Nedokončený kostel Panny Marie stojí na okraji obce Panenský Týnec. Tvoří ho 21 metrů dlouhé a 9 metrů široké kněžiště s výškou 20 metrů. Historikové se prozatím neshodli, kdy přesně byl chrám založen.
Většina se přiklání k tomu, že pochází z počátku 14. století. Víme ovšem, kdy stavba skončila. Po požáru, který ho zachvátil v roce 1382, už se v budování svatostánku nepokračovalo.
Je to škoda, protože podle odborníků se právě tenhle chrám řadí svou uměleckou hodnotou a svým monumentálním vzhledem k nejdokonalejším památkám České republiky.
Jedinou částí, která vznikla v pozdější době, je barokní zvonice, která byla přistavěna až v polovině 18. století. Tehdy to určitě byla velká sláva, ale současně to navždy znemožnilo případné dokončení chrámu v původní podobě.
Dnes slouží jako krámek s upomínkovými předměty. Říká se, že chrám je vystavěn na místě se silnou pozitivní energií, což je také důvod, proč ho každoročně navštíví i řada těch, kteří by se třeba o jeho architektonickou hodnotu tolik nezajímali.
Ostatně, když se v roce 2014 pořádala anketa Genius loci o nejmagičtější místo, chrám v panenském Týnci se stal absolutním vítězem.
Mariánský sloup
Když zavítáme do Libochovic, určitě bychom neměli minout mariánský sloup na náměstí. 5. května hned před zámkem. V roce 1709 ho tu nechala vztyčit vdova po libochovickém měšťanovi Jakubu Taizíkovi.
Pískovcová socha Panny Marie stojí na vysokém korintském sloupu, kolem něhož jsou rozestavěny další sochy. Ty jsou vyrobeny z jemnozrnného pískovce, detaily jako křížek královského jablka, rozkvetlá hůl nebo svatozář jsou měděné a pozlacené.
Místo, kde dnes dominanta náměstí stojí, bývalo dříve využíváno i jinak.
Za husitských dob byli právě tady na rozkaz Jana Žižky upáleni čtyři kněží a dva rytíři, potom tu stával dřevěný pranýř, který byl před stavbou sloupu přemístěn na opačnou stranu náměstí, kde pak vydržel další půlstoletí.
Hrad Házmburk
Romantickou siluetu zříceniny hradu Házmburk v Libochovicích nepřehlédnete. Tyčí se nad městem a je vidět na desítky kilometrů daleko. Zdejší čedičový vrch byl obydlen už před sedmi tisíci lety, ale přesné datum vzniku hradu neznáme.
Určitě na svém místě stál už na počátku 14. století a byl pak po věky vždy pevně spojen s osudy Libochovic.
Házmburk hned poznáme podle dvojice věží – jedné kulaté z tmavého čediče, které se říká Černá a je vysoká 25 metrů, druhé hranolové ze světlého pískovce, zvané Bílá a ještě o metr vyšší.
Na tu si také můžeme vystoupat a užít si dokonalý výhled na krajinu Českého středohoří.