La Romana. Vysoko v kopcích nad řekou Chavón se nachází Altos de Chavón. Protože teploty dosahují v průběhu celého roku i třiceti stupňů, s výletem počítejte v brzkých ranních hodinách.
Kamenné domky jsou zde postaveny podle vzoru středomořských vil z 16. století a obývají je umělci, kteří svá díla nabízejí turistům.
Minout byste neměli ani zdejší amfiteátr s kapacitou přibližně 5000 míst, ve kterém se dodnes pravidelně konají koncerty a Dominikánci se na ně sjíždějí z celého ostrova.
Přírodní skvosty
Domorodci z hor do měst téměř nescházejí a mluví proto výhradně španělsky. Džungle jim poskytuje dostatek vody a nepřeberné množství ovoce.
V džungli se skvěle daří pryšci nádhernému, který Evropané znají jako vánoční hvězdu a který tady roste všude, kam se podíváte. Nejcennější rostlinou a také národní květinou je exotická Pereskia quisqueyana neboli Rosa de Bayahibe.
Jedná se o vzácný jemně růžový kaktus, který je možné najít v oblasti Bayahibe. Skutečnými superstar mezi volně žijícími živočichy je zde na 3000 keporkaků, kteří se každý rok věrně houfují v zátoce Samaná, aby se ve zdejších teplých vodách pářili a rodili.
Tato podívaná je turisty velmi oblíbená a výlety za keporkaky nejsou drahé. Námluvy velryb probíhají od prosince do března. Poloostrov Samaná kromě keporkaků nabízí také velkou porci romantiky, protože se na něm nacházejí ty nejkrásnější pláže a národní parky.
Například v parku Los Haitises žijí mořské želvy a papoušci a v tamějších jeskyních se dochovaly malby původních indiánů Taínos.
Foto: Shutterstock